Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2007., 12:25   #1
Životno osiguranje

Osoba je potpisala ugovor o životnom osiguranju.Osigurana svota je bila 15000 eura ili 30000 (nisam siguran kolki je točno iznos bio)na 15 godina.Znam da se je plačalo godišnje u jednom iznosu od cca 10000 kn.Osiguranje je osobu poslalo na ljučnički pregled,nalazi su bili ok.Ispunio je obrazac(upitnik) u kojem je naveo da je pušač,i da ponekad popije.
Oni su to sve dobili na uvid i ugovor o osiguranju je potpisan.
Nakon pola godine od potpisivanja ugovora,osiguraniku je otkriven karcinom pluča i nakon 4 mjeseca je umro.Kad je obitelj prijavila smrt osiguranju,nakon par dana su dobili odgovor,kako je pokojni bio pušač i da je pio,pa da je zbog toga umro i da oni zbog pušenja i alkohola ne žele isplatiti osiguranu svotu...
Zanima me kako je to moguče?On je sve to naveo u upitnik i oni su to vidjeli.Kako su oni mogli osigurati takvu osobu?Napominjem da je nalaz kod doktora bio ok,i srce i krv i tlak...
Dali ta osiguranja u našoj državi stvarno od ljudi mogu raditi majmune kak hoče? Jer ovdje se vidi da je njihova pogreška što su osigurali takvu osobu.
Kad im je uplačeno 10000kn za 1.godinu osiguranja sve je bilo ok i ništa im nije bilo važno...
Dali netko ima savjet,gdje da se obitelj obrati,i dajte malo prokomentirajte ovo vi koji ste malo upučeniji? Hvala vam
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 12:37   #2
Quote:
proxima kaže: Pogledaj post
Osoba je potpisala ugovor o životnom osiguranju.Osigurana svota je bila 15000 eura ili 30000 (nisam siguran kolki je točno iznos bio)na 15 godina.Znam da se je plačalo godišnje u jednom iznosu od cca 10000 kn.Osiguranje je osobu poslalo na ljučnički pregled,nalazi su bili ok.Ispunio je obrazac(upitnik) u kojem je naveo da je pušač,i da ponekad popije.
Oni su to sve dobili na uvid i ugovor o osiguranju je potpisan.
Nakon pola godine od potpisivanja ugovora,osiguraniku je otkriven karcinom pluča i nakon 4 mjeseca je umro.Kad je obitelj prijavila smrt osiguranju,nakon par dana su dobili odgovor,kako je pokojni bio pušač i da je pio,pa da je zbog toga umro i da oni zbog pušenja i alkohola ne žele isplatiti osiguranu svotu...
Zanima me kako je to moguče?On je sve to naveo u upitnik i oni su to vidjeli.Kako su oni mogli osigurati takvu osobu?Napominjem da je nalaz kod doktora bio ok,i srce i krv i tlak...
Dali ta osiguranja u našoj državi stvarno od ljudi mogu raditi majmune kak hoče? Jer ovdje se vidi da je njihova pogreška što su osigurali takvu osobu.
Kad im je uplačeno 10000kn za 1.godinu osiguranja sve je bilo ok i ništa im nije bilo važno...
Dali netko ima savjet,gdje da se obitelj obrati,i dajte malo prokomentirajte ovo vi koji ste malo upučeniji? Hvala vam

tipično kod ovakvih ugovora. nažalost mogu vam jedino savjetovati da pročitate Opće uvjete. U njima mora pisati o isplati osiguranog rizika.

Nemoguće je da ništa ne žele isplatiti, moraju ali vjerojatno iznos umanjen za postotak od osigurane svote
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 12:49   #3
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
tipično kod ovakvih ugovora. nažalost mogu vam jedino savjetovati da pročitate Opće uvjete. U njima mora pisati o isplati osiguranog rizika.

