Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 04:05   #61
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Prošla sam hrpu pretraga i došla do potrebe kolonoskopije, sa sumnjom na Chronovu bolest, sindrom iritabilnog crijeva ili nešto treće (po riječima liječnika). Moram reći da puno sjedim, "skoliotična" sam, imam bolove ispod lopatica zbog nepravilnog držanja tijela. I malo se krećem.
Odi kiroprakticaru da ti sredi kraljeznicu. Ne bih se cudio da su ti problemi s kraljeznicom glavni uzrok problema sa zelucem.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 20:07   #62
Hitno!

DA LI NETKO ZNA BROJ OD DOKTORA VUCELIĆA NA REBRU U ZAGREBU?

Ako znate možete napisat broj na privatne poruke.

Ako ne znate, je li znate kako mogu doći do broja?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 20:36   #63
Quote:
MaxB kaže: Pogledaj post
Odi kiroprakticaru da ti sredi kraljeznicu. Ne bih se cudio da su ti problemi s kraljeznicom glavni uzrok problema sa zelucem.
Poznata mi je ova veza između problematične kralježnice i unutarnjih organa. Međutim, bojim se otići kiropraktičaru. Najprije, tu je onaj uobičajeni strah od toga da nas nepoznat netko "lomi" i namiješta. No, važnija od toga je činjenica da su moje hrskavice u tijelu veoma "fragilne", pa nisam sigurna kako bi reagirale na neko, iako kratkotrajno, ipak za njih traumatično iskustvo.

Ali, ako imaš neku informaciju više, a koju ja ne znam, bilo bi mi drago da mi je javiš.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 22:41   #64
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Poznata mi je ova veza između problematične kralježnice i unutarnjih organa. Međutim, bojim se otići kiropraktičaru. Najprije, tu je onaj uobičajeni strah od toga da nas nepoznat netko "lomi" i namiješta. No, važnija od toga je činjenica da su moje hrskavice u tijelu veoma "fragilne", pa nisam sigurna kako bi reagirale na neko, iako kratkotrajno, ipak za njih traumatično iskustvo.

Ali, ako imaš neku informaciju više, a koju ja ne znam, bilo bi mi drago da mi je javiš.
Nemas se cega bojati ako se radi o iskusnom kiroprakticaru koji te nece odmah ici polomiti. A i neki kiroprakticari (kao moj) ispocetka rade vrlo njezna zahvate, zesci idu tek nakon nekoliko mjeseci. Pa sad ti biraj - hoces li se do kraja zivota muciti (zar ti to nisu traumaticna iskustva? ?:|) ili ces pokusati nesto promijeniti.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 22:24   #65
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Upravo sam se raspisala odgovarajući na pitanje, a onda sam nešto pritisnula i odeeee.... cijeli tekst.

Pokušat ću rekonstruirati odgovor. Kao prvo, upravo sam se najela francuske salate i home-made bajadera. A kada se sjetim da sam gladovala od prošle nove godine sve do desetog mjeseca. A onda sam se projela i sada ću trknuti na topic - Kako što prije skinuti 5 kilograma.

Budući da sam danas odgovorila na topic Bol u trbuhu, sada ću copy-paste odgovor, jer mislim da bi netko na ovom topicu mogao nešto pronaći za sebe.

Dakle...

... Slični problemi pratili su me intenzivno zadnjih godinu dana. Budći da su bolovi u abodimenu bili veoma jaki, moje jelo se svelo na kašice (sve miksano), kako bi se izbjegli ti bolovi.

Prošla sam hrpu pretraga i došla do potrebe kolonoskopije, sa sumnjom na Chronovu bolest, sindrom iritabilnog crijeva ili nešto treće (po riječima liječnika). Moram reći da puno sjedim, "skoliotična" sam, imam bolove ispod lopatica zbog nepravilnog držanja tijela. I malo se krećem.

Budući da mi se nije išlo na kolonoskopiju, jer ne želim primati imunosupresive i slične agresivne lijekove, odlučila sam se za odlazak na akupunkturu. I nakon dva puta od 10 tretmana, bolovi su se povukli.

