Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2023., 15:55   #1
Kulturno fit?

Što im to znači "culturally fit" ili po naški "kulturno fit"?

Po meni to u biti govori kako se ti osobno uklapaš u tu okolinu.
Samo mi nije jasno što misle pod sukladan "vrijednostima koje kompanija zastupa".
Ninkol74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2023., 15:56   #2
Znači da se trebaš trajno i bez trunke žaljenja kloniti kompanija koje su sklone takvim pizdarijama u oglasima za posao.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2023., 12:03   #3
Dat ću ti osobni primjer, pa ćeš lakše shvatiti taj koncept. Prije par godina mi je ponuđen dobar posao u jednoj kvalitetnoj hrvatskoj IT firmi. To je većinom mlađa ekipa u 20ima, eventualno u ranim tridesetima, većinom bez djece i neubračena. Njima je standard da se nakon posla ekipa ostane družiti u uredu, zna se cugati poslje posla u firmi do ponoć jedan i to preko tjedna, normalno je da se svi druže poslje posla. Nešto kao svi smo frendovi i svi smo si super brija. To im je kao kultura u kompaniji. Odbio sam posao jer nismo dobar fit. Nit želim biti posebno frend sa ljudima sa kojima radim, niti mi se u firmi ostaje poslje radnog vremena minutu duže nego što treba, pogotvo ne neplaćeno. Jednostavno volim imati striktnu podjelu između posla i privatnog života, a oni kao firma guraju tu neku startup frendovsku kulturu. I sad, mogao sam prihvatiti posao, ponašati se po svome i biti realno polu izopćenik jer ne sudjelujem u svemu tome ( što dugoročno nije održivo) ili prihvatiti tu njihovu kulturu ( nije za mene dugoročno održivo).
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2023., 14:17   #4
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Dat ću ti osobni primjer, pa ćeš lakše shvatiti taj koncept. Prije par godina mi je ponuđen dobar posao u jednoj kvalitetnoj hrvatskoj IT firmi. To je većinom mlađa ekipa u 20ima, eventualno u ranim tridesetima, većinom bez djece i neubračena. Njima je standard da se nakon posla ekipa ostane družiti u uredu, zna se cugati poslje posla u firmi do ponoć jedan i to preko tjedna, normalno je da se svi druže poslje posla. Nešto kao svi smo frendovi i svi smo si super brija. To im je kao kultura u kompaniji. Odbio sam posao jer nismo dobar fit. Nit želim biti posebno frend sa ljudima sa kojima radim, niti mi se u firmi ostaje poslje radnog vremena minutu duže nego što treba, pogotvo ne neplaćeno. Jednostavno volim imati striktnu podjelu između posla i privatnog života, a oni kao firma guraju tu neku startup frendovsku kulturu. I sad, mogao sam prihvatiti posao, ponašati se po svome i biti realno polu izopćenik jer ne sudjelujem u svemu tome ( što dugoročno nije održivo) ili prihvatiti tu njihovu kulturu ( nije za mene dugoročno održivo).
Poznajem takve slučajeve.
Međutim, ima jedan problem u svemu tome.
Takove stvari su u biti protuzakonite.
Zakon o radu propisuje kako izgleda radni odnos. Ugovor o radu se zove ugovor o radu jer se prema njemu određuje radni odnos.

Nekakvo pijuckanje poslije posla nije nešto što bi se smjelo događati ili na što bi se smjelo gledati.
Niste vi prijatelji, nego kolege. Ti imaš ugovor o radu, a ne ugovor o družbi. Imaš radno vrijeme, a ne družno vrijeme.
Dakle oni nemaju pravo tražiti od tebe da ostaneš poslije posla i da piješ s njima.

Takve stvari za sada postoje. ali to bi se zakonom trebalo zabraniti.
Ninkol74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2023., 14:34   #5
Nisu protuzakonite. Nitko te ne tjera na išta. Ne moraš ti ništa. Možeš doći, odraditi, otići. Ali se jednostavno nećeš uklopiti u firmu. Ne prihvaćaš korporativnu kulturu te firme. I zato postoji taj kulturni fit. Ukratko- u našoj firmi stvari funkcioniraju ovako, ako vam to paše, super ćete se uklopiti, ako vam ne paše, nećete.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2023., 15:48   #6
Samo što ja imam dojam da većina ljudi uopće ne želi takve stvari.
Većina ih želi samo odraditi svoje i ići doma. Odvojiti poslovno i privatno.

Te priče o ostajanju poslije posla obično izmišlja uprava koja misli da je to dobra ideja jer su tako čuli sa zapada, za pravo većinu ljudi to ne zanima ni malo.

