Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2016., 00:28   #2141
Quote:
min_swe kaže: Pogledaj post
i morat cu na kraju uzeti nekoga samo zato storma sve sakramente.kakvo god da misljenje imali o vjeri i postivanju vjere,morate priznati da je to zalosno.
Suosjećam.
Imam jednu osobu s kojom sam dovoljno dobra, a da odgovara kriterijima.
Sad je lako, prvo dijete, ionako je htjela biti kuma maloj, ali za svu buduću djecu ću joj morati to prikazati kao višestruku čast ili ću si moći kosu počupati tražeći nekog drugog.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 01:14   #2142
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
naravno, svi oni koji su u crkvenom braku, Ĺľive u skladu s vjerom.
Ne znam kako ne vidis da to nisam rekla.
Napisao je netko da pravilo o tome smije li kum bit nevjencan u crkvi ne postoji. A postoji - i spada pod zivot vjernika.

Nisam argumentirala ni za ni protiv, samo prepisala kanonski zakonik.
Pravila postoje, svidala ti se ili ne.
Ne razumijem cemu uopce argument losih vjernika u crkvenom braku i obrnuto... Pa i u mojoj struci postoje ljudi koji su losi u svom poslu unatoc diplomi, ne znam zasto bi bilo ista drugacije s necim za sto ti ne treba pet godina skole za dobit papir.

A tu se poteze i problem tih brakova - koji su opet, kao i dosta krstenja kod kojih nije bitno je li kum vjernik ako smo si dobri - crkveno sklopljenih radi sela/sto ce ljudi rec/da se baba ne naljuti/jer je obicaj...

Quote:
gandalfina kaže: Pogledaj post
Evo friška sam kuma djetetu, nisam u braku (ni formalnom, ni neformalnom ), ali mojoj frendici koja živi u građanskom braku je svećenik rekao da vjenčana kuma može biti, ali krsna ne iz istih gore spomenutih razloga.
I ok, njoj nije bed i ne radi neku frku oko toga. Takva su crkvena pravila i bok - prihvatiš ili zaobiđeš.
Vjencana kuma moze biti bilo tko, neovisno o tome je li katolik, neke druge vjere, agnostik ili ateist. Sasvim je nebitno. Nemas ulogu kume, imas ulogu svjedoka.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 07:03   #2143
Na temu krsnih kumova, moj muz je krsni kum a vjencani smo "samo" kod maticara,
krstili smo u istoj crkvi i svoju djecu i nikakvih problema nije bilo, ocito ovisi tome kako koji svecenik/zupnik tumaci te zakone
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 08:34   #2144
Da, svecenik moze pristati na takve stvari, ali i ne mora.
I ja sam krstena bez da su moji vjencani u crkvi.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 09:43   #2145
Svako dijete se može krstiti.
Nije dijete krivo za situaciju roditelja.
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 10:34   #2146
Nije, ali isto tako nije ni obveza svecenika krstit ga ako roditelji nemaju prepreke crkveno se vjencati, npr.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 11:11   #2147
Sve je to pomalo relativno i prepusteno svecenicima.
Katekizam Katolicke crkve kaze:

868.
– & 1. Da bi se dijete dopušteno krstilo, potrebno je:
1. da pristanu roditelji, barem jedan od njih ili tko ih zakonito zamjenjuje;
2. da ima osnovne nade da će biti odgajano u katoličkoj vjeri; ako te nade nema, neka se krštenje prema propisima krajevnog prava odgodi pošto se razlog obrazloži roditeljima.

Dakle po ovom drugom se može dosta relativizirati.
A što se samih kumova tiče i je propisano:

