Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2017., 12:17   #381
plomba...ne zubna.

Imam specifičan problem.

Namjeravam prodati kuću, razlog što mi je prevelika.
Mogući kupac na vidiku. Ali se ima problem. Ministarstvo kulture je na jedan dio grada gdje se nalazi i moja kuća stavilo plombu u gruntovnici. Razlog: moguće arheološke vrijednosti Mursa.

Da bih kuću prodao moram je ponuditi gradu, županiji , državi jer kao oni imaju pravo prvokupa.Dok oni na to odgovore mogući kupac može otići.

Pa sam se dosjetio: sa istim sklopiti Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa kojim isti može na sudu provesti promjenu vlasništva, bez zavrzlama.

Šta mislite, drži li to vodu?

girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 15:10   #382
Morao bih vidjeti sadržaj te plombe, ako još nije provedena u izvatku.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 16:02   #383
imaš na PP.


girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:35   #384
Lijep pozdrav.

Agent me tražio sken osobne iskaznice da pošaljem mailom kako bi agencija mogla pripremiti Predugovor o kupoprodaji. Sumnjičav kakav jesam, morao sam provjeriti to ovdje.

Što je potrebno davati agencijama kako bi se predugovor sastavio? Da li je potreban sken osobne iskaznice i mogu li oni kako preko potpisa na mojoj osobnoj lažirati možda moj potpis na predugovoru i ugovoru?

I dodatno, traži me se da potpišem predugovor ovaj tjedan a ja još nisam obavio ni prvi sastanak u banci vezano uz kredit kojeg imam tek sutra. Da li je moguće da se predugovor sastavi bez da banka potvrdi da je kredit odobren? Da li je predugovor valjan čak i prije nego banka potvrdi da će mi biti odobren kredit?

Zadnje uređivanje gigra : 13.11.2017. at 21:55.
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 09:57   #385
Osobna im treba zbog tvojih osobnih posataka i OIB-a.

Lažirati potpis? Ne znam, ne bavim se lažiranjem potpisa

Da, predugovor se može sastaviti prije odobrenja kredita. Banka i traži predugovor da bi uopće odobrila kredit, ali prije potpisivanja predugovora bi bilo dobro znati da si kreditno sposoban za kredit koji tražiš jer ćeš se u predugovoru obvezati isplatiti cijenu u nekom roku.

Predugovor je naravno valjan i prije nego ti je banka odobrila kredit.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:05   #386
Našli smo stan koji nam se sviđa, ali kako to obično biva ništa ne može biti samo tako jednostavno

Stan je pod ovrhom. Na koji način se to može riješiti? Ili da se ne upuštamo u takvo nešto?
Prodavatelj bi da mu jedan dio iznosa damo u kešu jer ima nekih dugova ovo ono, ali kao sve bi definirali ugovorom. Može li se takvo nešto izvesti?

Kao stan se prodaje za 80 000 eura, 15 000 bi da mu damo na ruke u kešu.
anncy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:09   #387
Možete se upustiti u to ako uključite ovrhovoditelja i dijelom cijene isplatite njega da bi se obustavila ovrha i brisala zabilježba ovrhe.

Novi vlasnik se ne može upisati na stan dok stoji zabilježba ovrhe i to vam je prioritet.

Ima nekih dugova - dugova mimo ove ovrhe?
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 10:52   #388
Po priči smo skužili da ima i nekih drugih dugova koje bi riješio uz ovaj iznos koji traži (tipa treba mu za stan 10000, a za ostalo 5000) pa nam je sve to sumnjivo.
Kako se može saznati tko je ovrhovoditelj?
anncy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 10:56   #389
Quote:
anncy kaže: Pogledaj post
Našli smo stan koji nam se sviđa, ali kako to obično biva ništa ne može biti samo tako jednostavno

Stan je pod ovrhom. Na koji način se to može riješiti? Ili da se ne upuštamo u takvo nešto?
Prodavatelj bi da mu jedan dio iznosa damo u kešu jer ima nekih dugova ovo ono, ali kao sve bi definirali ugovorom. Može li se takvo nešto izvesti?

