Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2016., 15:51   #1
Mi smo ono što radimo tj. što želimo biti?

Pitanje oko kojeg se znam ponekad posvađat s ljudima, naime moje je mišljenje da smo ono što radimo/što želimo postati a ne ono što nam je prirođeno. Mi imamo izbor.

Primjer 1.

Imamo homoseksualca. Svjestan je toga, ali svejedno nađe ženu/muža suprotnog spola jer želi živjeti takvim životom i smatra da je on takav, ima djecu, samo nju/njega obrađuje tj. svog bračnog partnera i to do kraja života. Na kraju on nije s nikim bio homoseksualan. Što je on onda?

Ja mislim hetero.

Primjer 2.

Čovjek voli male curice i uzbuđuju ih. Taj čovjek nikada ne napravi ama baš ništa po tom pitanju(ne iz straha) nego zato jer shvaća da je to loše i on ne želi biti takav. Što je on na kraju?

Ja mislim normalan čovjek sa fetišom.

Primjer 3.

Čovjeku prođe kroz glavu masovno ubojstvo, single ubojstvo, silovanje, ali on to odluči ne napraviti jer zna da je to loše. Što je on?

Normalan čovjek sa maštom mislim tko ne mašta?
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:16   #2
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Pitanje oko kojeg se znam ponekad posvađat s ljudima, naime moje je mišljenje da smo ono što radimo/što želimo postati a ne ono što nam je prirođeno. Mi imamo izbor.

Primjer 1.

Imamo homoseksualca. Svjestan je toga, ali svejedno nađe ženu/muža suprotnog spola jer želi živjeti takvim životom i smatra da je on takav, ima djecu, samo nju/njega obrađuje tj. svog bračnog partnera i to do kraja života. Na kraju on nije s nikim bio homoseksualan. Što je on onda?

Ja mislim hetero.

Primjer 2.

Čovjek voli male curice i uzbuđuju ih. Taj čovjek nikada ne napravi ama baš ništa po tom pitanju(ne iz straha) nego zato jer shvaća da je to loše i on ne želi biti takav. Što je on na kraju?

Ja mislim normalan čovjek sa fetišom.

Primjer 3.

Čovjeku prođe kroz glavu masovno ubojstvo, single ubojstvo, silovanje, ali on to odluči ne napraviti jer zna da je to loše. Što je on?

Normalan čovjek sa maštom mislim tko ne mašta?
Normalan čovjek je čovjek koji svoje porive drži u društveno prihvatljivim granicama. Pedofil nije pedofil tok to jasno ne obznani drugima, lopov nije lopov dok ga se ne uhvati na djelu. Svi tamo od treće godine života jasno odvajamo sebe od drugih, svjesni smo svoje individue i tada učimo odjeliti sebe i svoje misli od drugih.
Tko smo ustvari je pitanje svih pitanja..?
a) promatrač, svjesnost
b) ego
c) naše misli i osjećaji
d) naše vanjske manifestacije
e) skup sveg navedenog
????
Neki kažu da je svijet oko nas preslik nas samih, to dodatno komplicira stvar zar ne..?
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:26   #3
Tako je, mi smo ono što činimo, naša djela su naš identitet.

Ne možeš raditi loša djela i za sebe reći da si dobar čovjek
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:40   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Tako je, mi smo ono što činimo, naša djela su naš identitet.

Ne možeš raditi loša djela i za sebe reći da si dobar čovjek
A ima ona koja kaze "put do pakla,je vrlo cesto poplocan najboljim namjerama",pa covjek nekada moze biti iskreno uvjeren da radi dobre stvari,a da u stvari vise stete cini okolini,nego dobra.
Kako onda da ocijenimo njegov identitet,formalno ili sustinski?
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:57   #5
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Pitanje oko kojeg se znam ponekad posvađat s ljudima, naime moje je mišljenje da smo ono što radimo/što želimo postati a ne ono što nam je prirođeno. Mi imamo izbor.

Primjer 1.

Imamo homoseksualca. Svjestan je toga, ali svejedno nađe ženu/muža suprotnog spola jer želi živjeti takvim životom i smatra da je on takav, ima djecu, samo nju/njega obrađuje tj. svog bračnog partnera i to do kraja života. Na kraju on nije s nikim bio homoseksualan. Što je on onda?