872. – Neka se kršteniku, ako je moguće, dade kum, čija je zadaća pomagati odraslom kršteniku u pristupu u kršćanstvo, a krštenika dijete zajedno s roditeljima predstaviti za krštenje i isto tako nastojati da krštenik provodi kršćanski život u skladu sa sakramentom krsta i da vjerno vrši s njim povezane obveze.
873. – Neka se uzme samo jedan kum ili kuma ili i kum i kuma.
874.
– & 1. Da bi se komu dopustilo preuzeti službu kuma, potrebno je:
1. Da ga odredi sam krštenik i njegovi roditelji ili onaj tko ih zamjenjuje ili, ako tih nema, župnik ili krstitelj i da je prikladan te da ima nakanu vršiti tu službu;
2. da je navršio šesnaestu godinu života, osim ako dijecezanski biskup odredi drugu dob ili ako župnik ili krstitelj smatraju da zbog opravdana razloga treba da se dopusti iznimka;
3. da je katolik, potvrđen i već pričešćen i da provodi život u skladu s vjerom i preuzetom službom;
4. da nije udaren nikavom zakonito izrečenom ili proglašenom anonskom kaznom; da nije otac ili majka krštenika;
– & 2. Krštenoj osobi koja pripada nekatoličkoj crkvenoj zajednici dopušta se da bude samo svjedok krštenja, i to jedino s katoličkim kumom.
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 11:58   #2148
Bas tako.
Ako roditelj nema prepreku za sakrament braka, to sveceniku moze biti prepreka za krstenje. Ja ne vidim problem.
Ako svecenik ne smatra da je nedostatak tog sakramenta bitan faktor za djetetov daljnji vjernicki zivot - opet ne vidim problem.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 15:06   #2149
a nije netko već rekao da svećenik ne smije odbiti krstiti dijete (naravno neće budistu koji se sprdnuo da on baš bi svoje dijete krstio) iako su roditelji nevjenčani, rastavljeni i slično?

tako sam i ja čula

nas je svećenik sve ispitao (ja rastavljena, mm i ja nismo u braku, nikakvom) ali nije ništa komentirao, niti odbio krstiti dijete
samo su mi rekli da ja ne bi smjela ići na pričest, koje je obično u sklopu krštenja (ali to me ne cuka jer se niti inače ne pričešćujem jer se ne želim ispovjedati)
većina naših prijatelja i poznanika je u sličnim situacijama i svi su najnormalnije krstili i više djece
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 16:36   #2150
Moze odbiti krstiti dijete bez i kakvog problema.
Ti za svoje dijete zelis sakrament koji nakon njega za 10 godina vuce i ispovijed i pricest - a sama to ne radis.
SVATKO se moze krstiti ako to zeli u starijoj dobi, onda odgovara sam za sebe. Ovako ti odgovaras i zato te netko ne bi smatrao dobrim primjerom.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 18:07   #2151
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Moze odbiti krstiti dijete bez i kakvog problema.
Ti za svoje dijete zelis sakrament koji nakon njega za 10 godina vuce i ispovijed i pricest - a sama to ne radis.
SVATKO se moze krstiti ako to zeli u starijoj dobi, onda odgovara sam za sebe. Ovako ti odgovaras i zato te netko ne bi smatrao dobrim primjerom.
Po kanonskom zakonu svako dijete moze biti kršteno i nema tu odbijanja. Razlozi zbog kojih roditelji zele krstiti dijete, a nisu vjencani u crkvi nikoga se ne tiču, moze se poslusati svecenikov prijedlog da se ipak vjenča i reci jednostavno ne.

Nema odbijanja, ako su roditelji tako odlučili. Vrlo je jednostavno. Krstenje je jedini sakrament koji roditelj daje svom djetetu, nikoga se ne tice zašto, a cim ga zeli, to je znak da ima nade da ce dobiti minimalni vjerski nauk.

Svaki sljedeci sakrament trebao bi birati onaj tko ga prima i trebao bi ga razumjeti i željeti.

Meni je pokušao svecenik s tim zabranama pa sam ga podsjetila na činjenicu da postoji obraćanje visim instancama, a da me sakrament vjenčanja kao takav ne zanima zbog mnogih argumentiranih razloga, medu kojima je i kriza vjere moga supruga koji ima sve sakramente te cinjenica da su mu roditelji u gadnom procesu crkvenog razvoda zbog kojeg mi se zgadila KC.

Krstenje sam željela jer mi zaista nije bilo bitno tko stoji i govori obred kad je vec jedini covjek kojem sam mogla dati svoje povjerenje otisao,a s kojim sam i dosla do spoznaje zasto zelim taj sakrament dati djeci unutar KC.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 10:07   #2152
Gdje ste kupovali krsne svijeće? Za svijece.net možda neću stići na vrijeme, a ovo što sam vidjela kod Širokog mi je bezveze.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 12:01   #2153
A oni drugi ducani na kaptolu?
Ima ih nekoliko, i knjizare, imaju ok svijece.



Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Po kanonskom zakonu svako dijete moze biti kr�teno i nema tu odbijanja. Razlozi zbog kojih roditelji zele krstiti dijete, a nisu vjencani u crkvi nikoga se ne ti�u, moze se poslusati svecenikov prijedlog da se ipak vjen�a i reci jednostavno ne.