Kao stan se prodaje za 80 000 eura, 15 000 bi da mu damo na ruke u kešu.
Preporučam da unajmite odvjetnika da Vam prouči sve papire. Nije se sa takvim stvarima zezati. Želi li samo kaparu ili cijeli iznos na ruke? Po kojem tečaju želi da se proda (ako nije u kunama iznos)? Je li prodavatelj pravna ili fizička osoba i kome želi da se isplati novac?

Svakako tražite savjet odvjetnika.

Ponekad je dobar trik dati dosta nižu ponudu od tražene cijene, npr ako je tražena 80 000 € onda dati ponudu 70 000 €. Ako odmah pristane, nešto nije u redu, ako se pak tome oštro opire, onda možete opet podignuti ponudu.

Zadnje uređivanje gigra : 16.11.2017. at 11:11.
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 11:26   #390
Quote:
anncy kaže: Pogledaj post
Po priči smo skužili da ima i nekih drugih dugova koje bi riješio uz ovaj iznos koji traži (tipa treba mu za stan 10000, a za ostalo 5000) pa nam je sve to sumnjivo.
Kako se može saznati tko je ovrhovoditelj?
Ako postoji zabilježba ovrhe - uvidom u sudsko rješenje temeljem čega je zabilježba izvršena.

Ako vam je baš taj stan bitan uzmite odvjetnika, teško ćete se sami snaći u tome.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 12:35   #391
Evo našli smo sada na onoj stranici UredjenaZemlja pod Pregledom čestica da je jedna banka uknjižila založno pravo na iznos veći od onoga za koji se stan prodaje (iznos je u švicarcima). Što to znači? Da je toliki dug ili?


@gigra
Oni bi dio na ruke, ne cijeli iznos i to mi se ne sviđa previše. Tipa nešto kao kapara, nismo išli skroz u detalje jer smo samo išli pogledati stan. U EUR bi oni lovu. Prodavatelj je fizička osoba.
anncy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 14:55   #392
Quote:
anncy kaže: Pogledaj post
Evo našli smo sada na onoj stranici UredjenaZemlja pod Pregledom čestica da je jedna banka uknjižila založno pravo na iznos veći od onoga za koji se stan prodaje (iznos je u švicarcima). Što to znači? Da je toliki dug ili?


@gigra
Oni bi dio na ruke, ne cijeli iznos i to mi se ne sviđa previše. Tipa nešto kao kapara, nismo išli skroz u detalje jer smo samo išli pogledati stan. U EUR bi oni lovu. Prodavatelj je fizička osoba.
Pravilno bi bilo da se sve isplati preko banke na tekući račun prodavatelja. Nisam zagovornik nikakvih isplata na ruke i ja bih inzistirao da se isplata preko banke.
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 23:05   #393
Quote:
anncy kaže: Pogledaj post
Evo našli smo sada na onoj stranici UredjenaZemlja pod Pregledom čestica da je jedna banka uknjižila založno pravo na iznos veći od onoga za koji se stan prodaje (iznos je u švicarcima). Što to znači? Da je toliki dug ili?


@gigra
Oni bi dio na ruke, ne cijeli iznos i to mi se ne sviđa previše. Tipa nešto kao kapara, nismo išli skroz u detalje jer smo samo išli pogledati stan. U EUR bi oni lovu. Prodavatelj je fizička osoba.
Tako je, glavnica je onoliko na koliko glasi hipoteka. S tim da tome još morate pridodati kamate i trošak ovršnog postupka koji ako se radi o dugovanom iznosu iz hipoteke može biti jako visok.

Činjenica je da sukladno članku 84. Ovršnog zakona ako kupite nekretninu od ovršenika po bilo kojoj metodi isplate (na ruke, preko računa) ne možete se upisati u zemljišne knjige, odnosno samo temeljem kupoprodajnog ugovora ne možete postati vlasnik.