Ja mislim hetero.

Primjer 2.

Čovjek voli male curice i uzbuđuju ih. Taj čovjek nikada ne napravi ama baš ništa po tom pitanju(ne iz straha) nego zato jer shvaća da je to loše i on ne želi biti takav. Što je on na kraju?

Ja mislim normalan čovjek sa fetišom.

Primjer 3.

Čovjeku prođe kroz glavu masovno ubojstvo, single ubojstvo, silovanje, ali on to odluči ne napraviti jer zna da je to loše. Što je on?

Normalan čovjek sa maštom mislim tko ne mašta?
Nije problem kada se mašta da se ide sa misicom u krevet.
Ali postaje depresivno ako netko sam sebe ulovi u nekim morbidnim mislima.
Kao npr: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...6&postcount=15

Najprije sam bio zaprepašten pola minute , onda me počela hvatati depresija. A nakon minutu sam odjebao svoje misli i rekao sebi:
"ove misli nisu moje"
"ove misli nisu moje"
"ove misli nisu moje"
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:58   #6
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
A ima ona koja kaze "put do pakla,je vrlo cesto poplocan najboljim namjerama",pa covjek nekada moze biti iskreno uvjeren da radi dobre stvari,a da u stvari vise stete cini okolini,nego dobra.
Kako onda da ocijenimo njegov identitet,formalno ili sustinski?
E treba prvo znati što je dobro, pa onda raditi dobro.

A na kraju to ne ocjenjujemo mi, nego Bog
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 17:04   #7
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
E treba prvo znati što je dobro, pa onda raditi dobro.

A na kraju to ne ocjenjujemo mi, nego Bog
Bog, koji to Bog i čiji Bog i kako ocjenjuje.
Da li je Bog pohvalio ove sudije za dobro obavljen posao:

http://studentski.hr/vijesti/na-dana...cama-iz-salema
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 17:44   #8
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Bog, koji to Bog i čiji Bog i kako ocjenjuje.
U većini slučajeva On ništa ne ocjenjuje.
Ako ti nekoga opljačkaš, Bog nema ništa s tim, trebaš dobiti oprost od onoga koga si opljačkao ili će ti oštećeni naplatiti što si mu uzeo.

Znači one vještice će ili svom sucu poslije suditi ili se jednostavno naplatilo nešto iz prošlosti i nikom niš.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 00:10   #9
Postoje dva razloga zbog kojih se mijenjamo, društvo i mi sami.

Recimo, pedofil iz primjera, može suzdržavati svoje nagone iz straha od osude i odbacivanja društva i od kazne zatvora, ali može se suzdržavati i zato što zna da bi to što čini bilo loše.

I tako se mijenja i razvija ljudska svijest.

Prvi razlog je dobar, drugi je odličan.

Moguće je zato što čovjek može mijenjati sebe.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 13:35   #10
'Mi' nismo ni to jer ne postojimo. Kakvi god bili, što god radili ili željeli - izvan je našeg utjecaja, pa je bespredmetno govoriti ''o sebi'' gledajuću pritom na svoje 'ja' kao na nešto proizvoljno.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 14:54   #11
Primjer 1: Homoseksualac, koji nije prihvatio sebe. Suzdrzava se te postavlja u kalupe koje smatra normalnim.
Primjer 2: Osoba svjesna svojih zelja, ali i svjesna sto one predstavljaju te njihovog utjecaja.
Primjer 3: Također covjek sa mastom, ali i sa savjesti.

Na kraju slazem se da smo ono sto cinimo, jer to je jedino sto se na kraju i realizira. Treba se znati izboriti protiv samoga sebe.
BlackSwan97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 14:41   #12
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Pitanje oko kojeg se znam ponekad posvađat s ljudima, naime moje je mišljenje da smo ono što radimo/što želimo postati a ne ono što nam je prirođeno. Mi imamo izbor.
Stvar nije tako jednostavna zato što genetika igra veliku ulogu. Genetikom nasljeđuješ određene sklonosti obrascima ponašanja kao i biološke predispozicije.
Npr. možeš nasljediti sklonost alkoholu od oca ili majke. Ili čak kao beba u fetusu majke već biti ovisnik o drogi ako je majka za to vrijeme bila ovisnik.
Možeš genetski nasljediti srčanu manu.
U svakom slučaju tvoj um će morat prilagodit svoj modus operandi unutarnjim potrebama.

