Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2016., 08:02   #281
Quote:
Sopor kaže: Pogledaj post
21 netipicna - kako si ti tako rano, rano skuzila da ti pas ima piro?? Ja sam danas skinula krpelja (unatoč Forestu), ali je bio plosnat, nenapijen, ali uvučen u kožu -i oko mjesta uboda joj se stvorio crveni krug.
U nedjelju smo bili na Sljemenu, pa pretpostavljam da ga je tamo negdje pokupila.

I sad me frka, pitala sam jednu veterinarku dal' da odem odmah vaditi krv i provjeriti, pa mi je rekla da je pre rano još da bi se išta vidjelo. No, želim biti na oprezu i zanimaju me i najraniji i najsitniji znakovi - da mogu reagirati, ako je krpelj bio zaražen... pa eto, zanima me po čemu si ti skužila da ti je pas bolestan, i to tako rano? Thnx.
Moj pas je hiperaktivan, i ako ja njega vidim da on lezi dulje od 5 minuta bez obzira sto je bilo toplo, a ja mu skinula krpelja.. Idem do veta... Ne znam osjećam..
Ostali znakovi se jos nisu pojavili, meni uglavnom sa icom sve se odjednom pojavi 2 tjedan.. I od hiperpsa nastane lom - doslovno u 1 sat vremena

Quote:
mopsica kaže: Pogledaj post
možda drugo bojenje? u kojoj ambulanti je bio ili na faxu?
Ne znam zaista, znam da sam čekala oko 1h i uvijek idem u Bubu kod saše.
_21_ne-tipicna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 18:50   #282
Ma moja si voli ćoriti, tak da mi to i nije neki pokazatelj... A koliko dugo, nakon što si našla krpelja i posumnjala - si išla raditi taj ultra osjetljiv krvni test? Meni je sad već prošlo 4 dana. I dalje je normalna, ali ja stalno pomalo strepim...
Sopor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 09:35   #283
Gle ne trebaš baš biti paničar. Kao prvo - krpelj koji se uhvatio na tvog psa ne mora biti zaražen babesiom.

Zatim, ako si na vrijeme odstranila krpelja (kažu - do 24 sata nakon uboda) čak i ako je krpelj bio zaražen ne mora značiti da je inficirao psa. Ispočetka krpelj siše krv, i tek kad je popije dovoljno onda se iz njegovog probavnog sustava (gdje se nalaze babesie) počne vraćati sadržaj u ubodnu ranicu i tek tad nastupa infekcija.
Upravo iz tog razloga moraš biti pažljiva prilikom vađenja krpelja - nemoj ga vaditi pincetom tako da ga stisneš za trbuh jer u tom trenutku - čak i ukoliko dotad nije pas još inficiran - ti pincetom istisneš zaraženi sadržaj natrag u ranu na psu. Dakle vaditi krpelja ili onom plastičnom vadilicom s prorezom u kojeg uglaviš krpelja uz glavu ispod njegova trbuha, a ne onim vadilicama pincetama. Ili ako baš time moraš nastoj ne hvatati krpelja za njegov pun želudac već što niže uz kožu psa.
Treće - čak i ako jw krpelj bio zaražen, i čak i ako je inficiran babesiama imaj na umu da neki psi koji znaju biti puni krpelja nikad ne obole od piroplazme jer su prirodno imuni (ili su možda već kao mali preboljeli neki laki oblik i tako stekli imunitet).

Dakle nema razloga za paniku čim nađeš krpelja na psu, no ipak budi na oprezu i u slučaju promjene ponašanje psa odmah reagiraj.

BTW. moji prijašnji psi nikad nisu imali probleme s piroplazmom (ovo ide u prilog prirodnom imunitetu), no nažalost sadašnji pas je već 2 puta pobrao babesiu. Srećom krupne je građe i snažan pas pa se brzo oporavio. A što se tiče krpelja nikakve ampule ni ogrlice mu ne pomažu (ili slabo pomažu) jer često nalazim krpelje zakačene na njemu. Gusta crna dlaka i debele podlaka su idealno skrovište za njih.
Nažalost znao sam napipati živog debelog krpelja koji je očito prikačen bar 2-3 dana i koji nije crkao usprkos tretiranjima psa adventixima, kiltexima, frontlajnima i sl. preparatima, no kao što rekoh srećom nisu svi krpelji zaraženi.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 15:04   #284
Hannan Ball, ma da, slažem se da ne treba paničariti. Imala je jednog i prošle godine, još se nije pošteno ni prikačio, pa sam ga s lakoćom skinula i nisam baš brinula.
Ali ovaj je bio isto plosnat (očito se ništa još nije napio), no nekako dosta velik, kao koštica jabuke. Izgleda da je krepao kad se ufurao u kožu, od foresta, ali joj je ostavio neki crveni krug na koži, tamo na mjestu uboda. A i zvadila ga je frendica s livade, veterinarka... veli - cijeloga...

