Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2014., 15:35   #21
Volim povremeno pogledat ratni film, nekako čovjek stekne perspektivu, vidiš da ti nije loše u životu i tako... Mislila sam do danas da imam jak želudac (ne znam zašto, ko klinki su mi dali da gledam Lovca na jelene pa je poslije toga sve nekako kamilica), al eto, učimo dok smo živi.
Ko što kaže eek, mislim da ima scena koje mogu ostat u glavi i cijeli život (osobno, spojler: Gljaša i Fljora trče prema barama, baš su jeli (njegove sestre, što li?) i ona vidi mrtvace pobacane uz kuću; scena s kravom - posebno jer nije cgi nego, jebiga, prava krava; "Izađite kroz prozor i ostavite djecu" i "Voljeti. Imati djecu."). A zadnja scena - pod mostom i Fljora koji puca u Hitlera (ali ne i u Hitlera-bebu) mi baš treba biti takva. Nema veze sad što su Rusi u RL radili na putu do Berlina, al bar na filmu se treba pretvarati da su ljudi bolji no što jesu.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 08:27   #22
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Nema veze sad što su Rusi u RL radili na putu do Berlina, al bar na filmu se treba pretvarati da su ljudi bolji no što jesu.
Da, stvarno su ti Rusi bili skotovi u Drugom svetskom ratu, naročito u onom delu, kada su ničim izazvani došli u grad belih golubova-Berlin.
__________________
...i čim si čuo njeno ime, i pre nego što si je sreo, oduvek si je znao i voleo već vekovima...
RodionRomanovič is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 10:13   #23
Nisam rekla da nisu bili ničim izazvani.

Rekla sam da mi se sviđa kak Klimov ostavlja mrvu sućuti u Bjelorusima - čak i nakon svega što su prešli (je li, izrešetaju SS-ovce umjesto da ih žive zapale; Fljora ne puca u Hitlera-bebu jer je samo beba, još nije postao "ono"). Ponašanje i reakcije ljudi u stvarnom životu i u umjetnosti se ne trebaju podudarati, a zašto i bi? Želja za osvetom je vrlo ljudska, za ono drugo treba puno više hrabrosti i snage.

Razmišljam nekako ovako:
1. umjetnički - Klimov je odlučio da će prekinuti Fljorinu/Bjelorusku degradaciju, daje im tračak nade da čak i nakon ovakve ratne traume mogu ostati ljudi (dok recimo ona to ne može)
2. povijesnopolitički - navodno se u SSSR-u nije pričalo o zločinima njihovih vojnika, a sumnjam da ih nije bilo; uz to, film producira državna firma, valjda i to neke veze ima s prikazom ponašanja vojske
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 13:20   #24
Dobro, lepo si ovo elaborirala.
Izvinjavam se ako sam delovao suviše cinično.
__________________
...i čim si čuo njeno ime, i pre nego što si je sreo, oduvek si je znao i voleo već vekovima...
RodionRomanovič is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 12:15   #25
Strašan film...surovi realizam...rat iz prvog lica.

Sugestivno režiran...odlična uporaba zvuka, zatim kamere iz ruke, te krupnih planova lica na kojima se čita užas rata, izbezumljenost, ljudska tragedija...

Osim visoke umjetničke vrijednosti, film nije snimljen da pobudi niske strasti, već da prikaže čudovište rata ogoljelo i besramno odvratno kakvo i je...
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 12:28   #26
Remek djelo...
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 07:49   #27
Jedan od najboljih (anti)ratnih filmova ikada. Neki dan sam ga ponovo odgledao i uvijek me potrese kao prvi put.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 13:45   #28
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Najbolji (anti)ratni film ikada.
Ispravljeno

Ap Now na drugom mjestu.
mojo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 20:53   #29
od ovog filma se stvarno može dobit PTSP.
i trik je baš u tom da su gl. junaci djevojka i dječak, tj. ranjive skupine. Rat je najzabavniji baš ratnicima, sve to ubijanje, silovanje i palež su u biti jako zabavni- u fimu je to posebno jasno prikazano - doduše ako nisi žrtva.
Ljudi u biti vole ratovati, jedino nevole biti žrtve.

Zato i jesu FMJ i ANow onako zabavni i omiljeni, zato onaj kaplar iz ANOW sav pun elana organizira surfanje u pauzi između bombardiranja a FMJ je pun mačo doskočica , dok su ovdje efekti svih tih junačina prikazani s pozicije njihovih žrtava - dječaka i djevojke izgubljenih na bojištima barbarosse.

