Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2014., 11:13   #41
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Novi zakon zabranjuje kolinje u dvorištu. Prizor klanja svinje ili teleta/krave nije ugodan. Osim toga uvjeti u dvorištu nisu higijenski.
Stoga je za klanje i obradu mesa nadležan najbliži mesar. Živinu će ubiti na način da se živina najmanje pati. Meso se obrađuje u kontroliranim uvjetima i još ti napravi test na trihinelu.
To što je našem čovjeku skupo ili baš nebi platio mesaru drugi je problem.
Moze link?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 12:02   #42
Po pitanju klanja za vlastite potrebe se gotovo ništa nije promijenilo. Po medijima je bilo panike zbog ulaska u EU, ali to je bilo standardno izazivanje panike. Uzorak mesa se naravno nosi u laboratorij.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 23:51   #43
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Novi zakon zabranjuje kolinje u dvorištu. Prizor klanja svinje ili teleta/krave nije ugodan. Osim toga uvjeti u dvorištu nisu higijenski.
Stoga je za klanje i obradu mesa nadležan najbliži mesar. Živinu će ubiti na način da se živina najmanje pati. Meso se obrađuje u kontroliranim uvjetima i još ti napravi test na trihinelu.
To što je našem čovjeku skupo ili baš nebi platio mesaru drugi je problem.
Koliko ja znam ovo je samo dijelomicno tocno to sto si naveo.

1. Treba strucna osoba obaviti omamljivanje pistoljem pa tek ide klanje.
2. Nesmijes muciti zivotinju da dovuces do mijesta kolinja tipa navlacenja s koje cime i na razno razne nacine. Treba ili na licu mjesta obaviti klanje gdje je ili ubacit u kolica pa onda premjestiti ili"da sama presetava do tog mjesta bez nasilja"

3. Ovo je najbitnije od svega zbog cega je i uvedeno pravilo kolinja vjerovali ili ne. A to je da se meso nesmije dijeliti ili prodavati trecoj osobi vec mozes imati samo za sebe !
4. Ako vas policija zaustavi na cesti i vidi da u autu da imate svinjske polovice koje ste kupili od seljaka bez potrebnih papira jebali ste jeza jer ide masna kazna ! To je jos pisalo u novinama, a dali se to svremenom promijenilo ili ne nemam pojma.


Uglavnom prema EU propisima nije cilj da obican siromasni seljak moze raditi stogot oce i da jos zaradi na tome. Ista prica sa onom rakijom koju je EU nametnula da moras placati kotao bezobzira jel to radis samo za sebe ili dalje prodavas. I za to znam da se provodi jer mi je rekla ujna da je njen susjed ispekao rakiju i dao u oglas putem radija da prodaje rakiju. Tada je dosla prokleta inspekcija/carina koja se predstavila kao kupac i tako je siromasni seljak najebo sa velikom novcanom kaznom.
Kako je to covjek platio nemam pojma, ocito da za to nitko nemari.
Covjek ima slabu mirovinu, imao je par stabala sljiva i tako je bio pobrao sljive, a kotao je kupljen jos za vrijeme juge. Zatim je kotao kurio preko svojih drva koje je nabavio iz sume.
Sve skupa jad i blijeda da zaradi kakvih 100-150kn na rakiji da popravi kucni budget.
A ovi prokletnici su mu odrezali kaznu mi se cini za 10 000kn, ako se nevaram bar je tako rekla ujna.

Uglavnom da i uredno plati kotao, ide 200kn i tako se covjeku neisplati peci rakiju.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 01:03   #44
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
4. Ako vas policija zaustavi na cesti i vidi da u autu da imate svinjske polovice koje ste kupili od seljaka bez potrebnih papira jebali ste jeza jer ide masna kazna ! To je jos pisalo u novinama, a dali se to svremenom promijenilo ili ne nemam pojma.
Ne kupim od seljaka polovice. Kupim svinju, a svoju svinju mogu klat di hocu, pa i kod seljaka
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 14:35   #45
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ne kupim od seljaka polovice. Kupim svinju, a svoju svinju mogu klat di hocu, pa i kod seljaka
Ma ocu reci cijelu svinju. A pod svinjske polovice sam mislio ono kad imas dvije polovice koju si dobio tako sto si prerezao na pola da mos lakse ubaciti u auto.
Jbg krivo sam se izrazio.

Uglavnom ak si iz Zagreba kak ja onda odes na selo po svinju.

