Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2011., 12:49   #41
Kolko sam ja primjetio da sa ugradnjom plina u dizela većinom cilja na kamione, a ne na osobna vozila. Nisam još vidio niti jednoga al čujem da ima već prilično ugradnji i da su ljudi zadovoljni (javilo ih se par u "konvoj"). Evo vam par brojki pa da si računate, prosječan šleper sa 400tinjak konja troši između 25-30l cca. i prosječno radim 100000km godišnje, tak je u mojoj firmi sad potrošnja može ići i preko 35l ovisi o teretu.
Sime23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 13:19   #42
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Na koji način se postiže smanjenje količine ubrizganog dizela u suradnji sa plinom? Ako se koristi 70% dizela i 30 % plina, vjerujem da je onda smanjena količina ušpricanog dizela u odnosu na količine prije ugradnje plina. Čipiranje? Ili plinski ecu preuzima kontrolu i nad diesel injektorima?
Kod plinifikacije dizela postoje neka pravila, a jedno od pravila je da se na plin prebacuje tek nakon što motor postigne 900-1000 okretaja.Kada se plin uključi motor ima tendenciju povećanja okretaja jer smo mu dali dodatno gorivo pa se mora oduzeti gas a sa time i oduzimamo naftu na brizgaljkama dok plin ubacujemo po prethodno napravljenoj mapi plinskog kompjutora.
Map senzor kasnije samo vrši korekciju količine plina ovisno o režimu rada motora i to je cijela mudrost.
Smanjenje dizela u procesu isključivo je rezultat smanjenog gasa uz veću učinkovitost u odnosu na rad motora na čistoj nafti.
Povećanje iskoristivosti nafte uz smanjenje udjela same nafte u procesu izgaranja daje odlične rezultate kako u smanjenju potrošnje same nafte tako i učinkovitost samog motora.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 13:53   #43
Quote:
Sime23 kaže: Pogledaj post
Kolko sam ja primjetio da sa ugradnjom plina u dizela većinom cilja na kamione, a ne na osobna vozila. Nisam još vidio niti jednoga al čujem da ima već prilično ugradnji i da su ljudi zadovoljni (javilo ih se par u "konvoj"). Evo vam par brojki pa da si računate, prosječan šleper sa 400tinjak konja troši između 25-30l cca. i prosječno radim 100000km godišnje, tak je u mojoj firmi sad potrošnja može ići i preko 35l ovisi o teretu.
a normalno da se to ne isplati za osobna vozila,pa niko nije lud da plača ugradnju i atest 10 000kn pa da ga još i jednom godišnje žene za 550kn da bi dobio 5% bolje ubrzanje (ako i je 5%).
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 13:55   #44
Quote:
miroslav k kaže: Pogledaj post
Kod plinifikacije dizela postoje neka pravila, a jedno od pravila je da se na plin prebacuje tek nakon što motor postigne 900-1000 okretaja.Kada se plin uključi motor ima tendenciju povećanja okretaja jer smo mu dali dodatno gorivo pa se mora oduzeti gas a sa time i oduzimamo naftu na brizgaljkama dok plin ubacujemo po prethodno napravljenoj mapi plinskog kompjutora.
Map senzor kasnije samo vrši korekciju količine plina ovisno o režimu rada motora i to je cijela mudrost.
Smanjenje dizela u procesu isključivo je rezultat smanjenog gasa uz veću učinkovitost u odnosu na rad motora na čistoj nafti.
Povećanje iskoristivosti nafte uz smanjenje udjela same nafte u procesu izgaranja daje odlične rezultate kako u smanjenju potrošnje same nafte tako i učinkovitost samog motora.

Thx na odgovoru. Podpitanje bi bilo samo o kojem izvršnom članu za smanjenje količine dizelskog goriva se radi, taj dio nisam "ubrao", a trudim se, kao tehnik-frik pohvatati sve konce oko svih vrsta plinskih instalacija (iako mi to ne služi ničem, doli zabavi).