Ovo što se tiče straha od imunosupresiva, ja se nosim s sistemskim lupusom, koji je za divno čudo ovog proljeća ustuknuo. No, možda sam ja "potrebu za bolom" prenijela na crijeva. Sorry na digresiji i malom osobnom psihologiziranju osobne simptomatologije.

Naravno, prehrana je donekle reducirana, ali to više nije baby-papa. Ono što je izuzetno važno, je puno se više kretati, vježbati i manje sjediti... Liječnik kod kojeg sam odlazila na akupunkturu nije "tretirao" samo smiptologiju abdomena, već je pokušavao pronaći temeljni uzork svih problema koji su me "pritisli". No, bez moje suradnje i potrebe da štošta promijenim u svom životnom stilu a i životnom okolišu, neće biti tako dobrih rezultata.

Naravno, tu su još i određeni čajevi, pripravci...


Kinezi kažu da je svaki broj koji završava s 8 sretan. Haj'mo se onda pravit' Kinezi, pa nek' nam dvije i osma bude prava i zdrava!

možeš li napisati kod koga si bila na akupunkturi?????
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 15:06   #66
Quote:
#storm# kaže: Pogledaj post
možeš li napisati kod koga si bila na akupunkturi?????
Ljudi... Akupunktura ti pomaze isto ko ili manje od masaze. Osobno bih uvijek prije odabrao aromamasazu od akupunkture. Ak vam akupunktura pomogne, to znaci da vam psihicka komponenta uvelike utjece na bolest (a mozda je i izaziva). Radije se bavite jogom (ak nist drugo slusali bute istu muziku ) - od nje cete imati stvarne koristi.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 21:12   #67
Quote:
MaxB kaže: Pogledaj post
Ljudi... Akupunktura ti pomaze isto ko ili manje od masaze. Osobno bih uvijek prije odabrao aromamasazu od akupunkture. Ak vam akupunktura pomogne, to znaci da vam psihicka komponenta uvelike utjece na bolest (a mozda je i izaziva). Radije se bavite jogom (ak nist drugo slusali bute istu muziku ) - od nje cete imati stvarne koristi.
Meni je akupunktura itekako pomogla, barem kod ovog problema. Naravno, problemu je bila prilagođena i ishrana.

Masaža mi kod ovog problema nije pomogla. Iako mi je jako godila, opuštala me i pomagala da lakše podnesem bolove.

Kažu da iritabilni kolon najčešće i je 'psihički' predisponiran. Onda tu (po tvome, a i po mome) akupunktura može pomoći (a i pomaže).

A što se tiče joge, slažem se s tobom. Kupujem tartan i krećem s asanama.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 21:13   #68
Quote:
#storm# kaže: Pogledaj post
možeš li napisati kod koga si bila na akupunkturi?????
Poslala sam ti pm.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 22:05   #69
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Poslala sam ti pm.
Hvala!!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 22:12   #70
ja sam za to da se sve pokuša!!!

i mislim da se svaka bolest,tj. posljedica na fizičkom tijelu može maknuti rješavanjem uzroka!
prvo treba dijagnoza a kod nas u medicini je to samo ako se vidi bolest oni to liječe antibioticima ili režu ok!!! ali ako nema ništa vidljivo oni se ograđuju a alternativu ne priznaju!!!

zato blažena alternativa samo treba pronaći pravu metodu !!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:55   #71
Quote:
#storm# kaže: Pogledaj post

i mislim da se svaka bolest,tj. posljedica na fizičkom tijelu može maknuti rješavanjem uzroka!
Točno tako kaže i moj doktor akupunkturist. Zato on i ne kaže: 'Aha, crijeva. 'Ajmo onda jednu (iglicu) za crijeva.' Već me propituje za babu i stričeve, a sve da bi došao do uzroka. Pa ja onda zinem kada on postavi problem na način na koji meni uopće ne bi palo na pamet, a bilo je tako očigledno.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 21:18   #72
ja sam stvarno svašta probala i mogu reći da me spasilo jel bi več bila 2 metra pod zemljom!!
još se patim ali nadam se da ću riješiti uzrok , samo me brine od toliko dugo pretrpljenih bolova sad sam u kako bi dr.rekli depresivno-anksioznom poremečaju

i uopče nemam predodzbu kak ću uopče funkcionirati, jao što nam ta psiha radi!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:54   #73
Quote:
#storm# kaže: Pogledaj post
...i uopče nemam predodzbu kak ću uopče funkcionirati, jao što nam ta psiha radi!
Čuj, Storm, evo iz prve ruke što nam psiha radi.

