Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2012., 12:25   #101
Obavezno na pregled kod neurologa, u svakom slučaju!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 14:22   #102
Zna li Tko Što Mi Se Ovo Dogodilo?

Dakle prije par dana mi se desilo nešto čudno...

Bio sam na terasi, pijem čašu gemišta (prvu) i grickam sezamove štapiće, i najednom dobijem onaj bolni osjećaj kao da sam upravo progutao cijelu jabuku i da je zapela u jednjaku... (od tu je sve počelo...)

Mislim (ali nisam 100% siguran) da se to desi kada idete rutnuti i štucnuti u isto vrijeme... vjerojatno ima neke veze s izmjenom tlakova... uglavnom, jedno 20 sekundi nisam ni disao ni govorio niti se micao samo da mi bol prođe.

Nakon 20-ak sekunda naglo mi je došla potreba za povratiti, pa sam odjurio u WC, i baš kad sam došao do tamo zadnje se sjećam onog osjećaja kao kad se naglo dignete pa vam se zamrači sve pred očima i izgubite ravnotežu.

Tad sam pao u nesvjest (očito, jer se ne sjećam pada) i zadnje se sjećam da sam došao svijesti ležeći na leđima i udarajući potiljkom u pod (posljedica toga je ogromna čvoka koju još uvijek imam na glavi).

Svijest sam pridobio nakon nekih 5-10 sekundi, kad je moja djevojka čula pad i dojurila zamnom u WC.

Nikada u životu mi se nije desilo ništa slično, nisam nikada pao u nesvijest niti imao epizode nesvjesnog lupanja glavnom u pod (?!).

Budući da su stvari slijedile jedna za drugom, imam osjećaj da je ovo nekakva uzročno posljedična veza, uzrokovana onim bolnim osjećajem u jednjaku na početku.

Da napomenem... inače patim od GERB-a ali nisam trenutno na nikakvim lijekovima (prestao prije 4 mjeseca) i od tad mi se se stanje znatno popravlja pa se ne želim vratiti lijekovima... (Controloc 20mg/dnevno).

Doduše, promijenio sam čitav način prehrane i izgubio 10 kila u procesu (tijekom nekih 3 mjeseca - sve mast...) bez ikakvih treninga i to jest malo zabrinjavajuće...

Moja prehrana se ugl sastoji od kruha, maslinovog ulja, soli, tjestenine, krumpira, riže, bijelog mesa, blitve, zelene salate, tikvica, mrkve (ugl lagana nekisela hrana) i od pića samo voda i mineralna voda (ponekad gemišt). Pošto ne smijem jogurt, uzimam probiotike u prahu.

Da li je ovo situacija zbog koje bih se trebao zabrinuti? Hvala!
delux13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 09:40   #103
Quote:
delux13 kaže: Pogledaj post
Dakle prije par dana mi se desilo nešto čudno...

Bio sam na terasi, pijem čašu gemišta (prvu) i grickam sezamove štapiće, i najednom dobijem onaj bolni osjećaj kao da sam upravo progutao cijelu jabuku i da je zapela u jednjaku... (od tu je sve počelo...)

Mislim (ali nisam 100% siguran) da se to desi kada idete rutnuti i štucnuti u isto vrijeme... vjerojatno ima neke veze s izmjenom tlakova... uglavnom, jedno 20 sekundi nisam ni disao ni govorio niti se micao samo da mi bol prođe.

Nakon 20-ak sekunda naglo mi je došla potreba za povratiti, pa sam odjurio u WC, i baš kad sam došao do tamo zadnje se sjećam onog osjećaja kao kad se naglo dignete pa vam se zamrači sve pred očima i izgubite ravnotežu.

Tad sam pao u nesvjest (očito, jer se ne sjećam pada) i zadnje se sjećam da sam došao svijesti ležeći na leđima i udarajući potiljkom u pod (posljedica toga je ogromna čvoka koju još uvijek imam na glavi).

Svijest sam pridobio nakon nekih 5-10 sekundi, kad je moja djevojka čula pad i dojurila zamnom u WC.

Nikada u životu mi se nije desilo ništa slično, nisam nikada pao u nesvijest niti imao epizode nesvjesnog lupanja glavnom u pod (?!).

Budući da su stvari slijedile jedna za drugom, imam osjećaj da je ovo nekakva uzročno posljedična veza, uzrokovana onim bolnim osjećajem u jednjaku na početku.

Da napomenem... inače patim od GERB-a ali nisam trenutno na nikakvim lijekovima (prestao prije 4 mjeseca) i od tad mi se se stanje znatno popravlja pa se ne želim vratiti lijekovima... (Controloc 20mg/dnevno).

