Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2012., 10:25   #981
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
što nedostaje, zar nema svatko vlastito ime ? što je tu egoistički.....ime je veza s namjerom, ako tako odlučimo.
ako je nekom za promjenu smjera potrebno novo ime, opet dobro, to novo postaje jednako njegovo.
grupirati se oko tuďeg imena, malo hm kao i meditirati ne poznajući namjeru meditacije.
Cilj meditacije je "uhvatiti Boga za bradu". Tako su to meni objašnajvali učitelji TMa. Zbog toga se ponavlja neko indijsko božanstvo. http://minet.org/mantras.html
A što će uhvatiti za bradu onaj koji ponavlja svoje osobno ime
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 11:36   #982
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Cilj meditacije je "uhvatiti Boga za bradu". Tako su to meni objašnajvali učitelji TMa. Zbog toga se ponavlja neko indijsko božanstvo. http://minet.org/mantras.html
A što će uhvatiti za bradu onaj koji ponavlja svoje osobno ime
sebe. možda ne zvuči tako uzvišeno, ali loveći boga lako lovimo u mutnom.
mantra jest veza s namjerom, povezujemo se s namjerom radi ostvarenja cilja, odabir vlastitog imena pragmatičan je izbor.
upravo zazivajući božanstva lako postajemo egomanijaci, cijela priča zapadnjaku je predstavljena kao garancija uspjehu, lovu boga za bradu....jedino čime možemo poduprijeti ostvarenje cilja jest veza s namjerom, i ta treba imati svoju održivost , biti nešto što je neprekidno "u nama".
indijcu imožda me božanstva može biti svetije od vlastitog, ali što to ime uistinu znači zapadnjaku ?
bitno je da osoba koja meditira zna cilj meditacije i poveže se s namjerom ostvarenja cilja. ako pri tom zaziva arhanďele, svece ili božanetva lako mimoiďe susret s vlastitom moći.
(tj apstraktno je pristupačno današnjem čovjeku, direktno, bez posredništva božjih i inih imena, kad meditaciju sagledavamo uspravno, kao rad a ne kroz "postajanje")
ni vibracija božanskih imena ako u zapadnjaku uopće išta budi, nemože utihnuti dijaloge samorefleksije, "egocentrzam" ako u svemu vidimo nekakvu gsranciju uspjehu i to ni manje ni više nego osvajanju božje brade. ni simbolički takav cilj nema uporišta izvan dijaloga samorefleksije. pripada egomanijaku.
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 22:59   #983
Quote:
kakojeljepo kaže: Pogledaj post
... Već zadnjih skoro 10-tak puta kad počnem meditirati počinje me peč u grudnom košu i postanem nekako nervozna... Kako to da mi se to događa? O čemu se radi? ...
Verovatno se radi o strujanju etericke prane (suptilne energije) i o tome da su ti neki energetski kanali nedovoljno prohodni.
Nista opasno, ako ne forsiras. To znaci, ako bol postane jaca - prekini meditaciju. Bolje krace, ali redovno, nego odjednom predugo.
Verovatno bi ti neke lakse vezbe pranayame dobro dosle - Nadi shodana. Za pocetak vezbaj bez zadrzavanja daha.
PS
Nervoza dolazi verovatno od blokiranih psihickih sadrzaja. Samo se opusti i nakon nekog vremena ce se i psiha opustiti. Moze se desiti i da ti se neki delovi tela, ili misici pocnu nekontrolirano trzati, ili da ti postane toplo/hladno, da cujes neobicne zvukove, ili vidis svetlosne efekte...
Sve je to ok (pod uslovom da ne umislis, da si pocela da pricas sa bogom ).

Zadnje uređivanje Dragan : 30.04.2012. at 23:05.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 17:19   #984
Quote:
Aghori Baba kaže: Pogledaj post
Logika ti nije jača strana...
Bogami ni tebi pamet, vidim da nisi shvatio sto je pisac htjeo reci.
wonderkidd is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 19:25   #985
Quote:
wonderkidd kaže: Pogledaj post
Bogami ni tebi pamet, vidim da nisi shvatio sto je pisac htjeo reci.
Zaboli me i za pisca i za to šta je on mislio reći
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 20:05   #986
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
sebe. možda ne zvuči tako uzvišeno, ali loveći boga lako lovimo u mutnom.
mantra jest veza s namjerom, povezujemo se s namjerom radi ostvarenja cilja, odabir vlastitog imena pragmatičan je izbor.
upravo zazivajući božanstva lako postajemo egomanijaci, cijela priča zapadnjaku je predstavljena kao garancija uspjehu, lovu boga za bradu....jedino čime možemo poduprijeti ostvarenje cilja jest veza s namjerom, i ta treba imati svoju održivost , biti nešto što je neprekidno "u nama".
indijcu imožda me božanstva može biti svetije od vlastitog, ali što to ime uistinu znači zapadnjaku ?
Po meni značenje koje nosi svaka mantra nije bitno no raspored slogova i zvuk koji se proizvodi pri mantranju je jako bitan.

