Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2014., 18:46   #3301
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Prilično je jasno. Nejasno je samo onima koji ne razmišljaju o odnosu židovstva i kršćanstva kroz procjenjivanje povjesnih činjenica nego vjeruju teološkoj slici stvarnosti. Prema toj teološkoj slici prosječnog kršćanina Isus je razapet na križu za spas cijelog čovječanstva, Bog je napustio židove jer su razapeli sina Božjeg. Logičan zaključak nam tako govori da je vjera dana cijelom svijetu i svim narodima.

Međutim to je sve upitno ako polazimo od činjenica. Zato jer su židovi čekali Mesiju. Političke prilike u prvom stolječu su poticale takva očekivanja. Židovi su bili okupirani a Rimljani su bili okupatori. Židovi su dizali pobune i vjerovali da će njihov Bog poslati Mesiju koji će ih osloboditi Rimskog jarma.

Krščanstvo se razvija mnogo godina poslije dolaska Isusa i događaja opisanih u evanđeljima. Isus iz evanđelja je lojalan Rimu, on kaže da caru Rimskom pripada vlast na zemlji a Bogu vlast na nebu. U toj slici se zapravo krije političko savezništvo pisaca i tvoraca kršćantva sa Rimom. U vrijeme nastanka kršćanstva Židovi su poraženi a Hram je srušen.

Kršćani su tvrdili da su Židovi čekali Isusa kao Mesiju. To prema onom što znamo iz Židovske religije nije točno. Židovi su čekali Mesiju a nisu čekali Isusa. Postavlja se pitanje da li je Isus uopće bio Židovski mesija ili je on samo Krist. A po svemu sudeći Isus je bio Mesija, odnosno pretedent na položaj mesije. Rimljani su Isusa razapeli a Mesija kojega su židovi čekali nije mogao stradati na križu jer ga je Bog čuvao.

I da konačno odgovorim na pitanje: Zašto se štiti Izrael a ne svijet. Zato jer su Židovi smatrali svetu zemlju Božjom zemljom. Nisu razmišljali o prijenosu vjere na svijet. Kršćanstvo je dakle Rimska religija.
Židovi jesu čekali Jahshua/Isusa no ne ovoga koji okreće obraz drugi kad ga mletneš po prvom nego Jahshua ratnika po uzoru na stari zavjet.
A za takvo nešto treba uzeti čitati stari zavjet.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 15:36   #3302
Quote:
California kaže: Pogledaj post
Cini se zanimljivo, definitivno stavljam na to read listu. Ima li ju posuditi u KGZ-u?
Ima.

http://katalog.kgz.hr/pagesResults/b...tedId=86011181
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 18:18   #3303
nešto sam čitao o košer prehrani, pa me zanima smiju li Židovi koji se drže te prehrane jesti magareće ili konjsko meso?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 18:05   #3304
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
nešto sam čitao o košer prehrani, pa me zanima smiju li Židovi koji se drže te prehrane jesti magareće ili konjsko meso?
http://www.benevolencija.eu.org/content/view/173/75/
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 19:35   #3305
hvala, za ništa.... ovdje sam pročitao to...ali me zanima smiju li jesti konjetinu i magarečetinu? Preživači jesu, ali nemaju odvojene papke? I što je sa divljači iz novog svijeta, koja nije postojala za vrijeme pisanja Tore?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 21:48   #3306
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
hvala, za ništa.... ovdje sam pročitao to...ali me zanima smiju li jesti konjetinu i magarečetinu? Preživači jesu, ali nemaju odvojene papke?
Pa objašnjeno ti je: moraju imati razdvojene papke i biti preživači.
Magarci i konji ti nemaju razdvojene papke, pa nisu košer.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 23:41   #3307
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa objašnjeno ti je: moraju imati razdvojene papke i biti preživači.
Magarci i konji ti nemaju razdvojene papke, pa nisu košer.
tako sam i mislio, samo, glupo mi je to....konji su valjda najčišće životinje, pa ne vidim razloga za njihovu diskriminaciju....
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 13:57   #3308
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
tako sam i mislio, samo, glupo mi je to....konji su valjda najčišće životinje, pa ne vidim razloga za njihovu diskriminaciju....
Pa pojam "čistoće" odnosi se na Božju odluku o ritualnoj zabrani, a ne stanju higijene.
Meni su konji (i magarci) jako drage životinje, i ne bih ih jeo.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 19:58   #3309
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa pojam "čistoće" odnosi se na Božju odluku o ritualnoj zabrani, a ne stanju higijene.
Meni su konji (i magarci) jako drage životinje, i ne bih ih jeo.
Ne, sve do 20og dana gladnoće. Tada više ne bi bilo bitno koja je životinja u blizini. A možda i prije, sve ovisi o čovjekovom apetitu.

