Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2014., 09:52   #21
Quote:
dawg kaže: Pogledaj post
Ako plati i klaonicu, onda ga se ne isplati uzgajati, bolje onda sve te novce stavljati na hrpu i kupiti već meso po želji.
Druga stvar, zar zbilja misliš da su u klaonici humani? Pa tamo muče životinje na najjače, ovo je mila majka što si vidio naspram onoga što se radi po klaonicama.

No, to naravno ne opravdava nikakvo iživljavanje i mučenje životinje.
Znači, potrebno ju je omamiti pištoljem (za stoku, ne tetejac ) i onda zaklati, to bi se moglo nazvati humano.
Svako usmrćivanje je nasilno, od toga se ne može pobjeći, ali ovaj moj postupak vs postupak iz prvog posta je razlika između humanog i nehumanog usmrćivanja.
Znaci ti tvrdis da je preskupo ici u klaonicu? Kolko dodje klanje tamo? A sto je sa pistoljem za omamljivanje? Koliko sam vidio kosta oko 500kn. To si gotovo svatko moze priustiti. Sto si tocno vidio da se radi po klaonicama a da je gore od ovog s maljem?
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 17:49   #22
U klaonicama je sve humano,imate na Youtube xy snimaka,, humanog ,,klanja životinja.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 18:00   #23
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
U klaonicama je sve humano,imate na Youtube xy snimaka,, humanog ,,klanja životinja.
To kazes ironicno ili? Mislim da je za ocekivat da se i u najopremljenijim klaonicama dogadjaju greske iako u malim postocima. Tako da nazalost potpuno humanog ubijanja zapravo nema.

Zadnje uređivanje niyyn : 26.12.2014. at 18:30.
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 18:12   #24
Quote:
niyyn kaže: Pogledaj post
Zna li netko sto drzava cini po tom pitanju? Osim sto propisuje zakone koje cini se nitko ne postuje.
Mislim da bi trebao prijaviti, za početak. Nisam gledala snimak, ali ako je dokazni materijal priloži. Ne moraš se potpisati. Prijava može biti anonimna.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 18:40   #25
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mislim da bi trebao prijaviti, za početak. Nisam gledala snimak, ali ako je dokazni materijal priloži. Ne moraš se potpisati. Prijava može biti anonimna.
Ta snimka s youtubea nije moja, ali je gotovo identicna onome sto sam ja vidio. Ocito da se radi o uobicajenoj praksi jer to nije jedina slicna snimka. I ne dogadja se samo u Hrvatskoj. Naivno je ocekivat da ce netko prijavljivat jer se najcesce radi o susjedima. Mislim da drzava mora drugacije tome pristupiti. Mozda vecom dostupnoscu pistolja i sl.
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 19:48   #26
Quote:
niyyn kaže: Pogledaj post
Naivno je ocekivat da ce netko prijavljivat jer se najcesce radi o susjedima. Mislim da drzava mora drugacije tome pristupiti.
Ne znam kako očekuješ da država pristupa ako ne prijaviš. Ne čitaju misli ljudima. Pasivni građani su razlog zašto su zakoni mrtvo slovo na papiru.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 19:59   #27
Quote:
Ja sam Ante kaže: Pogledaj post
Svinja obično skviči. Mislim da si trebao upozoriti predmetnog gospodina da je udari čekićem a ne maljem ... bilo bi joj lakše!
Ne ponosim se time, ali smaknuo sam stanoviti broj svinja, i ne, ne skviče. Uzme se pištolj, investira se u skuplji metak i upuca ju se. Metci se djele po boji:
zeleni niske snage (janjad, jarići, prasci...)
crveni visoke snage (velike životinje tipa jarac, svinja, ovan...)
crni extremne snage (bikovi i slično)

