Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2016., 17:32   #1
140 godina od samoubistva ignorisanog filozofa

Pitao bih vas za misljenje o filozofiji,meni najdrazeg filozofa. Na danasnji dan zivot je okoncao Philipp Mainlender,po misljenju vecine ,ako ne i svih onih koji su upoznati sa literaturom filozofskog pesimizma,sistem koji je prezentovao ovaj manje poznati filozof i pesnik smatra se najradikalnijim pesimisticko/nihilistickim projektom koji je ikada vidjen.Dete je bracnog silovanja rodjen kao Filip Batz,ali promenio prezime zbog obozavanja reke Majne u Majnlender.Bio je strastveni citalac Sopenhauera koji ga je inspirisao da napise svoje filozofsko delo ,,Filozofija Izbavljenja'',za Majnlendera izbavljenje pretstavlja samoubistvo,tako da bi naziv knjige mogao da bude i ,,Filozofija samoubistva''.Majnlender osim sto je bio protivnik seksa ,jer tim cinom volja za zivotom dozivljava svoju afirmacijuju,a i omogucava prokreaciju koja je produzetak patnje, zakljucio da je svet volja za smrcu,sporo truljenje,umiranje,urusavanje sistema,pa je tako objavio i metafiziku entropije.Objavio je smrt Boga mnogo pre Nicea,ali za razliku od njega,Majnlender je to mislio i bukvalno recima ,,Bog je umro a njegova smrt posta zivot ovog sveta'' . Majnlender je zamislio kosmogoniju po kojoj je rasturanje ili rascepanje samosvesnog fundamentalnog jedinstva kojeg mozemo nazvati ''Bog'' a koji po naravi nije zeleo postojanje,uzrok nastanka ovog sveta.Tvrdio je kako u sustini Boga kao nadbivstva nije bila mogucnost da sebe odmah pretvori u nista,vec je mogao samo rasipanjem na raznolike fragmente koji pretstavljaju svaki oblik u ovom svetu da predje u nista preko njihove mogucnosti da propadaju.Rekao je: ,,Volja za smrcu zapaljena spoznajom da je bolje nepostojati nego postojati,vrhovni je princip morala''.Posto je samoubistvo svrstao kao najvisi moralni cin,a takodje po njemu i rasipanje resurasa,hiper-produkcija i unistavanje pretstavljaju moralna nacela jer se time umrtvljuje zbir sila u svetu i na taj nacin vi skracujete put Bozijih ostataka u nistavilu,sto je bila njegova zelja,a takodje bio je ostri protivnik prokreacije.Majnlendera mnogi su stigmatizirali patoloskim slucajem,a njegovu filozofiju proglasili produktom bolesnog uma.No on je bio do kraja dosledan svojoj filozofiji.Prvi tom knjige njegove filozofije izbavljenja koje su mu stigle dan ranije, posluzile su mu kao potpora za vesanje.Da li ste upoznatim sa likom i delom ovog filozofa i da li vam njegova filozofija ima smisla?
DavMla is offline  
Old 01.04.2016., 17:35   #2
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Dete je bracnog silovanja rodjen kao Filip Batz,ali promenio prezime zbog obozavanja reke Majne u Majnlender.
A zašto je obožavao Majnu?
Revolucion is offline  
Old 06.04.2016., 11:58   #3
Srecom smo u medjuvremenu otkrili antidepresive
Beljki is offline  
Old 09.04.2016., 03:19   #4
Teško mi je nešto reći na osnovu ovako kratkog prepričavanja, bez navođenja ikakve literature. Molim neke poveznice na sistematskije prikaze i izvore, na njemačkom. Zanima me to metafizičko umovanje o početku (kozmogonija), o Bogu, samosvijesti, koji nije htio postojati ali mu se nekako omaklo (Goethe u Faustu: "na početku je bii čin", u jednoj pjesmi iz Veda: na početku je "žar htijenja"). Svakako se referirao na Schellinga i Hegela. Dakle je Boginja počinila samoubojstvo? Možda donekle zanimljivo.

Razmišljanja o besmislenosti naših života ne čine mi se zanimljivim. Prebanalno.

