Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2014., 11:46   #6101
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem sa time, ja ovdje 50 godina, i još uvijek mislim da nema bolje zemlje na svijetu.

Usput, sretnem neki dan jednog poznanika iz ZG, koji je isto jako dugo ovdje, već nekoliko godina u penziji, i koji nikad baš nije puno radio, više primao pomoć za nezaposlene, nego radio. Pitam ga kako mu ide, on kaže nikad bolje, penzija mjesečno 475 funti, ima besplatan stan u središtu Londona sa dvije sobe i jednu ponekad iznajmljuje, i živi odlično. Nevjerovatna zemlja!
Da, nevjerojatna zemlja. Netko rinta po cijeli dan na poslu, placa stan od 700 funti pa na dalje,rezije, placa veliki porez, krediti za stan ili kucu se odplacuju cijeli radni vijek.... A netko lijencari,ne radi nikakav posao,prima beneficije,besplatan smjesta i opet mu dobro . Totalno nepravedno, mislim da samo pojedini slucajevi to zaslucuju, oni koji nisu sposobni za rad a ne to davati svima, pogoto ne mladima koje se krivo uci... A kad procitam kako mjenjaju zakone zbog imigranata da nebi dobili koju pomoc, bilo bi im pametnije da se pozabave svojim narodom .
SweetDaisy is offline  
Old 22.09.2014., 12:43   #6102
Pozdrav!

Zanima me kako stoje poslovi u industriji,točnije moje zanimanje je tehničar za mehatroniku i imam 7godina iskustva na održavanju industrijskih mašina za šivanje i pakiranje. Pretpostavljam da im je tekstilna industrija dno dna kao i u svakoj zemlji(ispravite ako griješim) pa pokušavam pronaći poslove na održavanju i proizvodnji ostalih industrijskih strojeva. Mogu li očekivati neku pristojnu plaću za to zanimanje ili me čeka njihov minimalac? I dal priznaju moju svjedodžbu iz srednje škole? Jer tu ima posla sa strujom(premda me više zanima posao sa mehanikom jer u tome imam hrpe iskustva). Svaki info cijenim i zahvaljujem se
ninac is offline  
Old 22.09.2014., 12:59   #6103
@sweetdaisy, jasno, neke stvari za nevjerovati, koliko su Britanci darežljivi. Meni je drago da moj poznanik sa 72 godine sada dobro živi, ali mi je žao što godinama ostavlja sav novac u kladionicama. Tamo provede skoro čitav dan.

@ninac, u VB svjedodžbe nisu toliko važne, najvažnije je iskustvo i marljivost, sigurno negdje ima potrebe i za tvojom strukom.
Blues Dada is offline  
Old 22.09.2014., 16:00   #6104
Quote:
Blessy1230 kaže: Pogledaj post
ovo postaje sve kompliciranije
znaci prijava na adresu. gdje to obavit? u policiji? jooooj
Ne znam kakva je tvoja situacija. Ja zivim u kuci sa svojim partnerom, on je pozvao telefonom council i prijavio me. Koliko se sjecam, oni su nam poslali neki formular koji sam poslala nazad. Kasnije je stigao 'Revised Council bill' na kojem su oba imena. To je dokaz o mojoj adresi koji koristim ako treba.

Ne moras zapravo nigdje ici, sve se obavlja telefonom i postom.

Sto se tice prijave kod doktora, takodje je samo trebao dokaz o adresi (putovnicu mi nije ni pogledala). Doduse, vec sam tamo bila registrirana kao privremeni pacijent (na 6 mjeseci).
thaichi is offline  
Old 22.09.2014., 16:11   #6105
Quote:
Rickey Mourke kaže: Pogledaj post
Pa to i meni nije jasno. Budem pitao u HR pa ću znati više.
Ja bih se malo zabrinula na tvom mjestu. Meni izgleda kao klasican rad na crno, jer ako nemas NINO kompanija ne moze placati takse niti penziju putem HMRC. To bi znacilo da malo stede na tebi, ili zaista nemaju pojma. Cudno je doduse sto ti placaju preko racuna. U svakom slucaju nemas nikakav insurance.

