Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2015., 10:10   #41
sadašnjost zapravo traje stalno jer ona jedino i postoji, prošlost postoji samo u našem sjećanju, isto tako i budućnost u našoj mašti, ali ako bi zamislili da je vrijeme film koji teće iz budućnosti kroz sadašnjost u prošlost, trenutak sadašnjosti na tom filmu bi bio samo jedan mikro milijunti djelić sekunde ili čega već
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 15:53   #42
mislim da je vrijeme dimenzija.
tako da je ovo mjesto u kojem postojimo zapravo četverodimenzionalno a ne trodimenzionalno.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 23:32   #43
Ne znam što bih mogao pomisliti a da nije prošlost.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 00:21   #44
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ne znam što bih mogao pomisliti a da nije prošlost.
Što ćeš sutra radit.

Istina, predodžba o sutrašnjem poslu sigurno se bar nekako naslanja na postojeće iskustvo, a ono je u prošlosti... ali nekako si to nespretno izrazio...
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 00:25   #45
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Što ćeš sutra radit.

Istina, predodžba o sutrašnjem poslu sigurno se bar nekako naslanja na postojeće iskustvo, a ono je u prošlosti... ali nekako si to nespretno izrazio...
Što od sutra posjeduješ?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 07:28   #46
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
I kada, po tvome, nastupa promjena iz sadašnjosti u prošlost?
Ono šta se naziva sadašnjost i prošlost su samo opisi određenog stanja stvari.




Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što bi trebala značiti promjena ako ne to da je nešto 'prije' bilo onakvo, a 'kasnije' ovakvo. Ako ne postoji ni 'prije' ni 'kasnije' onda ne postoji ni promjena. Mi naravno ne opažamo čisto vrijeme bez promjena, kao što ne opažamo ni čisti prostor bez objekata, ali kad isključiš prostor i vrijeme onda ne možeš zamisliti apsolutno ništa. Ja bar ne mogu.
Cijeli život si navikao na primjenu koncepta vremena i sada je vrlo teško jednu jedinu stvar ugledati drukčije bez korištenja istog.

Vrijeme nema ništa sa postojanjem. Stvarnost se samo kreće sama od sebe. Promjena ne ovisi ni najmanje o ičemu, ona jest suština bitka i jedina moguća. Ništa u cijelom postojanju nije u jednom stanju, uvijek se na određenoj razini dešava "trenje", vrsta kretanja. Ništa nije mrtvo. Kada kažemo prošlost ili sadašnjost, mi mislimo na određeno, tj dato stanje onoga šta opisujemo, samo smo izmislili zbog lakšeg izražavanja skalu koja se zasniva na "izlascima sunca". Kada se kaže "jučer u 15:30 sam gledao film" zapravo se govori šta smo radili u određenom položaju sunca u odnosu na zemlju. (ili u određenom stanju tijela, ovisno šta je polazišna točka opisa). Kada se kaže "u djetinjstvu sam.." misleći na prošlost, zapravo se govori "u stanju dok je moje tijelo bilo takvo i takvo ili na tom i tom stupnju razvoja, sam...".
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 12:03   #47
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Cijeli život si navikao na primjenu koncepta vremena i sada je vrlo teško jednu jedinu stvar ugledati drukčije bez korištenja istog.
Zaista mi je teško. Nego, reci ti meni što je to budućnost? Objasni mi taj pojam izvan koncepta vremena.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 09:16   #48
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zaista mi je teško. Nego, reci ti meni što je to budućnost? Objasni mi taj pojam izvan koncepta vremena.
Već sam napisao svoje gledište. Sve je samo kretanje na različitim razinama, a budućnost/prošlost/sadašnjost su određena stanja tog kretanja.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 12:18   #49
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Već sam napisao svoje gledište. Sve je samo kretanje na različitim razinama, a budućnost/prošlost/sadašnjost su određena stanja tog kretanja.
Kretanje izvan koncepta vremena mogu zamisliti jedino kao metaforu za logičko proizlaženje. Osim toga, budućnost sam izdvojio zato što je ona neodvojiva od pojma 'slobodne volje' o kojoj se raspravlja u drugoj temi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 19:32   #50
Sadašnjost postoji samo u relativnom smislu. Jedino u odnosu na prošlost i budućnost.
Ako nema budućnosti, sadašnjost je završetak nekog bivanja.
Ako nema prošlosti, sadašnjost je početak nekog bivanja.
Ako nema ni prošlosti ni budućnosti, sadašnjost nužno ne postoji.
drDIRHED is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 11:13   #51
Članak: Protivno zdravom razumu - citat: "U svijetu znanosti, ne postoji “sada”. Prostor i vrijeme su fluid kojeg mijenja gravitacija pa i brzina kojom putujete".
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 16:23   #52
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
sadašnjost zapravo traje stalno jer ona jedino i postoji, prošlost postoji samo u našem sjećanju, isto tako i budućnost u našoj mašti, ali ako bi zamislili da je vrijeme film koji teće iz budućnosti kroz sadašnjost u prošlost, trenutak sadašnjosti na tom filmu bi bio samo jedan mikro milijunti djelić sekunde ili čega već
Dobro razmišljaš.