Najdraži su mi oni koji zamalo pa se ne zakunu nikad ne bi pojeli ovo, nikad ono...
... a da ih staviš u pustinju... za 5min zaborave što su rekli. Da, da, tak vam je to, dragi ljudi, lako je pričat iz gradova kad vam je dostava svaki dan pred vratima i možete si birati...i probirati.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 20:48   #3310
Kod ugrožavanja života mijenjaju se i pravila o košer prehrani.

Magarci i konji nisu košer.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 21:23   #3311
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ne, sve do 20og dana gladnoće. Tada više ne bi bilo bitno koja je životinja u blizini. A možda i prije, sve ovisi o čovjekovom apetitu.
Jednom sam iz eksperimentalnih razloga bio samo na vodi 20 dana. I baš sam se dobro osjećao. (važno je još mjesec dana poslije toga jesti vrlo razblažene stvari i početi s razrijeđenim sokom, inače je opasno)

Mi o hrani a evo nešto su nam prijatelji Židovi i pripremili:
Tjedan izraelske kuhinje

http://zabava.hrt.hr/tjedan-izraelske-kuhinje

Za državu Izrael kažu da je spoj kultura cijeloga svijeta. Šezdesetšesta obljetnica neovisnosti te zemlje i u našem glavnom gradu slavi se tjednom izraelske kuhinje. Svi su pozvani da uživaju u jedinstvenim izraelskim specijalitetima, jelima koja u svojim okusima spajaju brojne utjecaje istočne Europe, Bliskog Istoka i sjeverne Afrike.

Izraelska hrana temelji se na sedam biblijskih okusa: Maslina, grožđe, pšenica, ječam, smokva, datulje i šipak. Možete ju okusiti do subote u zgradu koja je bila prva židovska općina u gradu Zagrebu.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 00:01   #3312
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jednom sam iz eksperimentalnih razloga bio samo na vodi 20 dana. I baš sam se dobro osjećao. (važno je još mjesec dana poslije toga jesti vrlo razblažene stvari i početi s razrijeđenim sokom, inače je opasno)

Mi o hrani a evo nešto su nam prijatelji Židovi i pripremili:
Tjedan izraelske kuhinje

http://zabava.hrt.hr/tjedan-izraelske-kuhinje

Za državu Izrael kažu da je spoj kultura cijeloga svijeta. Šezdesetšesta obljetnica neovisnosti te zemlje i u našem glavnom gradu slavi se tjednom izraelske kuhinje. Svi su pozvani da uživaju u jedinstvenim izraelskim specijalitetima, jelima koja u svojim okusima spajaju brojne utjecaje istočne Europe, Bliskog Istoka i sjeverne Afrike.

Izraelska hrana temelji se na sedam biblijskih okusa: Maslina, grožđe, pšenica, ječam, smokva, datulje i šipak. Možete ju okusiti do subote u zgradu koja je bila prva židovska općina u gradu Zagrebu.
Podsećaš me na enu frendicu, ona isto tak...bit će da su vam posle nalazi kod doktora isti ()
Viš kak su ljudi čudni, ja bi recimo experimentalno preskočila kanjon al ne bih se odrekla klope il vode, to mi onak bedasto odricanje osim ak drugima nije pitanje života.

Znači tak, guštaš istočnjačku klopu provjerenih recepata, a za to vreme napadneš citatima Starog zavjeta. Tak znači, ok, sad si gotov! Nema šanse da ti ovo prekoračimo, nouvej. Pripremi štit, stiže stotinu strijela ispaljenih... obasjat će mrak, pričinit će se ko da je nova godina.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 10:04   #3313
Festival tolerancije-kino Europa 18.5.-24.5.

"Festival židovskog filma Zagreb (Festival tolerancije) prvi je put u Hrvatskoj organiziran 2007. godine kao jedini festival židovskog filma u regiji. Prve je godine trajao tri dana, sljedeće dvije proširen je na pet dana, dok od četvrtoga izdanja traje sedam dana. Na temelju dosadašnjeg višegodišnjeg djelovanja i brojnih priznanja od strane mnogih institucija i pojedinaca, festivalski programi nude sadržaje koji su današnjem društvu itekako potrebni, ne samo na nivou obogaćenja kulturnog programa grada Zagreba donošenjem i prezentacijom kvalitetnih i visokovrijednih umjetničkih radova, već utjecajem na podizanje razine svijesti o značaju tolerancije i uvažavanja različitosti u društvu koje prolazi kroz pad vrijednosti, recesiju i moralnu krizu."

