Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2009., 01:57   #21
A malo iznad i moj malo detaljniji.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 09:19   #22
Cool Pčelariti uz susjede...

Quote:
Matica4 kaže: Pogledaj post
A malo iznad i moj malo detaljniji.
Sorry Matica4,išla sam prema gore,te nisam vidjela da si puno ranije dao odgovor,ali mi je tvoja opaska pomogla iz razloga što si naveo sadnju visokih ograda.
Mi nemamo prostornih problema prema susjedima,ali komentari....
Neki dan djeca su sjedila pod višnjom-subota-predivan dan-pčelice se raspametile po tratinčicama,ljubicama,mrtvoj koprivi,maslačcima,mišakinji,...pojilica nova proradila punom parom,a mi na pčelinjaku spajali dvije zajednice..Kad dotrči kći sva uplašena: Joj mama,čika
č.ubola je pčela,sve nas je psovao,...užas jedan.
Priča je počela još prije nekoliko godina kada su izjavili da im pčele pojele svo grožđe...
Ja im lijepo objasnila....da ne nabrajam,oni školovani ljudi..ali ne prolazi,oni i dalje tepu,psuju i hodaju sa tepalicom za muhe,ali njome ne mlate po muhama već po pčelicama...
Zato hvala,jer donio si mi ideju s visokom ogradom (živom).Imamo ograđeno imanje sa žicom,ali s njihove ču izgleda posaditi ne tuje već čemprese.

Medno,i puno uspjeha!

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 14:30   #23
To su problemi s kojima moramo živjeti i raditi. Razumijem da su ponekad pčele agresivnije i sklonije ubodima, ali ljudi prečesto nemaju razumjevanja i nisu svjesni važnosti pčela.
Jednom prilikom doselio sam pčele na Velebit, 500 metara od prvih nekoliko kuća. Mislio sam u takvoj divljini nikome neće smetati moje pčele, ipak i tamo se našao biser kome su smetale.
Vinogradari su posebna priča. Imam jedan pčelinjak u blizini vinograda pa pčele kada je kišna jesen idu na bobice grožđa koje popucaju i sišu sok, zajedno sa osama i stršljenovima. Tako zapravo koriste vinogradarima jer spriječavaju truljenje grožđa. Par njih to neznaju i nije im bitna kvaliteta vina koje proizvode i traže da odselim pčele iako većini drugih ne smetaju. Unatoč tome što sam na svojoj zemlji, ne kršim nikakve propise, ja pčele odselim jer ne želim probleme.
Medno.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 17:22   #24
Pčelin vrt

Pčelarski radovi su u punom jeku....ali ipak nisam vas zaboravila

Svaki savjestan pčelar bi u okolini svog pčelinjaka treba posijati puno medonosnog ali i ljekovitog bilja!!!



Zar nije predivno....



Medno i do skorog javljanja...

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:52   #25
Što se to za ime Boga događa s pčelama? Imate li vi kakve informacije?

Quote:
Odzvonilo pčelarskoj industriji

Za manje od deset godina europska pčelarska industrija mogla bi ostati bez posla. Razlog je pomor pčela koje uzmiču pred bolestima, insekticidima i intenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom.

Prema podacima međunarodnog udruženja pčelara Apimondie, samo u prošloj godini odumrlo je oko 30 posto od ukupno 13,6 milijuna europskih košnica. U Sloveniji je taj postotak dosegnuo razinu od 50 posto, a u jugozapadnoj Njemačkoj čak 80 posto.

Glavni čimbenici za odumiranje pčelinjih kolonija su insekticidi i crv parazit Varroa. Pčelari ne shvaćaju zašto se tako malo pozornosti pridaje industriji koja podmiruje 58 posto europske godišnje potražnje od 340.000 tona meda.

Europska unija ove je godine nakon višegodišnjeg natezanja konačno izglasala postupno povlačenje najtoksičnijih pesticida. Međutim, mnogi pčelari i dalje smatraju da ih političari ignoriraju kad je u pitanju utjecaj tih otrova na njihove košnice.
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=37216&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=2957733c9e
__________________
Netko je rekao: "Ne usudim se stati i razmisliti jer bih mogao shvatiti kako krenuti ispočetka"
Athony de Mello
izgubljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 23:50   #26
Zagrebačke pčele

Da li je netko čuo za "zagrebačke pčele"?

