Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2014., 07:50   #1
Spas duse nakon smrti direktnom spoznajom istine

Ovo je po kriscanstvu nemoguce jer se ide na sud:
“Ljudima predstoji umreti, a potom sud (Bozji)” (Jevr. 9, 27). U pravoslavlju se navode i mitarstva, a u katolicizmu cistilisete....Bilo je i diskusija o tome.
Medjutim u Tibetanskoj knjizi mrtvih navodi se da dusa odmah nakon smrti moze prepoznati svetlost i istinu nakon cega izlazi iz kruga inkarnacija.
U Bhagavat Giti takodje pise : Usmeris li um, svest na Me, Meni samo ti ces stici, sumnje nije.

Iz Tibetanske knjige mrtvih:

Ako si zastrašen čistim zračenjima Mudrosti i privučen ka nečistim svijetlima Šest Loka, onda ćeš prijeuzeti telo iz neke od tih Šest Loka i propatićeš sangsaričke jade; i nikada se nećeš uzdići iznad Okeana Sangsare, u kojem ćeš biti kovitlan u krug i prisiljen da okusiš patnje odatle. Budastvo se dostiže putem ponizne vere i obican posvećenik spoznaje sebe i postiže Oslobodenje. I oni najniži, zahvaljujući moći čiste molitve, mogu zatvoriti vratnice Šest Loka i, dostići Budstvo uz pomoć utabane staze kroz Vadžra-Satvu"'.Tako, budući sučeljeni na ovako detaljan nacin oni kojima je sudeno da budu oslobodeni uspeće prijepoznati Istinu.

p.s. Znaci sta mislite jel ovo moguce, spasiti se odmah nakon smrti direktnom spoznajom istine.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 08:20   #2
Inace, odlicna prilika, nebitno sto ste radili u zivotu, bitno je samo spoznati istinu nakon smrti.
A ona je tada najvise ocigledna, kasnije se po Tibetanskoj knjizi sve vise zamagljuje, i na kraju dolazi do nove inkarnacije.. Ovu knjigu je korisno procitati, bila je predmet izucavanja mnogih znanstvenika. Zanimljivo da mnoge pojave nakon smrti tumaci kao projekcije sopstvenog uma sto je veoma napredno s obzirom kad je napisana. Po cenu da postanem dosadan ponovicu: Za uspeh u duhovnom covek ne treba sebi nista dodati, dovoljno mu je odbaciti ono sto ga smeta.

p.s. na temi o spoznaji sebe niste se bas proslavili.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:11   #3
Quote:
Znaci sta mislite jel ovo moguce, spasiti se odmah nakon smrti direktnom spoznajom istine.
Zašto ne! Samo ,kako će na nekog tko je bio "zločest" djelovati taj "direkt" spoznaje istine?Neće li osjećati krivnju?
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:39   #4
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Zašto ne! Samo ,kako će na nekog tko je bio "zločest" djelovati taj "direkt" spoznaje istine?Neće li osjećati krivnju?
Dobro i zlo su kategorije koje su ljudi izmislili.
Ustvari, bez zla i dobro bi izgubilo smisao.
Mozda se tu krije odgovor na pitanje, zasto Bog trpi vraga.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:41   #5
Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
Ovo je po kriscanstvu nemoguce jer se ide na sud:
“Ljudima predstoji umreti, a potom sud (Bozji)” (Jevr. 9, 27). U pravoslavlju se navode i mitarstva, a u katolicizmu cistilisete....Bilo je i diskusija o tome.
Medjutim u Tibetanskoj knjizi mrtvih navodi se da dusa odmah nakon smrti moze prepoznati svetlost i istinu nakon cega izlazi iz kruga inkarnacija.
U Bhagavat Giti takodje pise : Usmeris li um, svest na Me, Meni samo ti ces stici, sumnje nije.