Samo treba dodati da vrijeme teče iz prošlosti kroz sadašnjost u budućnost, i da se od toga trojca jedino sadašnjost može doživjeti.

Pozdrav
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 16:26   #53
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Članak: Protivno zdravom razumu - citat: "U svijetu znanosti, ne postoji “sada”. Prostor i vrijeme su fluid kojeg mijenja gravitacija pa i brzina kojom putujete".
Prvo znanost mora definirati što je to točno prostor a što vrijeme, i kako koji od njih zbilja nastaje, pa onda može tvrditi bez problema da "sada" ne postoji.

Do toga vremena to su samo špekulacije.

A znanost ne može biti bazirana na špekulacijama već na činjenicama. Dakako! Inače to nema veze sa pravom znanošću. Dapače!
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:06   #54
Postoji jedino prošlost.

Sadašnjost ne možeš zaustaviti.

Budućnost je samo proizvod tvoje mašte.
Opsidijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 09:15   #55
Quote:
Opsidijan kaže: Pogledaj post
Postoji jedino prošlost.

Sadašnjost ne možeš zaustaviti.

Budućnost je samo proizvod tvoje mašte.
Prošlost ne postoji osim u sjećanju na nju.

Budućnost možeš nagađati ali ni ona ne postoji dok se ne dogodi.

Jedino što postoji je sadašnjost.

Nju doživljavaš i kada je bilo jučer, i kada će biti sutra a i upravo "sada".

Tako funkcionira naše linearno vrijeme. Sadašnji trenutak postaje prošli a budući sadašnji, i tako u nedogled, dotle će vrijeme postojati. Dakako!
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 02:06   #56
Prvo...reko bi da sve postoji... mozda samo materijalno , mozda kao ideje... ali sve sta zamislimo to postoji ... ako nista samo u nasim mislima ili u mislima samo jednog pojedinca.

Nego da kazem misljenje o temi ...
Proslost "pretvara" buducnost u sadasnjost.

Kada gledamo proslost mi zapravo gledamo stvari i dogadjaje koji su se dogodili zbog stvari koje koje su im predhodile...i tako mozemo gledat u proslost dokle god imamo materijalnih dokaza.

Ali dal mozemo i tako gledat u buducnost?...mozemo
ako znamo sta se dogodilo mozemo znat sta ce se dogodit...ali samo ako znamo apsulutno sve , sve detalje , u svakom trenutnu ... ali to je fizicki nemoguce ... Jednostavni primjer ... vidimo da je sunce "ispalilo" solarnu baklju ... znamo da ce se povecat temperatura na podrucju zapadne afrike , znamo da ce to rezultirat vecem isparavanju vode i znamo da ce se povecat razina padalina na porducju srednje europe

Ali ne znamo sta se dogadja trenutno ( tj. u sadasnjosti) .... zato sta sadasnjost traje pre kratko za bilo kakvu analizu ili mogucnost predvidjanja.

