Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2004., 23:39   #81
Quote:
stitch kaže:
Rekao sam da tjera čovjeka na razmišljanje. Druge su joj civilizacije samo pozornica, uloge i glumci zapravo su ljudski, problemi koje suprotstavlja naši, i vrlo suvremeni.

U romanu "Svijet se kaže šuma", napisah ondje, ističe problem ekologije, uništavanja drugih, nerazumljivih kultura, mjesto svake civilizacije kao kamenčića u velikom mozaiku svemira..., što su zapravo zemaljske zablude i pogreške umotane u naučnofantastični celofan.
Dodah i da kod nje nema paradiranja tehničkim znanjem i terminologijom, ali ima dubine. Koje na mnogo načina nema nitko osim nje.
E ima, i to čak i bolje i dublje. Sheri S. Tepper se bavi istim temama, ali meni puuuuuuuuno bolje.
No, nije ni na odmet napomeniti kako su to dvije žene - Pa naravno da će se baviti pametnim temama na pametan i divan način!
Pussy Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 23:45   #82
Nisam je čitao, nažalost.

Ali, neću ti vjerovati na riječ, svakako ću provjeriti.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 00:33   #83
SF/Fantasy su davno presli zanrove i mislim da je svako striktno dijeljenje potpuno nepotrebno.... Speculative Fiction je sasvim dobar opis. Uostalom, najveca usenet grupa koja se bavi Science Fictionom rec.arts.sf.written je u svom charteru tamo pocetkom devedesetih definirala SF u nazivu grupe kao Speculative Fiction. Pa cak i Hugo (Science Fiction Award) daje nagrade i Fantasy djelima (druga stvar je sto su pobjednici u zadnje vrijeme smece ali to je za neki drugi topic...)

pet najboljih, to je problem, i ako se samo zadrzim na Science Fictionu. (zapravo, nisam se drzao toga )
Za domacu zadacu procitati sva ova djela i reci mi koje namanje pase u Science Fiction )

bez nekog posebnog redosljeda

Wil McCarthy - Collapsium
Gordon R. Dickson - Dorsai!
China Mieville - Perdido Street Station
Isaac Asimov - The Naked Sun
Bujold - Memory

Koliko vidim izbor mi se relativno razlikuje od ostalih... Nadam se da je to zbog toga sto ljudi uglavnom citaju ono sto je prevedeno.

Izostavio sam iz gornje liste odlican fantasy koji je IMHO bolji od 90% dosad spomenutog fantasya na topicu pa ga i ovim putem preporucam:

Song of Ice and Fire - George R.R. Martin (3 knjige do sad, cetvrta dolazi valjda do kraja godine) Ovo ne citati u prijevodu Algoritma jer je prijevod katastrofalan
Malazan Book of the Fallen - Steven Erikson (4 knjige, 5. dolazi ove godine)
praetorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:29   #84
Kontakt -Sagan
Govornik za mrtve, Enderova igra-O.S.Card
Nemezis-Asimov?
Ćini mi se da je to sve od SF što sam čitala osim A.Huxley-a. i sviđalo mi se,još se sjećam neke knjige u kojoj je glavni lik ženska koja je psiholog za robote ako neko zna naslov neka mi napiše,davno sam to čitala sve mi se miješa.
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 23:05   #85
Eto, čisto da u glavi napravim popis:

Bujold: Memory(iliti Sjećanje) i općenito cijeli serijal o Milesu
David Brin: serijal o Upliftu
Clarke: Kraj djetinjstva
Simmons: Hyperion
Bradbury: Fahrenheit 451

Možda nije produhovljen popis, ali to su mi najbolje i najzanimljivije napisane knjige, koje sam čitala bez daha. A Kraja djetinjstva se malo-malo sjetim kad vidim klince danas... Uh.
Lady Alys is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 00:49   #86
Ja neću staviti spisak najboljih SF romana nego spisak biblija koje će od vas ili napraviti vjernike ili dokazati da je najbolje da se držite Bujoldice, Hubbarda i televizije :P

