Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 22:52   #1
Gnojni čepovi u usnoj šupljini ili nesto drugo?

Imam jedno pitanje,naime tocno negdje pri ulazu u grlo,sa lijeve i desne stane gledano od resice na zidovima usne supljine imam kao neke "spiljice" u tkivu,vertikalno polozene,kao neke razrezotine iz kojih ponekad izlaze bijele grudvice necega,vjerojatno hrane ali nisam siguran.Moja pretpostavka je da su to tzv. "gnojni cepovi" jer mi je jednom doktorica pri pregledu grla rekla: gle pa ti imas gnojne cepove.E sad da li je mislila na ovo o cemu govorim ne znam sad.Takodjer sam na samostalni nacin ustanovio da vjerojatno imam odredjen los zadah iz usta (ponekad) pa me zanima da li bi ovo mogao biti jedan od problema.Znam da moze biti raznih uzroka za los zadah (o tome ima materijala na netu) ali mene zanima moze li i ovo biti uzrok takodjer,dakle ovi pretpostavljeni gnojni cepovi.

Zna li itko ista o ovome i je li itko u svojoj usnoj supljini primjetio nesto slicno i gdje se moze o ovome nesto vise procitati i saznati da li se uopce radi o gnojnim cepovima ili necem drugom,naime na netu kao da nema nicega u vezi toga,bar ja nisam nasao nista.Spominju se doduse gnojni cepovi ali na raznim drugim mjestima no ne u usnoj supljini.

Ako itko ista zna da li se ovaj problem uopce moze rijesiti ili bar kako ga minimalizirati.

Dolje u linku se moze naci slika kako to otprilike izgleda kod mene,sam sam nacrtao po sjecanju a strelice pokazuju na te pod navodnicima "cepove" (spiljice) o kojima govorim.Ono u sredini crveno je jezik naravno.

rizolv is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 15:16   #2
Ja imam isti problem. Užasno smrde te nakupine, tako da pretpostavljam da su one ujedno i glavni uzrok mog jutarnjeg zadaha. . Dešava mi se čišćenje, nakon nekog ljućeg zagrcavanja hranom, ili nakon što povratim, pa se valjda i njih usput promrda. Uglavnog izađu uz težak trud, kao da pokušavam ispljunit riblju kost koja mi je zapela u grlu. Ali ništa ne boli. Nemam pojma ništa o tome, nijedan zubar mi ništa nije komentirao.
Javljam se, samo da znaš da nisi sam.
__________________
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Bar Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 15:48   #3
Imam i ja s tim problema... znala sam primjetiti ponekad, no nakon posljednje upale grla toliko mi je to čudo smetalo da sam, pokušavajući ga izvaditi, iziritirala sve, pa me počelo boljeti...
Uglavnom, na netu sam našla članke o tzv. tonsil stones... probaj pogledati na youtubeu, odurno izgleda, ali izgleda kao ovo što ja imam, a po priči, i čini mi se da i ti imaš isti problem.
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 15:56   #4
Haha, tonsil stones, da! To je to! Savršen naziv, moram priznat. Grkljan-češnjak bi bio moj drugi prijedlog...
__________________
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Bar Fly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 18:25   #5
Quote:
Bar Fly kaže: Pogledaj post
Haha, tonsil stones, da! To je to! Savršen naziv, moram priznat. Grkljan-češnjak bi bio moj drugi prijedlog...
Ma gore je to i od češnjaka.
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:26   #6
Hvala svima na kolegijalnosti a i na nekim konkretnim informacijama,probacu sad traziti pod tim "tonsil stones" (ako je to to) ne bih li nasao neke dodatne informacije o tome kao na primjer koji je uzrok nastanka toga,koliko je to duboko usjeceno u tkivu usne supljine i razne druge "tehnicke i medicinske detalje" a pogledacu i na You Tube svakako.

