Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2009., 22:30   #1
Streljivo

Tražilicom sam pokušao naći ovu temu na ovom PDF-u, no nisam uspio. Mislim da je potrebna radi uspoređivanja raznih vrsta streljiva. Zanima me i razlika između "kratke i duge" devetke, osim njezine dužine . Mogu i standardna uspoređivanja koji je bolji 7,62x54R, ili 7,92x57 Mauser? Ima li velike razlike između američkog 5,56 i ruskog 5,45? Koji mislite da bi trebao biti Natov kalibar ako bi željeli da se makne 5,56x45 NATO??
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 13:07   #2
To što tražiš odvest će temu u krug
Kako se nešto istovremeno može uspoređivati po kalibru, energiji zrna, dometu i sl.?

Da ima i razmatranja "je li potrebna vojniku puška?" (jer od nje ima vrlo malo koristi i više djeluje psihički):
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 13:42   #3
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
To što tražiš odvest će temu u krug
Kako se nešto istovremeno može uspoređivati po kalibru, energiji zrna, dometu i sl.?

Da ima i razmatranja "je li potrebna vojniku puška?" (jer od nje ima vrlo malo koristi i više djeluje psihički):
Ovo gore nije šala. Istraživanja su pokazala da je u drugom svjetskom ratu samo 2 % američkih vojnika pucala u neprijatelja iz puške u namjeri da ga ubije. Ostali uopće nisu pucali ni kad su imali priliku. Od tih 2% , istim istraživanjem je utvrđeno da su polovica psihopati a ostalih 1% jednostavno - pravi vojnici. U američkom građanskom ratu je bilo još gore. Tamo su nakon Gettisburga jednome našli pušku napunjenu do vrha sa 26 naboja. Čovjek je u bitci samo punio pušku a nije uopće pucao.

Što se tiče streljiva, najvažnije bi bilo da ga napokon počnemo proizvoditi sami (ili pripremimo proizvodnju) a ne da ga uvozimo iz Srbije i hvalimo se kako je to streljivo kvalitetno.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 17:21   #4
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ovo gore nije šala. Istraživanja su pokazala da je u drugom svjetskom ratu samo 2 % američkih vojnika pucala u neprijatelja iz puške u namjeri da ga ubije. Ostali uopće nisu pucali ni kad su imali priliku. Od tih 2% , istim istraživanjem je utvrđeno da su polovica psihopati a ostalih 1% jednostavno - pravi vojnici. U američkom građanskom ratu je bilo još gore. Tamo su nakon Gettisburga jednome našli pušku napunjenu do vrha sa 26 naboja. Čovjek je u bitci samo punio pušku a nije uopće pucao.

Što se tiče streljiva, najvažnije bi bilo da ga napokon počnemo proizvoditi sami (ili pripremimo proizvodnju) a ne da ga uvozimo iz Srbije i hvalimo se kako je to streljivo kvalitetno.
možda je htio opalit sve odjednom i skunut svih 26 preko.
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 17:56   #5
Ma u WW1 i WW2 su puscana punjenja bila bolesno jaka, jbt. 3500 J je dovoljno da srusi mrkog medvjeda, a oni su dosezali i do 5000 J sto je za borbe na malim i srednjim udaljenostima puno previse... Jurisne puske su pravo osvjezenje za vecinu pjesastva...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 19:30   #6
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Tražilicom sam pokušao naći ovu temu na ovom PDF-u, no nisam uspio. Mislim da je potrebna radi uspoređivanja raznih vrsta streljiva. Zanima me i razlika između "kratke i duge" devetke, osim njezine dužine . Mogu i standardna uspoređivanja koji je bolji 7,62x54R, ili 7,92x57 Mauser? Ima li velike razlike između američkog 5,56 i ruskog 5,45? Koji mislite da bi trebao biti Natov kalibar ako bi željeli da se makne 5,56x45 NATO??
Bilo je dosta govora na više tema.

Duga devetka je 9x19 Luger/Parabellum/NATO, kratka je 9x17 Browning ili .380 ACP. Postoje još 9x18 Makarov i 9x21 IMI od češćih 9 mm zrna. Razlika je u jačini punjenja pa samim time i u balistici i jačini.

5.56 NATO i 5.45 (M74) su slični po karakteristikama, iako je 5.56 nešto jači i brži metak. Naravno sa standardnim laboracijama.

Kao novi NATO kalibar uglavnom se spominju 6.8 SPC i 6.5 Grendel, ikao mislim da dobit nije tolika da bi opravdala cijenu i logističke probleme prelaska na novi kalibar.
StormShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 20:26   #7
Quote:
StormShadow kaže: Pogledaj post
Bilo je dosta govora na više tema.

Duga devetka je 9x19 Luger/Parabellum/NATO, kratka je 9x17 Browning ili .380 ACP. Postoje još 9x18 Makarov i 9x21 IMI od češćih 9 mm zrna. Razlika je u jačini punjenja pa samim time i u balistici i jačini.

5.56 NATO i 5.45 (M74) su slični po karakteristikama, iako je 5.56 nešto jači i brži metak. Naravno sa standardnim laboracijama.

Kao novi NATO kalibar uglavnom se spominju 6.8 SPC i 6.5 Grendel, ikao mislim da dobit nije tolika da bi opravdala cijenu i logističke probleme prelaska na novi kalibar.
5.56mm ima nesto vecu brzinu ali 5.45mm ima vecu probojnost i brijem da pravi vecu stetu posto je vrh zrna supalj, odnosno na spicu nema olova, samo je prazna kosuljica cime se metak lakse deformira pri udaru i automatski time i napravi vecu stetu...

