Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2010., 03:02   #2001
Quote:
buzzfuzz kaže: Pogledaj post
nizozemska opcenito
Nizozemska ima i nekih prednosti...te prednosti dolaze do izrazaja ako je osoba nezainteresovana za zivot i u zivot , osobe 40+ a pogotovo za 60+ bake i dide koji imaju super uredjene staracke domove...redovna primanja a uz to je i utociste za hiljade neradnika..socijala je vrlo dobro rjesenje ako zelis zivjeti kao parazit (na zapadu) , zivjeti u nekom niskom prosjeku , vozati ohrdine od bicikala , ici po romel markovima nekim buvljacima gdje ja izadjem i prodajem svoje majice i cd-e ili pak posudje .. i to naravno netko i kupi. za par eura.
kolicina 'udarenosti' 'defektizma' 'porazavajucih pejzasa' ili kako vec hocete je absolutley stunning! za jednu zapadnu zemlju. izuzev veceg djela britanije gdje je isto tako ubitacno i dosta tamno. po pitanju svega.
ljudi to jest nizozemci koji su generalno seljaci su Ok , sto je dobro jer nisu ni svjesni koliko su nekad plitki , pre-dobri i totalno negostoljubivi e sad kako ovo dvoje zadnje ide zajedno ja neznam.
upoznao dosta nizozemaca i vidje da su u totalnom offside-u po pitanju MNOGO stvari..oni se dive stvarima , onima kakve uopce nisu za divljenje.(po meni).
da li gledate nizozemske tv kanale? imaju neki bvn kanal koji kocneptom ide cak 25godina unazad. moderno? nikako. ono sto je za njih moderno je po meni udareno uvrnuto. njihovi weathermanovi i women su koma black , spikeri na dnevnicima mogli bi biti ujedno i cistaci vozova , neuredjeni i totalno modno osvjesteni. dakako.aha.poredit sa nasim ili njemackim ili talijanskim
nacionalno jelo je pomfri sa majonezom. sto je za svaku pohvalu!
bio sam u arnhemu , po meni jedan od ljepsih gradova tamo.
amsterdam je preuzak i nezasluzuje uopce titulu glavnog grada iako to i nije u globalu jer sjediste vlade je haag koji isto tako izgleda mrtvo i neobicno.
rotterdam je cirkus grad , spoj modernog i starog (onog so je ostalo) , ali ne modernog u normalnom smislu da stanes i gledas zgradu koja umjesto da je od stakla , ona od tamne cigle , jos stambena a jos u centru. , de rotterdam koji se pravi je stravicni primjer mastovitosti arhitekti. new orleans zgrada tek napravljena a izgleda kao da je vec pre stara . generalno arhitektura NAJgora uzas . sve je maxi kockasto i ruzno.jako ruzno. ima kvartova uzasnih i jako malo lijepih kuca uopce.
imaju jako sredjene vrtove i vrtice , dobre drvene mostove i puno starih bicikala.
u rptterdamu jako puno klosara ima , grad je po-prljav na mjestima gdje bi trbao blistat.
nema exclusive nikakave ni uzudz ni poprijeko. oblace se jeftino generalno i gledaju svaki euro. za bozic hrvat potrosi kao 15 nizozemaca.
a manja primanja. i opet sretniji onaj u splitu ili zagrebu nego onaj gore.
neznaju pit. nemaju bas neku pivu narocito , bolje su belgijske pive. palm i one sa okusima visnje.
priroda je strasna. nacionalni parkovi su im krcevine od pjeska i vjestacke uzbrdice.
toliko ruzih i nelogicnih stvari.
politika ide na dole. nemaju bas 'politicare' vise komicare , koji se voze na posao na biciklu.
sto covjek vise boravi u nizozemskoj vise je zavoli ma kakva god i sve negativnosti se pocnu gledati drugim ocima , od ruznog pravite lijepo i tjesite se. no kad se ohladite od nizozemske vidite da je trava kod nas puno vise zelenija.
o drugim detaljima drugi put.
Aha, a bolje je voziti se na posao u najnovijem mercedesu (i to svaki politicar ima svoj mercedes dok je RH u stanju kakvom jest)

to da se biciklom voze politicari po EU nije nista novo, a ni 'glupo' nego stedljivo i pametno. Vecina politicara u Svedskoj rade isto te se i londonski gradonacelnik na posao vozi biciklom.