Uglavnom, više paničarim zbog tog crvenog kruga oko mjesta uboda... to mi je bilo nekako alarmantno.
Sopor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 13:22   #285
Jel se visoka temperatura uvijek javlja kao simptom piroplazmoze?

Pas je bezvoljan, spava samo.. Ali ima normalnu temperaturu (38.1) i za sad jede normalno, želi ići u šetnju. Zanima me mogu li prekrižiti piroplazmozu ako nema temperaturu?
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 21:10   #286
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
Jel se visoka temperatura uvijek javlja kao simptom piroplazmoze?

Pas je bezvoljan, spava samo.. Ali ima normalnu temperaturu (38.1) i za sad jede normalno, želi ići u šetnju. Zanima me mogu li prekrižiti piroplazmozu ako nema temperaturu?
Ne možeš prekrižiti piroplazmozu ako ne odvedeš psa vetu i ne naprave mu krvni razmaz. Ako ti je sralo do psa, nemoj se zezati i oklijevati.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 08:31   #287
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ne možeš prekrižiti piroplazmozu ako ne odvedeš psa vetu i ne naprave mu krvni razmaz. Ako ti je sralo do psa, nemoj se zezati i oklijevati.
Bili smo i vadili krv i nema piroplazmozu. Kaže vet da je možda pojeo nešto.. Mene je letargija dosta zabrinula jer nije inače takav, čak i kad je znao imati proljev pa je bio živahniji, a sada i dalje samo spava:O

Hvala na odgovoru!
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 22:40   #288
Pomoć

Molim hitan odgovor, umirem od straha. Peseku danas dijagnosticirana piroplazmoza, nakon injekcija bio loše, poslije malo jeo, mahao repom, bio zainteresiran - sad opet kao da mu je gore. Jesu li ove oscilacije normalne? Ja sam se užasno poradovala da je ok i onda ponovno! Molim vas, neka mi netko kaže jesu li oscilacije normalne!
__________________
visnjagotal
visnjagotal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 06:48   #289
Ne znam za "oscilacije" jer nemam puno iskustva s piroplazmozom - jednom, i to davno, ali znam da je oporavak dugotrajan i da psa dugo treba štedjeti i ne dopuštati mu fizičko naprezanje. Dakako, uz pridržavanje veterinarskih uputa - lakša hrana, mirovanje, terapija i veterinarska kontrola, mirovanje. Početak oporavka ne nastupa preko noći, nego tek nakon nekoliko dana.

Ako ti je bilo što čudno nazovi veta ili odvedi psa u ambulantu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 08:34   #290
Popušile piro

Ljuta sam ko ris sama na sebe, nosi scalibor od kad je štene bila, scalibor najmanje kemije ima a kuju stvarno ne vole krpelji. Plus češnjak, plus biljni repelent pa bit će ok sam mislila.

Nađem nacicanog jednog, prođe period inkubacije mislim si možda bi joj mogla još neš, ali ampuliu nemrem kad se kupa svaki dan, tabletu? Ma neee to je kemija....
našla drugig fino nacicanog krpelja, 5 dana poslje piro .

Naravno da sam sad uzela Nexgard, bem ti mozak svoj.... nemoj te se zaj ljudi, pogotovo u ZG...
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 08:42   #291
Aaaaaa, pasmater. Baš mi je žal. Al kad veliš ovo za ZG; jbga; naše je iskustvo isto takvo da su u ZG malo mutirani i opakiji. Znači, doma kod nas, ima ih. Štitimo pese ali nismo nikada manijakalno. Bilo je i puta da smo previdjeli gada pokojeg pa je bilo i puta da smo, na žalost, našli nacicane. I sve pet nikad niš. OK, sreća ili kaj - nebino.

Prije dvije godine, odemo u ZG na grunt od mojih, cjelodnevna zabava. Pregledamo pese na večer, kaj smo našli, smo našli. Jbga, nismo sve vidli. Ta gamad se baš dobro zna sakriti. Za dva dana na svakome ( tada je i cura naša još bila s nama ) nađemo po jednog debelog. Za četiri dana crni nas dočeka kako nas inače ne dočeka; onak, kilavo.....ajmo vetu, vadi krv - ooo da......