Iz Tibetanske knjige mrtvih:

Ako si zastrašen čistim zračenjima Mudrosti i privučen ka nečistim svijetlima Šest Loka, onda ćeš prijeuzeti telo iz neke od tih Šest Loka i propatićeš sangsaričke jade; i nikada se nećeš uzdići iznad Okeana Sangsare, u kojem ćeš biti kovitlan u krug i prisiljen da okusiš patnje odatle. Budastvo se dostiže putem ponizne vere i obican posvećenik spoznaje sebe i postiže Oslobodenje. I oni najniži, zahvaljujući moći čiste molitve, mogu zatvoriti vratnice Šest Loka i, dostići Budstvo uz pomoć utabane staze kroz Vadžra-Satvu"'.Tako, budući sučeljeni na ovako detaljan nacin oni kojima je sudeno da budu oslobodeni uspeće prijepoznati Istinu.

p.s. Znaci sta mislite jel ovo moguce, spasiti se odmah nakon smrti direktnom spoznajom istine.
Vidim da se ovdje priča kao da je to istina što biva sa dušom. Ali , možda je isina jako ružna:

ako je govorio Zaratustra, u kojem Zaratustra akrobata, koji se pri padu smrtno unesrećio, prihvaća kao svojega prvog učenika – odnosno, ako ne kao učenika, a tada barem kao svog prvog duhovnog srodnika među ljudima u ravnici. Umirućeg on tješi objašnjavajući mu zašto se više ne mora ničega bojati – nikakav đavo neće doći po njega i zagorčavati mu život nakon smrti. Unesrećeni plesač na to zahvalno uzvraća da neće izgubiti ništa kad izgubi život:

Ja nisam mnogo više od životinje, koju su udarcima i oskudnim zalogajima naučili da pleše.


http://pescanik.net/2012/05/nietzsche-i-kafka/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:48   #6
Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
Dobro i zlo su kategorije koje su ljudi izmislili.
Ustvari, bez zla i dobro bi izgubilo smisao.
Mozda se tu krije odgovor na pitanje, zasto Bog trpi vraga.
Ja sam mislio da govorimo o spasu duše?Ako treba nešto spašavati znači da je
nečime ugroženo,nije sigurno,u nevolji je...

Ako nema dobra i zla onda idemo direktno svi u raj ili štagod .....bez osjećaja krivnje..
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:56   #7
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Zašto ne! Samo ,kako će na nekog tko je bio "zločest" djelovati taj "direkt" spoznaje istine?Neće li osjećati krivnju?
mozda je i bit u tom osjecaju krivnje, kad vec nisi za zivota shvatio kakvu posljedicu ostavljaju tvoja djela na drugima, sad imaš priliku uvidjeti....

, vrtim film u glavi, zadnji trenuci ovozemaljskog zivota nekih osoba koje sam poznavala, ....vec tad sam uocila neke stvari za koje bi se moglo reci da su promjene prilikom spoznavanja istine...sveki od sveki, nikad nije voljela svoju snahu, zašto? ne znam....al, prije smrti joj je rekla "molim te, oprosti mi"
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 12:21   #8
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
mozda je i bit u tom osjecaju krivnje, kad vec nisi za zivota shvatio kakvu posljedicu ostavljaju tvoja djela na drugima, sad imaš priliku uvidjeti....

, vrtim film u glavi, zadnji trenuci ovozemaljskog zivota nekih osoba koje sam poznavala, ....vec tad sam uocila neke stvari za koje bi se moglo reci da su promjene prilikom spoznavanja istine...sveki od sveki, nikad nije voljela svoju snahu, zašto? ne znam....al, prije smrti joj je rekla "molim te, oprosti mi"
To i meni ima logike,mada za zemlji ima puno "ostataka" onih koji se ne mire
pa gnjave ljude na nekakvim seansama...
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 12:30   #9
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
To i meni ima logike,mada za zemlji ima puno "ostataka" onih koji se ne mire
pa gnjave ljude na nekakvim seansama...
misliš na duhove?
samo, ono što se ja pitam dal su to stvarno ostaci nekoga ili je to naša nadsvijest koja nas upozorava na nešto loše što smo napravili ili radimo
osobno ne vjerujem u demone, oni su za mene samo projekcija nasih postupaka ili nas samih....
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 12:44   #10
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
misliš na duhove?
samo, ono što se ja pitam dal su to stvarno ostaci nekoga ili je to naša nadsvijest koja nas upozorava na nešto loše što smo napravili ili radimo
osobno ne vjerujem u demone, oni su za mene samo projekcija nasih postupaka ili nas samih....
Nisam ni ja previše lud za tom tematikom....a i nije tema...
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 13:49   #11
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da govorimo o spasu duše?Ako treba nešto spašavati znači da je
nečime ugroženo,nije sigurno,u nevolji je...