Doduše, promijenio sam čitav način prehrane i izgubio 10 kila u procesu (tijekom nekih 3 mjeseca - sve mast...) bez ikakvih treninga i to jest malo zabrinjavajuće...

Moja prehrana se ugl sastoji od kruha, maslinovog ulja, soli, tjestenine, krumpira, riže, bijelog mesa, blitve, zelene salate, tikvica, mrkve (ugl lagana nekisela hrana) i od pića samo voda i mineralna voda (ponekad gemišt). Pošto ne smijem jogurt, uzimam probiotike u prahu.

Da li je ovo situacija zbog koje bih se trebao zabrinuti? Hvala!
To se nemože reći preko foruma.
Može se radite o ortostatskoj sinakopi,vazovagalnoj sinakopi,artimija,anemija isl.
Dakle uputno je učiniti obradu u tom pogledu /izmjeriti RR pri sjedećem i stoječem položaju,KKS,EKG,opća biokemija,ev.TTE i Holter EKG./
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 17:03   #104
Noćas kad sam se dizala iz kreveta, nakon otprilike minutu mi se počelo crniti pred očima, i osjetila sam kako mi se puls smanjuje...odmah sam legla na pod, jer znam iz iskustva da bih se inače onesvijestila.
Inače sam dolazila već u slična stanja kao rezultat hipoglikemije, ali ovaj put su izostali uobičajeni simptomi (drhtavica, znojenje, ubrzani puls, mučnina, slabost) pa vjerujem da je ovo bio zapravo samo pad tlaka.
Ali zabrinjava me ovo smanjenje otkucaja...ne znam je li to normalno prije gubitka svijesti? Čim sam legla normalizirali su se.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 18:11   #105
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Noćas kad sam se dizala iz kreveta, nakon otprilike minutu mi se počelo crniti pred očima, i osjetila sam kako mi se puls smanjuje...odmah sam legla na pod, jer znam iz iskustva da bih se inače onesvijestila.
Inače sam dolazila već u slična stanja kao rezultat hipoglikemije, ali ovaj put su izostali uobičajeni simptomi (drhtavica, znojenje, ubrzani puls, mučnina, slabost) pa vjerujem da je ovo bio zapravo samo pad tlaka.
Ali zabrinjava me ovo smanjenje otkucaja...ne znam je li to normalno prije gubitka svijesti? Čim sam legla normalizirali su se.
Svakako konzultirati svoju liječnicu/liječnika opće prakse,učiniti bar .temeljnu dijagnostiku (lab.,EKG,UZV srca po mogućnosti i transezofagealni,event.holter EKG,EEG) pa po potrebi učiniti ciljanu spec.obradu (kardiolog, neurolog...).
Po opisu u obzir dolazi i vazovagalna sinkopa, no, treba isključiti još podosta stvari . Jel netko u porodici ima slične tegobe?
Inače, bravo za odlično odrađenu prvu pomoć u kućnim uvjetima
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 18:28   #106
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Svakako konzultirati svoju liječnicu/liječnika opće prakse,učiniti bar .temeljnu dijagnostiku (lab.,EKG,UZV srca po mogućnosti i transezofagealni,event.holter EKG,EEG) pa po potrebi učiniti ciljanu spec.obradu (kardiolog, neurolog...).
Po opisu u obzir dolazi i vazovagalna sinkopa, no, treba isključiti još podosta stvari . Jel netko u porodici ima slične tegobe?
Inače, bravo za odlično odrađenu prvu pomoć u kućnim uvjetima
To se meni povremeno događa zadnjih 10 godina. Nikad ništa nije otkriveno, osim što mi se događa samo u stresnim situacijama. A jučer je bio jedan takav dan...

Ovo za prvu pomoć, pa imam nažalost previše iskustva.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 20:36   #107
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
To se meni povremeno događa zadnjih 10 godina. Nikad ništa nije otkriveno, osim što mi se događa samo u stresnim situacijama. A jučer je bio jedan takav dan...