Poznajem rad starih dizel motora koji voze po regulatorskoj karakteristici pa visokotlačnom pumpom reguliraju zadani broj okretaja motora (koji se zadaje pedalom akceleratora), a suvremeniji dizelaši, koliko ofrlje znam, su kontrolirani računalom i glume benzince, pa tako reguliraju snagu, a ne broj okretaja, kao "traktori sa predkomorama koji mogu raditi i bez struje"

U načelu, nemam pojma kako se regulira suvremeni dizelaš, osim da regulaciju radi računalo, pa me zanimalo kako djelujete na smanjenje dizelskog goriva? Ako dizelsko računalo regulira broj okretaja, onda je jasno - izregulira se sam - više plina, manje dizela. U protivnom, treba djelovati na nekaj, bilo na neki izvršni član (aktuator, npr.injektor), bilo na lažiranje podatka sa nekog senzora......itd...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 19:34   #45
Probat ču ti objasniti karikirajuči primjer.
Voziš kamion na čistu naftu i to na recimo na 1000 okretaja.
Gas držiš na određenom mjestu kako bi se kamion kretao i imao 1000 okretaja.
Na 1000 okretaja plinska elektronika pušta određenu količinu plina za taj režim vožnje (to je i ujedno broj okretaja kada se prebacuje sustav na plin).
U momentu kada dodamo plin motor ima tendenciju ubrzavanja i da bi zadržali 1000 okretaja i ostali na brzini koju smo imali do momenta puštanja plina moramo oduzeti gas (upravo zato plin i puštamo na cca1000 okretaja jer kada bi ga pustili na leru motor bi otišao u viši broj okretaja a više ne možemo smanjiti gas kada je već na minimumu).To je ujedno smanjenje potrošnje nafte toliko koliko smo oduzeli gasa iako zadržavamo postignuti broj okretaja motora i brzinu kretanja kada smo i oduzeli gas.
Kasnije u višim brojevima okretaja količinu doziranja plina radi map senzor na bazi promjene tlaka u usisnoj grani.
Ako te buni na koji se način na dizelu kontrolira ubrizgavanje nafte nas to uopće ne zanima jer se sve ionako događa preko dodavanja gasa ili oduzimanja gasa.Gas može biti sa elektro reostatom ili na sajlu nama je posve svejedno jer konačni efekat ako oduzmeš gas je smanjenje doziranja nefte a moraš gas smanjiti jer motor hoće ubrzati kada mu damo plin.
Dizel motor kada radi na plin sa smanjenim gasom postiže iste efekte ili čak i bolje nego kada radi samo na naftu.
Pošto smo isprobavali sve varijante doziranja plina došli smo do rezultata da je 30 % plina dodano kroz rad motora u prosjeku najoptimalnije.
Kada kažem u prosjeku onda treba znati da će u nekom režimu,recimo na brdu pod punim teretom,kamion trošiti puno više i nafte i plina,a kod vožnje niz brdo neće trošiti ništa jer da bi motorna kočnica radila dotok plina se mora zatvoriti.To prepoznaje map senzor jer u usisu kada je potpuno oduzet gas nema tlaka turbine pa je doziranje oba goriva prekinuto bez obzira što je broj okretaja motora možda veći od onog na kojem se uključuje plin pošto kamion zbog inercije u vožnji niz brdo nastavlja dalje kretanje.Elektronika od plina to odrađuje bez problema ali se prekidanje dotoka plina preko plinskih brizgaljki može prekidati i spajanjem plinske elektronike na štop šalter na pedali kočnice što dobivamo nešto brži odaziv na motornoj kočnici nego ako to regulira samo map senzor.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 21:37   #46
dobro pročitao sam ovo gore i zanimalo bi me kako bi to izgledalo na recimo,autu dizelu koji nema trunka elektronike ...ajmo reč ,uzmimo za primjer mercedes 123w 200d,on ima i preslab motor mislim da razvija nekih 55ks a teži preko tone,dakle na njemu ne bi trebalo reducirati dotok nafte.....dotok plina bi se mogao gasiti sa štopicama,a kako bi se regulirao iznad 1000 okretaja ,tj uključivalo dodavanje plina?...preko čega bi se to očitavalo?