Nisu agresivne , apopulacija se povećava iz godine u godinu. Obitavaju u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji.
321tri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 15:40   #27
Nažalost da!

Quote:
izgubljena kaže: Pogledaj post
Što se to za ime Boga događa s pčelama? Imate li vi kakve informacije?



http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=37216&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=2957733c9e
Da izgubljena ,ima puno informacija.Jedna od njih ti je par postova iznad a mislim da još opširnije ima i na temi med.

Pozdrav!

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 00:00   #28
Opet su nam umrle pčele.
Nakon tri puna nastavka početkom svibnja u roku tri tjedna nije bilo niti jedne.



Tako je pusta naša livadica.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 09:25   #29
Što se dogodilo, znaš li?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 23:44   #30
Pretpostavljam da sam im se dogodila ja - susjeda i ja smo se igrale razrojavanja, a njima se to nije svidjelo.
Nije im se svidjela nova matica koju sam dodala nakon što se njihova mlada nije vratila sa "svadbenog leta".
Ubrzo nakon toga je društvo ostarilo i umrlo na radu, tako da niti jedne nije bilo u košnici.

Livada zbilja grozno izgleda bez košnice.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 22:57   #31


Žao mi je.

No, glavu gore i opet iznova. Reci, postoji li idealno godišnje doba za startanje košnice ili su indiferentne?
Pretpostavljam proljeće... no rado bih čula nešto konkretno
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 23:49   #32
Da - proljeće.
Morat ću prošetati po šumi ili uzeti cijelu košnicu od kakvog umornog pčelara.
Stavit ću pletaru, barem da je nekaj na livadi, a možda mi se i posreći pa se usele.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 15:25   #33
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
Da - proljeće.
Morat ću prošetati po šumi ili uzeti cijelu košnicu od kakvog umornog pčelara.
Stavit ću pletaru, barem da je nekaj na livadi, a možda mi se i posreći pa se usele.
Ako već uziimaš ili stavljaš da imaš "nešto na livadici" molim te uzmi prazne, bez živih pčela a u međuvremenu nauči nešto o pčelarenju.
Životinje imaju pravo na život a onaj koji si ih uzima pod "svoje" obavezu da nešto i zna o njima.
Znači dekica na livadici ,ti i knjiga...zatim pčele...

