Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2005., 11:11   #1
Piroplazmoza

Imam malog peseka,zlatnog retrivera,e sad jučer sam primjetio da kunja,nije vesel onak kako je uvijek i da se stalno kvrči.Totalno mi je bezvoljan.Jeo je normalno,nije povraćao,ali nije imao onak tvrdu stolicu.
Vozio sam ga jučer veterinaru,nije imao temperaturu,pregledao mu je trbuščić.Dao mu je dvije inekcije,te tableticu protiv glista,odmah je bio vesel.
Danas mi je djevojka javila da je opet bezvoljan,da zgleda ima temperaturu.Ne znam jel ga je možda krpelj ugrizao,pa mu prenesao bolest,nekak mi sve upućuje na to.Danas ga opet vodim veterinaru,ako je piroplamoza,imali još spasa?
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 11:36   #2
Ima, vodi ga ponovo.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 12:01   #3
Ne znam jel je veterinar odmah sumnjao na to jer nam je rekao da dodjemo i danas do njega,samo nam nije ništa rekao šta bi moglo biti.
Idem danas opet sa njim,valjda bude sve dobro,uff
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 13:41   #4
pogledaj kako piski, ak je crveno-onda je krpelj i vec je frka!!!
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 15:20   #5
Odvela ga je moja djevojka veterinaru,nema izrazite siptome kao da ga je krpelj ugrizao,ali ga moramo pratit.Nisam zamjetio da piški krv.
Dobio je par inekcija poradi preventive,nadam se da bude ok.
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 15:29   #6
Veliš mali pesek.
A da li je cijepljen i čišćen od nametnika po rasporedu?
Možda mijenja zubeke, pa je zbog toga bezvoljan i ima temperaturu.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 15:39   #7
Cijepljen je,e sad glupi veterinar ga je cijepio i protiv bjesnoće,ne znam jel smeta jer nema još 6 mjeseci.
Mi dodjemo za štenećak,a on smotanac opali protiv bjesnoće,pa smo onda išli još za štenećak.Ali to je već prošlo mjesec dana,a ovo je počelo jučer.Protiv glista smo ga čistili po rasporedu,ali jedva je pojeo tu tableticu,mislim da nije cijelu.
Zubeke je mijenjao već prije tjedan,malo ga je boljelo,ali nije bio tak bezvoljan.
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 15:46   #8
Nemam puno iskustva s piroplazmozom, ali klinička slika je izgledala ovako na NJO 2 godine starom:

Prvi dan malo mu se nije jelo i bio je neraspoložen.
Drugi dan bili smo na izletu i nisam primjetila ništa čudno (možda je i bilo)
Treći dan u stvari od noći drugog dana skrivao se pod stol, u mrak, do popodne je hodao uz zid (hrbat na zidu i grebe nogama) - očiti motorički poremećaj.
Četvrti dan je tek bio na terapiji i bez problema ozdravio.

Ovo što ti opisuješ više nalikuje na gliste, ali nisam veterinarske struke i dok god pas nije skroz komatozan imaš vremena, iako to kod malih ide brže. Drugo ako misliš da ti veterinar nije dobro dijagnosticirao vodi na fax ili drugom veterinaru.

Sretno.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 15:49   #9
Bjesnoća ti se sad cijepi sa 3 mjeseca.
Mijenjanje sjekutića prolazi bez problema, ostali zubi znaju biti malo problematični.
Bar je kod nas tak bilo.
Tableticu umotaj u nešto što voli pa će ju pojest. ja ju uguram u komad sira i nestane.
Moj pes se proda za sir i ribe.
Svejedno prati ga. Zadnjih tjedana sam čula za puno peseka koji su obolili nakon ugriza krpelja.
nasreću, svi ti su se izvukli.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 19:31   #10
Imas o piroplazmozi vec u starom topicu-piroplazmoza

Drzim fige da je s pesekom sve ok
Inace, cujem u zadnje vrijeme o mnogo slucajeva piroplazmoze, a evo i moja sirotica izgleda opet
ima-dobila inekcije danas i nadam se da ce biti dobro-vec sad mase repom
Čočo san is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 22:47   #11
Evo sad vam pišem i moj mali pesek spava kraj mene.
Bio sam još poslije kod veterinara rekao je da ga pratimo i da sutra opet dodjemo.Dobio je protiv piroplazmoze i antibiotike,nadam se da bude sada sve redu.Svi smo nekak jadni,brinemo se za njega i išćekujemo što je najgore,ne znamo točno šta je.Piški normalno,normalne boje.
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 18:11   #12
jedna stvar mi nije jasna.
došli ste veterinaru, on je psa tretirao protiv glista, i rekao da bi mogla biti piroplazmoza, te da pratite psa?
da li je napravio test krvi (bilirubin...)? taj je test gotov za manje od 10 minuta i sa 100% sigurnošću pokazuje je li pas obolio od piroplazmoze ili nije.to je ujedno i jedini način utvrđivanja te bolesti.
dakle, kako je veterinar utvrdio da pas ima piroplazmozu?
naime, piroplazmoza nije bolest koju ćeš ti malo promatrat dali je pas bolestan ili nije. ako vam je to savjetovao ,a nije taj dan napravio pretrage ,nego vam je rekao da drugi dan dođete i za to vrijeme promatrate psa-mijenjaj veta pod hitno.