Nemoguće je da ništa ne žele isplatiti, moraju ali vjerojatno iznos umanjen za postotak od osigurane svote

U slučaju doživljenje svota je ista ko i u slučaju smrti,jer se i osigural u slučaju smrti,jer se radilo o osiguranju kredita i osiguravajučoj kuči koja radi sa tom bankom..
Radi se o jednoj od najjačih europskih osiguravajučih kuća,a i banaka,nije niš sumnjivo...
Smješni su razlozi koje oni navode,a bili su upučeni u to kad su potpisivali ugovor...Od kud njima pravo da oni stave potpis i pečat na ugovor sa pušačem ili pijancem,iako ovo zadnje nije bio ni u ludilu ako je popio 5 piva tjedno...
Ili su ga dobro izigrali,prevarili...
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 13:43   #4
Quote:
proxima kaže: Pogledaj post
U slučaju doživljenje svota je ista ko i u slučaju smrti,jer se i osigural u slučaju smrti,jer se radilo o osiguranju kredita i osiguravajučoj kuči koja radi sa tom bankom..
Radi se o jednoj od najjačih europskih osiguravajučih kuća,a i banaka,nije niš sumnjivo...
Smješni su razlozi koje oni navode,a bili su upučeni u to kad su potpisivali ugovor...Od kud njima pravo da oni stave potpis i pečat na ugovor sa pušačem ili pijancem,iako ovo zadnje nije bio ni u ludilu ako je popio 5 piva tjedno...
Ili su ga dobro izigrali,prevarili...

pa ako je tako, neka ih nasljednici umrlog tuže. Oni ionako odgovaraju za dugove ostavitelja ako su prihvatili nasljedstvo.

Tako neka ih i tuže. Jer se osigurani slučaj ostvario- čovjek je umro
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:31   #5
Lara,mislim da su to i napravili,više me zanimalo vaše mišljenje o svemu i način na koji nas pokušavaju driblati,a možda i nekog upozoriti,jer kod nas se očito još uvjek nezna ko kaj smije,a ko nesmije,a na kraju uvjek nejebu mali.
Toga su vjerovatno svjesna i ova strana osiguranja,a i banke...
Hvala bogu da nas država štiti...
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:36   #6
Covjek je ocito sklopio ugovor znajuci da ima karcinom pluca u pocetnom stadiju, koji je u 60 % slucajeva vezan za pusenje. Klasicna prica dvostruke prijevare. Naravno da je osiguratelj imao interesa sklopiti ugovor ali ne i isplatiti osiguranu svotu jer ovdje osigurani slucaj niti je bio neizvjestan niti nezavisan od iskljucive volje ugovaratelja osiguranja. Pored toga, jednostavnom racunicom ispada da je zbroj premija veci od osigurane svote od 15 000 EU.
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:58   #7
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
Covjek je ocito sklopio ugovor znajuci da ima karcinom pluca u pocetnom stadiju, koji je u 60 % slucajeva vezan za pusenje. Klasicna prica dvostruke prijevare. Naravno da je osiguratelj imao interesa sklopiti ugovor ali ne i isplatiti osiguranu svotu jer ovdje osigurani slucaj niti je bio neizvjestan niti nezavisan od iskljucive volje ugovaratelja osiguranja. Pored toga, jednostavnom racunicom ispada da je zbroj premija veci od osigurane svote od 15 000 EU.
Može i to biti, ali ovo zapravo pokazuje nezrelost i neprofesionalnost osiguravajućih kuća, kojima je primarno što prije pokupiti lovu.
Ovdje vidim veći propust osiguravatelja, no također mislim da se u današnje vrijeme na temelju pa čak i naknadnih pretraga približno točno može utvrditi kada je naknadno dijagnosticirana bolest zapravo i počela tj. nastala, tako da mislim da će se ukloniti bilo kakve mogućnosti zloupotreba sa bilo koje strane.
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 21:23   #8
ukoliko je na ponudi navedeno da je pušač te ukoliko su ga poslali na liječnički pregled kako piše u prvom postu mislim da, ukoliko nije drugačje određeno općim i posebnim uvjetima police, se osiguravatelj malo zeznuo (teško, ali moguće)... tim više što je od sklapanja police do smrti proteklo više od 6 mjeseci

znali su da je pušač, liječnička dokumentacije (vjerojatno od njihovog ugovornog liječnika) potvrđuje da je čovjek OK ...

