Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2017., 17:11   #21
Quote:
Roodonja kaže: Pogledaj post
A onda ce u Mercedesu da se svecano zakunu, da nisu varali..
Čak ne vidim zakaj bi to bilo varanje...
U konačnici kaj to njih spriječava da prodaju šasiju ili motor za manje nego kaj njih konkretno košta ?

Na kraju krajeva daj si zamisli da tebi i svima ostalima recimo Samsung ponudi prvi proizvedeni Galaxy S9 i u toj ponudi za taj prvi komad zaračuna kompletnu cijenu razvoja tog modela
pa steral bi ih u božu mater sam tak i rekel bi im da nisu normalni

FIA ak bu išla na tu šemu ograničavanja budžeta sa dozvolom da se komponente bolida kupuju od vanjskih firmi je jednostavno debilna da debilnija nemre bit,
jer je jasno ko dobar dan da ona nema nikakve ovlasti da to kontrolira niti ih može imat

Na kraju krajeva imaš neke takve situacije i danas...
Recimo McLaren ne plaća motore, dapače honda ih daje za badava (i trebala bi s obzirom kakvi su) i još im i daje lovu sa strane...
Al isto tak bi Honda mogla bit ta koja direktno plaća vozače koji onda eto voze McLaren za badava iz gušta
I eto automatizmom nemaš troška motora ni vozača, a bogme nemaš ni rast budžeta i to ni za jednu jedinu lipu
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:48   #22
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Čak ne vidim zakaj bi to bilo varanje...
U konačnici kaj to njih spriječava da prodaju šasiju ili motor za manje nego kaj njih konkretno košta ?

Na kraju krajeva daj si zamisli da tebi i svima ostalima recimo Samsung ponudi prvi proizvedeni Galaxy S9 i u toj ponudi za taj prvi komad zaračuna kompletnu cijenu razvoja tog modela
pa steral bi ih u božu mater sam tak i rekel bi im da nisu normalni

FIA ak bu išla na tu šemu ograničavanja budžeta sa dozvolom da se komponente bolida kupuju od vanjskih firmi je jednostavno debilna da debilnija nemre bit,
jer je jasno ko dobar dan da ona nema nikakve ovlasti da to kontrolira niti ih može imat

Na kraju krajeva imaš neke takve situacije i danas...
Recimo McLaren ne plaća motore, dapače honda ih daje za badava (i trebala bi s obzirom kakvi su) i još im i daje lovu sa strane...
Al isto tak bi Honda mogla bit ta koja direktno plaća vozače koji onda eto voze McLaren za badava iz gušta
I eto automatizmom nemaš troška motora ni vozača, a bogme nemaš ni rast budžeta i to ni za jednu jedinu lipu


Kolega, ja se slazem s tobom, i vec sam (doduse sazetije) odgovorio Mariu na njegov upis o kontroli troskova..
Ono poslije je bila zayebancija..

Btw, koristim iPhone, od kako sam odbacio Galaxy S3..
Roodonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:59   #23
Quote:
Roodonja kaže: Pogledaj post
R&D troskovi cine najveci dio trenutne cijene motora. Ako ne moras dimenzionisati i kalkulisati milion stvari, da ti motor traje 5 trka, vec samo jednu, onda je trosak manji, jer samo placas cijenu materijala - prilicno pojednostavljeno, but you get the idea...
Dodatno, ako motor treba da izdrzi samo jednu utrku, onda ces ugradjivati i jeftinije komponente...itd...

Neko iz F1 svijeta (ne znam ko da ne googlam sad) je davno rekao otprilike ovo: "Najbolji motor je onaj s kojim pobijedis u utrci i koji se raspadne nakon sto predjes ciljnu liniju..."
Neće ugrađivat jeftinije elemente, jer tamo gdje se troškovi smanje na pouzdanosti, povećat će se na dobivanju više snage(jer će to bit krucijalno, s obzirom da idržljivost više ne igra ulogu). F1 timovi troše ko ludi, ak im zabraniš jedno, oni potroše ne drugoj strani da dobiju 0.1s. I to će tako uvijek bit, osim ako ne odluče napravit Indy sranje od F1.

