Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2006., 09:08   #41
Quote:
-:| 007 |:- kaže:

eto toliko za pocetak. zapocnimo s diskusijom.
bas me zanima..po mojoj procjeni ce to izgledati kao kad onim kretenima u big brother kuci das zadatak da nesto naprave a ovi jadni ne znaju ni kolko kontinenata ima na zemlji.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 09:31   #42
Sve pohvale temi i originalnom naslovu (iako ne znam dal smiješ psovati...)!
Eto, što se ja pitam kod pasivnih kuća... Ne razumijem se u detalje i samu konstrukciju, al znam da sve imaju veelike prozore prema jugu.
Veliki prozori izgledaju super. Moderno, elegantno, stilizirano... Moja će kuća baš i gledati na jug sa prednje strane, tako je okrenuto gradilište.
Sad živim u stanu i imam u npr. dnevnoj sobi jedan veliki prozor širine cc. 2m. Klasične visine. I tu sad nastaje problem. Što će mi kuća sa velikim prozorima kad nikad, ali nikad nemam potpuno odignute rolete i sve otvoreno tako da se vidi to staklo?
Gledam te moderne kuće u Americi, prekrasne su mi, ali zar se ne vidi sve unutra? Jel mi pitanje glupo?
Uvijek treba neki lagani zastor, ajde, po danu nije strašno, al po noći, kad je svijetlo unutra a vani mrak, pa sve će se vidjeti što radim unutra.
P.S. O solarnim ćelijama ću kasnije
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 14:47   #43
to u vezi prozirnih prozora moze biti dilema. cuj, ovisi kaj radis doma i koliko
te to smeta kaj se vidi. u nizozemskoj, cini mi se i u portugalu, je to sasvim
normalna pojava. koliko vidim kod nas se vecina voli skrivati od pogleda.
u stanu, narocito ako je manji, kroz jedan prozor ti netko moze vidjeti cijeli stan sto moze biti neugodno no u kuci moze bit skroz druga prica. kuce su
obicno vece i u pravilu nije ti sve prozirno pa imas dijelove gdje se mozes
skrivati ili eksponirati. ak' te netko vidi - nece te pojesti. to je problem u glavi.

s druge strane, tehnicke, osvrnuo bi se na 2 aspekta. za pasivnu kucu je nuzna veca, dobro izolirana, staklena povrsina okrenuta ka jugu kako bi se
sto bolje iskoristila toplina sunceve energije. da bi dobila sto vise sunca
(narocito zimi - kad je sunce blize horizontu) moras se sto vise odmaknuti
od juzne medje. moze ti smetati drvece ili npr. da ti prek puta ne nikne
trokatnica. e sad, zamisli si npr. ogradu od zivice (ne treba biti previse visoka) blizu same medje (ceste, plocnika). dovoljno da sputa znatizeljne
poglede. ili npr. mozes kucu imat na uzvisini.
po ljeti ti ne treba toplinska energija od sunca pa to podrazumjeva
da postoje nekakva sjenila a ona mogu biti takvog tipa da zaklanjaju pogled
na unutrasnjost.
drugi je aspekt vezan uz iskoristavanje toplinske energije. tu imam nekih dilema
no isto tako i rjesenje koje istodobno pomaze kod zaklanjanja pogleda.
obicno se te vece staklene povrsine protezu kroz nekakav dnevni boravak, blagovaonicu ili kroz oboje. obicno je to veci prostor. na vrhu tog prostora
postavljaju se cijevi koje usisavaju topkli zrak. to mi je pomalo bez veze.
prvo, treba ti dosta sunca da se taj prostor zagrije. drugo. ak fakat ima dosta
sunca onda ti je odmah blizu stakla full vruce. zato si ja zamisljam jedan manji, moze bit i malo izbacen, predprostor - zimski vrt. tako da taj manji prostor sluzi za prikupljanje topline a u prostor iza (boravak i sl.) se upuhuje
zrak zeljene temperature koji je prosao kroz izmjenjivac topline. napomijnjem da bi izmedju 'zimskog vrta' i boravka isto tako bio stakleni zid a u vrtu mozes
imat npr. palme, limune, kaktuse i sl. koji isto tako zaklanjaju pogled. mozes dodat i neki bazencic i iskoristit zagrijanu vodu i paru. a mozes si stavit i jacuzzi okruzen nekom zelenom paprati ili sl.
-:| 007 |:- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 15:58   #44
a ŠTO JE TO "PASIVNA KUĆA"?