s druge strane, moguče su i prijevara sa strane osiguranika ... no mislim da bi njihov liječničnik ipak na takvo što trebao obratiti pažnju tim više što su imali podatak o pušenju ... po meni ipak propust osiguravatelja
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 21:24   #9
Quote:
verik kaže: Pogledaj post
, no također mislim da se u današnje vrijeme na temelju pa čak i naknadnih pretraga približno točno može utvrditi kada je naknadno dijagnosticirana bolest zapravo i počela tj. nastala, tako da mislim da će se ukloniti bilo kakve mogućnosti zloupotreba sa bilo koje strane.
ovo teško ... u razvijenim zemljama možda, kod nas

nama nisu znali reći niti od kojeg oblika tumora je moj tata umro
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 08:56   #10
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
Covjek je ocito sklopio ugovor znajuci da ima karcinom pluca u pocetnom stadiju, koji je u 60 % slucajeva vezan za pusenje. Klasicna prica dvostruke prijevare. Naravno da je osiguratelj imao interesa sklopiti ugovor ali ne i isplatiti osiguranu svotu jer ovdje osigurani slucaj niti je bio neizvjestan niti nezavisan od iskljucive volje ugovaratelja osiguranja. Pored toga, jednostavnom racunicom ispada da je zbroj premija veci od osigurane svote od 15 000 EU.
Ne,čovjek nije znao da ima karcinom pluča,jer u tom slučaju zadnje mu bi bilo da ide dizat kredit.Nikad ni nije bio kod doktora.Neznam kolko si puta doživio da neko boluje od te bolesti,ali vjeruj mi da je brza i obična završava ovako...Mislim da sam gore naveo da je išo na liječnički pregled,mislim da bolesti ipak otkrivaju doktori,a ne automehaničari.
Početak osiguranja počinje s potpisivanjem ugovora i plačanjem prve rate.
Neznam jel znaš čitati,ali sam naveo da neznam jel se radi o 15000 ili 30000 jer nije moj slučaj.I ovo kaj misliš da se radi o prevari me ne čudi jer danas ima svakakvih ljudi,ali vjeruj mi da ovaj čovjek nije takav...Hvala na mišljenju
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 09:06   #11
Quote:
verik kaže: Pogledaj post
Može i to biti, ali ovo zapravo pokazuje nezrelost i neprofesionalnost osiguravajućih kuća, kojima je primarno što prije pokupiti lovu.
Ovdje vidim veći propust osiguravatelja, no također mislim da se u današnje vrijeme na temelju pa čak i naknadnih pretraga približno točno može utvrditi kada je naknadno dijagnosticirana bolest zapravo i počela tj. nastala, tako da mislim da će se ukloniti bilo kakve mogućnosti zloupotreba sa bilo koje strane.
Bolest je diagnosticirana 5 mjeseci nakon potpisivanja ugovora o osiguranju,ked je pokojni završio na hitnoj.Doktori su rekli da se karcinom počeo razvijati prije dvije godine,ali on je radio do zadnjeg dana,on ništa nije osječao...Neznam kakve to sve ima veze,kad je njega osiguranje poslalo na "tehnički" pregled koji je on prošao...
Želio bi samo nešto napomenuti.Osiguranje isplačuje osiguranu svotu u slučaju samoubojstva,ako je ono izvršeno nakon dvije godine od potpisivanja ugovora...Di je tu logika???
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 09:12   #12
Quote:
proxima kaže: Pogledaj post
Ne,čovjek nije znao da ima karcinom pluča,jer u tom slučaju zadnje mu bi bilo da ide dizat kredit.Nikad ni nije bio kod doktora.Neznam kolko si puta doživio da neko boluje od te bolesti,ali vjeruj mi da je brza i obična završava ovako...Mislim da sam gore naveo da je išo na liječnički pregled,mislim da bolesti ipak otkrivaju doktori,a ne automehaničari.
Početak osiguranja počinje s potpisivanjem ugovora i plačanjem prve rate.
Neznam jel znaš čitati,ali sam naveo da neznam jel se radi o 15000 ili 30000 jer nije moj slučaj.I ovo kaj misliš da se radi o prevari me ne čudi jer danas ima svakakvih ljudi,ali vjeruj mi da ovaj čovjek nije takav...Hvala na mišljenju

NE bi mu bilo zadnje, jer je i on sklapao ugovor o osiguranju zivota da bi netko treci (korisnik) dobio pare u slucaju da on umre. Umro je zbog pusenja (mozemo to reci sa 60% vjerojatnoscu), mislio je prijeci osiguravajuce drustvo, ali oni imaju dobar razlog da mu ne plate. Pusenje i alkoholizam ne spadaju u osigurane rizike
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 09:50   #13
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
NE bi mu bilo zadnje, jer je i on sklapao ugovor o osiguranju zivota da bi netko treci (korisnik) dobio pare u slucaju da on umre. Umro je zbog pusenja (mozemo to reci sa 60% vjerojatnoscu), mislio je prijeci osiguravajuce drustvo, ali oni imaju dobar razlog da mu ne plate. Pusenje i alkoholizam ne spadaju u osigurane rizike