Nije bitno što mantra znači već kako zvuči.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 22:39   #987
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Verovatno se radi o strujanju etericke prane (suptilne energije) i o tome da su ti neki energetski kanali nedovoljno prohodni.
Nista opasno, ako ne forsiras. To znaci, ako bol postane jaca - prekini meditaciju. Bolje krace, ali redovno, nego odjednom predugo.
Verovatno bi ti neke lakse vezbe pranayame dobro dosle - Nadi shodana. Za pocetak vezbaj bez zadrzavanja daha.
PS
Nervoza dolazi verovatno od blokiranih psihickih sadrzaja. Samo se opusti i nakon nekog vremena ce se i psiha opustiti. Moze se desiti i da ti se neki delovi tela, ili misici pocnu nekontrolirano trzati, ili da ti postane toplo/hladno, da cujes neobicne zvukove, ili vidis svetlosne efekte...
Sve je to ok (pod uslovom da ne umislis, da si pocela da pricas sa bogom ).
Hvala na sevjetu :-)... Već sam danas probala i vidim da mi te vježbe pašu!!!
kakojeljepo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 22:52   #988
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Verovatno se radi o strujanju etericke prane (suptilne energije) i o tome da su ti neki energetski kanali nedovoljno prohodni.
Nista opasno, ako ne forsiras. To znaci, ako bol postane jaca - prekini meditaciju. Bolje krace, ali redovno, nego odjednom predugo.
Verovatno bi ti neke lakse vezbe pranayame dobro dosle - Nadi shodana. Za pocetak vezbaj bez zadrzavanja daha.
PS
Nervoza dolazi verovatno od blokiranih psihickih sadrzaja. Samo se opusti i nakon nekog vremena ce se i psiha opustiti. Moze se desiti i da ti se neki delovi tela, ili misici pocnu nekontrolirano trzati, ili da ti postane toplo/hladno, da cujes neobicne zvukove, ili vidis svetlosne efekte...
Sve je to ok (pod uslovom da ne umislis, da si pocela da pricas sa bogom ).
Reci ti meni ako nije tajna, kako točno izgleda meditacija po Komaji. Na što se ona odnosi i kako se točno radi?
I da li češ sa njom imati pozitivnih duhovnih efekata. Kao npr kako se hvale sa svojim TMom maharišijevci:


Znanstvena istraživanja potvrđuju dobrobiti TM-a u svim područjima života. Redovitim meditiranjem možemo očekivati:
1.jasnije mišljenje i povećanje inteligencije
2.bolje zdravlje kroz oslobađanje stresa
3.poboljšanje međuljudskih odosa
4.doprinos svjetskom miru


Ja inače od svoh ovih efekate nisam osjetio praktično ništa. Niti nakon 30 godina meditiranja.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 23:08   #989
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Reci ti meni ako nije tajna, kako točno izgleda meditacija po Komaji. Na što se ona odnosi i kako se točno radi?
...
E moj krena. Za nekoga tko je toliko fiksiran na Makaju, te neko vreme imao link na komajinu stranicu si prilicno neupucen.
Evo ti link, da ne gubis dragoceno vreme trazeci po internetu, ali ubuduce, znas kako kazu - google je covekov najbolji prijatelj.
Quote:
Baphomet kaže:
Po meni značenje koje nosi svaka mantra nije bitno no raspored slogova i zvuk koji se proizvodi pri mantranju je jako bitan.

Nije bitno što mantra znači već kako zvuči.
Ovo je tacno (bija mantre na pr.), ali i mantre koje nose znacenje imaju svoje dejstvo, koje se manje bazira na vibracionom efektu, a vise na emotivno-misaonom naboju, koji meditanta/vernika spaja, sa egregorom grupe, iz cije tradicije mantra dolazi.

PS
Quote:
krena kaže:
Ja inače od svoh ovih efekate nisam osjetio praktično ništa. Niti nakon 30 godina meditiranja
Zasto radis nesto 30 godina, sto ti nicemu ne koristi ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 23:43   #990
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
E moj krena. Za nekoga tko je toliko fiksiran na Makaju, te neko vreme imao link na komajinu stranicu si prilicno neupucen.
Evo ti link, da ne gubis dragoceno vreme trazeci po internetu, ali ubuduce, znas kako kazu - google je covekov najbolji prijatelj.
Hvala na linku. Ovdje su detalji http://komaja.org/hr/meditation_part1.php , ali me se nekako čine kao kombinacije nekih poznatih stvari.