- Ursula leGuin: The Disposessed (Čovek praznih šaka)
- Kurt Vonnegut: Cat's Cradle (Kolevka za macu) (iako ni Galapagos uopće nije loš; tko voli cinično iživljavanje nad ljudskim rodom, svakako se preporučuje)
- Robert Anthony Wilson & Robert Shea: Illuminatus
- Predrag Raos: Null Effort

Okej, ovo ipak ne spada u red biblija, ali je i dalje vrhunaravno:
Iain M. Banks: Player of Games
iako bih tu mogao staviti i Excession

Inače, vi koji raspravljate o tome što jest SF, a što nije, evo jedine definicije oko koje su se svi usaglasili: SF je ono u što iskusni čitatelj SF-a uperi prstom i kaže "ovo je SF"..
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 01:11   #87
Nije lijepo pljucati po drugima zato što ne vole ono što ti voliš ili više vole nešto drugo.
Btw nikad ne znaš je li netko iskusniji čitatelj od tebe

A što se definicije SF-a tiče, da citiram spisateljicu koja je tebi na broju 1:
"Science fiction is often desciribed, and even defined, as extrapolative. The science fiction writer is supposed to take a trend of phenomenon of the here-and-now, purify and intensify it for dramatic effect, and extend it into future. "If this goes on, this is what will happen." Method and results much resemble those of a scientist who feeds large doses of a purified and concentrated food additive to mice, in order to predict what may happen to people who eat it in small quantities for a long time. The outcome seems almost inevitably to be cancer. So does the outcome of extrapolation...Almost anything carried to its logical extreme becomes depressing, if not carcinogenic.
Fortunately, though extrapolation is an element in science fiction, it isn't the name of the game by any means. It is far too rationalist and simplistic to satisfy the imaginative mind, whether the writer's or the reader's. Variables are the spice of life."
Ima toga još jako puno, radi se o predgovoru Ursule K. Le Guin knjizi "The Left Hand of Darkness" (Lijeva ruka tame) koje nema na tvom spisku, knjiga je odlična a predgovor je savršen.
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 19:44   #88
joj, svi ste u popisima naveli bar 2-3 koje bi i ja stavila, pa sad ne mogu sastaviti 5 najboljih, previše je tog, prerazličiti i preveliki, gdje su granice, računamo li horor, kinga, fantazy, .. zato i imamo svoj forum.
a tek ono što nije napisano , ili objavljeno , koliko remekdijela tek nastaje
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 21:06   #89
Evo da dignem temu iz mrtvih kako bih naveo samo jednu knjigu...
Nabrojali ste ovdje gro predobrih knjiga i sve sam ih procitao, ali nekako je jedna izostala sa popisa a ja ne znam zasto. Barem je ja nisam ovdje vidio a citao sam skoro sve postove pocevsi od prvog.

Vjecni rat, Joe Haldemana je po meni jedna od najboljih antiratnih knjiga ikada napisanih. Neka mi nitko ne uzme za zlo ako kazem da mi je ovom knjigom Haldeman poslao daleko jacu antiratnu poruku i daleko bolje opisao besmislenost rata od jednog Remarquea, Hemingwaya ili Hassela bez obzira sto sluzbeno ne ulazi u isti zanr sa njima.
Toliko upecatljivu knjigu o kojoj sam razmisljao jos satima nakon sto sam je procitao, nisam procitao jako, jako dugo. Buduci da je jos i sf, poklopila mi se totalno. Vremenska dilatacija i posljedice iste, bezumni i bezrazlozni rat zapocet na pogresnim intepretacijama cinjenica te ksenofobija i strah od nepoznatog kao upaljac ratnog bureta izmedju dvije vrste, socijalne prilike na Zemlji u buducnosti i linearno pracenje suludih psiho-socijalnih promjena u materijalistickom ljudskom drustvu kojeg vodi vojno industrijski kompleks, posljedice po psihu ljudi ukljucenih u sukob, nemogucnost prilagodbe na civilni i mirnodopski zivot, sve do besklasnog drustva buducnosti u kojem je Covjek, organizirana vojska klonova pazljivo odabranog ideala ljudske rase zavrsila bezumni, nehumani i bezrazlozni rat kroz jednostavni razgovor dvije vrste slicnih kolektivnih svijesti...
Evo i sada se najezim kada se sjetim dijela knjige u kojem su dvije vrste sjele za stol i pitale onu drugu: "Pa zasto ste zapoceli rat sa nama?", ne znajuci da se ona druga strana isto to pitala, isto to mislila i istoga se bojala.


