Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2010., 00:13   #1001
OKP je uvijek vezan za osobu, tj tvoje osobne probleme i tvoju osobnost. Ako pročitaš nečije simptome neće se oni kod tebe razviti -ne trebaš se brinuti oko toga.
Super je što znaš da je to što ti se događa OKP i odmah možeš reći neću napravit to i to! i ako imaš potrebu za pranjem, pokušaj oprat npr ruke ejdnom i gotovo nema više! ništa se neće desiti

a sad idem poslušati vlastiti savjet
eryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 00:48   #1002
Hvala na odgovorima eryn.
za lijekove sam pitala jer sam negdje pročitala da je nekim ljudima dosta lakše s lijekovima sve to skupa podnosit, znam da ovisi od slučaja do slučaja, pa čak i da i ne djeluju najbolje koliko mogu, bilo bi mi super bar da mi smanje napetost i depresiju, bar neštoooo jer nekad imam osjećaj da ću eksplodirat a nekad sam skroz jadna i bezvoljna jer sam u depri ah a nekad to sve u kombinaciji

i ja sam šutila -7 godina dok nisam uspjela progovorit i sad mi je teško nekad pričat, pa to je sedam godina držanja u sebi, samo dok se sjetim koliko je prošlo panika me uhvati, a trebat će proć još puno puno da se vratim u neku normalu.

valjda će biti bolje, bitno da se krene

odgovorila bi ti na pitanje al nemam neko slično iskustvo
kantariona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 10:09   #1003
@kantariona: ne znam koji su ti točni simptomi; mene najviše muče nemoralne misli sekusalnog karaktera...tako je sve i počelo, ali sam prešla hrpu toga -ne bih se nečeg mogla sjetiti i pukla bih oko toga (ludo!!!), no nikad nisam imala strah od bakterija, zaraze i sl. nisam perač

hmm..meni je sada kad sam progovorila jednom sve lakše pričati o tome, ali kada sam krenula psihijatru prvih par mj sam sve na kapaljku pričala.

čini mi se da te sve to ipak muči previše da bi skroz funkcionirala (ja se isto znam osjećati tužno, depresivno zbog same činjenice da me sve to muči) i lijekovi bi sigurno pomogli u nekoj mjeri; samo nemoj ništa na vlastitu ruku uzimati! posjeti psihijatra nekoliko puta (ne mora bit privatnik, jer znam da su svima nama i financije problem) i vjeruj mi, sam razgovor oko toga će ti pomoći jako puno jer ćeš skužit da je to sve u tvojoj glavi i da ima hrpetina ljudi s istim problemom!!!

samo hrabro
eryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 16:37   #1004
Ne znam da li se ovo moze svrstati pod ovu temu...ali ja imam cudan 'obicaj' da brojim stvari. Npr. brojim koliko je ljudi u prostoriji, po nekoliko puta, recimo u svojoj kuci, to je najbanalniji slucaj i to prilikom brojanja dobro pazim na strane i brojim sa svih strana, ponovo i ponovo...

Najgore mi je kad pocnem brojati ljude ljude u prostoriji gdje ih ima puno, npr. amfiteatru ili autobusu.
Ali ne da samo brojim ljude, brojim i prozore, bandere, ili one kocke na putu, cak dok se vozim u autu brojim isprekidane bijele linije na cesti.
To me nekad stvarno smara i dosta puta me i glava zna zaboliti od toga.


Ne znam da li je iko prije naveo ovakvo nesto (puno ima za procitati), ali bi voljela ukoliko ima neko sa slicnim ponasanjem da se javi, da podijelimo iskustva...
zjaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 16:41   #1005
zjaka, skoro svatko od nas ima takva iskustva s brojenjem.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 16:44   #1006
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
zjaka, skoro svatko od nas ima takva iskustva s brojenjem.


to mi je 'drago' cuti!
zjaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 18:21   #1007
hello, pa ja se ne sjećam da sam brojala, jednom sam neku riječ na plakatu pročitala pa ponavljala dosta dugo -dok nisam došla do frendice

ali vjerujte mi ima punooo težih simptoma, makar i od ovakvog "običnog" brojanja čovjek pomisli da ludi i glava boli.

jednostavan recept: suzdrži se od brojanja, kad kreneš reci neću i počni pričat s nekime, pokušaj se sjetit riječi neke pjesme, nazovi nekog na mob il pošalji sms; u autu upali radio i pjevaj na glas pjesmu smao da ne brojiš crte-samo da odvratiš pažnju! s vremenom ćeš prestat brojat -neće to biti preko noći, ali mislim da bi se brzo mogla riješiti te navike

nadam se da sam malo pomogla
eryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 00:44   #1008
Quote:
eryn kaže: Pogledaj post
hello, pa ja se ne sjećam da sam brojala, jednom sam neku riječ na plakatu pročitala pa ponavljala dosta dugo -dok nisam došla do frendice

ali vjerujte mi ima punooo težih simptoma, makar i od ovakvog "običnog" brojanja čovjek pomisli da ludi i glava boli.