Da ne pričam o tome da su ljudi u IT-industriji često geekovi koji se ni ne žele nešto pretjerano družiti.
Ninkol74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2023., 21:53   #7
Radiš s ljudima 8 sati. Ili si možeš biti dobar s njima i olakšati si posao ili glumiti lone wolfa, pa dolaziti u takve situacije da se stalno žale na tebe i da nemas pokrića. I s vremenom će se truditi da te izbace s posla jer se ne uklapaš u kolektiv.
Jednostavno...
__________________
In an age of darkness, at a time of evil... When the world needed a hero, what it got was him.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2023., 23:59   #8
Kako je već rečeno gore, kloniti se takvih bolesnih firmi što je više moguće.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2023., 08:58   #9
Quote:
Ninkol74 kaže: Pogledaj post
.

Da ne pričam o tome da su ljudi u IT-industriji često geekovi koji se ni ne žele nešto pretjerano družiti.
Od kud takvo misljenje? Mozda se zele druziti, no samo zato sto su rijetki pojedinci teze nalaze istomisljenike? Ovako su svi isti/slicni na hrpi, pa se imaju s kim druziti i zele se druziti


Sent from my SM-A528B using Tapatalk
alex983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2023., 11:56   #10
Točno to. Žele se družiti i geekovi se rado druže, samo sa sličnim geekovima. Ne ostaje ekipa poslje posla u firmi chillat zajedno jer moraju, nego jer su u okruženju sličnih ljudi koji vole slične stvari, imaju slične hobije i tako. Zapravo, ako si u takvoj firmi netko tko brije na striktnu podjelu poso kuća, ti si čudak, ne oni. I zato postoji taj kulturni fit. Ako ti ne pašu društvene norme i kultura unutar firme, ne ideš tamo raditi ako ne moraš baš, jer se teško uklopiti. A biti neuklopljen u kolektiv u kojem provodiš minimum 40h tjedno, pogotovo u industrijama gdje se potencira timski rad, je izrazito loše.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2023., 22:52   #11
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Točno to. Žele se družiti i geekovi se rado druže, samo sa sličnim geekovima. Ne ostaje ekipa poslje posla u firmi chillat zajedno jer moraju, nego jer su u okruženju sličnih ljudi koji vole slične stvari, imaju slične hobije i tako. Zapravo, ako si u takvoj firmi netko tko brije na striktnu podjelu poso kuća, ti si čudak, ne oni. I zato postoji taj kulturni fit. Ako ti ne pašu društvene norme i kultura unutar firme, ne ideš tamo raditi ako ne moraš baš, jer se teško uklopiti. A biti neuklopljen u kolektiv u kojem provodiš minimum 40h tjedno, pogotovo u industrijama gdje se potencira timski rad, je izrazito loše.
Mislim da uopće nije problem u kulturi firme i pitam se zašto bi neka firma imala jednu kulturu, a druga neku drugu.
Znam primjere velikih firmi gdje postoji puno timova i oni se međusobno jako razlikuju jer su različiti ljudi u njima.

Taj pojam "kulturno fit" bi se u biti trebao promijeniti u "timski fit" ili tako nešto.

A kako oni na razgovoru za posao uopće znaju tko je kakav privatno?
Nisam primijetio da se nekoga pita koji su mu hobiji, interesi ili politička uvjerenja, a to su u biti stvari koje bi trebalo pitati.
Ninkol74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2023., 23:12   #12
Jer nije isto raditi u maloj firmi od 20-30 ljudi gdje se svi znaju i u branch officeu velike korporacije od parsto ljudi gdje je tih istih 20-30 ljudi jedan odjel. Isto tako, nije isto raditi u mobile game development studiju i fintech firmi gdje su ti klijenti banke i osiguranja. Jednostavno, kulturu firme će diktirati veličina i industrija.