Uz propitkivanje o potrebitosti ratnih sukoba, Haldeman upucuje svevremensku kritiku ljudskom drustvu koje konstantno trazi promjene te time jedvice napreduje prema univerzalnoj sreci i pravdi uvijek birajuci krive puteve, te salje jasnu kritiku covjecanstvu koje zabija glavu u pijesak, nastoji uvijek pratiti trendove i biti moderno.
Vrlo jaka kritika modernog drustva uz koju ce svaka osoba koja procita ovu knjigu barem na pet minuta postati mizantrop i osjetiti prijezir prema ljudskome drustvu.

Jedna od najboljih antiratnih knjiga ikada, jedna od najboljih sf knjiga ikada i jedna od najboljih knjiga (bez zanrovskog opterecivanja) ikada napisanih. Stoga mislim da je zasluzila da je barem netko spomene na topicu o najvecim klasicima znanstvene fantastike.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...

Zadnje uređivanje Leonida : 06.01.2013. at 21:28.
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 21:35   #90
Aj kad si već diga temu iz mrtvih:

Stanislaw Lem - Solaris
Za mene je ova knjiga i dalje najmaštovitija u opisu susreta čovjeka i neke ''druge rase'', susret koji ima pomalo mistični, gotovo ljubavnički karakter.

Isaac Asimov - Fondacija
Jednostavno, drži vodu, zanimljivo i pitko. Knjiga koje me uvukla u SF, nešto kao prva ljubav.

Evgenij Zamjatin - Mi.
Ima nešto u tim distopijskim romanima da ih čovjek jednostavno voli.

Aldous Huxley - Brave new world.
Isto što i za Zamjatina, možda malo aktualnije.

Za petu nominaciju se nemogu odlučit.
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 22:11   #91
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Evo da dignem temu iz mrtvih kako bih naveo samo jednu knjigu...
Nabrojali ste ovdje gro predobrih knjiga i sve sam ih procitao, ali nekako je jedna izostala sa popisa a ja ne znam zasto. Barem je ja nisam ovdje vidio a citao sam skoro sve postove pocevsi od prvog.

Vjecni rat, Joe Haldemana je po meni jedna od najboljih antiratnih knjiga ikada napisanih. Neka mi nitko ne uzme za zlo ako kazem da mi je ovom knjigom Haldeman poslao daleko jacu antiratnu poruku i daleko bolje opisao besmislenost rata od jednog Remarquea, Hemingwaya ili Hassela bez obzira sto sluzbeno ne ulazi u isti zanr sa njima.
Toliko upecatljivu knjigu o kojoj sam razmisljao jos satima nakon sto sam je procitao, nisam procitao jako, jako dugo. Buduci da je jos i sf, poklopila mi se totalno. Vremenska dilatacija i posljedice iste, bezumni i bezrazlozni rat zapocet na pogresnim intepretacijama cinjenica te ksenofobija i strah od nepoznatog kao upaljac ratnog bureta izmedju dvije vrste, socijalne prilike na Zemlji u buducnosti i linearno pracenje suludih psiho-socijalnih promjena u materijalistickom ljudskom drustvu kojeg vodi vojno industrijski kompleks, posljedice po psihu ljudi ukljucenih u sukob, nemogucnost prilagodbe na civilni i mirnodopski zivot, sve do besklasnog drustva buducnosti u kojem je Covjek, organizirana vojska klonova pazljivo odabranog ideala ljudske rase zavrsila bezumni, nehumani i bezrazlozni rat kroz jednostavni razgovor dvije vrste slicnih kolektivnih svijesti...
Evo i sada se najezim kada se sjetim dijela knjige u kojem su dvije vrste sjele za stol i pitale onu drugu: "Pa zasto ste zapoceli rat sa nama?", ne znajuci da se ona druga strana isto to pitala, isto to mislila i istoga se bojala.