Za dva dana ; i kuja nešto dudi. Op, evo i njoj babezija.

Oporavak je bio instantan; već sutradan su bii skoro full svoji ; nadam se da bu i tvoja zverka ( ili da već je ) sve to riješila brzo.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 08:57   #292
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Aaaaaa, pasmater. Baš mi je žal. Al kad veliš ovo za ZG; jbga; naše je iskustvo isto takvo da su u ZG malo mutirani i opakiji. Znači, doma kod nas, ima ih. Štitimo pese ali nismo nikada manijakalno. Bilo je i puta da smo previdjeli gada pokojeg pa je bilo i puta da smo, na žalost, našli nacicane. I sve pet nikad niš. OK, sreća ili kaj - nebino.

Prije dvije godine, odemo u ZG na grunt od mojih, cjelodnevna zabava. Pregledamo pese na večer, kaj smo našli, smo našli. Jbga, nismo sve vidli. Ta gamad se baš dobro zna sakriti. Za dva dana na svakome ( tada je i cura naša još bila s nama ) nađemo po jednog debelog. Za četiri dana crni nas dočeka kako nas inače ne dočeka; onak, kilavo.....ajmo vetu, vadi krv - ooo da......

Za dva dana ; i kuja nešto dudi. Op, evo i njoj babezija.

Oporavak je bio instantan; već sutradan su bii skoro full svoji ; nadam se da bu i tvoja zverka ( ili da već je ) sve to riješila brzo.
Hvala ti, na njoj se nije vidlo niš dok nije legla i vidim - trese se. Toplomjer u dupe(40 C) i pravac vetu. Dobila infuziju i pikice, ali navečer mi je takva panika bila, znači ona se gušila: dok je njuška bila otvorena dahtanje na najjače, zatvori njušku hroptanje i nemre disat. Užas, zvala dežurnog veta koji se nije javio ali se u međuvremenu stanje smirilo pa smo pričekale jutro. Jučer nalazi gori neg u srijedu, vele u srijedu se nije iz krvi moglo očitati da je piro (iz razmaza je bilo jasno) ali jučer i iz krvi jasno ko dan. Danas je puno bolje al sad imam problem jer bi ona đipala ko da niš nije, a kad se sjetim da su rekli MJESEC dana mirovanja dođe mi da plačem.
Kolko su tvoji bili na poštedi i kak je to izgledalo?

E i sam da napomenem, nalazila sam i nacicane krpelje dok smo bili u dalmaciji, i u moslavini, a i u zg sta je skupila i nikad nije imala takvu reakciju na koži ko ovaj put: znači mjesto di ju je upikao je tako jako crveno i upaljeno bilo danima! Ne mogu znati sa sigurnošću ali stvarno mislim da je to dobar znak bio da je zaražen
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 08:59   #293
Baš mi je žao, želim vam što brži i bolji oporavak!
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 09:15   #294
Quote:
Ni Na Na kaže: Pogledaj post
Kolko su tvoji bili na poštedi i kak je to izgledalo?
Čuj, mi smo ti pse pratili i njihov govor tijela. Prvi dan , kada smo skužili da nekaj ne valja i otišli vetu - bili su usporeni oboje.

Slijedeći dan su bili življih očiju , išli su u šetnju normalno no u šetnji su sami svojevoljno samo šetali, po starački da tak velim. Kroz još dva dana je bilo sve kaj da niš nije bilo i ne mogu reći da smo im išta specijalno branili ali nije ni da smo koristili bicikl tada ili neke maratonske izlete imali.

Nama vet nije rekao nikakve poštede od mjesec dana ( ili se ja ne sjećam ) . A možda to ovisi i o krvnoj slici? Znam da smo za oboje došli na samim počecima; pokazivao nam je tada referentne vrijednosti i govorio kako je to sami začetak i da je to super povoljno.

Quote:
Ni Na Na kaže: Pogledaj post
nikad nije imala takvu reakciju na koži ko ovaj put: znači mjesto di ju je upikao je tako jako crveno i upaljeno bilo danima!
Evo, baš sam u jednoj grupi na faceu komentirala o ovome. I meni je to novost recimo, te otekline. Ni Ruf ni Sora nisu imali ( Ruf i dalje nema ukoliko ga baš neki upikne ) ikakve reakcije al ovaj mališa - pa to su otekline ko orasi skoro.