šTO JE TO PASIVNA KUĆA, DA NIJE AKTIVNA TO MI JE JASNO ALI ŠTO TO TONO ZNAČI?
gazdamatas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 16:16   #45
ono što se meni ne sviđa na pasivnim kućama je orijentacija prozora isključivo na jug. znači sve što je na suprotnu stranu je u mraku. drugo, ljeti je veliki prozor na jugu = veliki hendikep. treće, treba imati pogodan teren na kojem je tako nešto ostvarivo (kamo gleda jug, da li ispred, sa strane, iza?)

taj izmjenjivač topline, jel to grijanje preko zemlje, tj. toplinska pumpa u zemlji?

nisam siguran da li cijena takve kuće može opravdati investiciju u usporedbi s jednom solidno izoliranom montažnom ili klasičnom kućom
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 16:20   #46
Quote:
gazdamatas kaže:
šTO JE TO PASIVNA KUĆA, DA NIJE AKTIVNA TO MI JE JASNO ALI ŠTO TO TONO ZNAČI?
znači da nitko od ukućana ništa ne radi u kući, eventualno da gleda televizor ili slično
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 16:33   #47
dovoljno je napraviti niskoenergetsku kucu koja trosi duplo vise od pasivne ali duplo vise od jako malo je jos uvjek jako malo...
pasivna zahtjeva previse novaca i znanja a i ne znam kolko to ima smisla..to je dobro kao jedan ekperiment da se vidi da se kuca moze grijati "sama od sebe", odnosno od sunca i od dobitaka iz kuce (zarulje, televizori, ljudi itd..), ali zahtjeva i solarno i druge stvari koje ne treba niskoenergetska...
niskoenergetska je kuca sa puno izolacije plus rekuperator zraka. tocka. puno jednostavnija za napraviti a trosi isto jako malo.
ko nema za rekuperator i kanale neka napravi samo puno izolacije i vec je napravio vise nego bilo tko u drzavi (osim par izuzetaka) a i s tim ces imati problema jer kod nas npr. nemozes uzeti ni 10 cm stiropora u komadu a da ga nemoras narucivati. a kamoli 15 ili tako nesto...a onda problemi sa rekuperatorom (ja sam samo ponudu za jedan cekao mjesec dana), pa sa staklima itd...
pa treba naci nekog ko to zna napraviti (a nitko to jos nije radio) itd itd....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 15:09   #48
Quote:
zed_alive kaže:
znači da nitko od ukućana ništa ne radi u kući, eventualno da gleda televizor ili slično
hahaha
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 15:13   #49
Ja ne bih sve uvodila u svoju kuću, da ona bude 100% pasivna. Stavila bih staklene površine na jug (razmišljam o prozorima, al ne tako jako velikima, nego u kombinaciji sa staklenom ciglom) i htjela bih solarne ćelije na krovu.
O ostalome ne razmišljam jer ne želim tako jako puno uložiti u izgradnju same kuće.
E, sada mene zanima:
1. da li mora biti neki poseban majstor koji će znati postaviti ćelije,
2. koliko ćelija je potrebno za jednu kuću (površina),
3. da li se dobiva dovoljno el.energije time (čula sam da neki tip u Zg poklanja HEP-u energiju jer mu ostaje), za grijanje pretpostavljam da nije dovoljno
4. koliko u prosjeku ćelije poskupljuju samu izgradnju kuće???
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 15:42   #50
mislim da na www.eihp.hr (energetski institut hrvoje pozar) mozes skinut projekt pasivne kuce za dalmatinske otoke...
pasivna mi se kuca nesvidja kao ideja jer mora biti hermeticki zatvorena. sve to jako puno košta a mala je ušteda, napravi niskoenergetsku i cijena grijanja/hladjenja bi ti trebala biti oko 100kn/mj za 100m2.
glavno je da su ti na jugu sto veci otvori (U=1,1) vanjski zidovi U=0.18, stropovi i pod slično, te na sjeveru sto manje otvora.
npr misčeticeva niskoenergetska kuca za ytong.
ps ako pogledas malo tehnicke podatke gradjevinskih materijala vidjet ces da ytong ima lambda 0,15, porotherm 30-38 plus zidan termo mortom 0,14, a nexe termoblok 30 s običnim mortom 0.17 ( 250x300x238 6,5 kn) sto je daleko najjeftinije, a nexe 38 lambda o,16!!!
zlocko2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 14:02   #51
U '80 je Branko Lalovic, prof nuklearne Fizike bio inicijator izvedbe Pasivnih solarnih kuca. U suradnji sa timom arhitekata nacinjeno je vise kuca
koje su se bazirale na:
- velikim staklenim povrsinama, staklenicima ili "crnim zidovima" prema jugu
- mailm otvorima prema sjeveru
-duplim zidovima kroz koje se pumpama potrebna energija prevodila do prostorija koje treba grijati
- visak energije se odvodio do toplinskih rezervoara - pdruma punih krupnog kamenja kroz koji struji zrak, koji grije to kamnej, u koje se enargija akumulira
- kada sunce ne daje dovoljno energije onda e ona uzima iz toplinskog rezervoara