Prezime je "Mainländer" a ne "Mainlender".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 09.04.2016., 12:22   #5
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Teško mi je nešto reći na osnovu ovako kratkog prepričavanja, bez navođenja ikakve literature. Molim neke poveznice na sistematskije prikaze i izvore, na njemačkom. Zanima me to metafizičko umovanje o početku (kozmogonija), o Bogu, samosvijesti, koji nije htio postojati ali mu se nekako omaklo (Goethe u Faustu: "na početku je bii čin", u jednoj pjesmi iz Veda: na početku je "žar htijenja"). Svakako se referirao na Schellinga i Hegela. Dakle je Boginja počinila samoubojstvo? Možda donekle zanimljivo.

Razmišljanja o besmislenosti naših života ne čine mi se zanimljivim. Prebanalno.

Prezime je "Mainländer" a ne "Mainlender".
Jeste pogresio sam u pisanju Mainlander a ne Mainlender.Inace ja ne znam nemacki pa nisam trazio.Kosmogonija njegova o tome kako su svi oblici u svemiru bili jedna fundamentalna samosvesna celina ''Bog'' koji nije zeleo postojanje je interesantna i intuitivna i on je logicki objasnjavao u knjizi.Ali je mozda pitanje da li je ova ideja rezultat i namere Majnlendera da se ubije.
DavMla is offline  
Old 10.04.2016., 08:02   #6
Treba pronaći motive.
Pokretače.
U sebi.
Upoznati se.
Detaljno.

Jedan događaj može da promijeni tijek cijelog života ovisno o njegovoj jačini. Problem je kada "otisak" bude negativnog smjera. Čovjek tada, baš kao Mainlander mora da drži smjer i samouvjerava se u jednu sliku svijeta koja opravdava njegovo stanje. Ne zato jer to stvarno vidi, nego zato jer ne može da promjeni poziciju, jer promjena pogleda bi značila promjenu sebe.

Želim kazati da kod Mainlandera je prvo nastao događaj/stanje/emotivni otisak, a tek potom viđenje svijeta koje podržava isti. Nikada obrnuto. Čovjek koji to ne otkrije ne može si pomoći. On treba da otkrije sam i apsolutno odbaci sve šta je tuđe pa tako i same ove riječi.
samting is offline  
Old 10.04.2016., 08:52   #7
Smisla ima ali nekim ljudima ima smisla i oženiti se drvetom. Taj filozof je kako kažeš bio dijete rođeno iz silovanja što dovoljno govori iz kojeg smijera se razvila njegova psiha. Mislim da si previše zabrazdio u crnilo i nihilizam,a to je problem jer tamo nema ništa.
GosponProljeće is offline  
Old 10.04.2016., 12:13   #8
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Da li ste upoznatim sa likom i delom ovog filozofa i da li vam njegova filozofija ima smisla?
Do sada nisam bio upoznat sa njegovim razmišljanjima, ali razmatranja imaju ogromnu rupetinu u logici i smislu, pa ću kratko obrazložiti što smatram pogrešnim;
Ako je neka osoba protivnik sexa znači da na svijetu ne će biti ljudi što bi u konačnici dovelo do njegovog nepostojanja. Zanemarujem sad čin silovanja jer u tom slučaju ne bi bilo ni njegovih predaka. Ako nema njega ni njegovih predaka onda samoubojstvo postaje suvišno a i nemoguće, obzirom da se nešto što ne postoji, ne može samo uništiti. To je trebalo biti prvi korak u njegovom filozofskom razmišljanju, jer ako je samoubojstvo najveći i najbolji čin "života", a prethodno nije bilo prokreacije, tko će se ubiti nakon njega? Očito je da je imo psihičkih problema.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 10.04.2016., 12:24   #9
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Jeste pogresio sam u pisanju Mainlander a ne Mainlender.Inace ja ne znam nemacki pa nisam trazio.Kosmogonija njegova o tome kako su svi oblici u svemiru bili jedna fundamentalna samosvesna celina ''Bog'' koji nije zeleo postojanje je interesantna i intuitivna i on je logicki objasnjavao u knjizi.Ali je mozda pitanje da li je ova ideja rezultat i namere Majnlendera da se ubije.
Ulazes energiju u odrzavanje patoloskog umjesto popravak.
omen4k is offline  
Old 10.04.2016., 12:33   #10
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Do sada nisam bio upoznat sa njegovim razmišljanjima, ali razmatranja imaju ogromnu rupetinu u logici i smislu, pa ću kratko obrazložiti što smatram pogrešnim;
Ako je neka osoba protivnik sexa znači da na svijetu ne će biti ljudi što bi u konačnici dovelo do njegovog nepostojanja. Zanemarujem sad čin silovanja jer u tom slučaju ne bi bilo ni njegovih predaka. Ako nema njega ni njegovih predaka onda samoubojstvo postaje suvišno a i nemoguće, obzirom da se nešto što ne postoji, ne može samo uništiti. To je trebalo biti prvi korak u njegovom filozofskom razmišljanju, jer ako je samoubojstvo najveći i najbolji čin "života", a prethodno nije bilo prokreacije, tko će se ubiti nakon njega? Očito je da je imo psihičkih problema.
Gledaj to nije rupa u logici.Takav stav se zove apsolutni efilizam.Postoji antihumani i apsolutni efilizam.Dakle po apsolutnom efilizmu ,ne samo da se ne treba prokreirati vec i da bi sva ziva bica koja trenutno postoje na zemlji trebalo da nestanu odmah,bez cekanja da prestanak prokreacije to ucini,a to kako bi se svaka vrsta patnje,nepravednosti zivota i besmislena borba odmah zaustavila.Ako je to neostvarivo zasad,onda makar prestanak prokreacije.Kod Majnlendera je isto ovo razlog za apsolutni efilizam koji mozemo da uocimo kod njega i + mu je jos jedan razlog skracivanje puta bozjih osttaka u nistavilu.
DavMla is offline  
Old 10.04.2016., 12:39   #11
Omen4k ti je dao najbolji i najprecizniji odgovor. Čemu tražiti smisao u toj patologiji. Osobe koje će te podržati u takvim razmišljanjima su vjerojatno teški bolesnici. Dobro,ti si po trenutnim uvjerenjima apsolutni efilist i što sad?
GosponProljeće is offline  
Old 10.04.2016., 16:04   #12
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Omen4k ti je dao najbolji i najprecizniji odgovor. Čemu tražiti smisao u toj patologiji. Osobe koje će te podržati u takvim razmišljanjima su vjerojatno teški bolesnici. Dobro,ti si po trenutnim uvjerenjima apsolutni efilist i što sad?
Pa nista.U mojoj moci je samo budjenje volje za smrcu i promovisanje antinatalizma.
DavMla is offline  
Old 10.04.2016., 16:13   #13
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa nista.U mojoj moci je samo budjenje volje za smrcu i promovisanje antinatalizma.
U tome nalaziš smisao života?
Tox is offline  
Old 10.04.2016., 16:48   #14
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa nista.U mojoj moci je samo budjenje volje za smrcu i promovisanje antinatalizma.
E vidiš, smrt, otkad to nije samo samo glasina, i, kao takva, neprovjerena?