sama činjenica da ste došli na štenečak, a da je on spičio i bjesnoću bez konzultacije sa vama(ako sam dobro shvatila)po meni je jaaaako debeli razlog za promjenu veterinara.

i nemoj mislit da je on "smotanac". ne,on je samo željan zarade, na uštrb pacijenata a i njihovih vlasnika!!
maxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 12:02   #13
Pesek je sada dobro,još mu vitamine dajemo.
Kod onoga koji je onak cijepio nismo ni išli jer nemam namjeru takvome veterinaru vodit peseka.Prvi put kada smo bili,kod drugog veterinara,sumnjao je na gliste,još nije bilo očitih znakova,tek kada smo drugi puta otišli dobio je cijepivo i drugi dan je živnuo.Očito je to bila piroplazmoza.Nažalost u ovoj veterinarskoj nema laboratorija za ispitivanje krvi.
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 12:11   #14
Quote:
Bak kaže:
Pesek je sada dobro,još mu vitamine dajemo.
Kod onoga koji je onak cijepio nismo ni išli jer nemam namjeru takvome veterinaru vodit peseka.Prvi put kada smo bili,kod drugog veterinara,sumnjao je na gliste,još nije bilo očitih znakova,tek kada smo drugi puta otišli dobio je cijepivo i drugi dan je živnuo.Očito je to bila piroplazmoza.Nažalost u ovoj veterinarskoj nema laboratorija za ispitivanje krvi.
ma ne treba ti labos za to: mikroskop, predmetnica i par kemikalija.
inače ne mora se u mokraći vidjeti krv - to je onda već fakat zadnji stadij.
sada su prve kiše pljusnule i toplo je te je to pravi raj za krpelje.
kod takvih simptoma i nujnosti, a osobito ako se nađe krpelj, pas se preventivno tretira protiv piroplazmoze.

apropos krpelja, nisam točno ziher, ali mislim da prvih 24 - 36 h od uboda nije kritično - nametnik se tek kasnije slinom izluči u krvotok životinje.

tako da je mehaničko uklanjanje krpelja na vrijeme dobra preventiva.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 12:34   #15
da, ne treba laboratorij za to.
svaka veterinarska ambulanta ima potrebnu opremu za taj test i rezultati su za 10 min.
ako je bila piroplazmoza, mjesec dana pas mora strogo mirovati u smislu da nema trčkaranja(...), nego šetnja kratka,na lajni,tek toliko da obavi nuždu i odmah doma.to je jako bitno,jer ukoliko se zanemari,bolest ostavlja trajne posljedice na jetru i srce.
iako je sad on već onaj stari,čitav oporavak traje dosta dugo.
to, naravno pod uvjetom da je piroplazmoza...a to se može samo testom krvi znati. a možda je vet napravio test,a da nije posebno napomenuo?jel vadio krv peseku?
jer davanje lijeka protiv piroplazmoze samo tako nje dobro.to je opasan i težak lijek, koji se ne daje samo tako, preventive radi.

tj, daje se samo ako su razlozi za to deeebelo opravdani, tj ako pas opetovano obolijeva od te bolesti, što znači da je već prebolio 2-3 puta u životu tu bolest.
maxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 12:45   #16
ma "Imizol" daješ čim postoje opravdani razlozi ili sumnja na babeziozu - jedino je "Berenil" malo problematičan.

Problem u tim lijekovima je što oni ne liječe(ne eliminiraju uzročnika), nego samo smanjuju smrtnost i kliničke simptome - djeluju na antigene pa životinje koje prebole piroplazmu ostaju subklinički inficirane.

Čini mi se da je Imizol ionako jedini dopušten lijek(registirian) za tretman babezioze.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 12:47   #17
Za vađenje krvi ne znam jer ga je moja djevojka vodila,tak da u to nisam siguran.Mislim da ni veterinar nije bio siguran,sve je to meni nekak nestručno,natezanje simo tamo.
Dobio je imizol.
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 15:01   #18
osim imizolamislim da se daje i berenil.
ja sam prošli tjedan sa frendicom vodila njenu kujicu vetu,isto je od piroplazmoze obolila i dobila je imizol.
vet nam je rekao da određen postotak pasa ne reagira na imizol(doduše, da je to jako mali postotak),pa se onda daje i drugi lijek.
a nije baš ni da je imizol bezazlen-ipak je to kemoterapeutik.
maxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 11:54   #19
Ne znam jel mu je to reakcija od lijeka,ali se je u zadnijh par dana puno češkal,i to većinom oko repa.
Stisnuli smo mu analne vrećice,možda je to,sada se više tolko ne češka,vidit ćemo.
__________________
dodjem tiho,unesem nemir,odem tiho
Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 20:00   #20
to nije reakcija na imizol. od imizola mogu povracati. ovo kaj ceska rep i okolinu repa su najvjerojatnije analke. a kakve je boje drek peseka? kod piroplazmoze je zut drek, kao senf.
berenila, koliko ja znam, nema na trzistu vec dosta dugo...
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:48.