Znamo da proslost postoji (zato sta je pocetak ove recenice u njoj) , a dokle god postoji proslost postojat ce i buducnost ( jer ju je moguce predvidjet)

A sadasnjost ... sadasnjost je presjek proslosti i buducnosti
__________________
Everybody need somebody
keec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 12:35   #57
Doslovno shvaćena sadašnjost je samo beznačajan trenutak, a onako kako je ja shvaćan to je balunčić neposredne prošlosti i vrlo bliske budućnosti.
Balunčić je to u kojem se reflektiraju i doživljavaju događaji iz neposredne prošlosti i u kojima se zahuktava događaj iz bliske budućnosti.
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 13:21   #58
...sadasnjost je varka ako je lijepa
a ako je siva i trnovita
onda mirise na ,-stvarnost...
faraonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 00:56   #59
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Čovjek je razumskom analizom svjestan da sebe ne percipira u sadašnjosti, nego uvijek u prošlosti, jer je sadašnjost neki beskonačno mali odsječak vremena, toliko kratak da već prođe kad se na njega obrati pažnja.
Samo razumskom analizom.
Inače, percipira sada - kao događaj, ono što se događa. To je njegovo sada. I obilježje ili karakter sada - kao vremenskog odsječka - u kojemu neki događaj u kojem sudjeluje traje.

Utoliko, napravila bih razlikovanje između sadašnjosti i sada.
Sadašnjost se može misliti u ovom smislu kako si ti to naveo.
Ali sada Jest samo kao događaj ili ono što se zbiva kao sebi pripadajuće vrijeme (ili u sebi pripadajućem vremenu) gdje ni prošlost ni budućnost još nisu "progledale" kroz tu gustu aktualnost kao tkaninu što će tek jednom postati dovoljno istanjena ili prozirna da kroz nju "progleda" prošlost i budućnost povirujuć kroz tad već rupčasto tkanje.

Quote:
U "modu" svakodnevnog djelovanja, pak, sadašnjost je percipirana kao ujedno vremenski bliska prošlost i budućnost. Tako, recimo, kad čovjek uđe u autobus, onda percipira sadašnjošću i tijek, vrijeme dogledne vožnje do odredišta, što je bliska budućnost.
To je sadašnjost (tako percipirano vrijeme ili stanje).
Sadašnjost je kao inkubator.

Quote:
Budući vrijeme uvijek teče, i čovjek teče (stari) s vremenom i prostorom, pa se čovjek sadašnjosti može gledati kao odsječak, presjek - zaustavljen "tijek ukupne skupljene prošlosti". Kao npr. zaustavljena gruda snijega u svom kotrljanju u zatečenoj veličini. Naime, čovjek sadašnjeg trenutka je uvijek čovjek sinteze njegove prošlosti u gibanju, gdje to gibanje dodaje novi element koji time postaje prošlost.
Čovjek sadašnjosti se može gledati kao odsječak, presjek - zaustavljen "tijek ukupne skupljene prošlosti" - kao gruda snijega zaustavljena u svom kotrljanju.
Ali samo gledati i dok gleda iz takve perspektive. To je njegova sadašnjost. On u nju gleda (i sagledava).
"Sadašnji trenutak" (za) čovjeka je, pak, nešto drugo. On ne gleda u njega iz navedene perspektive već se giba na njegovu valu, s njime sastavljen.
To je njegovo sada i sada kao takvo.
On - čovjek - sudjeluje.

Quote:
Zaključak: sadašnjost čovjeka je sintetizirana prošlost u trenutku njegova prostornovremenskog gibanja. gdje je i budućnost sastavni dio te sinteze.
Ovako gledajući, rekla bih da je sadašnjost čovjeka ili čovjek sam sintetizirana prošlost gdje je i budućnost sastavni dio te sinteze a trenuci njegova prostorno vremenskog gibanja niz sada nanizanih i nižu se u nisku koja sačinjava njegov život.

Naravno, Sada može biti mišljeno i kao Danas (Jučer, Danas, Sutra) kako pojedinca tako i društva, Svijeta (neko stanje kao takvo) i dok je sadašnjost, kako si rekao, tijek, čini mi se da se Sada/sada pojavljuju dvojako:
kao sinteza objedinjujućeg Sada
kao nulto vrijeme ili stanje
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 10:13   #60
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Naravno, Sada može biti mišljeno i kao Danas (Jučer, Danas, Sutra) kako pojedinca tako i društva, Svijeta (neko stanje kao takvo) i dok je sadašnjost, kako si rekao, tijek, čini mi se da se Sada/sada pojavljuju dvojako:
kao sinteza objedinjujućeg Sada
kao nulto vrijeme ili stanje
jel ja ovo sto pisem, pisem u proslosti, u buducnosti, u sadasnjosti ili sada? (Danas, 10:13)
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.