Zato služe oni razgovori za posao. I pitaju i hobije i interese. Politička uvjerenja se ne pitaju, jer je politika na radnom mjestu jako loša tema. Vjera, sexualnost, politika. To se izbjegava ako želiš imalo normalno radno mjesto. Držao sam razgovore za posao. Tehnički dio me nije uopće zanimao, više me zanimao karakter čovjeka i oće li se sa svojom osobnosti uklopiti u tim i u odjel. Sat vremena smo fino sjedili u uredu i čavrljali o raznim temama. Je da sam za naći dva nova člana tima potrošio skoro tri puna radna dana samo na razgovore, ali isplatilo se. Dečki su se super uklopili u ekipu.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2023., 12:35   #13
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Točno to. Žele se družiti i geekovi se rado druže, samo sa sličnim geekovima. Ne ostaje ekipa poslje posla u firmi chillat zajedno jer moraju, nego jer su u okruženju sličnih ljudi koji vole slične stvari, imaju slične hobije i tako. Zapravo, ako si u takvoj firmi netko tko brije na striktnu podjelu poso kuća, ti si čudak, ne oni. I zato postoji taj kulturni fit. Ako ti ne pašu društvene norme i kultura unutar firme, ne ideš tamo raditi ako ne moraš baš, jer se teško uklopiti. A biti neuklopljen u kolektiv u kojem provodiš minimum 40h tjedno, pogotovo u industrijama gdje se potencira timski rad, je izrazito loše.
Znači ako nisi klinac koji tek friško diplomirao, nemaš partnera, prijatelje, hobije izvan posla, loš si odabir? Jer posao bi se trebao odabirati isključivo na temelju sposobnosti a ne ako prisilno ostaješ duže da bi igrao stolni tenis i cugao s kolegama. Meni je to nenormalno da si moraš biti bliski prijatelj s kolegama da bi zadržao posao. I to nema veze s timskim radom, možeš s nekim dobro surađivati na poslu, bez da ste si prisilno frendovi i doslovno živite na poslu i za posao. Ako se netko želi družiti s kolegama, neka se druži ali bez forsiranja na sve ostale. Družba je družba, a služba je služba. Ta kvazi friendly korporativna kultura je teška bolesnoća.
Dzona Liza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2023., 12:42   #14
Quote:
Ninkol74 kaže: Pogledaj post
Te priče o ostajanju poslije posla obično izmišlja uprava koja misli da je to dobra ideja jer su tako čuli sa zapada, za pravo većinu ljudi to ne zanima ni malo.
Da. Tzv. team bildinzi i slične gluparije iz Amerike. To je danas normalno, najbitnije je kako se uklopiš i da li si klaun zabavljač i slizan sa šefovima a ne kako radiš

Quote:
Ninkol74 kaže: Pogledaj post
Da ne pričam o tome da su ljudi u IT-industriji često geekovi koji se ni ne žele nešto pretjerano družiti.
Ili to, ili su im kolege IT-evci jedino društvo koje im odgovara
Dzona Liza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2023., 12:59   #15
@Dzona Liza

Fulala si poantu posta. Poanta je bila da ako je puno teže funkcionirati u radnom okruženju ako se ne uklapaš. Isto tako, napisao, to je sve na dobrovoljnoj bazi. Ljudi to rade jer žele. I da, samo zato što imaš znanje i vještine za neki posao, ne znači da ćeš nužno biti i dobar kandidat za istu.

Plastičan primjer. Možeš biti vrhunski developer. 20 godina iskustva, rane 40te, proveo karijeru po velikim korporacijama. Ono, faci si u tom što radiš. Uz to si normalan obiteljski čovjek, žena, djeca, prijatelji i sve to. I sad dođeš u game dev startup od 20 ljudi gdje je prosjek godina 25, najstariji je direktor koji je u ranim 30ima, ekipa singl ili eventualno cura/dečko koji isto tako slobodno navrate popodne kad se cuga i igraju stolni i pingač i plejku. Jednostavno se nećeš karakterno i kulturno uklopiti u tu sredinu. Nije da će takvog čovjeka tjerati na išta, ali bit će outsider. Sinergijski efekt će biti manji nego da dođe netko tko ima upola manje iskustva ali se bolje uklapa u sredinu. Jednostavna ljudska psihologija. Skloni smo tribalizmu. Ili jesi ili nisi dio plemena.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2023., 14:40   #16
Quote:
Dzona Liza kaže: Pogledaj post
Ili to, ili su im kolege IT-evci jedino društvo koje im odgovara
ovo moram potvrditi jer dosta sam se jedno vrijeme družila sa IT-ovcima

većina njih iz mog iskustva je socijalno neprilagođena i uskogrudna, no nađu se opet iznimke od pravila kao i svugdje

da im se svidiš, moraš vrtiti teme koje njih zanimaju i posvetit im se maksimalno
kao kolege na poslu i prijatelji to još ide, no ljubavno, bolje da ne pričam
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2023., 17:54   #17
Ja i dalje mislim da je najbolje ljude pitati o političkim uvjerenjima i staviti ih u skupinu s istomišljenicima. Isto vrijedi i za hobije.
Tako će se najbolje uklopiti.
Ninkol74 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.