A jedno banalno pitanje, ako nekoj osobi toliko smeta/ide na zivce/ne svidja kultura, navike, nacin zivota jednog naroda, zasto se jednostavno ne preseli u maticnu zemlju?
__________________
Sve što je zbilja veliko i nadahnuto stvaraju pojedinci koji mogu djelovati u slobodi. Albert Einstein
_Bea_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 10:16   #2002
Quote:
sinisa1975 kaže: Pogledaj post
bok ljudi

iz HR sam inace, 4 god vec u Nl, zivim blizu Utrechta.

ako je netko za druzenje, tur. turu po Utrechtu, kavicu, trac-partiju ili sl. javite se

imam 28 god, Ž
E super! Mi se uskoro selimo iz A'dama prema Utrechtu...Jos nismo izabrali tocnu lokaciju..Radije bi neko manje mjesto pored Utrechta..
Kakav je zivot u tamo?? Imas neki savjet?? Mozes mi i na pp odgovorit!!
dodjoska-nl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 10:17   #2003
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Ja sam bio nedavno u Hilversumu. Grad je totalno podređen medijskoj industriji. Radiš u medijima, onda u slobodno vrijeme opet gledaš samo ljude iz medija.

Inače je savršeno uređen, smiren, organiziran, jako čist i na neki način ugodan.
Thx...bila je opcija da se preselimo tamo..ali vise nije
dodjoska-nl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 10:19   #2004
Quote:
wednesday3 kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci gdje u Amsterdamu kupiti djecje anatomske cipelice?
nisam stigla jos istraziti?
To i ja trazim ako nadjes nesto, javi please!!
Do sada sam uzimala u Scapinu dr.visser, pa zadnjim sandalicama i nisam bas odusevljena..Mali mi ima siroko i poviseno stopalo..bas mi je problem naci mu odgovarajucu cipelu..
dodjoska-nl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 23:43   #2005
Quote:
_Bea_ kaže: Pogledaj post
Aha, a bolje je voziti se na posao u najnovijem mercedesu (i to svaki politicar ima svoj mercedes dok je RH u stanju kakvom jest)

to da se biciklom voze politicari po EU nije nista novo, a ni 'glupo' nego stedljivo i pametno. Vecina politicara u Svedskoj rade isto te se i londonski gradonacelnik na posao vozi biciklom.

A jedno banalno pitanje, ako nekoj osobi toliko smeta/ide na zivce/ne svidja kultura, navike, nacin zivota jednog naroda, zasto se jednostavno ne preseli u maticnu zemlju?
a tko to kaze da netko zivi gore i da nije u maticnoj?
__________________
deep blue screw
buzzfuzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 11:37   #2006
sto je tebi ta drzava ucinila? i sto ti toliko smeta sto ne piju kao i balkanci i sto se ne oblace ekskluzivno? ljudi su 100 puta opusteniji nego u hr. kad odu u grad ne oblace se kao da idu na sastanak s kraljicom.
i nauci nesto o arhitekturi.
sve u svemu i jednostavno receno-seres previse
third eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 14:55   #2007
Quote:
dodjoska-nl kaže: Pogledaj post
To i ja trazim ako nadjes nesto, javi please!!
Do sada sam uzimala u Scapinu dr.visser, pa zadnjim sandalicama i nisam bas odusevljena..Mali mi ima siroko i poviseno stopalo..bas mi je problem naci mu odgovarajucu cipelu..
moze, krajem tjedna se bacam u potragu pa ako sto nadjem- javim
joooj nekad mi se cini kao da imam stonogu!!
wednesday3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 15:08   #2008
Quote:
third eye kaže: Pogledaj post
sto je tebi ta drzava ucinila? i sto ti toliko smeta sto ne piju kao i balkanci i sto se ne oblace ekskluzivno? ljudi su 100 puta opusteniji nego u hr. kad odu u grad ne oblace se kao da idu na sastanak s kraljicom.
i nauci nesto o arhitekturi.
sve u svemu i jednostavno receno-seres previse

eto oni najpametiniji na svjetu a i ti zajedno s njima,
__________________
deep blue screw
buzzfuzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 15:43   #2009
ne znam stvarno zasto ljudi polaze od toga da svi imaju iste prioritete.