zatim me zanima dal bi se na taj način dobilo bar 10ks više,tj koliko bi se dobilo?

recimo da bi koristili sistem na flađu jer je najjeftiniji,koliko bi to koštalo i da li bi trebalo reducirati dotok zraka ,te s koliko bara bi plin ulazio u usisnu granu?

i naravno dal bi to sve štetilo motoru?....ipak on ima 2000ccm a snaga od 65-70ks mi se ne čini prevelikom

pitanja je puno ,no nadam se da će te nači vremena za odgovor....hvala
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 23:54   #47
^^ Stari dizeli rade regulaciju broja okretaja, što znači da pedalom gasa definiraš željeni broj okretaja. To radi po tzv. regulatorskoj karakteristici koju čini kosa krivulja koja se ubada u momentu krivulju lijevo (na manjim okretajima od zadanih) i siječe apscisu dijagrama M-n (na većim okretajima od zadanih). Krivulja ima relativno strm nagib, tako da, npr. ako zadaš gasom 2000 okretaja i voziš se bez većoh otpora, radna točka će biti na "regulatorskoj" krivulji. Ako naiđeš na nizbrdicu, radna točka će se pomaknuti udesno i klizit će po regulatorskoj krivulji momenta na sve nižoj vrijednosti jer će rasti broj okretaja, dok na poslijetku ne isključi dovod nafte (M=0) i prijeđe u IV kvadrant (negativan moment, tj. kočenje motorom). Ako pak nailaziš na uzbrdicu, okretaji će početi padati, a "bosch" pumpa će izregulirati veći dovod goriva što će povećati moment. To će pomakuti radnu točki ulijevo, ali prema gore na regulatorskoj krivulji. Što više goriva bude trebalo dodavati, to će se radna točka više pomicati ulijevo prema gore po regulatorskoj karakteristici (krivulji), dok ne završi na krivulji maksimalnog momanta, te će, ukoliko ni max. moment ne bude dovoljan da izvuče uzbrdicu (a to ti je bosch pumpa efektivno preko regulacije sama već "dala gas do daske"), radna točka će bježati ulijevo po krivulji max. momenta sve do nule, tj. do gašenja motora.

Dakle, čemu ova priča? Ako imaš starog dizela, bez elektronike koja simulira način rada benzinskih motora (regulacija snage, a ne broja okretaja), onda će se dodavanjem plina radna točka pomaknuti udesno, tj. porast će okretaji, što će izazvati smanjenje količine nafte, jer će "bosch-pumpa" htjeti vratiti okretaje na zadane, da "vozi" radnu točku po regulatorskoj krivulji. To će za regulaciju boschpumpe biti kao nailazak na nizbrdicu. U slučaju potrebe za većom snagom (većim momentom), plinom se može povećati ono što dizel sam može dati (kao da smo dizelu "ugradili turbo") - krivulja max. momenta se može pomaknuti prema gore. Samo treba paziti da se ne pretjera, jer, iako dizel radi sa siromašnom smjesom, ne smije se toliko pretjerati da usfali kisika za izgaranje, a ni za sam motor nije dobro da radi daleko iznad nazivnih vrijednosti...