Onda se kupi dvostruko više crnih nego što se planira smaknuti i nitko ni ne bekne.
Kao što rekoh, ne ponosim se time, a onoga koji lupa maljem bih također nalupao. Bude mi žao svake životinje i nisam nikada ubio ni jednu drugu životinju osim svinje. One nisu toliko socjalizirane kao koze, jarići, telići... Kad smo morali ubiti junicu pozvali smo mesara i otišao sam od kuće jer mi je bilo strašno žao
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 20:04   #28
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ne ponosim se time, ali smaknuo sam stanoviti broj svinja, i ne, ne skviče. Uzme se pištolj, investira se u skuplji metak i upuca ju se. Metci se djele po boji:
zeleni niske snage (janjad, jarići, prasci...)
crveni visoke snage (velike životinje tipa jarac, svinja, ovan...)
crni extremne snage (bikovi i slično)
Dobro, za jariće je dovoljan precizan udarac čekićem u čelo, prema mom iskustvu.
buđola is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 20:12   #29
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ne znam kako očekuješ da država pristupa ako ne prijaviš. Ne čitaju misli ljudima. Pasivni građani su razlog zašto su zakoni mrtvo slovo na papiru.
Ja zivim na selu i imam macke. Svaki dan mi barem jedna dovuce crknutog misa. Jel bih mozda trebao i svoje macke prijaviti zbog zlostavljanja zivotinja?
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 20:19   #30
Quote:
niyyn kaže: Pogledaj post
Ja zivim na selu i imam macke. Svaki dan mi barem jedna dovuce crknutog misa. Jel bih mozda trebao i svoje macke prijaviti zbog zlostavljanja zivotinja?
Zanimljiv preobrat. Iz zabrinutog građanina u ciničnog forumaša. Ok, nemoj prijaviti, ali nemoj se ni čuditi u kakvom društvu živiš. Svinja je ionako (nadam se) do sada već mrtva i kuhana.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 20:37   #31
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Zanimljiv preobrat. Iz zabrinutog građanina u ciničnog forumaša. Ok, nemoj prijaviti, ali nemoj se ni čuditi u kakvom društvu živiš. Svinja je ionako (nadam se) do sada već mrtva i kuhana.
O kakvom to preobratu pricas? Da imam neki dokaz poput snimke, onda bi vjerojatno anonimno prijavio, ali ovako ne vidim nekog smisla. Imas li neku bolju ideju?
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 20:52   #32
Svinja je vrlo inteligentna životinja. Bez obzira kako će biti smaknuta ona to osjeća.
Mislim da po novom zakonu nema više kolinja u dvorištu i umlaćivanja svinja. Samo kaj nema kontrole.
Zver u prikolicu pa kod mesara.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 21:06   #33
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ne ponosim se time, ali smaknuo sam stanoviti broj svinja, i ne, ne skviče. Uzme se pištolj, investira se u skuplji metak i upuca ju se. Metci se djele po boji:
zeleni niske snage (janjad, jarići, prasci...)
crveni visoke snage (velike životinje tipa jarac, svinja, ovan...)
crni extremne snage (bikovi i slično)

Onda se kupi dvostruko više crnih nego što se planira smaknuti i nitko ni ne bekne.
Kao što rekoh, ne ponosim se time, a onoga koji lupa maljem bih također nalupao. Bude mi žao svake životinje i nisam nikada ubio ni jednu drugu životinju osim svinje. One nisu toliko socjalizirane kao koze, jarići, telići... Kad smo morali ubiti junicu pozvali smo mesara i otišao sam od kuće jer mi je bilo strašno žao
E pa tako bi trebalo raditi. Sto mislis zasto neki onda neki ne koriste pistolj?
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 10:42   #34
1) Financije: Pištolj košta, metci koštaju, a mora se i ići po njih u specjalizirane dućane. Nekima je to jednostavno preskupo. Puno sam na biciklu i najčešće odem van grada. Ima tako siromašnih ljudi da to jednostavno nije za vjerovati. Kuće koje nemaju ni telefonski priključak, ni auto. Imaju samo jednu, dvije svinje i to im je praktički sve što ih drži na životu. Njima nije jednostavno otići u grad kupiti pištolj i metke jer si ne mogu priuštiti cca 800 kn za sve to skupa.

2) Primitivizam: od kada znam koristili smo pištolj. A od kada znam sjećam se da su neki govorili da se meso kvari ako se životinja upuca Tu nema pomoći osim edukacija. A opet dolazi do toga da tu edukaciju treba platiti što nas vrati na prvu točku.

I još jedan dodatak. Mi smo metke koji su ostali često bacali u vatru da se ne bi dogodilo da ih vlaga načme pa izgube snagu (jer se dogodilo jednom). neki metci dolaze zapečaćeni voskom.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 21:33   #35
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Svinja je vrlo inteligentna životinja. Bez obzira kako će biti smaknuta ona to osjeća.
Mislim da po novom zakonu nema više kolinja u dvorištu i umlaćivanja svinja. Samo kaj nema kontrole.
Zver u prikolicu pa kod mesara.
Na stranu umlaćivanje...
kakav novi zakon, klanje za vlastite potrebe po mom saznanju ostaje kako je
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 01:15   #36
Autor izmišlja ili sudionici priče imaju nekih težih problema u glavi pa mi je teško shvatiti jer priča nema nikakvog smisla.

Pištolj je jedini alat koji se može učinkovito koristiti za tu namjenu. Čekić se koristio valjda u srednjem vijeku. Član obitelji ima farmu svinja i bio sam na kojih stotinu klanja po svakakvim pripizdinama i niti jednom nisam doživio ovo o čemu se priča. Eventualno neki vjerski razlozi za klanje nožem, ali toga kod nas nema. Svladavanje rukama je isto jedan pametan način kako završiti polomljenih kostiju.