Jučer sam se dala tako iživcirati, da me danas cijeli dan bole crijeva. E, sada, pitanje je - l' to meni psiha radi ili to psihi radim ja.

Naime, naživcirala sam se zbog stvari na koju sam "pala" tisuću puta. A onda se javi "slabi" organ. U našem slučaju su to trenutačno crijeva.

Mislim da se mi moramo naučiti pravilno reagirati - što će reći, ne reagirati na dosadašnji način. Lako reći, teško primijeniti.

Neke tehnike duboke relaksacije, kao i vježbanje - broji do 10, pa onda odluči kako ćeš reagirati, bi nam mogle pomoći da se malo manje uživljavamo u situacije, pa tako spasimo i ovo svoje tjelešce, koje, ni krivo, ni dužno, pati.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 21:21   #74
a šta ako se uopće ne živciram i nisam pod stresom i imam bolove i bježim na wc kao da sam otrov popila!??

nema više nikakve logike!!

svi vi s tim "sindromom" koliko dugo vam traju simptomi i koliko vam je dobro???

malo je čudno da je to non stop pa neki ljudi koji imaju baš bolesti crijeva nije im
tako često loše!!!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:19   #75
Eto da vam se i ja javim! "Bolujem" od ovog sindroma već 7 mjeseci, a ustanovljen mi je prije 5 mjeseci nakon pretraga stolice, te krvnih pretraga i odlaska gastroenterologu.
Suosjećam sa svima vama jer mene ovo stanje već baca u očaj! Totalno me paraliziralo u gotovo svim segmentima života, ne izlazim van već mjesecima zato jer jednostavno ne mogu. Kad god bi se spremila i pokušala izać crijeva mi polude i tjeraju me na wc, a što je najgore ne mogu stolicu uopće zadržati, tako da sam u komi! Tako mi je preko cijelog dana, dok gotovo svaku večer sam napuhnuta ko balon, crijeva mi krče i ponekad bole. Rijetko kad ima dana da mi je ok i da ne osjećam probleme.
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 16:11   #76
Kad mi je dijagnosticiran sindrom iritabilnog crijeva (kolona) odmah sam išla tražit na netu objašnjenja i pomoć koja bi mi razjasnila i pomogla u tom stanju, jer probala sam razne terapije lijekovima od Seldiara i Rudakola do Ferzym Fast (probiotika u bočicama) koji na žalost nisu pomogli, a niti režim posebne prehrane ne daje neke rezultate.
Trenutno pijem Diacol (ima ga za kupiti u biljnim ljekarnama) čaj od Subana za zatvaranje, no ne pijem ga svakodnevno jer ipak ne bi htjela da me potpuno zatvori jer tad nastupaju još gore stvari. Osim tog čaja kod IBS-a pomaže ekstrakt sjemenki gerjpa i ulje paprene metvice, te cimet i kuhana pšenica ili ječam: pšenicu ostavite preko noći da stoji u vodi, sljedeći dan je skuhate u vodi da na kraju postane sluzava, kad se malo ohladi možete je jesti sa jogurtom i sl (piše da nakon mjesec dana redovitog konzumiranja bolesnicima je bilo bolje) . To je sve što sam našla na netu što piše da pomaže kod IBS-a.
A što se tiče prehrane kod tog sindroma većinu stvari koje sam našla je prehrana koja se preporuča kod osoba koje pate od konstipacije (zatvora) uzrokovane IBS-om na portalu vitamini.hr, no nažalost kod mene to nije slučaj pa i nemam neke koristi od toga.