Moderni dizel motori ne rade ovako - kad nailaziš na uspon, trebaš "dodati gasa", jer neće bosch pumpa to za tebe sama odraditi čim vidi da se smanjuje broj okretaja
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 13:06   #48
Mislim da ne treba previše stručno objašnjavati kako dizel funkcionira jer će se netko tko o mehanici nema baš nekog velkog pojma samo zbuniti.
Osnovni princip rada plinskog sustava na dizel motorima je vezan uz dodavanje goriva (plina) što motor prepoznaje kao da dodaješ gas na čistoj nafti znači želi povečeti broj okretaja.Dodavanjem plina dobijemo veći zakretni moment i snagu motora pa je onda potrebno oduzeti gas što za krajni rezultat ima ušteda u potrošenoj količini nafte jer dodani plin zamjenjuje taj manjak nafte a što je najbolje sa puno boljim rezultatima nego da smo vozili samo na čistu naftu.Razlika u cijeni potrošenog plina i ušteđene nafte je čista ušteda novčane mase.Ako znamo da kamioni troše puno nafte i prelaze godišnje puno km onda je i isplativost ugradnje opravdana.Na osobnim dizel vozilima taj zahvat se može napraviti i opravdan je samo ako se želi dobiti na snazi(ako je netko odlučio čipirati motor).
Već sam negdje napisao da nikakvim čipom i prepravkama dizel motora ne mogu se dobiti tako dobri rezultati kao sa plinom.
Ispitujući mogućnosti na svojem iveco kombiju došli smo do točke proklizavanja kuplunga pod punim teretom što pokazuje da možemo dobiti zakretni moment toliki da standardni kuplung to ne može prenjeti na mjenjač.
Da ne bude zabune kombi je nov i nikakve sumnje nema da ne valja kuplung i lamela.
Usput da odgovorim i Mahunu.Ako dizel motor nije turbo već čisti atmosferski dizel motor onda se na gas sajlu od bosch pumpe montira jedan mali TPS (potenciometar pozicije gasa) preko kojega plinski kompjutor određuje količinu ubrizgavanog plina i opet imamo isti efekat.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 13:19   #49
Jel bi mogli common rail mali dizelaši na plin?
Ako da kolko bi ta ugradnja koštala?
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 13:38   #50
Quote:
josip4 kaže: Pogledaj post
Jel bi mogli common rail mali dizelaši na plin?
Ako da kolko bi ta ugradnja koštala?
Tu nema neke uštede,ali zainteresiralo me je povećanje snage.Ako sam dobro shvatio,to vozilo bi bilo 30%na plin,e sad da li bi se moralo atestirati kao vozilo na plin ?Naravno,opet onih 550,a sa druge strane ne bi bilo eko testa,što bi nekim dizelašima produžilo život i upotrebljivost.Konkretno,za saxu 1,5 d,koji ima atmosferski,obični diesel,s kojim sam zadovoljan,ali nije daleko od krepane mačke,koliko bi cca ovaj "dodatak" došao,plativo u kunama ?
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 15:25   #51
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
Tu nema neke uštede,ali zainteresiralo me je povećanje snage.Ako sam dobro shvatio,to vozilo bi bilo 30%na plin,e sad da li bi se moralo atestirati kao vozilo na plin ?Naravno,opet onih 550,a sa druge strane ne bi bilo eko testa,što bi nekim dizelašima produžilo život i upotrebljivost.Konkretno,za saxu 1,5 d,koji ima atmosferski,obični diesel,s kojim sam zadovoljan,ali nije daleko od krepane mačke,koliko bi cca ovaj "dodatak" došao,plativo u kunama ?
Znači dizeli ne mogu u potponosti na plin, nego se plin koristi do 30%, a ostalo na dizel.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 16:38   #52
Ako itko gleda isplativost na tako starim dizelima, koji nisu Tdi ili di, nego predkomora, najviše se isplati SVO ili WVO. I sam to koristim, na Tdi, ali obzirom da sam još malo neuk, nikad ne stavim više od 50:50 sa ložom. Ipak je Tdi. Stari merc je idealan za ulje.