Ako itko dozna jos ista o tome neka stavi tu,i ja cu ako nadjem sta.Pozdrav.
rizolv is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:45   #7
moj muž je to imao, a i brat, ali ne konstantno, nego kod pada imuniteta, obično vezano uz neku virozu ili tako nešto...
izlazilo je u kuglicama iz tih pukotina, nešto nemoguće
i to bi izišlo kad bi sa strane malo pritisnuli, kao pogurali, nečim tvrdim, kao npr. završetkom drške od žice
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 18:05   #8
Quote:
dumbo kaže: Pogledaj post
moj muž je to imao, a i brat, ali ne konstantno, nego kod pada imuniteta, obično vezano uz neku virozu ili tako nešto...
izlazilo je u kuglicama iz tih pukotina, nešto nemoguće
i to bi izišlo kad bi sa strane malo pritisnuli, kao pogurali, nečim tvrdim, kao npr. završetkom drške od žice

Pretpostavljam da si ti mislila da kod pada imuniteta se pojavljuju te "kuglice" iznutra,vjerojatno to a ne sami prorezi (cepovi) kao takvi?

Tocno je,to su neke kuglice ili grudvice koje podsjecaju na minijaturne "okruglice od griza" da se slikovito izrazim i koje imaju jako neugodan miris.Zna toga biti prilicno ako se vjesto istisne,npr necim duzim.Cist uzas.

Sad opet moram upitati jer sam ne znam,da li su ovi prorezi (spiljice) u usnoj supljini jednostavno dio gradje usne supljine i to je tu oduvijek ili to nastane kao vrsta oboljenja? Mislim,ja se do pojave ovog nisam bas zagledao u vlastitu usnu supljinu tako da nisam znao kako to doista unutra izgleda glede gradje i sta sve sadrzi.Nisam nikad buljio unutra kao sad.
rizolv is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 19:11   #9
https://www.forum.hr/showthread.php?p...6#post19583996
Svako tko jedanput dobije gnojnu anginu (s bijelim odvratnim smrdljivim gnojnim čepičima, odvratno i neugodan zadah..) pod obavezno na operaciju
Ne govorim o akutnoj upali koja nije gnojna i koja prođe..
Gnojna angin te je..e godinama, a krajnje posljedice ako se ne odstrani žarište mogu biti reumatoidni artritis, srčane tegobe, (lupanje srca), visoki tlak, upala bubrega, nadražaj štitnjače itd..
Istina nakon operacije smršaviš pet kila, kad gutaš kao da gutaš žilete, u totalnoj si komi, ali korist je višestruko veća
Uglavnom treba izvaditi krv i vidjeti AST (antistreptolizinski titar), ako je povišen.
Antibiotici, penicilin, grgljanje vode sa soli, žalfije, rakije, vodice za ispiranje hexoral, angisept tablete i sva ostala čuda kućne ljekarne ne pomažu, ponavljam ne pomažu, samo uzrokuju još veći nadražaj, mogu samo eventualno pomoći kod akutne upale, ali gnojne nema šanse
Uglavnom treba se tih vragova riješiti najbolje u mladosti
Kad jedanput, samo jedanput dobiješ gnojnu anginu, onda ti ona napravi rupice na krajnicima i više nema šanse da se to zalječi
U tim rupicama će se uvijek taložiti bijele naslage i širiti odvratan zadah
Pogotovo ako neko naginje na to, ja danas bez krajnika imam osjećaj da bi se ti vragovi rado upalili, ali ih sva sreća nema
Davanje antibiotika je slabo učinkovito, samo od njih možeš navuči neku nuspojavu i alergiju (kožni osip), pa imaš dupli problem.
S vremenom se može iz toliko proširiti da iznutra imaš cijelo žarište truleži i onda je jedino rješenje skalpel.
Uglavnom ako se to i zaliječi nekako prividno, pojavit će se opet i opet i opet..
Ja od kada sam se toga riješio više nemam ni jednu grlobolju, niti nemam više odvratni zadah kojeg nemožeš s ničim prikriti.
Da se mene pita svima bi to trebalo izvaditi pri rođenju.
P.S. Meni se toliko zagnojilo da mi je spec.otorinolaringolog nakon operacije rekao da mi se sve raspalo iznutra, leglo truleži, smrada, užas, a da ne govorim da nije to baš bezazleno, mogu nastatio trajne opasne posljedice (sepsa)
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 20:08   #10
mislim da je ico1 poprilicno dobro objasnio o cemu se zapravo radi samo mislim da nemora to bit nuzno povezano sa gnojnom anginom jer ju ja nikad nisam imala.. tj bar mi ju doktor nije dijagnosticirao a svejedno sam imala te gnojne, smrdljive cepove.. dakle radi se o krajnicima.. koje su mi pregledali i ustanovili da ih treba odstranit. doktor je pri pregledu rekao da se boji to dirat jer ce mi sve prsnut pa ce on to samo odstranit kod operacije..