Također, HRT3 svaki dan (mislim da je svaki dan) prikazuje po jedan fim s festivala, za one kojima je kino Europa malo daleko
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 15:14   #3314
Pozdrav,

zamolio bih nekog vrsnog poznavaoca Biblije konkretno postanka da mi dadne svoje viđenje na Postanak 1,1-31 sa naglaskom na glagol "biti".

zatim u kakvoj relaciji je ta riječ sa JHVH?
Još bih zamolio, ukoliko u SZ postoji takav stavak, gdje se spominje da je ona "riječ Božija" i koje riječ je upotrijebljena za "riječ".

molio bih isključivo za analizu od strane nekoga ko je odličan poznavalac Hebrejskog

Ne treba mi ovo da bi sa nekim tjerao mak na konac ili koristio u raspravi nego se radi o pitanju koje me muči i za koje mislim da bih bolje razumijevao svoju vjeru kada bih bio upoznat sa ovim.

Unaprijed hvala.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 20:19   #3315
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

zamolio bih nekog vrsnog poznavaoca Biblije konkretno postanka da mi dadne svoje viđenje na Postanak 1,1-31 sa naglaskom na glagol "biti".
samo u prvom poglavlju imamo rjec BITI oko 20-30 puta
ustvari mozda bi se bolje prevelo sa Postati.
Od glagola HAJAH biti postati
Bese dan Jedan... jehi
Posta dan jedan...jehi


Quote:
zatim u kakvoj relaciji je ta riječ sa JHVH?
----( CUT)---


Quote:
Još bih zamolio, ukoliko u SZ postoji takav stavak, gdje se spominje da je ona "riječ Božija" i koje riječ je upotrijebljena za "riječ".
naravno da ima
1.Ljetopisa 17:3
Vajhi balajlah hahu vajhi devar elohim, el natan lemor.

vajhi - opet od rjeci hajah

Quote:
molio bih isključivo za analizu od strane nekoga ko je odličan poznavalac Hebrejskog

Ne treba mi ovo da bi sa nekim tjerao mak na konac ili koristio u raspravi nego se radi o pitanju koje me muči i za koje mislim da bih bolje razumijevao svoju vjeru kada bih bio upoznat sa ovim.

Unaprijed hvala.
ma samo uzivaj , PS. ono za ----( CUT)--- ne zelim OVDE na ovoj temi, iz postovanja prema clanovima ove teme, ali mozda ce ti neko i odgovoriti. Za sve druge odgovore mislim da sam ti na sve odgovorio ,a ko treba jos nesto javi...

Selam

Zadnje uređivanje miky-maus : 18.09.2015. at 20:29.
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 22:03   #3316
https://www.youtube.com/watch?v=7V2lxFWBqfI

film je sniman u Hrvatskoj u Maloj Gorici, Lekeniku i Zg, ako se nekom okolina i rekviziti učine poznatim. Lustig je tu bio čini mi se lokacijski urednik ili nešto slično.
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 15:23   #3317
Hvala Miky maus
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 00:48   #3318
Quote:
Guns of Brixton kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj nema. Kao i riječi Hrvat, Čeh itd. Oznaka za narod (plus u ovom slučaju i pripadnika religije). Sad kako se u Ukrajini govori, to pojma nemam ali mi ovde nemamo alternativu.
Zasto se ne moze koristiti u HR termin Jevrej,umjesto Zidov ?
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 11:24   #3319
Quote:
comtesse kaže: Pogledaj post
Zasto se ne moze koristiti u HR termin Jevrej,umjesto Zidov ?
To je srpska riječ.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 15:10   #3320
lingvisticari ne dijele takvo misljenje ( politicki razlozi s cesto mjesaju u lingivistiku) ,a evo obrazlozenje koristenja rijeci Zidov i Jevrej


THE QUESTION: "Jews" or "Jewish"?


In every conversation with Jews in the Ukrainian language I had to deal vyyasnyuvaty first name "Jews" and "Jews". The main thing when had to do with a new immigrant from the USSR. The fact that the Russian language adopted the name "Jews" and the name "Jew" given the importance of national resentment and neglect. This approach threw the Russians occupied Ukraine in Ukrainian language.