Uz propitkivanje o potrebitosti ratnih sukoba, Haldeman upucuje svevremensku kritiku ljudskom drustvu koje konstantno trazi promjene te time jedvice napreduje prema univerzalnoj sreci i pravdi uvijek birajuci krive puteve, te salje jasnu kritiku covjecanstvu koje zabija glavu u pijesak, nastoji uvijek pratiti trendove i biti moderno.
Vrlo jaka kritika modernog drustva uz koju ce svaka osoba koja procita ovu knjigu barem na pet minuta postati mizantrop i osjetiti prijezir prema ljudskome drustvu.

Jedna od najboljih antiratnih knjiga ikada, jedna od najboljih sf knjiga ikada i jedna od najboljih knjiga (bez zanrovskog opterecivanja) ikada napisanih. Stoga mislim da je zasluzila da je barem netko spomene na topicu o najvecim klasicima znanstvene fantastike.
Eh sad definitivno znam da moram kupit knjigu sljedeći put kad se zateknem u Algoritmu.
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 13:51   #92
Uf, otkad nisam ovo čita... I to sve prije rata. Al evo samo one knjige kojih se i danas sjećam, dakle koje su ostavile dobar dojam.

Braća Strugacki - Golać na urvini i Teško je biti bog
Usrula LeGuin - Lijeva ruka tame i Čovjek praznih šaka (i cili taj Hainski ciklus, al ove dvi su najjače)
Larry Niven - Ringworld
Harry Harison - Bill, galakički heroj (ovu moram opet nać kad slijedeći put odem u knjižnicu)
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 14:11   #93
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post

Evgenij Zamjatin - Mi.
Ima nešto u tim distopijskim romanima da ih čovjek jednostavno voli.
ja sam ovo 2 puta čitao i ubij me ne vidim šta ljudi tu vide
zastarjelo... sa dva tri zaista dobra poglavlja... ostalo je ...
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 10:30   #94
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
ja sam ovo 2 puta čitao i ubij me ne vidim šta ljudi tu vide
zastarjelo... sa dva tri zaista dobra poglavlja... ostalo je ...
Ima sad već par godina da sam to slistio, ali sjećam se da mi je knjiga bila dobra.
To nije SF u smislu neke budućnosti 500kk, ogoromnih galaktičko vladajućih crva i carstava, pulsarskih topova i laser beams i crvotočina i šta ti ja znam.

Ali meni je baš pasala knjiga, to je više propitkivanje čovjeka i njegovog mogućeg socijalnog razvoja.
Društvo uređeno na matematičko-utalitarističkim nasadima, budućnost velikog brata davno prije velikog brata, ljudi kao brojevi, ljubav i matematika, sex i intrige...
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 16:12   #95
Ja ću samo na sve ove liste dodati Cordwainera Smitha. Sve što je ikad napisao, što se mene tiče; ne da je toga toliko mnogo.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 09:39   #96
01. Arthur C. Clarke - vremenska odiseja
02. Robert A. Heinlein - zvjezdani jurišnici
03. Dan Simmons - hyperion saga
04. Dmitry Glukhovsky - metro 2033
05. Justin Cronin - prijelaz trilogija
Dam Vuk Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 02:42   #97
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Evo da dignem temu iz mrtvih kako bih naveo samo jednu knjigu...
Nabrojali ste ovdje gro predobrih knjiga i sve sam ih procitao, ali nekako je jedna izostala sa popisa a ja ne znam zasto. Barem je ja nisam ovdje vidio a citao sam skoro sve postove pocevsi od prvog.