godinama su me mucile te mrvice koje su mi izlazile iz grla i uzasno smrdile.. al eto nakon operacije vise nemam problema s time.. pozdrav..
mariah-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 09:35   #11
Inače, rupice se stručno zovu kripte. Ako su krajnici "izrovani", oni više nemaju svoju prirodnu funkciju, već su leglo bakterija. U kriptama se taloži hrana i tu se raspada a bakterije uživaju tu...
Svi koji imate s tim problema, odite do otorinca i porazgovarajte o operaciji. Velika koncentracija bakterija može oštetiti vitalne organe u tijelu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:28   #12
Joj ja se užasavam bilo kakvih operacija... ma i odlaska zubaru, a kamoli vađenja krajnika... ali znam da ću se morati suočiti s tim.
__________________
Čije je jaje?
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:57   #13
Quote:
BeautifullyChaotic kaže: Pogledaj post
Joj ja se užasavam bilo kakvih operacija... ma i odlaska zubaru, a kamoli vađenja krajnika... ali znam da ću se morati suočiti s tim.
Pripremi se za slijedeče

Nakon šta se smjestiš u bolničku sobu dat će ti nekakav lijek kojeg se mora popiti bez vode, a dan prije operacije se nesmije ništa jesti cijeli dan
Nakon što u piđami dođeš u pratnji sestre u operacijsku salu ko da ideš na stratište, skineš gornji dio pidžame, legneš na uski ležaj, pa ti ruke padaju, pa ti ih oni zavežu, lupe ti par puta po veni na ruci i uguraju nastavak za iglu i zaljepe flasterom
Srce ti počne ići ubrzano, bum, bum, bumm, nakon toga ti anesteziolog/nja ubrizga anesteziju, i pita te jel si pospan, ti veliš da nisi, onda baba ugura još preostalu anesteziju i ti se smiješ misleći da ne djeluje i onda se više ničega nesjećaš do kad se odjednom propudiš kad te dvoje sestara/tehničara bace ko vreću na krevet, onda se naglo digneš i sispljuneš lokvu krvi, narednih minuta samo pljuješ krv u velikim količinama i potrošiš tonu krvavih maramica,
nakon što izgubiš ko zna klko krvi na operaciji i naknadno slijedeći problem je kad ti dođe rodbina nemožeš progovoriti ni a ni be, nego moraš komunicirati pisanjem pisama, narednih dana imaš visoku temperaturu i bolove, dat će ti sestra injekciju u dupe, ako ne želiš onda će pozvati doktora koji će tupiti
Najbolje ti je nakon dva dana otić na svoju ruku doma ako nije privatna jer su bolnice očajne i strpat će te s još likova s ko zna kakvim bolestima jer nemaju kreveta koji će hrkat po noći
Naravno roditelji će te plašit da imaš nešto još u ustima šta doktor treba izvadit, da se nebi pokupila, a ti ćeš to stvarno pomislit jer ćeš imat osjećaj da su ti u grlu zabodene dvije igle sa svake strane
Treba piti kefira da ti ne ode želudac od kiselina od izgladnjivanja, bolnica ti da samo čaj kojeg su napravili od vrča vode i jedne filtar vrećice i par keksa koje nebi mogla prožvakat ni da si zdrava
Na kraju pitat ćeš se šta je doktor radio dok te nije bilo u svjesti, to sam se i ja pitao, osim šta sam vidio usisaljku kojom tu uvlaći izkrajnika drugo sam mogao samo nagađat, vjeojatno su se smijali i zbibvali pošalice dok sam ja mrtav ležao
Itd, itd, neda mi se više pisat...