Jedino značajno smanjenje troškova bi bilo vraćanje "ground efekta", te pojednostavit aero dizajn i limitirat donekle snagu (na sličan način kao do sad, al bez ERS-a).
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:47   #24
Quote:
Freek kaže: Pogledaj post
Neće ugrađivat jeftinije elemente, jer tamo gdje se troškovi smanje na pouzdanosti, povećat će se na dobivanju više snage(jer će to bit krucijalno, s obzirom da idržljivost više ne igra ulogu). F1 timovi troše ko ludi, ak im zabraniš jedno, oni potroše ne drugoj strani da dobiju 0.1s. I to će tako uvijek bit, osim ako ne odluče napravit Indy sranje od F1.

Jedino značajno smanjenje troškova bi bilo vraćanje "ground efekta", te pojednostavit aero dizajn i limitirat donekle snagu (na sličan način kao do sad, al bez ERS-a).
ono kad ti je indycar sranje, a većina prijedloga koje predlažeš je tamo već odavno implementirano. i nastavljaju u tom pravcu još žešće sa novim bolidom za 2018.
zekohonda1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:24   #25
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Ako me sjecanje dobro sluzi, berilij je zabranjen nakon sto je Illien sa svojom skvadrom krajem tisucljeca slozio izvrstan motor, a njegov naum je navodno bio motor s berilijem koji se u rezimu utrke mogao vrtit na 21 trpm. Ako je to bilo istina, imali bi nekih 3-4 trpm rezerve prema Ferrariju, BMW, Hondi, Fordu .... sto je poprilicno nezamislivo. Mislim da je bas u to vrijeme nekako i Merc usao u vlasnistvo Ilmora i borio se protiv te zabrane.
No pisem napamet, koliko se sjecam, mozda sam negdje fulao ali mislim da je Ferrari bas forsirao tu zabranu.
Krivo, Ferrari je taj koji je zacetnik tog kemijanja i to za vrijeme Ms dominacije.
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:46   #26
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Krivo, Ferrari je taj koji je zacetnik tog kemijanja i to za vrijeme Ms dominacije.
Nekako mi to ne ide. Zabrana berilija u F1 zbog toksicnosti je stupila na snagu mislim 2000-2001, ne ? A tek nakon toga dolazi prava dominacija Ferrarija. Uz deal s Bridgestoneom, naravno.
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 23:21   #27
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Nekako mi to ne ide. Zabrana berilija u F1 zbog toksicnosti je stupila na snagu mislim 2000-2001, ne ? A tek nakon toga dolazi prava dominacija Ferrarija. Uz deal s Bridgestoneom, naravno.
Kasnija dominacija Ferrarija nema veze sa zabranom, dominacija je nastala zbog skupine genijalnih ljudi sa genijalnim vozacem.
Osim toga 1997,1998g Ferrari je bio jak, 1999,2000,01,02 je bio strasno jak.
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 23:34   #28
@el Toro

Ispricavam se , upravu si Mercedes je krenuo sa Berilijem, jbga !

Poanta je u tome kada momcadi dodu do limita motora kao sto su dosli tih godina u f1 onda nalaze sve bez obzira na cijenu kako bi nasli nesto dodatno, Berilij je iznimno skup i iznimno izdrzljiv i on mi je prvi pao na pamet.
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 17:09   #29
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Kako smanjiti troskove f1 koja je vrhunac motosporta , pitanje se postavlja godinama, tocnije od 1985g pa na ovamo!.

Vodstvo f1 to godinama pokusava sa promjenama pravila, to tako nejde, treba uvesti rigorozni maksimalni budget i rigoroznu kontrolu istoga, momcadima dopustiti apsolutno sve unutar tog budgeta pa nek se snalaze .
makni krs kers ders prs

1 litra* + turbo + turpijaj do besvjesti / 1 utrka

jesan smanija troškove za 4/5 + doveja još 4-5 dobavljača?

* ostavljan prostora ić gori-doli ovisno o snazi koju budu razvijali.
aleale is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 17:30   #30
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
@el Toro

Ispricavam se , upravu si Mercedes je krenuo sa Berilijem, jbga !