da, istina je, ovdje se ne mari za modu, open-minded su, marke i brandovi nikome, ama bas nista, NE znace...ali zato im znace druge stvari za koje nasi 'rvati dolje ne stizu pokazati interes...jer dok zbrajaju za kruh zadnje dane u mjesecu ( nakon sta su posteno radili zadnjih 30 dana, tu "postenu placu" nikad ne budu vidjeli) i razmisljaju kako da si na tri mjeseca odgode sa amexom kupe najnoviji model nike-ica i replay trapke ( od 1200 kn) nizozemac si planira vec 4 putovanje u toj godini, npr u mexico, ili potrosi 100 eu za 1-dnevni provod sa obitelji u aqua-paradise bazenima ( kakve moja djeca u hr nikad nisu vidjela osim preko crte u catezu (slo) i koje si nitko ne bi mogao niti priustiti sve i da ih negdje izgrade u hrvatskoj. isto je i sa igraonicama za djecu koja su ludilo i za zivota nisam vidjela nista slicno dok nisam vamo dosla, i necu bankrotirat ako platim 10 eu upad po osobi. ma tko si to u hr moze priustit? jedino igraliste koje sam tamo zatekla bilo je isto ono limeno, "komunisticko", koje su izgradili ispred moje osnovne skole jos prije 30 god...nema sta! imala sam sta djeci pokazati! istina mogu zato klince odvesti drito u sumu, netaknutu, u roj komaraca, medu klopove, pa da malo okuse wild nature ili "kako je mamica nekad odrastala, trceci po nasipima i medu kukuruzom", ali toga nam je fala lijepo dost' jednom godisnje kad dodemo dolje...za gust, pa natrag u civilizaciju.
zemlja je napucena,to je istina. sve sto ide pod tu cijenu moze se ovdje ocekivati, ali i s time se oni dobro nose. Amsterdam prljav? koliko ljudi dnevno landra kroz njega, kakvo je cudo da ima smeca. odi pogledaj kakav je rim ili paris? upravo isti!ali to nije prvo sto cu istaknuti na spomen istih- jer imaju puno drugih ljepota i posebnosti ti gradovi. prljavstina se ocekuje na napucenim turistickim mjestima. manja mjesta ( i sela) u kakvom mi zivimo su cisca i urednija nego 90% dvorista u hr ( npr slavonija, banija, dalmacija) da se razumijemo! vrtovi naprosto predivni. ... kad vodimo poznate na turisticki tur rado izabiremo bas takva mjesta i ljudi se odusevljavaju eksterijerima
bicikli? zasto ih je toliko i zasto se nizozemci odusevljavaju njima? zato sto je sve blizu, za bicikliranje idealno, staze uredene, oznacene, biciklom si svude za tren oka, obavis shoping brze nego autom ...mislim sta je tu lose? ne voze svi hrde na dva kotaca. vjeruj mi 50 % nizozemaca vozi bic koji vrijedi koliko i auto od moje stare u hr. btw prije tj dana sam si kupila glanc novi pa se evo i hvalim! bicom sam se vozila oduvijek i u hr...sam kaj tam nemas kam doci ak ne pedalis 1 h, pa promjenis koridate eventualno....ima 3 bic. staze u cjeloj nam lijepoj nasoj...jeee. nema sta.
jos nisam skuzila cemu sprdnja na bicikle u nl?!