Iz svih dostavljenih činjenica, moj savjet je da se ne upuštete u takve transakcije. No ukoliko Vam je stvarno stalo do kupnje stana, tada ćete morati potražiti ovrhovoditelja i probati se s njim dogovoriti. U zemljišnim knjigama su Vam podaci o ovrhovoditelju.

Pritom ćete morati banci isplatiti iznos koji je osiguran hipotekom,a ne iznos za koji se prodaje. Također postoji i opcija kupnje putem dražbe.

Zaključno, ponavljam, savjetujem odustanak.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 09:29   #394
Ja bih pokušao.
Znači ne mora biti da je dug visok kao upisani teret hipoteke, jer je možda veći dio već plaćen.
Pogledajte Rješenje o ovrsi na temelju koje je upisana zabilježba ovrhe te kontaktirajte ovrhovoditelja. Moguće je i spuštanje cijene, tako da ima puno raznih situacija....
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 23:59   #395
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Ja bih pokušao.
Znači ne mora biti da je dug visok kao upisani teret hipoteke, jer je možda veći dio već plaćen.
Pogledajte Rješenje o ovrsi na temelju koje je upisana zabilježba ovrhe te kontaktirajte ovrhovoditelja. Moguće je i spuštanje cijene, tako da ima puno raznih situacija....
Ja baš ne bih davao kaparu ili predujam prodavatelju koji sukladno članku 84. to zapravo i ne može biti.

Slažem se možda je osigurani iznos i smanjen, ali obzirom se radi o anuitetima i hipotekarnom kreditu, nekako sumnjam da se glavnicu spustila na iznos procjene.

Jenostavnije mu je i jeftinije u tom slučaju onda nadmetati se na dražbi.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:05   #396
Nadam se da nisam fulao mjesto....

Molio bih savjet što je sve bitno kod kupnje stana, gledano sa pravne strane.
Radi se o novogradnji. Tehnička strana me ne zanima trenutno ali volio bih znati pravne detalje, budući da zgrada još nije u izgradnji.

Hvala.
hrd is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:17   #397
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Ako postoji zabilježba ovrhe - uvidom u sudsko rješenje temeljem čega je zabilježba izvršena.

Ako vam je baš taj stan bitan uzmite odvjetnika, teško ćete se sami snaći u tome.
Može preporuka nekog odvjetnika, može i u pp.
Koliko on uopće može koštati, nemam uopće neku sliku?
anncy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 20:46   #398
Pozdrav dobri ljudi.
Po prvi put u životu planiram kupovati nekretnuinu tj stan.
E sad, naišao sam na stan koji mi paše tehničkim detaljima.
Al naravno postoji neka kvaka

U oglasu je pisalo 60m2. Kad sam ga išao razgledati, izmjerio sam sve prostorije i dobio 53m2 + 3m2 lođe.
A u ZK izvatku piše
"Stan broj 4 - trosobni stan s nusprostorijama uporabive površine sa zidovima od 59,06 m2 u četvrtom (IV)
katu,"


Zgrada je iz početka 60tih i zidovi su debeli 45cm.
S obzirom da ne kupujem debeli zid nego korisnu površinu, kako se postaviti u vezi tog problema.
Cijena nije po m2, ali naravno da mi je cilj nešto spustiti.

KAko se računaju šupe u podrumu, po kojem koeficijentu?
ursuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:01   #399
Kupila bih stan bez posredstva agencije - iako se radi o osobi kojoj vjerujem, zanima me kako to pravno odraditi da smo svi zaštićeni i zadovoljni?
Treba li posebno paziti na nešto?
Hvala!
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:10   #400
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Kupila bih stan bez posredstva agencije - iako se radi o osobi kojoj vjerujem, zanima me kako to pravno odraditi da smo svi zaštićeni i zadovoljni?
Treba li posebno paziti na nešto?
Hvala!
Sačini kupoprodajni ugovor i ovjeri ga kod javnog bilježnika. Nemoj plaćati u kešu tako da imaš dokaz o uplati.
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.