Test...
http://www.youtube.com/watch?v=mqaeX2KigSc
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 10:50   #8
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post

Ajme meni sline pocele curit kad sam gledao pocetak videa

Jel moguce stavit 5.45 u recimo NATO oružje i imat kolko tolko efikasno oružje?
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 11:04   #9
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ovo gore nije šala. Istraživanja su pokazala da je u drugom svjetskom ratu samo 2 % američkih vojnika pucala u neprijatelja iz puške u namjeri da ga ubije. Ostali uopće nisu pucali ni kad su imali priliku. Od tih 2% , istim istraživanjem je utvrđeno da su polovica psihopati a ostalih 1% jednostavno - pravi vojnici. U američkom građanskom ratu je bilo još gore. Tamo su nakon Gettisburga jednome našli pušku napunjenu do vrha sa 26 naboja. Čovjek je u bitci samo punio pušku a nije uopće pucao.

Što se tiče streljiva, najvažnije bi bilo da ga napokon počnemo proizvoditi sami (ili pripremimo proizvodnju) a ne da ga uvozimo iz Srbije i hvalimo se kako je to streljivo kvalitetno.
Ovo sam i ja čuo, ako znaš više o tome magao bi otvoriti temu jer je stvar zanimljiva. Mislim da je većina vojnika pucala u generalnom smjeru protivnika.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 14:14   #10
[QUOTE=Josey_Wales;22599176]... stetu posto je vrh zrna supalj, odnosno na spicu nema olova, samo je prazna kosuljica cime se metak lakse deformira pri udaru i automatski time i napravi vecu stetu...

Otvori jedno zrno 5,45 mm i onda napiši što sve ima u košuljici (osim čelične jezgre)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 14:20   #11
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post

Otvori jedno zrno 5,45 mm i onda napiši što sve ima u košuljici (osim čelične jezgre)
Stima, treba ga isjeci i po duzini u presjek, ali svejedno vrh je i dalje supalj odnosno prazan... Fali mi taj metak da zaokruzim kolekciju metaka za AK... Neki dan sam dobio par komada 7.62×39mm AP-a(vrh zrna obojan u crno - crvenu boju)... Jedno zrno cu pokusati precizno presjeci u duzinu pa mozemo promatrati razliku...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 11:30   #12
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Fali mi taj metak da zaokruzim kolekciju metaka za AK...
Koliko ih imaš, koje sve vrste? Ja imam samo običan s običnim m57 zrnom.. Imao sam metak od AK-74- 5,45x39, i ža mi je ka pasu što sam ga izgubio..
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 12:56   #13
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Koliko ih imaš, koje sve vrste? Ja imam samo običan s običnim m57 zrnom.. Imao sam metak od AK-74- 5,45x39, i ža mi je ka pasu što sam ga izgubio..
Metaka sveukupno ili samo za AK??? imam ih malo vise uslikat cu ih pa cu ih postat... Najveci mi je 20×110mm...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 13:24   #14
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Metaka sveukupno ili samo za AK??? imam ih malo vise uslikat cu ih pa cu ih postat... Najveci mi je 20×110mm...
Mislio sam za AK. Ja sam od ostalih imao 5-6 vrsta i dao ih prijatelju, sve osim jednog, tog nedam nikome. Neznam koja je ono vrsta 20mm, mislim da je neki za obuku, mogu ga uslikati ako želiš..
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 13:43   #15
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Mislio sam za AK. Ja sam od ostalih imao 5-6 vrsta i dao ih prijatelju, sve osim jednog, tog nedam nikome. Neznam koja je ono vrsta 20mm, mislim da je neki za obuku, mogu ga uslikati ako želiš..
Uslikaj... Ja imam rumunjske, srpske i neke koje nisam uspio identificirati... Protuoklopni sa crno-crvenom bojom na vrhu zrna, obicni svjetleci tracer sa zelenim vrhom... Ne znam da li postoje i zapaljivi za AK???
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:27   #16
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Uslikaj... Ja imam rumunjske, srpske i neke koje nisam uspio identificirati... Protuoklopni sa crno-crvenom bojom na vrhu zrna, obicni svjetleci tracer sa zelenim vrhom... Ne znam da li postoje i zapaljivi za AK???
evo:
[img=http://img269.imageshack.us/img269/3756/dsc00249u.th.jpg]
[img=http://img2.imageshack.us/img2/5411/dsc00247af.th.jpg]
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:39   #17
Moj je jako slican, isto je zuti... Posto nemam foto kraj sebe imam jednu stariju sliku dok sam tek poceo skupljati, meci su svi deaktivirani i sada su samo obicne "vaze"...

Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 21:16   #18
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Moj je jako slican, isto je zuti... Posto nemam foto kraj sebe imam jednu stariju sliku dok sam tek poceo skupljati, meci su svi deaktivirani i sada su samo obicne "vaze"...
Naravno, safety first
Imao sam sličnu kolekciju, ali sam je dao prijatelju, sada me budi nostalgija, možda krenem u skupljanje nove
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 11:59   #19
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Naravno, safety first
Imao sam sličnu kolekciju, ali sam je dao prijatelju, sada me budi nostalgija, možda krenem u skupljanje nove
Ja nastavljam sa ovom, zelja mi je nabavit .44 mag i .500 S&W... Od par komada za AK i Kar98k/MG-42 sam napravio privjeske za kljuceve, pa kad recimo otkljucavam vrata od zgrade ljudi blijedo gledaju...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 12:03   #20
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ja nastavljam sa ovom, zelja mi je nabavit .44 mag i .500 S&W... Od par komada za AK i Kar98k/MG-42 sam napravio privjeske za kljuceve, pa kad recimo otkljucavam vrata od zgrade ljudi blijedo gledaju...
Jedan moj frend je napravio privjesak od čahure prvog metka kojeg je ispalio, 7,92x57. Mislim da .44 i .500 nečeš lako nabavit
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.