Čovjeka s pištoljem se nađe za dvije pive. A onakvi ljudi nisu samo opasnost za sebe i svinje nego i druge ljude oko sebe.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 07:37   #37
Prije masovne pojave pistolja seljaci su obarali i klali, mesari udarali usicom sjekire u glavu pa onda klali... Svinja padne jednako kao od pistolja, samo mora biti vjest mesar.

A ni pistolj nije savrsen... Kad barata nestrucna osoba dolazi do promasaja pa nastane rodeo...

I ne, nije rijec o srednjem vijeku...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 08:29   #38
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
1) Financije: Pištolj košta, metci koštaju, a mora se i ići po njih u specjalizirane dućane. Nekima je to jednostavno preskupo. Puno sam na biciklu i najčešće odem van grada. Ima tako siromašnih ljudi da to jednostavno nije za vjerovati. Kuće koje nemaju ni telefonski priključak, ni auto. Imaju samo jednu, dvije svinje i to im je praktički sve što ih drži na životu. Njima nije jednostavno otići u grad kupiti pištolj i metke jer si ne mogu priuštiti cca 800 kn za sve to skupa.

2) Primitivizam: od kada znam koristili smo pištolj. A od kada znam sjećam se da su neki govorili da se meso kvari ako se životinja upuca Tu nema pomoći osim edukacija. A opet dolazi do toga da tu edukaciju treba platiti što nas vrati na prvu točku.

I još jedan dodatak. Mi smo metke koji su ostali često bacali u vatru da se ne bi dogodilo da ih vlaga načme pa izgube snagu (jer se dogodilo jednom). neki metci dolaze zapečaćeni voskom.
Ova kuca je bila veca od moje, imali su vise stala (doduse starih i zapustenih), traktor, dosta peradi, psa... Ne vjerujem da nemaju novaca za pistolj. Ali istina je da ga je problem nabaviti jer se ne prodaje svugdje, najcesce ih imaju lovacke trgovine i zeljezarije. Tu kod mene ima par poljoprivrednih ducana, ali mislim da niti jedan nema pistolje.
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Prije masovne pojave pistolja seljaci su obarali i klali, mesari udarali usicom sjekire u glavu pa onda klali... Svinja padne jednako kao od pistolja, samo mora biti vjest mesar.

A ni pistolj nije savrsen... Kad barata nestrucna osoba dolazi do promasaja pa nastane rodeo...

I ne, nije rijec o srednjem vijeku...
usicom sjekire? Mislis ovako?
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 08:31   #39
To je neiskusan odnosno nesposoban mesar ili cak samoprozvani mesar tada znate na sto to izgleda.

Moj otac i rodbina u hr zagorju su samo sa jednim preciznim udarcem teskim cekicem bubnuli u celo mjesto gdje se sa pistoljem puca i svinja je odmah klonula. A sada koriste pistolj i obavezno crveni metak jer je zeleni ponekad bio preslab pa je trebalo dva puta.

Sa maljem je svinja morala isti cas "krepat", izgleda da nema pojma gdje treba udariti ili citavo vrijeme promasuje jer je neprezino tuci sa velikim maljem ili sa velikom sjekirom sa tupim dijelom ako nemas prakse. Inace kad imas prakse kak jedan moj poznanik mesar on je mogao sa jednim udarcem velikom sjekirom sa tupom stranom zatuc kravu, a di ne svinju.

Danas voziti u klaonicu je skupo ne znam tocno koliko, ali znam da su moja rodbina u zagorju morala dati krave na klanje jer je meso islo u mesnicu i to po 500-600kn samo za jednu !
Vjerojarno za svinju neide ispod 300kn, a to je pun k... love kad cijela dode 1000-1500kn ovisno o kilazi. Odbis iznutrice koje neidu cak ni u krvavice i naravno kosti tada realno padne vrijednost za 300kn dolje i jos platit klanje. I eto ti vrijednosti svinje ko da ides svaki dan u mesnicu kupovat meso po najskupljoj tarifi.

Trebali su samo naci iskusnog covjeka sa pistoljem za pivu dvije ili casu domaceg vina ili danas cak samo za sok zbog voznje i ostalo su mogli sami obaviti. A ne izvoditi ovakve gluposti, znam da ljudi nemaju novaca, ali za pivu i sok svi imaju jer tada na taj dan kolinja ionako svi piju.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 10:59   #40
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Na stranu umlaćivanje...
kakav novi zakon, klanje za vlastite potrebe po mom saznanju ostaje kako je
Novi zakon zabranjuje kolinje u dvorištu. Prizor klanja svinje ili teleta/krave nije ugodan. Osim toga uvjeti u dvorištu nisu higijenski.
Stoga je za klanje i obradu mesa nadležan najbliži mesar. Živinu će ubiti na način da se živina najmanje pati. Meso se obrađuje u kontroliranim uvjetima i još ti napravi test na trihinelu.
To što je našem čovjeku skupo ili baš nebi platio mesaru drugi je problem.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.