Poanta je u tome kada momcadi dodu do limita motora kao sto su dosli tih godina u f1 onda nalaze sve bez obzira na cijenu kako bi nasli nesto dodatno, Berilij je iznimno skup i iznimno izdrzljiv i on mi je prvi pao na pamet.
Da, jesi uspio pronaci kakve podatke ?
I nemas mi se za sto ispricavati, nisi me psovao, malo diskutiramo .
Berilij je fantastican glede cvrstoce, krutosti i temperaturnih kapaciteta. Raditi slitine sa berilijem cak nije niti nepoznanica, no mislim da je sporan nusprodukt habanja, mikrocestice prasine koje su visoko toksicne i kancerogene. Istina, niti keramicka prasina sa pohabanih kocionih diskova nije niti malo bezazlena ako se talozi u plucima, ali valjda ipak ne toliko kao berilij.
Mene je u to vrijeme, pa prije gotovo 20 god, najvise impresionirala pretpostavka da ce se taj Ilmorov motor moci vrtiti na 21 000 rpm u rezimu utrke, dakle, uz trajna opterecenja cca 2 sata. Za primjer, Jaguarov Cosworth je 2001 - 2002 imao je blokadu na 17500 rpm, Ferrari i Honda na 18000, dok se tek BMW mogao zavrtiti na 19000, i to mu je davalo golemu prednost u utrkama, nekih cca 90 ks vise od drugih.
Mogu samo zamislit sto bi napravio Ilmor-Merc u Newijevoj sasiji da se sa tadasnjih 18000 uspio popeti na tih 21000.
Ne znam dali je problem tog motora bio nuzno vezan za zabranu berilija, no mislim da se te price poklapaju.
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:14   #31
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Da, jesi uspio pronaci kakve podatke ?
I nemas mi se za sto ispricavati, nisi me psovao, malo diskutiramo .
Berilij je fantastican glede cvrstoce, krutosti i temperaturnih kapaciteta. Raditi slitine sa berilijem cak nije niti nepoznanica, no mislim da je sporan nusprodukt habanja, mikrocestice prasine koje su visoko toksicne i kancerogene. Istina, niti keramicka prasina sa pohabanih kocionih diskova nije niti malo bezazlena ako se talozi u plucima, ali valjda ipak ne toliko kao berilij.
Mene je u to vrijeme, pa prije gotovo 20 god, najvise impresionirala pretpostavka da ce se taj Ilmorov motor moci vrtiti na 21 000 rpm u rezimu utrke, dakle, uz trajna opterecenja cca 2 sata. Za primjer, Jaguarov Cosworth je 2001 - 2002 imao je blokadu na 17500 rpm, Ferrari i Honda na 18000, dok se tek BMW mogao zavrtiti na 19000, i to mu je davalo golemu prednost u utrkama, nekih cca 90 ks vise od drugih.
Mogu samo zamislit sto bi napravio Ilmor-Merc u Newijevoj sasiji da se sa tadasnjih 18000 uspio popeti na tih 21000.
Ne znam dali je problem tog motora bio nuzno vezan za zabranu berilija, no mislim da se te price poklapaju.
Ma samo uguglaj berilijska bolest. Iznimno je toksičan i opasan a kod nekih situacija koje se u F1 događaju, kao sudari ili požari, mogli bi biti ugroženi čak i gledatelji.

Ako te baš zanima mogu kasnije nabaciti par linkova.

Mislim da je ovaj sport pred izumiranjem... odnosno da smo već odgledali ono najbolje što može ponuditi. Prognoziran mu još max 20god.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:34   #32
Možda...
ali pazi sad Renault objavio da se na kraju ove sezone povlače iz Formule E !!!
I da svu lovu i resurse koncentriraju na Formulu 1

Lagano čudno s obzirom da je Formula E kakti budućnost i da je Renault tam No1...

Osim toga ovo je potencijalno dobra vijest za McLaren i RB jer je sad za očekivat daleko bolji Renaultov motor, no isto tak može bit i katastrofalna...
Jer Renault očito misli jako ozbiljno sa svojom F1 ekipom i vrlo je upitno hoće li zbilja dat jednako konkurentne motore RB-u/McLarenu kad poslože ekipu i stignu na sami vrh...

Sve više i više mi se čini da je od svih RB-ovih vozača na kraju daleko najbolje prošao Sainz i da bu mali debelo najprije prvak...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 21:12   #33
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Možda...
ali pazi sad Renault objavio da se na kraju ove sezone povlače iz Formule E !!!
I da svu lovu i resurse koncentriraju na Formulu 1

Lagano čudno s obzirom da je Formula E kakti budućnost i da je Renault tam No1...