Ako nema dobra i zla onda idemo direktno svi u raj ili štagod .....bez osjećaja krivnje..

A što ako je istina da smrću nestajemo !??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 14:02   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A što ako je istina da smrću nestajemo !??
Ako je istina da smrću nestajemo onda su ljudi najgluplja biološka vrsta na kugli zemaljskoj, gluplji su i od najobičnije amebe.

Zašto?

Zato što tisućljećima godina milijarde ljudi donosi odluke, ubija, ratuje, gine, voli, mrzi, upropaštava živote sebi i drugima ........ radi nečega što uopće ne postoji.

I dok vuk mirno proživi svoj život bez brige hoće li završiti u raju ili u paklu, čini li dobro ili loše, radi li bogu ugodno djelo ili čini grijeh, dok vuk ubija da bi pojeo jer je gladan i mora jesti, dotle čovjek ubija jer misli da je to božja volja ..........
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 14:23   #13
Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
...
p.s. Znaci sta mislite jel ovo moguce, spasiti se odmah nakon smrti direktnom spoznajom istine.
Materija, pa i ona suptilna, psihicka, ima svoju inerciju.
Koliko puta u zivotu ljudi imaju uvid da nesto trebaju promeniti jer je lose, a vec u sledecem trenutku to zaborave.
Dakle teoretski je moguce, ali prakticno verovatno treba jako puno smrti i uvida dok covek konacno ne shvati.
Mozda one molitve za umrle nesto malo pomazu, ali verovatno je covek nakon smrti toliko dezorjentisan i dezintegrisan kao licnost, da "istinu" tek uvidi kad dodje na vise razine, a tada mu se i onako sprema nova inkarnacija, u kojoj ce opet dobar deo zaboraviti.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 14:36   #14
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da govorimo o spasu duše?Ako treba nešto spašavati znači da je
nečime ugroženo,nije sigurno,u nevolji je...

Ako nema dobra i zla onda idemo direktno svi u raj ili štagod .....bez osjećaja krivnje..
Sta podrazumevas pod spasom duse? U vecini religija to je raj.
Ali u vedama pise da je i raj ogranicen kolicinom dobrih dela, znaci nakon boravka u raju kao nagrade, dusa se vraca na zemlju ponovno. Znaci spas duse bi bio oslobodjenje od novih inkarnacija. Tu dobra dela nisu dovoljna.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 14:43   #15
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Dakle teoretski je moguce, ali prakticno verovatno treba jako puno smrti i uvida dok covek konacno ne shvati.
Mozda one molitve za umrle nesto malo pomazu, ali verovatno je covek nakon smrti toliko dezorjentisan i dezintegrisan kao licnost, da "istinu" tek uvidi kad dodje na vise razine, a tada mu se i onako sprema nova inkarnacija, u kojoj ce opet dobar deo zaboraviti.
Covek odmah posle smrti verovatno najvise zeli vratiti se opet na zemlju, i tu se gubi dragoceno vreme za koje bi trebao spoznati istinu. Kako pise u knjizi, dovoljno je prepoznati projekcije sopstvenog uma. Kako vreme odmice to sve je teze.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 15:00   #16
Ovo sam zapisao pre vise godina, mada nisam siguran da se radi o Tibetanskoj knjizi mrtvih:

Evo te pred Gospodarom mrtvih. Uzalud bi pokusao da sakrijes ono sto si pocinio, a nije bilo dobro. U ogledalu koje drzi vrhovni sudija pojavljuju se oblici svih tvojih duhovnih i fizickih aktivnosti.
Znaj da je sve, ma sta to bilo, sto si video, NESTVARNO. To je san koji si sam stvorio. Nisi u njemu prepoznao svoje kreacije pa si se uplasio. Ogledalo koje drzi Gospodar je tvoje secanje. Podseca te na prosla delanja i stvara sud o tebi iz zamisli koje si sam o sebi stvorio. Ti si taj koji ce prema teznji koju nosis u sebi, odrediti sam sebi presudu. Nikakav Bog to nece uraditi.
Van tvojih uobrazilja ne postoji ni gospodar mrtvih ni bogovi, ni demoni. Sve je to u tebi. Shvati to i slobodan si.