Vjecni rat, Joe Haldemana je po meni jedna od najboljih antiratnih knjiga ikada napisanih. Neka mi nitko ne uzme za zlo ako kazem da mi je ovom knjigom Haldeman poslao daleko jacu antiratnu poruku i daleko bolje opisao besmislenost rata od jednog Remarquea, Hemingwaya ili Hassela bez obzira sto sluzbeno ne ulazi u isti zanr sa njima.
Toliko upecatljivu knjigu o kojoj sam razmisljao jos satima nakon sto sam je procitao, nisam procitao jako, jako dugo. Buduci da je jos i sf, poklopila mi se totalno. Vremenska dilatacija i posljedice iste, bezumni i bezrazlozni rat zapocet na pogresnim intepretacijama cinjenica te ksenofobija i strah od nepoznatog kao upaljac ratnog bureta izmedju dvije vrste, socijalne prilike na Zemlji u buducnosti i linearno pracenje suludih psiho-socijalnih promjena u materijalistickom ljudskom drustvu kojeg vodi vojno industrijski kompleks, posljedice po psihu ljudi ukljucenih u sukob, nemogucnost prilagodbe na civilni i mirnodopski zivot, sve do besklasnog drustva buducnosti u kojem je Covjek, organizirana vojska klonova pazljivo odabranog ideala ljudske rase zavrsila bezumni, nehumani i bezrazlozni rat kroz jednostavni razgovor dvije vrste slicnih kolektivnih svijesti...
Evo i sada se najezim kada se sjetim dijela knjige u kojem su dvije vrste sjele za stol i pitale onu drugu: "Pa zasto ste zapoceli rat sa nama?", ne znajuci da se ona druga strana isto to pitala, isto to mislila i istoga se bojala.


Uz propitkivanje o potrebitosti ratnih sukoba, Haldeman upucuje svevremensku kritiku ljudskom drustvu koje konstantno trazi promjene te time jedvice napreduje prema univerzalnoj sreci i pravdi uvijek birajuci krive puteve, te salje jasnu kritiku covjecanstvu koje zabija glavu u pijesak, nastoji uvijek pratiti trendove i biti moderno.
Vrlo jaka kritika modernog drustva uz koju ce svaka osoba koja procita ovu knjigu barem na pet minuta postati mizantrop i osjetiti prijezir prema ljudskome drustvu.

Jedna od najboljih antiratnih knjiga ikada, jedna od najboljih sf knjiga ikada i jedna od najboljih knjiga (bez zanrovskog opterecivanja) ikada napisanih. Stoga mislim da je zasluzila da je barem netko spomene na topicu o najvecim klasicima znanstvene fantastike.
malo si previše odao, ali zainteresiran sam
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 12:13   #98
Netko je spomenuo metro 2033... odlična ideja iz koje je mogao izrasti maltene "klasik", ako ne SF-a onda barem posapokaliptičkog žanra ali dosta linearna i predvidljiva radnja SPOJLERI SLIJEDE NE ČITATI DALJE AKO NISTE ČITALI...

Sve ide kao po nekoj traci i na isti kalup... netko mu sasvim slučajno pomogne, dovede ga do sljedeće stanice a onda umre ili nestane i tako dalje i tako dalje...
Negdje na pola knjige prestalo me biti briga i za glavnog junaka i za cijeli taj zatvoreni sustav... prava šteta jer knjiga, kako i rekoh, ima velikog potencijala...
Metro 2034 nisam čitao jer su mu kritike porazne
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 13:55   #99
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Metro 2034 nisam čitao jer su mu kritike porazne
Čitao sam ja kombinirajući engleski "prijevod" (fanovski prijevod) i njemačko izdanje i zaista je znatno lošije od Metroa 2033 koja mi se svidjela (na skali od 1-10 bi bila 7).
Scythe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 16:30   #100
Vidim da su mojih 5 već spomenuti:

Dina - Frank Herbert
Hyperion - Dan Simmons
Culture serijal - Iain M Banks
Gospodar svjetlosti - Roger Zelazny
Vječiti rat - Joe Haledman

Da probamo navesti "slijedećih 5", tj knjige koje vam nisu baš naj naj naj, ali su vam svejedno drage?
__________________
Puno čitam, malo pišem
RIMOR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:34.