Po mom misljenju trebao bi inzistirati da ti obezbjede certificate jer bi mogli i oni i ti imati problema.
thaichi is offline  
Old 22.09.2014., 16:37   #6106
@Blessy1230 - prijava adrese nema veze apsolutno nikakve s policijom Kao kod nas, prihvatljivi dokaz adrese u engleskoj je racun s tvojim imenom, racun za plin, struju, landline, vodu, council tax. Ako iznajmis Stan, mozes iskoristiti Ugovor o najmu za dokaz adrese. Ovisi za sto Ti treba, ako otvaras racun u banci, Oni mogu prihvatiti pismo od poslodavca da radis tako recimo.

Ako imas nekih nedoumica slobodno mi pisi, pokusat cu Ti pomoci jer Sam i ja bio pogubljen i sve sto Nisam ja znao, pomogao mi je Google.
overkill1608 is offline  
Old 22.09.2014., 17:11   #6107
Quote:
thaichi kaže: Pogledaj post
Ja bih se malo zabrinula na tvom mjestu. Meni izgleda kao klasican rad na crno, jer ako nemas NINO kompanija ne moze placati takse niti penziju putem HMRC. To bi znacilo da malo stede na tebi, ili zaista nemaju pojma. Cudno je doduse sto ti placaju preko racuna. U svakom slucaju nemas nikakav insurance.

Po mom misljenju trebao bi inzistirati da ti obezbjede certificate jer bi mogli i oni i ti imati problema.
Oni meni plaćaju sve, bar tako piše na Payslip-u, na kojem se vidi koliko izdvajaju mjesečno. Imam privremeni NINO na tom Payslip-u.

Jbt, ovo je k'o neka zona sumraka
Rickey Mourke is offline  
Old 22.09.2014., 23:11   #6108
@Ricky Mourke

Ahaaa... nisam znala da imas privremeni NINO. Mada ovo sto sam nasla na HMRC website bas mi ne djeluje povoljno po tebe, osim ako uskoro ne zamjenis temporary za stalni.

The PP999999P temporary NINO may be "allocated" by pension schemes for the purpose of HMRC reporting. The PP prefix will continue to be accepted by the Quality Standard. However, it is not a valid NINO for National Insurance purposes so employers should not use it for NIC payroll purposes.

These are Temporary Numbers which were used by employers and DWP when they did not know an individual's NINO.

Employers are no longer permitted to use TN numbers and they will not be accepted by the Quality Standard. If the employer does not know an employee's NINO when they submit their end of year return, they should leave the NINO box blank, enter the employee's date of birth and gender in the appropriate boxes on the form, following the guidance in Employers’ Guidance, or on the HMRC internet site.

Mozda netko drugi zna nesto vise o tome ili je imao temporary NINO...
thaichi is offline  
Old 22.09.2014., 23:45   #6109
Pozdrav

Dečko i ja razmišljamo o odlasku iz Hrvatske, zasad je plan London.
Po vašem iskustvu koliko je teško medicinskoj sestri (1 godina radnog iskustva tj.odrađen pripravnički staž koji sad ide u radno iskustvo) i informatičaru (ali nije programer!) naći tamo posao?


Tek smo se počeli informirati oko svega. Ovih dana ću pročitati cijelu temu unatraške, pa se ispričavam ako ste već pisali o tome
Dadushka is offline  
Old 23.09.2014., 00:35   #6110
Lyca mobile - pozivi za Hrvatsku na fiksnu mrezu 7 penija,a mobitel 12p po minuti.
kale ji is offline  
Old 23.09.2014., 06:12   #6111
Quote:
thaichi kaže: Pogledaj post
@Ricky Mourke

Ahaaa... nisam znala da imas privremeni NINO. Mada ovo sto sam nasla na HMRC website bas mi ne djeluje povoljno po tebe, osim ako uskoro ne zamjenis temporary za stalni.
Nadam se da ću ga dobiti. Dobro jutro. Gym time
Rickey Mourke is offline  
Old 23.09.2014., 11:35   #6112
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
@sweetdaisy, jasno, neke stvari za nevjerovati, koliko su Britanci darežljivi. Meni je drago da moj poznanik sa 72 godine sada dobro živi, ali mi je žao što godinama ostavlja sav novac u kladionicama. Tamo provede skoro čitav dan.