jednostavan recept: suzdrži se od brojanja, kad kreneš reci neću i počni pričat s nekime, pokušaj se sjetit riječi neke pjesme, nazovi nekog na mob il pošalji sms; u autu upali radio i pjevaj na glas pjesmu smao da ne brojiš crte-samo da odvratiš pažnju! s vremenom ćeš prestat brojat -neće to biti preko noći, ali mislim da bi se brzo mogla riješiti te navike

nadam se da sam malo pomogla
pozdrav,

hvala ti puno sto si se javila...znam ja da se trebam suzdrzati...i to uradim kad shvatim da brojim i onda skrenem misli negdje drugo, ali dok to radim nesvjesno, ne mogu nista (jednom sam se uhvatila da sam izbrojala vise od 300 isprekidanih linija). Kad postanem svjesna, odmah i prestanem, ali se prije toga dobro namucim i tako bezveze energiju potrosim...

koliko to moze biti zamorno..
zjaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 00:56   #1009
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
zjaka, skoro svatko od nas ima takva iskustva s brojenjem.
Da, brojevi su mi najdraži. Ima loših i dobrih. Iako sam ja velik dio tih mentalnih kompulzija odbacila.
erika x is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 01:35   #1010
ja sam u fazi da izvodim kompulziju i ritual mi se užasnooo zakomplicirao, tako da sam zapetljana u krug! 2 tjedna sam čekala i nisam izvodila kompulziju ali sam se osjećala kao zombi cijelo to vrijeme, pa sam ponovila kompulziju samo da se ta tupost promijeni. sada sam opet nigdje jer se stalno vrtim u krug:kompulzija pa ritual za poništavanje te radnje u kojem uvijek zapnem, uzrujam se i sve ispočetka.

ako netko ima iskustva s odbacivanjem i/ili odupiranjem ritualima i kompulzijama molim vas podijelite saznanja

ćaoo
eryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 01:39   #1011
Jedno pitanje: s obzirom da imate tako jako izražene kompulzije, pijete li ikakve lijekove?
Jer znam po sebi da oni gotovo potpuno (bar meni) uklanjaju tu potrebu.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 01:44   #1012
Eryn ja imam iskustva sa time i moram ti reći da je odbacivanje kompulzija dio izlječenja i da je izlječenje jednako bolno kao i sam poremećaj. Znam da te to ne veseli, ali to ti je istina. Želja za izlječenjem će doći kad se umoriš od poremećaja i kad ti dosadi više živjeti u ropstvu. No nemoj se forsirati sve u svoje vrijeme, kad osjetiš da više ne možeš tako, potražiti ćeš pravu pomoć i polako ćeš korak po korak mijenjati svoje ponašanje. Da te razveselim oko 70-80% ljudi se uz dobrog psihoterapeuta može izliječiti. Ja nisam išla na psihoterapiju i velikim djelom sam bolje, ali ako imaš mogućnosti svakako otiđi na kognitivno-bihevioralnu terapiju kad osjetiš da je vrijeme. Dotad možeš čitati stručnu literaturu i forum da shvatiš s čim imaš posla. Ne brini se napredak i oslobođenje je moguće, ali uz velik trud i jaku volju. Korak po korak, nema ništa preko noći.
erika x is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 11:15   #1013
hvala na odgovorima!

@magic: uzimam 3 lijeka -ali mi prvi/jedan od ta 3 nije pomogao (cipralex) u riješavanju opsesivnih misli i potreba. samo mi jedan pomaže u nekoj mjeri, ono da stvarno vidim neku promijenu nakon šta ag uzmem npr u većoj dozi. ali sad je stanje takvo da je doktoricu strah da bi micanje s nekog lijeka bio još veći šok za organizam.

@erika: oko 1 i pol godinu idem psihijatrici, i prije 3 tj sam konačno našla super psihologinju koja baš radi KBT za OKP, tako da sam što se tiga tiče na početku. sve sam forume, članke prešla tako da me ona pitalaa koliko ti to istražuješ?! ali takva sam, informiram se oko svega pogotovo želim znati šta mi se događa i kako se borit s OKPom. mislim da je u ovom sl dobro znat s čime imamo posla, zar ne?

sada čitam jednu super knjigu koja opisuje KBT za OCD.

uff i činilo mi se da je to izlaganje situacijama i prevencija rituala teško, ali sada kad se borim s time u istoj je razini kao poreemćaj. dobro si to rekla :S
meni su sve opsesije vezane uz seksualne misli koje smatram nemoralnim i dosta je toga vezano uz tjelesne izlučevine i sekrete. sve ide u tom smjeru i ugl je sve skupa samo na mentalnoj razini bez radnji
eryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:47   #1014
To Eryn: Kužim te skroz jer sam i sama imala slične opsesije. Ti vjerojatno imaš onaj pure O tip OCD-a. On se malo teže liječi, ali je izlječiv. Što se tiče izlaganja, istina je da je u početku strašno, ali je po meni još strašnije bit stalno pod strahovima ocd-a. Nakon izlaganja anksioznost postupno pada i nestaje. To je ono što mi ne razumijemo jer bježimo od te anksioznosti, a treba joj se prepustiti u tome je kvaka, jer onda ona dođe i prođe.