Jedino ne znam dal se sta promijenilo uz vezi darivanja i prodaje svinja.


http://m.24sata.hr/#zanimljivosti/mi...ke-boli-396836



Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 07:29   #46
Ma zafrkavam se... Nema zakona koji bi seljaku branio da mi proda zivu svinju... A ja svoju svinju, postujuci zakon, mogu zaklati gdje zelim, pa i u domacinstvu tog istog seljaka... Ne znam sto bi policija imala s tim sto vozam meso svoje svinje koju sam zaklao za svoje potrebe
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 16:32   #47
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ma zafrkavam se... Nema zakona koji bi seljaku branio da mi proda zivu svinju... A ja svoju svinju, postujuci zakon, mogu zaklati gdje zelim, pa i u domacinstvu tog istog seljaka... Ne znam sto bi policija imala s tim sto vozam meso svoje svinje koju sam zaklao za svoje potrebe
Prilikom prodaje božićnih drvaca imao sam inspekciju carine . Kažu da sam prekršio Zakon o trgovini jer nisam imao dozvolu lokalne vlasti za prodaju drvaca na tuđem privatnom zemljištu , tražili su popratnicu od Hrvatskih šuma !

Postoji Zakon po kojem ti svi seljaci ne mogu prodati svinju , policija ti može tražiti dokument kojeg izdaju seljaci koji prodaju svinju itd .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 16:54   #48
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Prilikom prodaje božićnih drvaca imao sam inspekciju carine . Kažu da sam prekršio Zakon o trgovini jer nisam imao dozvolu lokalne vlasti za prodaju drvaca na tuđem privatnom zemljištu , tražili su popratnicu od Hrvatskih šuma !

Postoji Zakon po kojem ti svi seljaci ne mogu prodati svinju , policija ti može tražiti dokument kojeg izdaju seljaci koji prodaju svinju itd .


U istom zakonu pise i da budale ne mogu piskarati po netu, pa opet nista.....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 17:10   #49
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
U istom zakonu pise i da budale ne mogu piskarati po netu, pa opet nista.....
Tvoj stil pisanja je poznat !
Za razliku od tebe ja nastojim pisati činjenice !
Činjenica je ;
ZAPISNIK O OČITOVANJU STRANKE

Nalaz ;

Nadzor se vrši temeljem ovlaštenja i dužnosti iz čl. 4 i 14 Zakona o carinskoj službi NN pišu brojevi i članka 66 Zakona u trgovini pišu NN .

U Zakonu o trgovini ti pišu i o prodaji seljačkih OPG , ja imam taj status , plus status u Upisniku dobavljača božićnih drvaca .
Nizom pravilnika Ministarstvo poljoprivrede donosi razne propise , a da tom prilikom ministar ne mora imati liječničko uvjerenje da je u glavi zdrav !

Inače trend kolinja kod seljaka će se smanjivati , izumiranjem seljaka , dolaskom mlade generacije koja u trgovačkim centrima kupuje paštete i meso na dekagrame za jednodnevno korišćenje !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 14:07   #50
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Nema pištolja, ne da mu se plaćati klaonicu, istresa frustraciju na slabijem?
Možda taj ne nauči, ali bar će ići poruka ostalima da to ne rade, ili bi ih zakon mogao opaliti po džepu. Ili što? Da ukinemo i ograničenje brzine jer ima pacijenata koji nastavljaju po istom nakon što sruše pješaka?
Ne. Ja imam drugačije ideje. Koje uključuju i evolutivnu psihologiju.

Zadnje uređivanje haram : 27.01.2015. at 14:18.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 14:16   #51
Quote:
Ja sam Ante kaže: Pogledaj post
Molim, paziti na padeže i redoslijed riječi u rečenici! Ne kaže se: ... nazvao predmetnim gospodinom ..., već: ... predmetnog' nazvao gospodinom ...!
Slobodan sam ti predložiti da se ubuduće suzdržiš od neprimjerenih izričaja poput degenerik i tomu slićno ...
Nije lijepo!
Nou šit, mr. @Ti si Ante? U ovoj raspravi tebi su gramatičke formulacije najvažnije pitanje? Aj možda bih ti i povjerovao da živimo negdje drugdje... a dotle ću njega i njemu slične nazivati degenericima ljudske vrste dok se ne pokažu drugačijima.

Zadnje uređivanje haram : 27.01.2015. at 14:21.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 14:50   #52
Quote:
buđola kaže: Pogledaj post
Sasvim je normalno na takav način usmrtiti svinju. Dokazano je da je meso životinja koje su bile pod stresom prilikom usmrćivanja mekše i ukusnije.
upravo suprotno...meso je ukusnije ako je životinja opuštena i niti ne shvati što ju je snašlo...puno adrenalina kvari okus mesa,
to je jedan od razloga zašto su životinje koje su slobodno šetale po dvorištu ukusnije od onih koje su non-stop bile pod stresom i strahom u kavezu
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 16:59   #53
taj, tzv stres je jednostavno rješavat. Dan prije klanja su svinje samo na malo napoja..em se očiste, em ogladne.
Van iz svinjca se dobi jednu po jednu sa gic, gic i klip kukuruza kruniš i bacaš. Isto se ponavlja dok sve nisu u polovicama na stolovima Jedini stres imaju babe kad peru crijeva...ako se to još radi
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:58.