@ninac, u VB svjedodžbe nisu toliko važne, najvažnije je iskustvo i marljivost, sigurno negdje ima potrebe i za tvojom strukom.
Hvala Blues Dada
ninac is offline  
Old 23.09.2014., 14:05   #6113
pozdrav
dont hate me please,ali dosta,jebeno mi je dosta da me poslodavci jebu u hr,ne plaćaju ili mi daju nogu kak im se sprdne bez obzira što radim pošteno i kvalitetno
molim nekoga tko zna za nekoga da zapošljava u irskoj ili eventualno engleskoj (zbog zabrane teže)-znam da nije taj topic,ali ako netko pročita može i norveška,austraija,danska (ispričavam se ,ali da stvarno postam uokolo već mi je dosta-šaljem hrpe zamolbi i ovak svaki dan i umorna sam).imam fax,znam engleski,radila sam svašta-može recpcija,ured,rad u nekom dućanu sa robom ,whatever,...ako ko radi u kakvoj firmi ili na nekom fakultetu možda zna za koje radno mjesta... ispričavam se zbog posta,ali jebeš hrvatsku,ako nemaš veze i para.molim na pm i kakav mail -ne fb!
moria3 is offline  
Old 23.09.2014., 15:24   #6114
Quote:
moria3 kaže: Pogledaj post
pozdrav
dont hate me please,ali dosta,jebeno mi je dosta da me poslodavci jebu u hr,ne plaćaju ili mi daju nogu kak im se sprdne bez obzira što radim pošteno i kvalitetno
molim nekoga tko zna za nekoga da zapošljava u irskoj ili eventualno engleskoj (zbog zabrane teže)-znam da nije taj topic,ali ako netko pročita može i norveška,austraija,danska (ispričavam se ,ali da stvarno postam uokolo već mi je dosta-šaljem hrpe zamolbi i ovak svaki dan i umorna sam).imam fax,znam engleski,radila sam svašta-može recpcija,ured,rad u nekom dućanu sa robom ,whatever,...ako ko radi u kakvoj firmi ili na nekom fakultetu možda zna za koje radno mjesta... ispričavam se zbog posta,ali jebeš hrvatsku,ako nemaš veze i para.molim na pm i kakav mail -ne fb!
Ovdje ti se ne zaposljava na nacin ako netko nekoga zna da me ubaci na neki posao. To tako funkcionira u Hrvatskoj,ali ovdje ne. Uglavnom vecina poslova je oglasena preko posrednickih agencija,firma da agenciji profil radnika kakvog zeli i agencija oglasava posao. Ako imas dobar CV agencija te kontaktira. Ako imas zavrsen fakultet i ako je taj tvoj smjer trazen, onda i nije bas veliki problem dobiti posao ovdje,bez obzira na zabranu. Ako stvarno zelis napustiti Hrvatsku, prvo se odluci gdje bi se preselila. Onda odes na stranice gdje se poslovi oglasavaju i trazis sta te zanima. Ili kontaktiras neku agenciju.
SweetDaisy is offline  
Old 23.09.2014., 19:23   #6115
Quote:
Dadushka kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Dečko i ja razmišljamo o odlasku iz Hrvatske, zasad je plan London.
Po vašem iskustvu koliko je teško medicinskoj sestri (1 godina radnog iskustva tj.odrađen pripravnički staž koji sad ide u radno iskustvo) i informatičaru (ali nije programer!) naći tamo posao?