Zadnje uređivanje ico1 : 01.04.2009. at 14:06.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 14:02   #14
I da ovu nastavk iglu šta su ti je zbili prije ubrizgavanja anestezije će ti je ostavit dan dva zabijenu u veni,
Sve je ovo strašno ali ipak se bolje riješit toga
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 14:59   #15
A ti to mene ohrabruješ da odem to riješit?
__________________
Čije je jaje?
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 16:25   #16
Pozdrav svima,

Moja iskustva sa bijelim čepičima. Moje mandule su od angina iz djetinjstva ostale izbušene i ponekad se u tim rupicama stvaraju ti bijeli čepovi. Ja ih tada lagano čačkalicom izvadim van. Meni je u 33 godine života samo jedan doktor savjetovao da izvadim mandule, a svi ostali su rekli da bolje ne. Pogotovo su oprezni kod vađenja u odrasloj dobi. Zadnja doktorica mi je rekla da su i ovakve mandule bolje nego da ih nemam, i da ako mogu vadit te čepove čačkalicom (a da mi se ne diže želudac) da ih vadim i dalje. Napominjem da više nemam angine niti upale grla. Zadnju upalu grla sam imala prije cca. 3 godine, ali ti čepovi se i dalje povremeno javljaju.
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 17:10   #17
Quote:
BeautifullyChaotic kaže: Pogledaj post
A ti to mene ohrabruješ da odem to riješit?
To da moraš riješit to tu nema pogovora, samo velim da se zna šta će bit, meni nije niko reko

Quote:
slonica kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Moja iskustva sa bijelim čepičima. Moje mandule su od angina iz djetinjstva ostale izbušene i ponekad se u tim rupicama stvaraju ti bijeli čepovi. Ja ih tada lagano čačkalicom izvadim van. Meni je u 33 godine života samo jedan doktor savjetovao da izvadim mandule, a svi ostali su rekli da bolje ne. Pogotovo su oprezni kod vađenja u odrasloj dobi. Zadnja doktorica mi je rekla da su i ovakve mandule bolje nego da ih nemam, i da ako mogu vadit te čepove čačkalicom (a da mi se ne diže želudac) da ih vadim i dalje. Napominjem da više nemam angine niti upale grla. Zadnju upalu grla sam imala prije cca. 3 godine, ali ti čepovi se i dalje povremeno javljaju.
Vađenje čačkalicom, eh.. to sam ja sve prošo, ali to su moram reći bedastoće, kad je krajnik već izbušen onda nema to nikakve svrhe, žarište je duboko unutra i to se nemože čačkalicom
Ta doktorica koja ti savjetuje da vadiš čačkalicom (vjerojatno opće prakse), je da ne velim šta,
Osim toga ako imaš naslage onda je tu automatski neka upala, pogledaj nepce ako je crveno onak ko mala crvena točkica u sredini, to je znak da nije to riješeno.
Ja sam bio kod vrlo kvalitetnog otorinca, niti on mi nije naredio da idem na operaciju, tu odluku trebaš sam donjeti za dobrobit zdravlja
Reći otorincu ja idem na operaciju krajnika i točka.
Ako i dalje hoćeš imat žarište u organizmu od kojega mogu stradati srce, bubrezi, zglobovi i da ti smrdi iz usta onda ok,
Što se tiče ovih opće prakse ja njima ne vjerujem ni pišljivog boba, niti se nesjećam kad sam zadnji put bio kod njih
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 17:45   #18
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
Pripremi se za slijedeče

...


predobro prikazano, baš sam se nasmijala od srca i što je još luđe sad se to sve čini manje strašno koliko god to smiješno zvučalo
imala sam gnojnu anginu pa sad proučavam sve ovo i ajoj svaka čast na postu!
Violet Stooge is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 18:40   #19
I da zaboravio sam da te otorinac pošalje u ambulantu opće prakse prije operacije na injekciju 1000 mg peniclina
drito u dupe, a šta to booooliiiii, a da ne govorim da se sestra koja ju daje pretvara da je pažljiva a zabije ju ti od užitka
a u tom trenu baš se pojavi i doktorica i gledat ti guzicu i naslađuje se, koja sramota ejjj...
Poslije ti utrne dupe tako da šepaš

A na operacijskom stolu te totalno uhvati frka da pitaš dokora jel možeš dić se i odustat i to i fakat poželiš
Pomisliš bolje mi je živjet s tim nego ovo
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 19:08   #20
joj ja sam inače paničar kod operacija i krvi i svega, točno se mogu zamislit na operacijskom stolu

uf uf za guzu
Violet Stooge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.