Nadam se da će nekima od vas ovi savjeti pomoći pa javite rezultate!
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:08   #77
Evo da se i ja požalim. Vidim da svi imate problem sa čestim odlaskom na WC, međutim moj je problem obrnut. Jako rijetko, soproštenjem, serem. Da se finije izrazim, patim od kroničnog zatvora. Friknut ću više od toga. Imam filing kao da imam nekakvo oštro kamenje u crijevima, full sam napuhnuta tak da mi je trbuh do zuba. Serem jednom na tjedan. A i to bijedno govnašce koje poserem uz puno muke nije vrijedno spomena. Nekad serem kao ovca. Naime, jel znate kakvo ovca ima govno? To su vam kuglice. E točno tak i ja znam nekad srat. Znam da je uzrok ovaj moj prokleti sjedački život, stres, i nezdrava prehrana. Prva dva uzroka mislim ispravit, upisat neki trening da mrdnem dupetom i izbacim stres, al sam full zbunjena u vezi načina prehrane. Više ne znam kaj krkati a kaj ne. Mislila sam krenut s onom metodom krkanja prema krvnoj grupi, i tu nastaje zbunjenost. Prema toj metodi ja moram krkat meso kao luda i full izbacit integralne pšenične proizvode i tjesteninu jer je za moju krvnu grupu gluten koji se nalazi u pšeničnim klicama full štetan. Dok u drugim člancima, nevezano za tu metodu navode da je upravo pšenica prava stvar za takav problem jel sadrži vlakna, dok je meso koje je eto meni preporučljivo štetno. Tak da ni sama više ne znam na koju stranu i više fakat ne znam kaj mi uopće paše a kaj ne. Da krenem s tom metodom krkanja prema krvnoj? Ak izbacim iz prehrane žitarice i mahunarke, u kojem voću i povrću mogu naći potrebna vlakna? Dragi forumaši, znači, tražim savjet samo vezan uz prehranu. Ne želim nikakve savjete tipa krkanja određenih tableta i ostalih lijekova.
buci_bu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:12   #78
ja imam užasne bolove i sve to skupa traje 3 god. ok još malo i zrela sam za ludnicu
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:16   #79
Quote:
Wale kaže: Pogledaj post
Eto da vam se i ja javim! "Bolujem" od ovog sindroma već 7 mjeseci, a ustanovljen mi je prije 5 mjeseci nakon pretraga stolice, te krvnih pretraga i odlaska gastroenterologu.
Suosjećam sa svima vama jer mene ovo stanje već baca u očaj! Totalno me paraliziralo u gotovo svim segmentima života, ne izlazim van već mjesecima zato jer jednostavno ne mogu. Kad god bi se spremila i pokušala izać crijeva mi polude i tjeraju me na wc, a što je najgore ne mogu stolicu uopće zadržati, tako da sam u komi! Tako mi je preko cijelog dana, dok gotovo svaku večer sam napuhnuta ko balon, crijeva mi krče i ponekad bole. Rijetko kad ima dana da mi je ok i da ne osjećam probleme.
totalno istina spriječava čovjeka da normalno funkcionira užas meni je već toliko
na psihu otišlo da sam koma!!!!
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:56   #80
Evo savjeta za prehranu:
Prehrana bolesnika s iritabilnim kolonom:

Prehrana dizajnirana za olakšavanje simptoma sindroma iritabilnog kolona trebala bi se sastojati od cjelovitih žitarica, voća i povrća te jogurta. Izbjegavanje određenih namirnica poput onih sa visokim udjelom masnoća i kofeina, također može imati blagotvorno djelovanje.

Namirnice koje se preporučaju
Prehrana dizajnirana za olakšavanje simptoma sindroma iritabilnog kolona trebala bi se sastojati od cjelovitih žitarica, voća i povrća te jogurta.