Nema odbijanja, ako su roditelji tako odlu�ili. Vrlo je jednostavno. Krstenje je jedini sakrament koji roditelj daje svom djetetu, nikoga se ne tice za�to, a cim ga zeli, to je znak da ima nade da ce dobiti minimalni vjerski nauk.
Pravilnik i ono sto se provodi cesto nisu u skladu jedno s drugim. Da, svecenik ti moze odbiti krstiti dijete.
Dobar svecenik to nece napraviti, dobar svecenik ce s tobom razgovarati o tome sto tebi znaci krstenje tvoga djeteta i sto dalje, ali svecenik ti moze reci da ne vjeruje u odgoj djeteta u duhu koji bi trebao slijediti nakon krstenja i odbiti krstenje. To nije stav crkve, to je stav njega kao svecenika.

I ja bih postupila kao i ti i pozvala se na zakonik, no ne znaju to svi i treba naglasiti ovdje da se moze dogoditi odbijanje i koji je onda postupak.

(I moji su mene krstili kao nevjencani, prosli su tri crkve, krstena sam u trecoj bez problema, cak stovise, s velikom radosti)
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 13:29   #2154
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
A oni drugi ducani na kaptolu?
Ima ih nekoliko, i knjizare, imaju ok svijece......
OK, hvala, provjerit ću
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 13:33   #2155
Ne znam kako se zove onaj jedan gdje mozes i sama trazit da ti naprave svijecu. Odaberes boju i ukrase.
Isto je s desne strane kad ides od katedrale.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 14:09   #2156
FAla!
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 19:03   #2157
na temu kumova

nas svecenik je nama reko da osoba koja zivi sa nekim ne vjencano ili u civilnom braku ne moze biti kuma

ALI

on to nas nije ispitivao, nego je kumu to pitao svecenik koji joj je davao potvrdu da je sposobna da bude kuma, znaci on je pogledo njen krsni list vidio da ima sve sakramente pito ju je dal je udana, dal zivi sa nekim itd

ona je rekla da zivi sa zarucnikom i da se zene u crkvi za 2 mjeseca i on joj je napisao da je ona sposobna za kumovanje

nas svecenik je samo pogledao tu potvrdu i nije nista vise ispitivao

sad ja neznam dal tak svugdje ide procedura ili samo kod nas, pa ako neko hoce nekaj smuljat nek proba osoba koja oce bit kum/kuma dobit to potvrdu za kumovanje, i nadite nekog svecenika koji ce vjerovat da je taj drugi svecenik sve ispitao i nece vise postavljat pitanja XD

razumijem vas kojima je to glupo, nisam ni ja neka velika vjernica, ali kuma nasem djetetu je ustvari zarucnica od muzevog najboljeg prijatelja koji nema niti jedan sakrament, a mm je htio da taj frend bude kum,pa smo to ovak rijesili
essence balerin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 13:52   #2158
Pozdrav svima... mene zanima sto je zapravo "duznost" kuma na krstenju? Odnosno kakvi su obicaji u ZG...jel kum kupuje malom odjecu za krstenje? Koliki iznos € bi isao kao poklon? Uz npr. nesto od zlata ili slicno? Hvala

Sent from my Samsung Galaxy S5 using Tapatalk
__________________
..sometimes it sucks being too STRONG, because people begin to think It's okay to continually HURT ME over and over again...
La felicidad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 14:10   #2159
Stvarno je sve stvar dogovora.
Bila sam na preko 10 krštenja u zadnje dvije godine, svaki put drugačiji dogovor.
Neki kumovi misle da moraju dat poklon od 300 eura za krštenje, drugima je poklon simbolika, trećima roditelji brane poklone.
Neki kupuju odjeću, neki svijeće i krsne haljinice, neki plaćaju svećenika, neki tortu, neki nakit, a neki donesu nešto treće...

Dužnost ti nije ništa "osim" biti pored djeteta, taj dan i dok ste oboje tu
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 10:40   #2160
Krštenje djeteta - običaji, odjeća, papiri, kumovi, restorani

Bok, planiram napraviti zahedničko krštenje dijeteta i vjenčanje pa molim komentar nekoga tko je bio na vjenčanju i krštenju zajedno da mi napiše ukratko kako je izgledalo, koliko ljudi je bilo, koje su mu pozitivne i negativne strane tako organiziranog slavlja, da li je bilo muzike, vjenčanice i tako neki detalji...hvala !!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
techno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.