Therefore, Jews, immigrants from the USSR, use the name "Jew" also in the Ukrainian language and Ukrainian and many of them accept the vyyasnyuvannya name "Jew" and "Jew".
However, this approach is wrong. The name "Jew" Moscow. In the Ukrainian language, as in other Slavic languages, from ancient times used the name "Jew," which brought in Slavjansk land from France and Germany themselves Jews. Neither the French word "Jew" nor the Germans their "yude" do not find offensive, and neither they nor the French or German as Polish, Czech Jews never comes to mind is to change the Russian name "Jew." So why clutter moskalizmom Ukrainian language "Jew"? Moreover, the Ukrainian titled "Jewish" language should always mean "yiddish", which appeared in German, as in "Jewish" language of the language spoken by Jews in ancient times and they said today in Israel. And the British use "Ju" and not "Hibro."
Ukrainian and Ukrainian historians chroniclers clearly state that in Kyiv Rus prince was "Jewish" rather than "Jewish" section and the "Jewish" rather than "yevpeyski" target.
Only translated Scripture taken the name "Jews". (There were Russians and the name and it is one of the indications that the Russian language evolved from the Church of Cyril-Methodius language, not some "great-Rus"). As Ukrainian translations of Scripture taken the name "Jews" to emphasize that it is the biblical times, but not about a new era in which Ukrainian is from princely times used only the name "Jews".
Therefore, in my writings I consistently drink "primordial" Ukrainian name - "the Jews."

originalni tekst, kojim mozes lakse pronaci upotrebu obe rijeci,Jevrej i Zidi/Zidov :


ДО ПИТАННЯ: "ЖИДИ", ЧИ "ЄВРЕЇ"?


В кожній розмові з жидами в українській мові мені приходилось вияснювати насамперед справу назви "жиди" і "євреї". Головно ж тоді, коли мав до діла з новим емігрантом з СССР. Справа в тому, що в російській мові прийнято назву "євреї", а назві "жид" надано значення національної образи й зневаги. Такий підхід накинули москалі в окупованій Україні українській мові.

Тому жиди, емігранти з СССР, вживають назву "єврей" теж в українській мові і за ними й чимало українців приймає таке вияснювання назв "жид" і "єврей".
Але, такий підхід неправильний. Назва "єврей" московська. В українській мові, як і в інших словянських мовах, від найдавніших часів вживається назву "жид", яку принесли в славянські краї з Франції й Німеччини самі жиди. Ні французи слово "жид", ні німці свого "юде" не вважають образливим, і ані їм, ані французьким, чи німецьки, як і польським, чеським жидам ніколи на думку не приходить міняти це на російську назву "єврей". То чому ж українську мову засмічувати москалізмом "єврей"? Тим більше, що українці під назвою "жидівська" мова мають завжди на увазі "їддіш", що постала з німецької, а під "єврейська" мова ту мову, якою говорили жиди в давнині й говорять сьогодні в Ізраїлю. Та й англійці вживають "Джу", а не "Гібрю".
Українські літописці й українські історики виразно подають, що в Києві за княжої Руси була "жидівська", а не "єврейська" дільниця і "жидівські", а не "євpейські" ворота.
Тільки в перекладі Святого Письма вжито назву "євреї". (Звідти взяли цю назву москалі і це й є однією з вказівок, що російська мова розвинулася з церковної мови Кирила-Методія, а не з якоїсь "пра-руської"). В українських перекладах Святого Письма вжито назву "євреї" для підкреслення, що йдеться про біблійні часи, а не про нову добу, в якій українці вже від княжих часів вживали тільки назву "жиди".
Тому в моїх писаннях я послідовно вживаю "споконвічну" українську назву - "жиди".

izvor: http://clipnews.info/newstopic.htm?id=7563

obe rijeci nisu ni hrvatskog ni srpskog porijekla

Primjer koristenja rijeci evrej u Rumuniji:

Cuvântul evreu (în limba română există și varianta arhaică „ovrei”) provine din limba ebraică. Cuvântul ebraic עברי (ivrí) este înrudit cu verbul עבר „a trece”[1]. Mitologia evreiască leagă acest nume de Eber (ebr. 'Ever), un strămoș al lui Avraam (Abraham, ebr. Avraham), urmaș al lui Sem (ebr. Șem) sau de faptul că vechii evrei au venit în Canaan „de dincolo (ever) de râu” (Iordan sau poate Eufrat).

The word Jew (in Romanian there archaic version " Jew " ) comes from the Hebrew . The Hebrew word עברי ( Ivri ) is related to the verb עבר " move " [ 1 ] . Mythology Hebrew link to this names Eber ( Heb . ' Ever ) , an ancestor of Abraham (Abraham , Heb . Avraham ) , descendant of Shem ( Heb . SEM) or the fact that the ancient Hebrew came to Canaan " beyond ( Ever ) river " ( Jordan or Euphrates ) .

Oba teksta su odlicno obrazlozila ralgo koristenja rijeci Jevrej i Zidov ( koristenje istog znacenja imena ,ali sa ciljem odvajanja razlicite vremenske periode i izvore istih tokom prevodjenja)

Zadnje uređivanje comtesse : 16.10.2015. at 15:33.
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:40.