A naravno da zbog pušenja,svaki pušač je umro od cigarete,nedaj bože da bi netko umro od prežderavanja i izležavanja...Jel ti shvačaš da on nije znao za bolest,a da je i znao,išo je kod NJIHOVOG LIJEČNIKA vjerovatno zato da bi on otkrio dali je osiguranik bolestan,da je on ispunio NJIHOV UPITNIK o načinu života,di je sve naveo,dobili su na uvid njegov karton o svim bolestima.Jel si ti ikad osigurao auto,a da nije prošo tehnički?(ustvari možda se i može kod nas)
U kojem si ti osiguranju zaposlen??
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 09:58   #14
Quote:
proxima kaže: Pogledaj post
A naravno da zbog pušenja,svaki pušač je umro od cigarete,nedaj bože da bi netko umro od prežderavanja i izležavanja...Jel ti shvačaš da on nije znao za bolest,da je on išo kod NJIHOVOG LIJEČNIKA,da je on ispunio NJIHOV UPITNIK o načinu života,di je sve naveo,dobili su na uvid njegov karton o svim bolestima.Jel si ti ikad osigurao auto,a da nije prošo tehnički?(ustvari možda se i može kod nas)
U kojem si ti osiguranju zaposlen??
Nije svaki pusac umro od cigarete, ali vecina dijagnosticiranih karcinoma pluca JESTE od cigarete a izvori postoje u svim sluzbenim i nesluzbenim statistikama i enciklopedijama. Ako pusenje i alkoholizam nisu osigurani rizici, onda niti bolest i smrt koja je direktna posljedica istih ne moze biti tretirana kao osigurani slucaj
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 10:16   #15
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
Nije svaki pusac umro od cigarete, ali vecina dijagnosticiranih karcinoma pluca JESTE od cigarete a izvori postoje u svim sluzbenim i nesluzbenim statistikama i enciklopedijama. Ako pusenje i alkoholizam nisu osigurani rizici, onda niti bolest i smrt koja je direktna posljedica istih ne moze biti tretirana kao osigurani slucaj
znači, po tebi svatko tko umre od karcinoma pluča ili od alkoholizma NEMA pravo tj njegovi nasljednici nema ju pravo na isplatu osigurane svote ....

@proxima uz policu osiguranja moraju biti i opći te posebni uvjeti koje je trebao dobiti prilikom sklapanja police ... dobro prouči što tamo piše ...
ako se po tome ne znate snalaziti dajte nekome tko zna
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 10:25   #16
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
znači, po tebi svatko tko umre od karcinoma pluča ili od alkoholizma NEMA pravo tj njegovi nasljednici nema ju pravo na isplatu osigurane svote ....

@proxima uz policu osiguranja moraju biti i opći te posebni uvjeti koje je trebao dobiti prilikom sklapanja police ... dobro prouči što tamo piše ...
ako se po tome ne znate snalaziti dajte nekome tko zna
Osobe koje su dugogodisnji pusaci spadaju u rizicnu skupinu...ako se takvoj osobi razvije rak pluca, onda je velika vjerojatnost da je to povezano s pusenjem...a pusenje je ipak rizik koji osiguratelji sigurno imaju pravo iskljuciti. Slazem se da je sve to sigurno navedeno u uvjetima osiguranja, inace ne bi imali osnova da odbiju isplatu.
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 10:35   #17
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
znači, po tebi svatko tko umre od karcinoma pluča ili od alkoholizma NEMA pravo tj njegovi nasljednici nema ju pravo na isplatu osigurane svote ....