Vjerujem ti da si sve istražila i da si temeljita jer to ti je ipak dobra strana opsesivnosti, nema nitko tko je toliko temeljit kao mi. Meni se čini da si na dobrom putu i želim ti puno sreće. Ne zaboravi da je izlaganje strahovima jako bolno, ali još je bolnije živjeti cijeli život sa ocd-em, nakon izlaganja slijedi mir, a ocd nudi samo beskrajnu patnju.
erika x is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 16:35   #1015
@erika: hvala na potpori, pomoglo mi je ovo šta si napisala. jer mi uvijek iznova daje snage spoznaja da netko kuži šta pričam!!! meni je rečeno da imam srednji tip ocd-a po snazi, jer neki ljudi ne mogu doslovno iz kuće izaći!!! ali kad me primi tokom zadnjih 6 mj onda sam totalno u tome, izdeprimirana i onda to prođe i to što me ubijalo mi je smijurija. ali lako uvijek reć da se nešto izignorira, teže to napravit
i sada me mučila tupost u zadnja 3 slučaja opsesija zbog neponištavanja. i po prirodi sam nestrpljiva: ja bi ono tu je problem, nađimo riješenje cap-cap.
a temeljitost se bogme razvije do kraja hehe

i da!!! zar se još uvijek provode kirurški zahvati!?čak sma pročitala da ih ima 4 vrste, zvuči skeri totalno!

zauzvrat šaljem isto dobre želje i suzbijanje ocd-a kod svih vas, be brave and smile
eryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 19:11   #1016
Quote:
erika x kaže: Pogledaj post
Eryn ja imam iskustva sa time i moram ti reći da je odbacivanje kompulzija dio izlječenja i da je izlječenje jednako bolno kao i sam poremećaj. Znam da te to ne veseli, ali to ti je istina. Želja za izlječenjem će doći kad se umoriš od poremećaja i kad ti dosadi više živjeti u ropstvu. No nemoj se forsirati sve u svoje vrijeme, kad osjetiš da više ne možeš tako, potražiti ćeš pravu pomoć i polako ćeš korak po korak mijenjati svoje ponašanje. Da te razveselim oko 70-80% ljudi se uz dobrog psihoterapeuta može izliječiti. Ja nisam išla na psihoterapiju i velikim djelom sam bolje, ali ako imaš mogućnosti svakako otiđi na kognitivno-bihevioralnu terapiju kad osjetiš da je vrijeme. Dotad možeš čitati stručnu literaturu i forum da shvatiš s čim imaš posla. Ne brini se napredak i oslobođenje je moguće, ali uz velik trud i jaku volju. Korak po korak, nema ništa preko noći.
Lijepo, drago mi je da je netko uspio kontrolirati kompulzije. Istina je, to je tako teško. Meni više nego anksioznost stvara neku živčanost.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 20:04   #1017
opsesive compulsive dis(order)
KLP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 20:06   #1018
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
zjaka, skoro svatko od nas ima takva iskustva s brojenjem.
ja ne, nikada to nisam volio, zapravo ne volim brojeve opcenito, sreca cuo sam da je i Pitagora volio brojati, pa pridruzi se, i postani scientist
KLP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 20:09   #1019
Quote:
KLP kaže: Pogledaj post
opsesive compulsive dis(order)
Obsessive sveznalice, ne opsesive Na kojoj se jos temi neces nac, Gospode Trolle? Kako smo jadni zeljni paznje, joj joj.... Sigurno je sve suprotno onome kako si se opisao, kako te svi vole....
__________________
When you aim for perfection, you discover it's a moving target. ~George Fisher

all_together is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 23:05   #1020
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Lijepo, drago mi je da je netko uspio kontrolirati kompulzije. Istina je, to je tako teško. Meni više nego anksioznost stvara neku živčanost.
Taj osjećaj kad se suočavaš sa strahovima i kada odbijaš izvršiti kompulzije je u početku skoro nepodnošljiv, ali sa svakim novim suočavanjem je sve podnošljiviji. S vremenom shvatiš da je toliko glupo što si se uopće s tim zamarao i da je to potpuno nevažno pitanje.
Ono što mi ne shvaćamo u početku jest da će taj osjećaj anksioznosti kod odbijanja kompulzije proći, a i da će sa svakim novim odbijanjem padati moć ocd-a nad nama. Prilikom suočavanja sa strahovima i odbijanja izvršavanja kompulzije zna doći do depresije i to očajne, tako je meni bilo, i onda misliš da nikad neće biti bolje i da to suočavanje nema smisla, ali itekako ima. Jer depra prođe, a i jako se s vremenom smanje strahovi i izgube moć nad nama. Nemojte zaboraviti da ocd laže i da vam nudi nekakav ključ i obećaje da će ako izvršite kompulziju biti bolje, ali onda se svaki put iznova razočaramo. Ne zaboravite da ocd uvijek laže i vjerujte psihoterapeutu i zdravom razumu jer ništa se neće loše dogoditi ako ne izvršavate besmislene rituale.
erika x is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.