Quote:
Ovo je tacno (bija mantre na pr.), ali i mantre koje nose znacenje imaju svoje dejstvo, koje se manje bazira na vibracionom efektu, a vise na emotivno-misaonom naboju, koji meditanta/vernika spaja, sa egregorom grupe, iz cije tradicije mantra dolazi.
To sam ja skužio kada smo meditirali u velikim grupama. A možda negativni efekti dolaze ako se dva ili više egregora sukobe. U mom slučaju su se sukobili Krist i Maharishi Pa kome uvojci, a kome opanci.
Ali tu dvojicu ionako boli za to neka stvar. Najgore je što to mene boli.



Quote:
PS

Zasto radis nesto 30 godina, sto ti nicemu ne koristi ?
Da mi nitko, a ni ja sam sebi ne bi prigovorio da nisam dovoljno uporan.
Sve mi se više čini da je moj rođak bio u pravu. A ne Komaja, Maharishi ili Krist: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=133

Treba meditirati i kontemplirati. A možda treba i raditi yoga asane s pranayamom. Možda nije loše ni probati kabalu. Ali je moje životno iskustvo pokazalo SUPROTNO. Moj rođak je skupa sa ženom sve to radio. Onda mu je žena upala u depresiju i skočila s nebodera. On se sada vratio duhovno nekoliko stepenica. Više ne zauzdava ego, nego postavlja keramičke pločice. To je mnogo bolje od svih mogućih duhovnih tehnika. Pogotovo onda kada si u mirovini od 5000 kuna i nemaš nikakvih drugih obaveza.
Ja se stvarno pitam, da li se on duhovno vratio nekoliko stepenica ili je ipak preskočio nekoliko stepenica naprijed. Svi bi duhovnjaci rekli da je njegovo kretanje u nazad, a ja vidim duhovno kretanje u naprijed. Umjesto yoge, pranayame i meditacije sada spaja vodovodne cijevi
To su za njega duhovne keramičke pločice i duhovne vodovodne cijevi !!!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 00:21   #991
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Po meni značenje koje nosi svaka mantra nije bitno no raspored slogova i zvuk koji se proizvodi pri mantranju je jako bitan.

Nije bitno što mantra znači već kako zvuči.
da, na to i mislim, na zvuk -vibraciju.
svakako će imati efekta, ali dali taj " učin" treba nekom sa suprotne strane polutke.
vibracija utječe na energetske tokove, nisu isti kod istočnjaka i zapadnjaka, zbog različitih zemljinih energetskih tokova.
kako god, odgovorih na sumnje izražene prema osobi koja mantra svoje ime umjesto božanskih. njen izbor, sumnja. ne prati postignuće.
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem

Zadnje uređivanje atko : 02.05.2012. at 00:31.
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 08:09   #992
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
...
To su za njega duhovne keramičke pločice i duhovne vodovodne cijevi !!![/I]
A možda meditacija nije za svakoga kao što ni postavljanje pločica nije za svakoga?

Ili je možda naletio na razne internet/vikend/joj-kako-imam-staru-tradiciju duhovnjake koji ne razlikuju psihološke efekte i placebo od jahanja demona na našim leđima?

Vrag će ga znat...

Bit će da je Crowley bio izraziti optimist i ljubitelj čovječanstva kad je izjavio da je Magika za svakoga.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 08:45   #993
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
A možda meditacija nije za svakoga kao što ni postavljanje pločica nije za svakoga?

Ili je možda naletio na razne internet/vikend/joj-kako-imam-staru-tradiciju duhovnjake koji ne razlikuju psihološke efekte i placebo od jahanja demona na našim leđima?

Vrag će ga znat...