@proxima uz policu osiguranja moraju biti i opći te posebni uvjeti koje je trebao dobiti prilikom sklapanja police ... dobro prouči što tamo piše ...
ako se po tome ne znate snalaziti dajte nekome tko zna
Ma to su i napravili,sve je kod odvjetnika.Htio sam samo mišljenje ljudi koji su možda imali takva iskustva i običnih ljudi koji če se možda sutra osigurati na isti način...Nisam stručan za takve stvari,ali ovaj slučaj mi je smješan...
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 10:43   #18
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
Osobe koje su dugogodisnji pusaci spadaju u rizicnu skupinu...ako se takvoj osobi razvije rak pluca, onda je velika vjerojatnost da je to povezano s pusenjem...a pusenje je ipak rizik koji osiguratelji sigurno imaju pravo iskljuciti. Slazem se da je sve to sigurno navedeno u uvjetima osiguranja, inace ne bi imali osnova da odbiju isplatu.
slažem se da su pušači rizična skupina ... zato na upitniku postoji pitanje o tome da li je potencijalni osiguranih pušač ili nije te koliko puši dnevno ...
ja sam isto tako pušač, policu sam sklopila prije godinu dana, no niti su me tražili liječnički pregled niti su povečali premiju (što bi nekako normalno bilo da jesu, ako spadam u rizičnu skupinu, zar ne?) ... ali je ponuda prihvaćena (na uvjetima takovo što ne stoji) ...
ukoliko je to tako kako ti tvrdiš onda dovode u zabludu (tu bi debeleo mogli dobiti po prstima od HANFE) ovu skupinu ljudi jer premiju naplate, a samo oni znaju da US neće isplatiti ukoliko dođe do smrti osiguranika zbog karcinoma ...

po meni je situacija "klimava" samo zato jer je smrt nastupila dosta brzo od sklapanja police ... no ako dobro pamtim: ukoliko smrt od bolesti nastupi tokom prvih 6 mjeseci od dana sklapanja police dobiva se pola US, po isteku 6 mjeseci dobiva se cijela US ... ništa se ne govori o datumu dijagnosticiranja bolesti ...

danas dosta kuća nudi mogućnost sklapanja police koja uključuje i dopunsko osiguranje od teških bolesti (tako nekako se zove) ... e sad, da je čovjek išao na prevaru mislim da bi se dobro raspitao i oko toga te sklopio i taj dodatak jer iako košta dobro povečava isplatu nakon smrti
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 10:49   #19
Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
Osobe koje su dugogodisnji pusaci spadaju u rizicnu skupinu...ako se takvoj osobi razvije rak pluca, onda je velika vjerojatnost da je to povezano s pusenjem...a pusenje je ipak rizik koji osiguratelji sigurno imaju pravo iskljuciti. Slazem se da je sve to sigurno navedeno u uvjetima osiguranja, inace ne bi imali osnova da odbiju isplatu.
Ti si lud,oprosti...Kod nas ima 3 milijuna pušača,znači ljudi koji su potencijalni kandidati za karcinom pluča.Pitam te ja kolko ljudi bi se kod nas osiguralo,pošto ovih 3 milijuna znaju da nemogu naplatiti osiguranje ako umru.Jer to nemora biti karcinom pluča.Može biti suženje krvnih žila,infarkt,sve se može povezati s pušenjem.Od čega bi onda živjela ta velikodušna osiguranja koja več sanjamo kolko se reklamiraju...Pa nije se čovjek ubio,ili ako ti misliš da je,onda se polagano ubijaju i oni koji jedu čokoladu,oni koji jedu špek,oni koji piju gazirana piča...
Daj se sjeti jednog političara koji je umro prije mjesec dana,a u drugom mjesecu je normalno radio.Karcinom čovjek može nositi godinama,a da ga ne osjeti,kad ga osjeti bojim se da je kasno...Siguran sam da se ovdje neko zajebo,ili osiguranje ili njihov liječnik i da netko mora odgovarati...
proxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 11:06   #20
zaprijetite im tužbom. osiguravateljske kuće se jako boje sudova. zapravo se ne boje, samo ne žele uopće imati veze s njima ili tu vezu svode na minimum. na sudu će se jednostavno i vrlo jasno utvrditi ima li osnove za neisplatu. iako mi se čini da baš osiguirana osoba nije proučila one uvjete prije potpisivanja. postoje mnogi modeli životnih osiguranja i kod nekih su neki uzroci smrti (obično kojekakve bolseti) isključeni.
i nije mi jasno kak je prošao sistematski, a da karcinom nije otkriven u to mi je jako teško povjerovati jer da je karcinom napisan u izvješću, polica ne bi mogla biti sklopljena. karcinom se ne može razviti od nule u 4 mjeseca toliko da osoba umre. dakle, bio je prisutan ranije. nekak mi se čini da je i doktor tu imao svoje prste.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.