Šta je tek sa sociološkim i kulturološkim utjecajima na svijest i podsvijest?

Naš univerzum je kauzalan. Sve ima svoju akciju i reakciju stoga svaki tvoj potez ima povratnu reakciju na koju odgovaraš a odgovor uzrokuje protureakciju koja opet traži odgovor sa tvoje strane.
Život je beskrajni pokret. I onda kada misliš da si svojom tvrdoglavošću zaustavio vrijeme, posljedice tvoje tvrdoglavosti se razvijaju oko tebe.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 23:50   #13
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Pitanje oko kojeg se znam ponekad posvađat s ljudima, naime moje je mišljenje da smo ono što radimo/što želimo postati a ne ono što nam je prirođeno. Mi imamo izbor.
Zelje same po sebi ne znace puno ako nisu realizirane.
Svatko ima neki potencijal i zelje.

Covjek ima izbor.

Covjek je ono sto odabere sa emocijama, mislima i djelima.


Primjer # 1 je prekompleksna tema

Primjer # 2 - Upucuje na patolosko stanje psihe. Covjek ima izbor i mogucnost promijeniti to stanje, dok je jos u ranoj fazi blazeg poremecaja. Zdrava psiha, kao i fizicko tijelo, iziskuje disciplinu.

Primjer # 3 - Covjeku prolazi kroz glavu svasta i ovisi u kojem kontekstu se to dogadja. Zdrava psiha filtrira dobro/lose i covjek razmatra sebe i okolinu i optimizira vlastito djelovanje. Ako se takve misli ponavljaju, nesto nije uravnotezeno. Ako dodju/prodju trigerirane vanjskim faktorima (mediji) i zdravo su asimilirane, to je normalan proces introspekcije i razmatranja stvarnosti.

Covjek nije ono sto mu padne na pamet, jer mu moze pasti radi hrpe faktora. Definira ga ono sto sa time ucini.
U unutarnjem i vanjskom svijetu.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 20:14   #14
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Zelje same po sebi ne znace puno ako nisu realizirane.
Ne mora značiti. I nerealizirane želje imaju svoj potencijal. Ponekad je taj potencijal - energija same želje - mnogo veći i utoliko puno i znači nego što jest ili bi značilo i realiziranje želje.
Taj potencijal, snaga želje same po sebi, nije ili ne mora biti besplodan potencijal. U tome je i njeno značenje.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 21:09   #15
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Ne mora značiti. I nerealizirane želje imaju svoj potencijal.
Sve ima neki potencijal.
Covjeka ne definira sam potencijal nego sto sa potencijalom kreira.

Covjek ima puno veci potencijal nego sto je najcesce svjestan pa cesto bira inertnost dok zivot ide a potencijal ostaje samo potencijal.

Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Ponekad je taj potencijal - energija same želje - mnogo veći i utoliko puno i znači nego što jest ili bi značilo i realiziranje želje.
Taj potencijal, snaga želje same po sebi, nije ili ne mora biti besplodan potencijal. U tome je i njeno značenje.
Nije receno da nema znacenje generalno nego da malo znaci u kontekstu onoga sto definira covjeka.

"On je htio dobro" ali je napravio glupost.
"Ona nije to htjela" ali je napravila.
"Oni su se samo htjeli zabaviti" ali su izazvali nesrecu.
On je htio to i to u zivotu ali se nije digao iz kauca.
Ona je htjela to i to u zivotu ali ju je "zivot" odvukao negdje drugdje.

Svatko ima neke zelje. Tko zeli plesati/graditi/letjeti i ima jako jako veliki potencijal za a/b/c, no nikad nije to realizirao, nije plesac/graditelj/letac. Tocka.

Covjeka definira sto svojim odabirom manifestira.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 23:08   #16
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Sve ima neki potencijal.
Covjeka ne definira sam potencijal nego sto sa potencijalom kreira.

Covjek ima puno veci potencijal nego sto je najcesce svjestan pa cesto bira inertnost dok zivot ide a potencijal ostaje samo potencijal.



Nije receno da nema znacenje generalno nego da malo znaci u kontekstu onoga sto definira covjeka.