Bit će da je Crowley bio izraziti optimist i ljubitelj čovječanstva kad je izjavio da je Magika za svakoga.
Ne radi se baš o sitnom vikend duhovnjaku. Čovjek je bio presjednik Stranke prirodnog zakona u našem gradu. On je također bio i običan reikista, a žena majstor. A sin yoga-skakač.
Isto kada bi netko rekao da za nekog samoukog keramičara da to nije za njega. Nakon što je taj postavio 3000 m2 pločica i kada su ga svi počeli hvaliti.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 08:52   #994
htio bih probati meditarati, ali neznam odkud poceti. mozete me uputiti u pravom smjeru? knjige neke, videi, stranice? trazio sam po netu stvari, ali neznam razluciti kaj je od toga svega dobro, a kaj ne. ima u zagrebu neko mjesto di se prakticira grupno?

hvala
PenkalaMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 09:04   #995
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ne radi se baš o sitnom vikend duhovnjaku. Čovjek je bio presjednik Stranke prirodnog zakona u našem gradu. On je također bio i običan reikista, a žena majstor. A sin yoga-skakač.
Isto kada bi netko rekao da za nekog samoukog keramičara da to nije za njega. Nakon što je taj postavio 3000 m2 pločica i kada su ga svi počeli hvaliti.
Jel' radio kakve prizive demona, vragova, anđela?

Možda je izabrao krivi put.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 09:30   #996
Quote:
PenkalaMan kaže: Pogledaj post
htio bih probati meditarati, ali neznam odkud poceti. mozete me uputiti u pravom smjeru? knjige neke, videi, stranice? trazio sam po netu stvari, ali neznam razluciti kaj je od toga svega dobro, a kaj ne. ima u zagrebu neko mjesto di se prakticira grupno?

hvala
Ja tek nekoliko dana ˝meditiram˝ iako nisam nista citala bas o meditaciji niti me netko ucio ali mogu ti preporucit kao se opustiti nekom vrste meditacije.
Ja radim to na ovaj nacin,dok nebudem imala puno vremena da citam knjige i doznam ivse - ilil dok ne procitam pravi odgovor upucen tebi

Sjednem se na pod u turski polozaj,ruke opustim na koljenima i dlanove prema gore stavim. Disem duboko i izdisem na usta. Zatvorene su mi oci,ne razmisljam o nicemu ne obracem paznju na zvukove. trudim se izolirat ko da sam u nekom baloncicu odvojena od svega. Ponekad zamisljam da mi izmedu ociju,malo iznad prolazi pozitivna bijela energija/svjetlost i ulazi u mene puneci me mirom i energijom.
Najbitnije mi je ne razmisljat o sto stvari koje me muce,o poslu,novcima ...
to mi je tesko jer vecinom sam okupljena s nekoliko stvari otputa

Zao mi je da neznam vise,nadam se da ce ti bit ok dok netko nam ne da neki poucni odgovor. Mene isto zanima kako meditirat ali previse informacija mi je dostupno i previse vremena bi mi oduzelo to sve citat a nemam ga

Kod koga se moze ic u Zg-u da me poduci raznim stvarima,od otvaranja cakri do meditacije i astralnog putovanja ? Mozete mi i u p.m. preporucit neke ljude koji su voljni podjelit znanje jednoj mladoj neznalici HVALA
Serial Lain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 10:50   #997
Quote:
PenkalaMan kaže: Pogledaj post
ima u zagrebu neko mjesto di se prakticira grupno?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 10:58   #998
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Šta se ti smješkaš, znaš di ima a nećeš reć.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 12:25   #999
Quote:
Serial Lain kaže: Pogledaj post
Kod koga se moze ic u Zg-u da me poduci raznim stvarima,od otvaranja cakri do meditacije i astralnog putovanja ? Mozete mi i u p.m. preporucit neke ljude koji su voljni podjelit znanje jednoj mladoj neznalici HVALA
Ima toga i tome sličnome po Zgu dosta barem u današnje vrijeme, samo pitanje šta od toga valja i u kolikoj mjeri i šta je vrijedno novaca i vremena.
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 12:38   #1000
Zanimljivo je da se to dozivljava kao nekakva izolirana tehnika, no kako bi bilo da netko krunicu predstavlja kao tehniku nevezanu za krscanstvo?

Vecina kontemplativnih metoda je povezana sa odredjenim vjerskim sustavom i ako se rade u sklopu neceg "ozbiljnijeg" to ce biti takve grupe. Druga mogucnost su njewage skupine koje iako toboz nereligiozne sto imaju neke svoje filmove, a cesto su i povrsnije.

Da me zanima cisto meditacija vjerojatno bih isao na nesto poput zena ili vipassane koji mi se cine najlakse odvojivi od specificnog zaledja, iako niti oni potpuno.

Od organizacija koliko mi je poznato postoji po Zg nesto u Tibetanskoj i Zen budistickoj tradiciji. Indijskih ima dosta, no na zalost vrlo cesto se radi o nekim upitnim novokomponovanim (iako se takvima ne predstavljaju) pricama, no mozda imam takav dojam jer ih bolje poznam pa onda covjek bude kriticniji.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.