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 23:36   #34
Pogrešno sam shvaćena.
Prije tri godine sam nabavila pčele jer ih obožavam, još od faksa, kada sam slušala pčelarstvo kao izborni predmet. Imali smo samo jednu košnicu jer se nemamo vremena brinuti o ozbiljnijem broju društava, a "za dušu" je i jedno društvo dovoljno.
Kupila sam i proučila sam desetak knjiga (što starijih, što novijih knjiga), između ostalog sam uspjela nabaviti i zlatnu knjigu pčelarstva, ali ove godine nije bilo sreće. Nakon svega sam se malo previše odvažila i uz suradnju pčelarke koja je isto tako bila previše samouvjerena nakon nedavno završenog tečaja, ostala sam bez društva. Nemam pčele za ukras na livadi, iako se, očito, stekao takav dojam. Ali nakon što tri godine zaredom na livadi vidim košnicu, a sada je odjednom nema - ta pustoš na livadi uzrokuje i pustoš u srcu.
Dogovorila sam novo veselo društvo i mentorstvo mr.sc. čije je područje pčelarstvo. Očekujem uspjeh i već se unaprijed veselim.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 17:01   #35
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
Pogrešno sam shvaćena.
Prije tri godine sam nabavila pčele jer ih obožavam,... Očekujem uspjeh i već se unaprijed veselim.
Zelim ti svu srecu da uspijes, ali da te pitam na toj livadi ima li dobar signal na mobitelu ili ako tvoja mreze nema ima li jos koja GSM mreza u krugu livade da ima dobar jak signal?
hebivjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 01:47   #36
Dobar je signal, kaj to znači?
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 04:10   #37
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
Dobar je signal, kaj to znači?
Koliki crtica signala na svom mobitelu? Inace imam teoriju da kad se matica i pcele na vrate u svoju kosnicu da sve ti odisiljaci GSM signala im poremete orijentaciju.
To nije nista znanstveno jos priznato, vjerojatno sto ipak velike korporacije (citaj oni sa velikom lovom) to oprvrgaju ili koce da se takvi testovi izvode. Naime sve ptice selice se znaju orijentirati gdje je jug po magnetskom polju zemlje. To je znanstveno dokazano tako sto su stavili magnetsku zavojnicu na glavu ptice i ptica je za posljedicu izgubila orijentaciju.
Sada slijedom toga imam teoriju da magnetsko polje GSM odasiljaca im poremeti orijentaciju i pcele se ne znaju vratiti u svoju kosnicu. Taj trend je primjecen u cijelom svijetu pocevsi od 90 tih godina kad je prinos poceo da bude pada. U pocetku je bilo 5-15 % da bi ovih godina u nekim mjestima dosegao do 90%. U prosjeku se krece 40-60% pad prinosa. Einstein je rekao da nestankom pcela ljudska nacija ima 4 godine zivota. Kako se od 90-tih do danas broj tih GSM odasiljaca porastao tako u nasem zraku je daleko vise magnetskog polja koji deziorijentira pcele. Ja mislim da znanstvenici znaju razlog ali se ceka da do kljucnjog trenutka kada ce se covjecanstvo trebat odlucit odreknut necega a ta borba nece biti lagana ukoliko ne dode do nove tehnologije. Zato sam mislio ako netko ima livadu gdje nema GSM signala pa da ti da na posudbu da probas tamo staviti svoju kosnicu,tj. pod uslovom da na tvojoj livadi vec imas GSM signal u suprotnom moja teorija pada u vodu. Nadam se da vas nisam udavio teorijom.
hebivjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 23:02   #38
Teorija mi se čini smislena. Na žalost, danas je i znanost u službi kapitala, tako da ovakve informacije ne izlaze u javnost.
Međutim, možemo mi ovdje na forumu organizirati mali istraživački rad, pa da nam se jave pčelari sa svojim iskustvima. Osobito oni koji sele košnice.
Jesu li gubici veći u društvima na mjestima gdje ima signala, nego u društvima koja su na mjestima gdje nema.
Zanimljivo je da mi je susjeda istovremeno doživjela istu sudbinu s pčelama, tako da ostaje i otvorena mogućnost da je netko u blizini vršio tretman pesticidom. Nije bilo špricanja komaraca, tako da to nije uzrok.
Na udaljenosti od otprilike 150 m se nalazi i dalekovod, ali njegovo magnetsko polje je navodno 30-ak metara...
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 01:19   #39
Dalekovod ne moze utjecati na razini kao jedna GSM stanica. Samo za informaciju GSM stanice imaju horizontalni radijus od nekoliko desetke metara pa do 35 kilometara. Sada sa tim stanica obuhvati cijeli drzavu/svijet pa mozes zamislit obujam magnetskih zracenja u kojem zivimo. Pazi trend opadanja prinosa pcela tj. odumiranja je zapoceo 90 tih i sada zahvaca cijeli svijet u sve vecem broju. Kako is navela bilo dobro napraviti cuti rezultate pcelara koji sele svoje kosnice sa podacima mjesta i prinosa tja ako vode takvu statistiku.
hebivjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 08:51   #40
Quote:
hebivjetar kaže: Pogledaj post
Dalekovod ne moze utjecati na razini kao jedna GSM stanica. Samo za informaciju GSM stanice imaju horizontalni radijus od nekoliko desetke metara pa do 35 kilometara. Sada sa tim stanica obuhvati cijeli drzavu/svijet pa mozes zamislit obujam magnetskih zracenja u kojem zivimo. Pazi trend opadanja prinosa pcela tj. odumiranja je zapoceo 90 tih i sada zahvaca cijeli svijet u sve vecem broju. Kako is navela bilo dobro napraviti cuti rezultate pcelara koji sele svoje kosnice sa podacima mjesta i prinosa tja ako vode takvu statistiku.
'Teorija' ti ne valja ništa, jer GSM bazne stanice uopće ne proizvode magnetska polja.

Ptice se orijentiraju po statičkim magnetskim poljima, kakvo je Zemljino, a antene odašilju elektromagnetsko. Po elektromagnetskom se nijedna životinja ne orijentira i ta polja nemaju nikakve veze jedno s drugim u ovom kontekstu.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:35.