Tek smo se počeli informirati oko svega. Ovih dana ću pročitati cijelu temu unatraške, pa se ispričavam ako ste već pisali o tome
Evo jednog natječaja za medicinske sestre; objavljeno na http://www.posao.hr/poslovi/zupanija/inozemstvo/ (traje do 30.10) ,detaljnije: http://www.posao.hr/oglasi/nurse-m-f/367421/ Mislim da oni redoviti traže medicinske sestre kod nas i često stavljaju oglase. Mislim da informatičari imaju velike šanse za dobivanje posla.
Borgen is offline  
Old 23.09.2014., 20:30   #6116
situacija: prijateljica slala aplikaciju za purple card 2 puta i zaboravila slucajno strihirati iznos za placanje fee-a i posalje 3. put iz skotske zajedno s cekom za placanje i odgovore joj da ce razmotriti njenu aplikaciju unutar 6 mjeseci dok se na bankovnom racunu vidi da je cek isplacen. Da li netko slucajno zna koliko se oko prilike ceka? (nalazimo se u skotskoj na strucnoj praksi i studenti smo)
KrmeZvanoNerast is offline  
Old 23.09.2014., 21:05   #6117
Oko mjesec dana, ali uvijek dobiješ pismo da će se riješiti unutar 6 mjeseci, tako da ne brinite. Treća sreća
lahor is offline  
Old 23.09.2014., 22:28   #6118
daisy tenks na odgovoru,ali ak znaš neke linkove agencija,bila bih zahvalna,probala sam sve od str. za poslove u londonu,dublinu,oslu,linkedin..u hr. nemrem nać posao,pogotovo ne na dulje..jerbo sam ili prekvalificirana ili ne traže tu struku ili su uzeli drugoga,...inače znam par ljudi koji su dobili posao i u irskoj i u engl. prek veze i nikom niš.ja preko tih ljudi nemogu jer su zaboravili na ovaj dio svijeta čim su dobili plaću sa stranom valutom.
moria3 is offline  
Old 23.09.2014., 22:56   #6119
Quote:
moria3 kaže: Pogledaj post
daisy tenks na odgovoru,ali ak znaš neke linkove agencija,bila bih zahvalna,probala sam sve od str. za poslove u londonu,dublinu,oslu,linkedin..u hr. nemrem nać posao,pogotovo ne na dulje..jerbo sam ili prekvalificirana ili ne traže tu struku ili su uzeli drugoga,...inače znam par ljudi koji su dobili posao i u irskoj i u engl. prek veze i nikom niš.ja preko tih ljudi nemogu jer su zaboravili na ovaj dio svijeta čim su dobili plaću sa stranom valutom.
Samo u google upises jobs in the UK i izbacit ce ti dosta stranica na kojima se oglasavaju poslovi ili upises recruitment agencies in the UK. I onda mozes vidjeti koje poslove nudi koja agencija. Neznam bas da se u UK dobivaju poslovi preko veze,jer kad izade natjecaj za neki posao prednost pri zaposlavanju imaju stanovnici UK i EU (osim nas),ako ne mogu naci nikoga tek onda se zaposljavaju ljudi iz drugih zemalja. Naravno,uvijek ima zanimanja kojih fali pa je njima lakse do dozvola.

Znam da je u Hrvatskoj teska situacija zbog posla, ali poslovi kao prodavacica ili rad na recepciji i nije bas dobro placen nigdje. Troskovi zivota u UK ili Norveskoj su jako visoki i sa tom placom bi se prezivljavalo a ne zivjelo. Kada se placa u funtama preracuna u kune super zvuci ali isto tako treba preracunati i mjesecnu cijenu stana,rezija,hrane i drugih sitnica i onda dobro razmisliti dali se vrijedi preseliti.
SweetDaisy is offline  
Old 24.09.2014., 10:17   #6120
ma,znam to sve...i predobro...što se tih poslova tiče ,"spala" sam na njih jer bolje poslove dobivaju upravo lokalci.ugl. niš..hvala još jednom.
moria3 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.