hrana? "kak si skuvas tak bus jel, ne?" krumpirici sa majonezom? fala- ne. ne jedem ih ni u zg, a bome ni u am-u. odi u ducan kupi zelenjave, podinstaj luka i slozi cuspajz pa jedi domace. ko da zagrepcanima rastu mahune na balkonu. isto idu u berbu u lidl, konzum, i gdje sve ne. ima i ovdje placa. imas i farmi- os po friska jajca os mijeka kozjeg?u ducanima imas svega, za svaku guzicu, os' bio, os' vege, os skupo meso os jeftini srot...brate biraj kaj oces. kinesko, tursko, japansko, talijansko, hrvatsko, meksicko, ma misim nek mi nitko ne veli da tu nema kaj dobrog za jesti...plati pa jedi brate! prija mi otisla evo pred par dana...veli nije se toliko prezderavala nigdje finije neg ovdje. kroasani iz AH-a meni savrseni!
pivo ne pijem, ne duvam- ko voli nek izvoli. ovdje nisam kompetentna.
ljudi? ljubazni na sluzbenim mjestima, usluzni, susretljivi, sve pohvale ovima iz nase opcine koliko su susretljivi prema strancima ( iako nisu svuda u svakoj opcini takvi, ovisi od lokalnih uprava) od besplatnih tecajeva jezika, prekvalifikacije, prijevoda diploma, proslijede te svuda gdje trebaju i ne trebaju, subvencije od njihove strane za cuvanje dijece za one koji idu u vecernju skolu ( stranci), ma mislim ono (helou?!)....uz sve to samo sjecanje na neku nasu "tetu iz poste i njezin -ubijam sve lijevo i desno- pogledom!"- nemam kaj dalje razgabat...
sve ima prednosti i nedostatke, ima ih i nl. vagnes pa di ti pase-pase
a u svakom slucaju kom se ne svida: sjever , jug, istok, zapad su mu jos uvijek na starom mjestu...pa vozi brate di te srce vuce
sinisa1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 11:22   #2010
Quote:
buzzfuzz kaže: Pogledaj post
eto oni najpametiniji na svjetu a i ti zajedno s njima,
ocigledno.nema se sta tu raspravljat
third eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 14:28   #2011
Pozdrav ljudi...
Imam samo jedno pitanje za sve one koji zive u Amsterdamu i okolici.
Naime,koliko je potrebno love za unajmiti neki stancic u Amsterdamu,ili okolici ?
Hvala unaprijed...
__________________
"Ako želite pobijediti u trci, morate prvi proći kroz cilj."
SenzaPieta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 20:29   #2012
Quote:
SenzaPieta kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi...
Imam samo jedno pitanje za sve one koji zive u Amsterdamu i okolici.
Naime,koliko je potrebno love za unajmiti neki stancic u Amsterdamu,ili okolici ?
Hvala unaprijed...
3-soban stan u am-u placali smo 700 eu najam
sinisa1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 01:42   #2013
vozdra ljudi!
ja nisam iz dijaspore, ja sam student sada 5 godine gradjevine u zagrebu...
Zanima me dali i kako mogu nakon što diplomiram begati odavde u nizozemsku?
dali mi priznaju diplomu? ili barem dio nemam pojma kako da to kažem pošto mi sada radimo po bolonjskom sustavu navodno je to priznato u eu hm hm....
koji je način da ja odem tamo? dali su inženjeri građ. traženi tamo? kakva je uopće situacija tamo? bio sam tamo 10ak puta, ujak mi tamo, ali on nije u tin vodama tako da on nema pojma o ničemu...
hvala unaprijed na odgovoru
american_blind1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 13:59   #2014
nizozemska-posao, vrtić