"On je htio dobro" ali je napravio glupost.
"Ona nije to htjela" ali je napravila.
"Oni su se samo htjeli zabaviti" ali su izazvali nesrecu.
On je htio to i to u zivotu ali se nije digao iz kauca.
Ona je htjela to i to u zivotu ali ju je "zivot" odvukao negdje drugdje.

Svatko ima neke zelje. Tko zeli plesati/graditi/letjeti i ima jako jako veliki potencijal za a/b/c, no nikad nije to realizirao, nije plesac/graditelj/letac. Tocka.

Covjeka definira sto svojim odabirom manifestira.
Ili je pokušao realizirati.
Slažem se s rečenim u kontekstu u kojem je iznešeno.
Ja sam se ipak osvrnula u odnosu na generalno značenje tog na što sam replicirala.
Umjetnost npr. pronalazi svoj kreativni potencijal u podneblju željenog - nerealiziranog. Pjesništvo, primjerice.

To je bila moja primjedba neovisno o kontekstu.
Uvodni post tako je konstruiran da mi se ne da bilo što na to napisati. Prije svega nije čovjek (što?) To, nije On (što?) To, nego su to (navođeno kroz primjere) njegove sklonosti, njegova orijentacija, afiniteti, nagnuća i slično. I onda, njegovi odabiri.
Pitanje - što je on onda? - čini mi se pogrešnim ili u najmanju ruku površnim pitanjem.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 23:34   #17
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Pitanje oko kojeg se znam ponekad posvađat s ljudima, naime moje je mišljenje da smo ono što radimo/što želimo postati a ne ono što nam je prirođeno. Mi imamo izbor.

Primjer 1.

Imamo homoseksualca. Svjestan je toga, ali svejedno nađe ženu/muža suprotnog spola jer želi živjeti takvim životom i smatra da je on takav, ima djecu, samo nju/njega obrađuje tj. svog bračnog partnera i to do kraja života. Na kraju on nije s nikim bio homoseksualan. Što je on onda?

Ja mislim hetero.

Primjer 2.

Čovjek voli male curice i uzbuđuju ih. Taj čovjek nikada ne napravi ama baš ništa po tom pitanju(ne iz straha) nego zato jer shvaća da je to loše i on ne želi biti takav. Što je on na kraju?

Ja mislim normalan čovjek sa fetišom.

Primjer 3.

Čovjeku prođe kroz glavu masovno ubojstvo, single ubojstvo, silovanje, ali on to odluči ne napraviti jer zna da je to loše. Što je on?

Normalan čovjek sa maštom mislim tko ne mašta?


Tako je!! Akcije su ono što nas određuje. Evo ekstremni primjer i Godwin law. Nacistički stražar u konc logoru je možda samo radio taj posa jer je ima prehranit obitelj. U svojoj glavi on je samo obiteljski čovjek sa poslom koji mora obavit. Priče koje pričamo sebi nisu važne. Ne postoji "zlikovci" sa karikaturnim osobnostima koji je sadista samo zato. Svak ima svoj neki motiv. Na kraju jedino je važno su djela, a ne priče i monolog koji nam se u glavi vrti.
Morpheus00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 12:27   #18
Quote:
Morpheus00 kaže: Pogledaj post
Akcije su ono što nas određuje.
Mi određujemo akcije. A sve to što je određujuće, ne mora bit transparentno kroz samu akciju.
Samo u očima drugih, akcije su ono što nas određuje.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 20:38   #19
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Umjetnost npr. pronalazi svoj kreativni potencijal u podneblju željenog - nerealiziranog. Pjesništvo, primjerice.
Umjetnost je isto realizacija. Jedan grčki liričar (zaboravio sam ime) bio je u mladosti zaljubljen, a kad ga je djevojka napustila onda je postao pjesnik i svoju ljubav realizirao u pjesmama. Čovjeka ne određuju samo želje, sklonosti itd. nego i način kako ih izražava i realizira.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 22:18   #20
Quote:
Morpheus00 kaže: Pogledaj post
Svak ima svoj neki motiv. Na kraju jedino je važno su djela, a ne priče i monolog koji nam se u glavi vrti.
Nije to baš tako jednostavno. Imaš bezbroj primjera gdje je važno i zašto netko nešto radi, a ne samo što radi. Nije svejedno da li netko svira gitaru zato što uživa u glazbi ili svira zato da bi iritirao susjeda.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:10.