Cjelovite žitarice mogu pomoći u olakšavanju osjećaja pritisaka i boli uzrokovane konstipacijom. Također predstavljaju hranu "dobrim" bakterijama, važnim za zaštitu protiv napuhavanja i plinova. Rafinirane žitarice, primjerice bijeli kruh, uskraćeni su za vitalne nutrijenete i vlakna, i nisu od pomoći osobama koje boluju od sindroma iritabilnog kolona.
Voće i povrće su "skladišta" vrijednih nutrijenata poput vitamina C, vitamina E, folne kiseline, beta-karotena i mnogih drugih. Voće i povrće također sadržavaju značajne količine prehrambenih vlakana. Studije su pokazale da povišen unos voća i povrća može značajno smanjiti abdominalnu bol te maksimalno reducirati osjećaj opće slabosti koji se nerijetko javlja kod ovih pacijenata. Svježe voće i povrće važan su dio pravilne prehrane.
Bakterijske kulture koje se koriste pri proizvodnji jogurta iste su one vrste koje egzistiraju u intestinalnom sustavu, ako je nazivamo "dobre" bakterije. Jedući jogurt, "regeneriramo" unutrašnjost probavnoga trakta, tj. crijevnu mikrofloru. Ove bakterije ne samo da nas štite od infekcija štetnim bakterijama, nego pomažu i u olakšavanju simptoma sindroma iritabilnog kolona. Osobe koje imaju simptome karakteristične za sindrom iritabilnog kolona prijavile su manje slučajeva napuhavanja i stvaranja plinova kada su konzumirali proizvode obogaćene "dobrim" bakterijama.

Komponente hrane koje pomažu u olakšavanju simptoma:
Prehrambena vlakna
Prehrambena vlakna važan su dio zdrave prehrane. Dva su tipa prehrambenih vlakana: vlakna topiva u vodi i netopiva vlakna. Topiva vlakna (npr. pektin) se u procesu probave otapaju stvarajući viskoznu, gelu sličnu masu koja štiti cjelokupan probavni trakt od absorpcije različitih supstanci. Npr, spriječavajući apsorpciju kolesterola, imaju veliku ulogu u prevenciji različitih kardiovaskularnih bolesti. Topiva vlakna nalaze se u voću i povrću kao što su šljive, prokulice, te žitaricama riži i zobi.
Netopiva vlakna (npr. celuloza, hemiceluloza, lignin) ulaze i izlaze iz probavnog trakta gotovo nepromijenjena. Također mogu apsorbirati vodu, a pripisuje im se laksativno djelovanje, jer spriječavaju konstipaciju (zatvor) i osiguravaju redovito pražnjnje crijeva. Ovakvo "čišćenje" spriječava duže zadržavanje nekih toksičnih supstanci u organizmu štiteći ga pri tome od različitih bolesti ili potencijalno opasnih stanja.
Pšenica, grah, artičoke, mekinje, smokve, neke su od namirnica koje sadrže netopiva prehrambena vlakna.
Primarna uloga prehrambenih vlakana u organizmu je održavanje funkcije gastrointestinalnog trakta. Prehrambena vlakna koristila su se za liječenje konstipacije i kao laksativ stotinama godina. Mnoge studije pokazale su unos hrane bogate prehrambenim vlaknima smanjuje incidenciju raka crijeva i rektalnog tumora. Tako je npr. utvrđeno da bi se rizik od razvoja raka crijeva u Americi smanjio za 31 % ukoliko bi populacija dnevno unosila 13 g prehrambenih vlakana.
Veoma je važno imati na umu da se prilikom pvećanog unosa namirnica bogatih prehrambenim vlaknima treba povećati unos tekućine kako bi stolica ostala mekana te kako bi pražnjenje crijeva bilo olakšano.

Lactobacillus acidophilus
Lactobacillus acidophilus je jedna od nekoliko vrsta ?prijateljskih? bakterija koje žive u intestinalnom taktu. To je ujedno i najčešća bakterijska kultura koja se koristi pri proizvodnji jogurta i sličnih fermentiranih mliječnih proizvoda. Konzumiranje ovih bakterija može potaknuti poboljšanje crijevne mikroflore i ?izbacivanje? štetnih bakterija koje potiču napuhavanje i stvaranje plinova. Najbolji izvor ovih bakterija su jogurti obogaćeni živim, aktivnim kulturama.
Bez obzira što osobe sa sindromom iritabilnog kolona možda jedu normalno, malnutricija je nerijetka jer se nutrjenti najčešće ne apsorbiraju pravilno. Kao rezultat navedenoga, osobe sa sindromom iritabilnog kolona zahtijevaju čak za 30 % viši unos proteina od normalnoga (jer su proteini nužni za oporavk tkiva) kao i povišen unos mikronutirjanata, vitamina i minerala.
Wale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.