Isto to se moglo napraviti i s djetetom vijetnamkinjom i vijetmancem - , i sigurno bi sve te u biti ljudske mačo nakaze , koje su samo u vijetnamu pobile manje-više istim metodama spaljene zemlje 3-4 miliona civila , ispale u mračnijem svjetlu.

Sad napokon imam i dokaz da svi oni pompozni kritičarski šupci što prave top liste filmova nemaju blagog kurca o ničemu, jer nikad nisam na nijednoj njihovoj top listi 10 filmova svih vremena ovo remek-djelo koje je kilometrima superiornije coppolinovoj preradi srca tame ili kubrickovom FJMu.

doduše po meni kraj filma je malo sjeban, djevojka je prikazana kao da je sama tražila to što je dobila, s dječakom koji je odbacuje jer više nije čista (djevica) , dakle po meni kraj je mačističko donekle patrijarhalno sjeban, al i s tako sjebanim krajem je bolji od svega ratnog filma nastalog na zapadu zadnjih 50 godina.
u biti u toj zadnjoj sceni po meni dječak odbacuje svoju humanost, dakle moguće da je to i dodatno namjerno (ili pak podsvjesno- u tom sl. još gore) crnilo za zaključak da se od budućnosti nemamo puno toga za nadati - što današnjica i potvrđuje.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 25.05.2015. at 21:51.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 13:07   #30
U ponedjeljak na HRT3 u 20:00 ne propustite remek djelo Idi i Smotri
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 16:58   #31
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
od ovog filma se stvarno može dobit PTSP.
i trik je baš u tom da su gl. junaci djevojka i dječak, tj. ranjive skupine. Rat je najzabavniji baš ratnicima, sve to ubijanje, silovanje i palež su u biti jako zabavni- u fimu je to posebno jasno prikazano - doduše ako nisi žrtva.
Ljudi u biti vole ratovati, jedino nevole biti žrtve.
Nije rat zabavan nikome tko je vidio njegovo pravo lice. Sjeti se samo scene iskrcavanja na Omaha plaži iz Spašavanja vojnika Rajana. Svakom svjesnom gledatelju će se smrznuti govno u crevima dok gleda samo te scene, bez obzira koliko sadistički ili empatički raspoložen bio.
Ljudi većinom jednostavo nemaju širinu pogleda u svakom ternutku kakvu bi uvijek trebali imati, premda su u suštini altruistična i empatična bića.

Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
Zato i jesu FMJ i ANow onako zabavni i omiljeni, zato onaj kaplar iz ANOW sav pun elana organizira surfanje u pauzi između bombardiranja a FMJ je pun mačo doskočica , dok su ovdje efekti svih tih junačina prikazani s pozicije njihovih žrtava - dječaka i djevojke izgubljenih na bojištima barbarosse.
Ja bih rekao da se u dva prvospomenuta filma radi o grotesknom prikazivanju isčašenih stanja svijesti uzrokovanih abnormalnim situacijama, koje samo vrlo površni gledatelji tumače kao scene sa svrhom razonode. Ali slažem se da je vrlo malo dobrih antiratnih filmova koji sve prikazuju iz perspektive žrtava.


Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
Isto to se moglo napraviti i s djetetom vijetnamkinjom i vijetmancem - , i sigurno bi sve te u biti ljudske mačo nakaze , koje su samo u vijetnamu pobile manje-više istim metodama spaljene zemlje 3-4 miliona civila , ispale u mračnijem svjetlu.
Jebiga, u uvjetima gerilsko-partizanske borbe zamagljuju se granice između civila i vojske. Nije da time opravdavam zločinačke ideologije niti intervencionističku politiku supersila, samo primjećujem odnose između nevoljnih sudionika koji se bore za goli život.

Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
Sad napokon imam i dokaz da svi oni pompozni kritičarski šupci što prave top liste filmova nemaju blagog kurca o ničemu, jer nikad nisam na nijednoj njihovoj top listi 10 filmova svih vremena ovo remek-djelo koje je kilometrima superiornije coppolinovoj preradi srca tame ili kubrickovom FJMu.
Moraš računati i na komercijalni faktor; da uloženo mora biti višestruko nadmašeno isplaćenim, inače nikakvih filmova ne bi ni bilo.

Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
doduše po meni kraj filma je malo sjeban, djevojka je prikazana kao da je sama tražila to što je dobila, s dječakom koji je odbacuje jer više nije čista (djevica) , dakle po meni kraj je mačističko donekle patrijarhalno sjeban, al i s tako sjebanim krajem je bolji od svega ratnog filma nastalog na zapadu zadnjih 50 godina.
u biti u toj zadnjoj sceni po meni dječak odbacuje svoju humanost, dakle moguće da je to i dodatno namjerno (ili pak podsvjesno- u tom sl. još gore) crnilo za zaključak da se od budućnosti nemamo puno toga za nadati - što današnjica i potvrđuje.
Pa nije baš odbacio svoju humanost i nadu u budućnost kad više nije htio pucati u svoju predodžbu bebe za koju je znao što će postati. Naprotiv, baš tu je našao i zadržao svoju humanost.
A slike sa mladim Hitlerom u "neutralnoj" fazi mogle bi nas natjerati da se zapitamo gdje je naša humanost.
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 22:31   #32
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
U ponedjeljak na HRT3 u 20:00 ne propustite remek djelo Idi i Smotri
Pogledao, stvarno je jedan od najboljih svoje vrste, ali bogami težak za gledati.
__________________
"I hate listening to people’s dreams. It’s like flipping through a stack of photographs. If I’m not in any of them and nobody’s having sex, I just don’t care." D.R.
mah11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 00:27   #33
Ponovio ga, psihicki se pripremio i dotukao me opet. Film nakon kojeg cijenis svoj zivot. A respect za Klimova koji se umirovio nakon tog remekdjela, spada valjda u 1% redatelja koji nisu prodali svoj ugled.
MagicRat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2020., 06:07   #34
come and see(1985) elem klimov

...ako ste pogledali ovaj film zanima me što mislite o ovom osobno majstorskom djelu...osobno smatram da je najbolji film o ww2 koga nitko ne želi pogledati dva puta...https://www.youtube.com/watch?v=aGdltVLfbmc
bagatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2020., 22:48   #35
evo bas ga pogledao i reko da vidim jel postoji tema na forumu... strasan film, ne mogu reci zabavan/zanimljiv, samo strasan i kako je gore netko napisao tezak za gledati...
Ante hardver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 19:35   #36
Quote:
Ante hardver kaže: Pogledaj post
evo bas ga pogledao i reko da vidim jel postoji tema na forumu... strasan film, ne mogu reci zabavan/zanimljiv, samo strasan i kako je gore netko napisao tezak za gledati...


Di se moze pogledat film
Marik22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2020., 20:53   #37
Quote:
Marik22 kaže: Pogledaj post
Di se moze pogledat film
tu
Mark Ronson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2020., 12:47   #38
Meni najbolji ratni/anti-ratni film svih vremena, ovo zapravo i nije film, ovo je grozota realnosti i u svom životu nisam jos naišao na film koji je realističnije napravljen da prikaže tu grozotu, išlo se do ekstreme glede samog rađenja filma.

Mali u filmu je čak bio hipnotiziran da iskusi pravi PTSP i prikaže ga na filmu, te je mali one bore oko očiju dobio od stvarnog stresa, nikakva maska ili išta slično.

A da ne pričam o pravim mecima u filmu, i ona scena kad kravu ubiju primjerice, znaci krava se stvarno ubije.

Nije ovo film za sve.

Strašan film... baš strašan.
Star-Lord is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2021., 03:37   #39
Meni nije bio mučan za gledanje ali je svejedno odličan. Klimov je više pažnje posvetio izgradnji atmosfere i zvukovima nego fabuli. Najzanimljiviji detalj je Florijova degradacija kako prolazi kroz strahote. Što je više u ratnom ludilu, to mu je lice sve starije.
Slažem se s prethodnim komentarima da je ono pogubljenje na kraju ispalo malo patetično. Vjerojatno je redatelj morao prikazati partizane kao pravednike.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2021., 17:15   #40
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Meni nije bio mučan za gledanje ali je svejedno odličan. Klimov je više pažnje posvetio izgradnji atmosfere i zvukovima nego fabuli. Najzanimljiviji detalj je Florijova degradacija kako prolazi kroz strahote. Što je više u ratnom ludilu, to mu je lice sve starije.
Slažem se s prethodnim komentarima da je ono pogubljenje na kraju ispalo malo patetično. Vjerojatno je redatelj morao prikazati partizane kao pravednike.
U takvom užasu ne možeš ništa drugo nego samo ostariti. I to preko noći.
Žalosna činjenica je kako je to tek jedna slika, prikaz tek jednog od 600-tinjak identičnih događaja.

I da, kraj je patetičan, jer nema tu mjesta pravedništvu, razumijevanju, pregovaranju... već gamad zatučš bez da trepneš. A da je doista gamad u pitanju najbolje pokazuje ponašanje 2nd SS Panzer Division "Das Reich" koja je iz Rusije prebačena na zapad, u Francusku gdje je nastavila sa "pothvatima" poput ovih prikazanih u filmu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Oradou...Glane_massacre
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.