Vise je takvih kuca gradjeno u okolici Osijeka i Vojvodini. Predpostavljam da je jedna prekrasna kuca, gradjena kod Osijeka stradala u ratu, jer je bila 1/2 kuca,1/2 staklenik. Mjesto gdje bi svako pozelio zivjeti.

Nesto o Lalovicu, nasla sam danas nakon puno vremena na Internetu. Tekst je aktualan, kao je Prof Lalovic umro podosta za zaboravljeno o njemu i njegovim idejama.

Lalovic je i autor knjige:
Nasušno sunce : kako da iskoristimo sunčanu energiju / Branko Lalović. -
Beograd : Nolit, 1982. -
swap is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 14:17   #52
Evo i skice kao "pasivne solarne kuce " izgeadaju po Lalovicu:
http://www.un-ecobuilding.info/downl...rhitektura.pdf
swap is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 14:25   #53
Postoji i "odrziva gradnja" koa pokred zelenih. Clanak iz istog izvora:
http://www.un-ecobuilding.info/downl...%20odrzivo.pdf
swap is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 15:15   #54
O Prof Lalovicu, nema skoro niti jedne prave informacije na Internetu,

ali ima jos jedna publikacija:

Solarne kuće : sunce u vašem domu, projekti solarnih kuća, solarni uređaji, solarna samogradnja / Branko Lalović ; koautori Vladimir Lovrić, Miladin Vasiljević ; ilustrator Milivoje Ilić ; fotografije Ivan Ivanov, Zoran Tatar, Nikola Belajčić
Impresum: Beograd : Beogradski izdavačko-grafički zavod, 1987. (Beograd : Beogradski izdavačko-grafički zavod)
swap is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 15:39   #55
I Zelena-akcija ima casopis Burin

http://www.zelena-akcija.hr/pdf/Burin_2006_03.pdf

a daje i linkove na veoma prakticne strane:http://www.builditsolar.com/
swap is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 15:40   #56
Quote:
Renata kaže:
... (iako ne znam dal smiješ psovati...)!
kad je goran ivanišević bio gost kod knjaza, u jednom trenutku se povede rasprava o tome šta je to beštimja (psovka na dalmatinski) a šta gruba rič (prostota na dalmatinski) i javi se goranov prijatelj svećenik i kaže da su beštimje iznad glave a grube riči od glave pa na niže.

Po tom svećeniku: "jeben te glupog u mozak!" je samo prostota a ne psovka
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 16:18   #57
Pasivne kuce i psovanje

Da, ima razloga za psovanje, jre je puka "....." (procitaj naziv topica),

sto se u RH nitko ne bavi promicanjem "green projects". To je stavrno samo za zanesenjake. nema zakona koji to poticu, sluzbene strane lice na slikovnice za debile, a svijet se maknuo daleko iznad.

Na "builditsolar" imamo privatne projekte gradjana, a kod nas manje vise 1-2 projekta za reklamu.