http://journeytoforever.org/biodiesel_svo.html

Ova dizel-plin ugradnja je svakako isplativa i na kombijima i autima, sve ovisi o broju km/godišnje, tj. potrošnji. Npr, to bi se sigurno i taxijima isplatilo (ne šahistima, nego nekome tko cijeli dan vozi).
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 19:05   #53
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
Tu nema neke uštede,ali zainteresiralo me je povećanje snage.Ako sam dobro shvatio,to vozilo bi bilo 30%na plin,e sad da li bi se moralo atestirati kao vozilo na plin ?Naravno,opet onih 550,a sa druge strane ne bi bilo eko testa,što bi nekim dizelašima produžilo život i upotrebljivost.Konkretno,za saxu 1,5 d,koji ima atmosferski,obični diesel,s kojim sam zadovoljan,ali nije daleko od krepane mačke,koliko bi cca ovaj "dodatak" došao,plativo u kunama ?
Evo,Polki,pošto ti niko neće odgovoriti,ja ću.Nemoj ti to ništa kemijati i ugrađivati, ide ti auto dobro,a kako ti žena vozi,još je to i prebrzo.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 20:06   #54
Eto stvarno sam bio iz znatiželje,zainteresiran,za lpg u dizelaša,ako je ovo shvaćeno kao post za brisanje,žao mi je.Miroslave,nisi Purger,tvrđa je podloga.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 20:51   #55
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
Eto stvarno sam bio iz znatiželje,zainteresiran,za lpg u dizelaša,ako je ovo shvaćeno kao post za brisanje,žao mi je.Miroslave,nisi Purger,tvrđa je podloga.
Baš kad me se shvaća za šarlatana...tko god ovo čita,Kneževo,1991,lada oker 2103 na plin,vlasnik Polki.Ok,ne baš Polki,već Polkijev djeda-ujak,sa imenom i prezimenom,kojeg je Polki uslijed poznih godina,vozao okolo,a u slobodno vrijeme specijalku koristio kao svoju.Ono za saxu je bilo vrlo ozbiljno,a neću ja moliti nekog ugrađivača da mu budem,za moje pare,reklama.Uzgred,kolega je ugradio LR u mazdu,tako grozan štektavi zvuk rada injektora mogu usporediti samo sa skroz sjebanim ventilima od zastave 1300.Lovato,moj,nećujan.,
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 21:38   #56
Pa šta ti nije Mirek napisao post da će ti ugradit, i izmjerit snagu i ak ne valja da ne moraš ništa platit i da sve vadi van i sanira o svom trošku?
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 21:53   #57
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Pa šta ti nije Mirek napisao post da će ti ugradit, i izmjerit snagu i ak ne valja da ne moraš ništa platit i da sve vadi van i sanira o svom trošku?
Ako je to meni napisao,ja bi uzeo godišnji da to odradimo,ako mi je promaklo,jebeš me,nek napiše ponovo,paziti ću bolje.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:01   #58
Sad neznam jel na ovom ili na nekom drugom topicu ali definitivno je bio ili još je taj post ak nije zbrisan
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:17   #59
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Sad neznam jel na ovom ili na nekom drugom topicu ali definitivno je bio ili još je taj post ak nije zbrisan
Ako oće javit će se,ako neće ne mora,tek da malo zakuhamo,možda je Polki malo neozbiljnog stila,ali,isti taj je, do sada oko 400000km prešao na plin.Kada bi se pravila istinita top lista,među prvih dvadesetak sa ovog foruma bi upao sigurno.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 08:52   #60
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
Ako oće javit će se,ako neće ne mora,tek da malo zakuhamo,možda je Polki malo neozbiljnog stila,ali,isti taj je, do sada oko 400000km prešao na plin.Kada bi se pravila istinita top lista,među prvih dvadesetak sa ovog foruma bi upao sigurno.
Polki poslao ti je Miro i broj telefona na privatne poruke da se dogovorite, pa provjeri.
Tu ti je post:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=197
__________________
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.