p.s. Razlog vise da se poradi na samospoznaji.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 15:05   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A što ako je istina da smrću nestajemo !??
Naravno da nestajemo, jer onakvi kakvi smo bili vise nikada necemo biti.
Postajemo nesto drugo i kao takvi postojimo u drugom svetu sa slicnima sebi.
Ako smo bili losi bivamo privuceni losima i to je pakao.
Ima izreka: Nije tezak zatvor nego zatvorenici.
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 15:26   #18
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako je istina da smrću nestajemo onda su ljudi najgluplja biološka vrsta na kugli zemaljskoj, gluplji su i od najobičnije amebe.

Zašto?

Zato što tisućljećima godina milijarde ljudi donosi odluke, ubija, ratuje, gine, voli, mrzi, upropaštava živote sebi i drugima ........ radi nečega što uopće ne postoji.

I dok vuk mirno proživi svoj život bez brige hoće li završiti u raju ili u paklu, čini li dobro ili loše, radi li bogu ugodno djelo ili čini grijeh, dok vuk ubija da bi pojeo jer je gladan i mora jesti, dotle čovjek ubija jer misli da je to božja volja ..........
Problem je u ovoj slici:


Čovjek se dakle pita. I smišlja odgovore. I mnogi mu u te odgovore vjeruju. I onda se stvaraju razne grupa koje vjeruju u razne odgovore. A ti odgovori često znaju biti običan kuratz od ovce. A znaju biti i mnogo gore od toga.
Npr.



ili




Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
Sta podrazumevas pod spasom duse? U vecini religija to je raj.
Ali u vedama pise da je i raj ogranicen kolicinom dobrih dela, znaci nakon boravka u raju kao nagrade, dusa se vraca na zemlju ponovno. Znaci spas duse bi bio oslobodjenje od novih inkarnacija. Tu dobra dela nisu dovoljna.
Dobra djela nisu uvjet. Ali ni loša djela ne vode spasenju. Ali što je to spasenje uopće: http://rasimibrovic.blogspot.com/2012/02/praznina.html

Boodidarma, koji je bio prvi patrijarh zena u Kini, došao je iz Indije u VI stoljeću. Car Vu ga je pozvao na dvor. Car Vu, pobožni budista koji je učio razne mahajana sutre[2] i upražnjavao budističke vrline milosrđa i poniznosti, upitao je učitelja iz Indije: „Sutre toliko govore o najvišoj i najsvetijoj istini, ali šta je ona, moj Poštovani Učitelju?“
Bodidarma je odgovorio: „Ogromna Praznina bez svetosti u njoj.“
Car: „Ko si onda ti što stojiš preda mnom ako nema ničeg Svetog, ničeg Uzvišenog u ogromnoj Praznini vrhovne Istine?“
Bodidarma mu odgovori: „Ne znam, Vaše visočanstvo.“
Car nije razumio značenje ovog odgovora i Bodidarma ga je napustio i povukao se na sjever.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 15:32   #19
Quote:
distrgovina kaže: Pogledaj post
Sta podrazumevas pod spasom duse? U vecini religija to je raj.
Ali u vedama pise da je i raj ogranicen kolicinom dobrih dela, znaci nakon boravka u raju kao nagrade, dusa se vraca na zemlju ponovno. Znaci spas duse bi bio oslobodjenje od novih inkarnacija. Tu dobra dela nisu dovoljna.
Još bolje ako je tako. Od danas sam na vedama!Pa onda opet na majčicu
Zemlju da vam .....čekaj malo ...da nisam ja već bio na zemlji?Tako možemo
u nedogled...
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 15:45   #20
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Još bolje ako je tako. Od danas sam na vedama!Pa onda opet na majčicu
Zemlju da vam .....čekaj malo ...da nisam ja već bio na zemlji?Tako možemo
u nedogled...
Naravno, nema kraja jer sve kruzi oko neceg i vraca se na pocetak.
Zar nije glupo da neko zbog svojih dela bude vecno u raju ili paklu?
distrgovina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.