Suprug mi je dobio posao u Nizozemskoj, i htio bi da ja i dvoje male djece dođemo tu. Da li mi malo možete dati informacija u svezi s potragom za posao, vrtićima, cijenama istih... dječak ima 4 godina a malena godinu i par mjeseci...
čitam da bi on po godinama trebao ić u školu, možete li mi malo reći o školama, kakve su, da li se mogu birati (jezik npr,)
LuNera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 12:35   #2015
Smile posao, škole, vrtići

Nema nigdje nikoga....jeste se vratili sa godišnjih odmora? za svaku informaciju iz gornjeg posta bila bih vam zahvalna.
LuNera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 13:42   #2016
Sto se tice skole, djeca krecu sa 4-5 god, ali ne uce oni odmah, nego tek sa 6 otprilike im krece pravi skolski program..Djeca koja idu u vrtic krecu sa 4 god, a ostala djeca su obavezna sa 5 god...
Ne znam da li bi ovdje ostali za stalno ili privremeno, uglavno, malog mozes u internacionalnu skolu, a mala ti moze u internacionalni vrtic bez problema..U puno slucajeva to sve sredi firma preko koje dolazite, al ne bi trebalo biti problem i da vi to sami rjesite..Znaci, imas opciju na engl, a mozes ti malu i u Nl vrtic upisati..ako zelis da odmah uci Nl..
Koliko sam ja informirana, ovdje su jako dobro sredjene te stvari, puno ljudi dolaze ovdje zbog posla, i to sa obiteljima, tako da nisi ni prva ni zadnja, pa ne bi trebalo biti problema..
A sto se tice posla za tebe, ovisi koja si struka, trebas napraviti vrednovanje diplome. Ako u svojoj struci mozes raditi na engl mislim da postoji realna sansa za posao..
Nadam se da sam ti pomogla..
dodjoska-nl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 13:48   #2017
Smile posao, škole, vrtići

hvala ti...nismo još načisto sa tim privremeno, stalno.....engleska verzija mi se čini bliža a ja nizozemski ne znam...koje su cijene vrtića škola?, ja sam pravnica, ali nisam da s tim tu mogu išta napravit?
jesi ti tu dugo?kako ide proces navikavanja?
LuNera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 14:00   #2018
Ja sam ovdje tek/vec dvije god. Namjeravam ostati ovdje, mali mi ima skoro 2 god, ide u Nl vrtic za koji mu veci dio opcina placa, dok meni placaju kurs jezika koji pohadjam 3 puta tjedno..E sad, vrtic placas s obzirom na primanja..veca primanja-vise placas.
Ja se jos uvijek ovdje navikavam..puno ovisi kakva si osoba..nekima to brze ide, nekima sporije..ipak je ovdje toliko razlicitih kultura na jednom mjestu (samo u A'damu je 176 nacionalnosti), valja sve to prihvatiti i navici se..Neke stvari su bolje, neke losije..mada je stvarno bezveze porediti kruske i jabuke odn. Hr i Nl...
Ali mislim da se ne moras skroz asimilirati da bi ti bilo fino, dovoljna je fina integracija, openmind, tolerancija..
Nisam sigurna da li bi kao pravnica mogla radit ovdje na engl...mozda i bi..mozda uvalit se u neko strano poduzece..Ovisi i koliko ces se potrudit da nadjes posao i koliko si spremna ulagat u sebe..puno faktora tu igra ulogu..
Al sto kazu, ako ne riskiras, ne dobijas..ako ne probas, neces nikad saznati..
dodjoska-nl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 14:17   #2019
...

svida mi se tvoj gard na koji to sve skupa prezentira, full pozitivno..a meni sad to treba, malo sam uplašena, jer ne znam šta me čeka...a nisam baš tipa žene koja doma plete...a ne znam od kud krenut...
LuNera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 14:26   #2020
Za pocetak spakiraj kofere i upusti se u avanturu..
Cinjenica je (bar po meni) da su ovdje mogucnosti vece...Svaki pocetak je tezak i treba puno toga zrtvovat, samo je pitanje sta ti zelis!
Ima ovdje jos nasih kojih pozitivno razmisljaju, pa cemo ti pruzit moralnu podrsku
A u svakom slucaju, ako vam se ne svidi, zasto se ne bi vratili nakon par godina u Hr..u najgorem slucaju imat cete ogromno iskustvo vise..Dodjite, vidite, pa odlucite!
dodjoska-nl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:39.