Osim toga ovo je potencijalno dobra vijest za McLaren i RB jer je sad za očekivat daleko bolji Renaultov motor, no isto tak može bit i katastrofalna...
Jer Renault očito misli jako ozbiljno sa svojom F1 ekipom i vrlo je upitno hoće li zbilja dat jednako konkurentne motore RB-u/McLarenu kad poslože ekipu i stignu na sami vrh...

Sve više i više mi se čini da je od svih RB-ovih vozača na kraju daleko najbolje prošao Sainz i da bu mali debelo najprije prvak...
I bit će i to prije Verstappena Maxa sina Josa Plamtećeg!!!
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 22:47   #34
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Ci neke stvari ne razmete pa ajmo ovak , ako ja vama dam 3000kn za zivot i rigorozno vas kontroliran da morate raspolagati samo sa tih 3000kn onda to moze funkcionirati, dakle nemozete potrositi 5tkn nego 3, ili manje od toga, razmete?

Recimo vozite ht mtb xc ligu lupam, imate Mtb i imate ogranicen budget za odrzavanje, hranu, itd.

Rigorozna kontrola troskova je jedini ljek.

Vec je postojalo neograniceno testiranje i tak to , ne tako davno u vrijeme Ms dominacije, i kaj se dogodilo, pocelo se eksperimentirati sa ludim materijalima, recimo Ferrari je poceo koristiti Berilij i ode cijena svega u nebesa.
ti si barem čovek iz utrka, trebal bi znati da je nemoguće kontrolirati troškove.

I ne samo da je nemoguće, nego je i protivno samoj prirodi automotorsporta

Uvjek bu najbolje išel onaj koji bu najviše potrošil. zapravo gotovo uvjek. Tu i tamo će ga oderati i onaj sa skromnijim buđetom. I to je onda međik. To je ta lijepota automotorsporta. To je Tazio Nuvolari protiv Srebrnih Strijela. Ak me razmeš kaj ti hoču reči.
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:07   #35
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
I bit će i to prije Verstappena Maxa sina Josa Plamtećeg!!!
Rekoh to nakon VN SAD-a. Sainz potegao potez karijere napustivši RB program.


Inače što se tiče troškova, V8 motori + KERS ili V6 twin turbo + KERS. Nema potrebe za hibridnim sranjima.

To uopće nije budućnost auto industrije, budućnost su vodikove gorive ćelije, a ne nekakvo punjenje na utičnici.
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:24   #36
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Rekoh to nakon VN SAD-a. Sainz potegao potez karijere napustivši RB program.


Inače što se tiče troškova, V8 motori + KERS ili V6 twin turbo + KERS. Nema potrebe za hibridnim sranjima.

To uopće nije budućnost auto industrije, budućnost su vodikove gorive ćelije, a ne nekakvo punjenje na utičnici.
I jos bih im ja dozvolio da stave koliko hoce veliku bateriju...
Roodonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:07   #37
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Rekoh to nakon VN SAD-a. Sainz potegao potez karijere napustivši RB program.
Sainc je pozajmljen Renaultu.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 16:55   #38
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Sainc je pozajmljen Renaultu.
Gdje ti živiš ? Ugovori se prekidaju dok vozači voze za momčad, a ne da se ne može prekinuti kad su na "posudbi".
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 16:56   #39
Quote:
Roodonja kaže: Pogledaj post
I jos bih im ja dozvolio da stave koliko hoce veliku bateriju...
I naravno ukinuti limit na okretaje motora. Nek vrti dokle može.

Ukinuti pravilo o maksimalnom protoku goriva i maksimalnoj količini goriva.

Neka svak radi ono što smatra da je najbolje za njegov bolid.

Imali bi kudikamo bolje utrkivanje.
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 17:50   #40
Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post
Gdje ti živiš ? Ugovori se prekidaju dok vozači voze za momčad, a ne da se ne može prekinuti kad su na "posudbi".
In 2017 it was announced that for the 2018 season he will race for the Renault F1 team on a season long loan, whilst still contracted to Red Bull Racing.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.