Mnogi pišu o smrti kao da znaju o čemu pišu, ali ne znaju.
Šabović Adis is offline  
Old 10.04.2016., 16:52   #15
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
U tome nalaziš smisao života?
Pa u tome nalazim neko interesovanje,zanimaciju,a smisao je prejaka rec,ali ako tako hoces neka bude.
DavMla is offline  
Old 10.04.2016., 16:55   #16
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
E vidiš, smrt, otkad to nije samo samo glasina, i, kao takva, neprovjerena?

Mnogi pišu o smrti kao da znaju o čemu pišu, ali ne znaju.
Pa neka se informisu pa ce znati.
DavMla is offline  
Old 10.04.2016., 16:56   #17
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Mnogi pišu o smrti kao da znaju o čemu pišu, ali ne znaju.
Meni je najbolje ono što je Mak Dizdar napisao o smrti:

"Zemlja je smrtnim sjemenom posijana.
Ali smrt nije kraj
Jer smrti zapravo i nema.
I nema kraja.
Smrću je samo obasjana
Staza uspona od gnijezda do zvijezda."
Jednostavko is offline  
Old 10.04.2016., 16:58   #18
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa neka se informisu pa ce znati.
Od koga? Jel' iz prve ruke?
Smrti, Ti li si?
Šabović Adis is offline  
Old 10.04.2016., 17:00   #19
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa nista.U mojoj moci je samo budjenje volje za smrcu i promovisanje antinatalizma.
Dokle god imas ikakav racionalan pojam o sebi, svojim mislima i emocijama, u tvojoj moci je puno vise od tih gluposti. To nisi ti, to je samo stanje koje prolazis. Razmotri sto je trigeriralo to stanje i kako se rijesava.
omen4k is offline  
Old 10.04.2016., 17:07   #20
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Od koga? Jel' iz prve ruke?
Smrti, Ti li si?
Imas literaturu na tu temu a i na netu se mozes informisati.
DavMla is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.