Dakle psovka u naslovu je OK, valjda nam dodje ko stimulns,
"ajmo iz inata raditi ekoloski", jer drzava ne potice, jer inzinjeri spavaju,
jer je nova stanogradnje ruzna i ne bas "zelena", jer se "zeleno" zamjenjuje betonom.
swap is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 10:47   #58
Prolistaj malo stare postove na
https://www.forum.hr/showthread.php?t=113831
gdje je prožvakano gotovo sve vezano na gradnju kuće, a dotaknute su i pasivne i niskoenergetske kuće.
finta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 14:00   #59
uf. puno posla nikako da stignem nesto postat.

swap - hvala na brojnim linkovima. pogledat cu ih kad stignem.
dosta sam toga do sada nasao na netu. izmedju ostalog jos davno sam
naisao na pdf (stranice eihp) koji zlocko2002 spominje. btw.
gledao sam negdje te lambda vrijednosti ali sam zaboravio sto se
njome mjeri. moze mali potsjetnik?

finta - hvala na linku ali to sam vec procitao. taj topic je vise fokusiran na
gradnju a malo se govori bas o pasivnim ili niskoenergetskim kucama pa sam
bas zato odlucio pokrenuti ovaj. po tvojim postovima vidim da kuzis stvar a
siguran sam da nas ima jos koje ta tema zanima pa zasto ne bi razmjenili
spoznaje ili razvili neku diskusiju (evo odmah iza ovog posta postavljam jedno pitanje).
moja-kucica - niskoenergetska(ne) - pasivna(p). isti drek (ups, oprostite na izrazu).
hocu reci nije tako velika razlika. ne + (malo) vise love = p-kuca.
mislim da se razumijemo. nije da ja brijem na pasivnu 100%.
prvo to je pitanje stava. dakle govorim o tome da razmisljas o ekoloskim promjenama, o trosenju energije, u uporabi prirodne energije, o emitiranju co2 i sl. dakle radi se o odrzivom razvoju. drugo je pitanje love. il' je imas il' je nemas. izgradnja ne ili p-kuce je naravno inicijalno skuplja. problem je sto
u nasem drustvu onaj koji ima love (uglavnom) ne zna ili ga ne zanima nista
o odrzivom razvoju (dok to ne postane trend) nego ga zanima da mu je kuca
sto veca i sto ljepsa te sto drzava gotovo nista ne cini po tom pitanju.
drzava je ta koja bi mogla potaknuti bolje informiranje i stimuliranje takve
gradnje. nije da se ne cini nista (ali to je tako uzasno sporo i bez volje).
no to je izgleda pre beznacajno prema drugim problemima koje imaju.
k'o da je bed npr. proizvodjacima/dobavljacima low-e stakla pokrit npr. 50%
tak da ona budu jeftinija od obicnih. nes ti love za jednu tako bogatu drzavu
kao sto je hrvatska. ili npr. da ti isporucuju jeftiniju struju i sl.
moglo bi se o tome pricat al nemam vise vremena.

anyway, kad pocnem (ako) graditi. sve ce zavisiti od love. pred sobom cu
imat sliku p-kuce a vjerojatno cu pocet s ne-kucom. bitno je da je projektno
pokrivena i jedna i druga varijanta.

e da. p-kuca ne zahtjeva solarno.

zed-alive - ako vec do sada nisi na navedeninm linkovima nasao o izmjenivacu topline. pojasnjenje nabrzaka. vec zagrijani zrak, voda ili sl. (od kuhanja, iz kupaonice i sl.) koristi se za zagrijavanje svjezeg zraka...
-:| 007 |:- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 14:11   #60
dovod svježeg zraka

ima tome dosta kako sam citao o dovodjenju tj. predgrijavanju svjezeg zraka
u p-kucu. govorilo se o vrsti i promjeru cijevi za dovod, o duzini cijevi prema
volumenu prostora, o nagibu i o dubini. dosta toga sam zaboravio no sijecam se da su jedni govorili da bi te silne stotine metara cijevi trebalo staviti pod temelj kuce na dubinu 2-3 m. obzirom na klimatske uvjete i neke druge napise
meni se cini da bi kod nas dovoljna dubina bila 1m ili malo vise zbog postepenog pada. isto tako, osobno zamisljam spiralno postavljene cijevi oko kuce ili u dvorsitu ako ima mjesta. uvijek si mislim. nedaj boze da se nesto dogodi s tim cjevima (a one su tako vazne za funkcioniranje cijelog sustava) bolje da su mi nekako pri ruci. ak su ispod temelja mozes se fuckat s tim.

sto mislite o tome?
-:| 007 |:- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.