Quote:
Ni Na Na kaže: Pogledaj post
Ne mogu znati sa sigurnošću ali stvarno mislim da je to dobar znak bio da je zaražen
E sad, može i ne mora biti; jer velim ti da mali pasić naš ima fakat velike kvrge ( ok, crvenilo nisam još zamjetila) a puj puj - nije popio ni jednog zaraženog do sada. I s malim smo isprobali Ataxu ( ampulu ) i bome na njemu savršeno djeluje, a on je baš skupljač krpelja. Ruf i Sora nam nikada nisu skupljali toliko koliko on donese.

Evo, sad su nam dvije kuje doma na čuvanju; ni s njih nisam niš skinula a sa njega dva sinoć.


Mrzim krpelje
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 10:17   #295
Quote:
Ni Na Na kaže: Pogledaj post
Popušile piro

Ljuta sam ko ris sama na sebe, nosi scalibor od kad je štene bila, scalibor najmanje kemije ima a kuju stvarno ne vole krpelji. Plus češnjak, plus biljni repelent pa bit će ok sam mislila.

Nađem nacicanog jednog, prođe period inkubacije mislim si možda bi joj mogla još neš, ali ampuliu nemrem kad se kupa svaki dan, tabletu? Ma neee to je kemija....
našla drugig fino nacicanog krpelja, 5 dana poslje piro .

Naravno da sam sad uzela Nexgard, bem ti mozak svoj.... nemoj te se zaj ljudi, pogotovo u ZG...
Jao zajeb, bas mi je zao.
Zato ja radije dam kemiju nego gledam tu grozotu i tugu. Plus, on je miljenih krvozednih pa ne volimo riskirati.

Postedi je sada da se oporavi, moj je isao u setnje ali ga nismo istrcavali i pustali da sam hopse okolo. Isto je nakom dan bio kao novi ali se i u setnjama kuzilo da se puno vise umara pa smo ih produzavali kada smo vidjeli da mu je lakse.


Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 11:27   #296
Da ne citiram... Već sam čula za ovo "još se ne vidi u krvi" i uopće mi nije jasno. Moj se mješanko, inače iznimno živahan i veseo, uvečer nešto potuljio i snuždio. Nisam mjerila temperaturi niti išta provjeravala, nego sam ga strpala u auto i odvezla vetu. Ispalo je da smo vrlo rano došli jer nije imao nikakvih kliničkih simptoma, ali je krvni nalaz pokazao prisutnost babezije.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 13:08   #297
Pa da, krvna slika nije bila jako loša jer ti paraziti nisu još stigli odraditi svoje....

Da stvar bude gora, idem ju četkat sad i nadjem još dva komada. Pa ubit ću se, sad kad mi za tri dana krene sve ispočetka
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 13:17   #298
žao mi je za piro, želim brz oporavak!

Quote:
Ni Na Na kaže: Pogledaj post
E i sam da napomenem, nalazila sam i nacicane krpelje dok smo bili u dalmaciji, i u moslavini, a i u zg sta je skupila i nikad nije imala takvu reakciju na koži ko ovaj put: znači mjesto di ju je upikao je tako jako crveno i upaljeno bilo danima! Ne mogu znati sa sigurnošću ali stvarno mislim da je to dobar znak bio da je zaražen
Moj je sad prije neka tri tjedna skupio krpelje, i baš je bilo crveno skroz i natečeno.
Do sad nikad nije imao od krpelja takvu reakciju, mada ovog smo skinuli kad je bio već skroz se napio..
Srećom od tad je prošlo vremena.
Nakon tog sam još samo našla takvu sličnu crvenu oteklinu, dakle pretpostavljam da si ga je sam bio skinuo a mi ga nismo ni vidli.
Tako da, može biti oteklina a da se ne zaraze, očito su ove godine neki gadni krpelji mutirani.

Grozni su baš, stalno se brinem i čekam dal mu je neš.. jer taman kad prođe tjedan dana od prošlog, nađem novog da opet tjedan mogu brinuti..
grozni!!
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 13:36   #299
Hvala svima, vidim da vlada žešća empatija šta se tiče piro .

Samo da se nadovežem na svoj post o nakadno pronađena dva krpelja: veli vet da lijek ubija babezije narednih tjedan dana pa eto, možda nekome ova informacija dobro dođe
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 14:01   #300
Quote:
Ni Na Na kaže: Pogledaj post
Pa da, krvna slika nije bila jako loša jer ti paraziti nisu još stigli odraditi svoje...
Nismo se razumjele. Kod mojeg mješanka našli su babeziju u razmazu, bez obzira na krvnu sliku. To ne shvaćam: zašto toliko dugo treba?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.