Ovo za prvu pomoć, pa imam nažalost previše iskustva.
OK, onda si sigurno odradila navedene pretrage, možda i tilt-test i pretpostavljam svi nalazi uredni... Koja ti je dg napisana u papirima?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 22:32   #108
Osim anksioznosti nemam nikakvu dijagnozu...
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 20:46   #109
Imam i ja takav sličan problem,bio sam se već 2 puta srušio , 1 puta u zboru samo mi se zacrnilo pred očima i bum. 2 puta odgovaro matematiku no tad sam reko da mi se vrti i crno mi je pred očima pa sam sjeo i bilo mi je odma bolje. i sada svako jutro prije škole bude mi jako mučno sve dok nepovratim odma mi je bolje.Bio sam kod doktora i dobio sam tablete i pijem ih. no tjeo bi se poistovjetit sa nekim tko ima isti problem molim odgovor
zvone98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 06:06   #110
u zadnje vrijeme mi se događa da mi se odjednom zacrni pred očima, osjetim jaku slabost i kao da mi srce u tom trenu nešto pritišće. Sve to skupa traje par sekundi. To se događa do hodam, dakle nije naglo ustajanje.. I nije umor u pitanju jer nekad mi se dogodi to kad sam čila i odmorna
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 14:32   #111
Kad sam setala psa dogodilo mi se da mi se zacrnilo .
ČČipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 20:24   #112
Nesvjestica

Pozdrav,
Prije nekoliko dana prvi put sam se onesvijestila. Bila sam van sa društvom, nisam pila, nismo bili u zagušljivom prostoru taj dan sam dobro jela (ako je to bitno). Osijećala sam se super cijelu večer te sam odjednom osjetila vrućinu ali samo nakratko, sljedeće čega se sijećam je da sam sjedila na nekakvom zidu,okružena prijateljima. Rekli su mi da sam se jednostavno srušila na pod i da sam bila bez svijesti 5 minuta, pa su me morali iznositi van. Kad sam došla sebi i dalje sam se osijeća dobro jedino imam kvrgu na čelu od pada.

Trebam li se zabrinuti i posjetiti liječnika ili ipak nije toliko ozbiljno?
Hvala lijepa na odgovoru.
williamka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 20:52   #113
Nesvjestica dolazi uslijed teškog metaboličkog opterečenja, ili jakog emotivnog šoka, ili fizičke ozljede glave.
Siguran sam da nisi kolabirala iz čista mira.
Možda si popila previše kave taj dan. . .savjetujem ti da posjetiš svog liječnika opće praxe, just to make sure :-) .
Sretno
cindroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 22:05   #114
Quote:
williamka kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Prije nekoliko dana prvi put sam se onesvijestila. Bila sam van sa društvom, nisam pila, nismo bili u zagušljivom prostoru taj dan sam dobro jela (ako je to bitno). Osijećala sam se super cijelu večer te sam odjednom osjetila vrućinu ali samo nakratko, sljedeće čega se sijećam je da sam sjedila na nekakvom zidu,okružena prijateljima. Rekli su mi da sam se jednostavno srušila na pod i da sam bila bez svijesti 5 minuta, pa su me morali iznositi van. Kad sam došla sebi i dalje sam se osijeća dobro jedino imam kvrgu na čelu od pada.

Trebam li se zabrinuti i posjetiti liječnika ili ipak nije toliko ozbiljno?
Hvala lijepa na odgovoru.
Svakako za što skoriju konzultaciju nadležnog ordinarijusa, obradu po kardiologu te vrlo vjerojatno i neurologu (o tom će odluku donijeti nadležni ordinarijus koji ima adekvatan uvid u anamnezu i kliničku sliku).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 00:35   #115
Meni se isto znala događati takva nesvjestica i to prije mamine bolesti kada nisam bila pod nekim pritiskom ili teškom životnom situacijom. Mislim da je bila nesvjestica najviše od zagušljivog prostora. Samo i u tim prostorima ljudi rade, pa nemaju takvih problema. Recimo na Dolcu gdje mi se to jednom dogodilo po ljeti. Krvnu sliku sam radila iz drugog razloga u privatnom laboratoriju i bila je u redu. Na neke druge pretrage nisam išla.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 08:52   #116
Srušio se...

Evo i meni se neki dan desilo da sam prvi put u životu ostao bez svijesti...valjda.
Evo kako se to dogodilo:
Feštica u kući, dosta ljudi, puno dima (vjerovatno i kakve trave), alkohol...no ja ne pušim, alkohola sam popio nešto(recimo pol litre crnog vina, možda i manje u kombinaciji sa kolom i dec neke liker-votke) no to nisam uopće niti osjetio...više osjetim jednu običnu pivu nego ovo.
Kako sam bio umoran (a ne pijan, da ne bi odmah svi se hvatali na to) išao sam leć i pokušavao zaspat...ali uz buku sam više odmarao nego spavao. Nakon cca pol sata mi se počelo pišati pa sam se dignu na WC. Kad sam došao u WC, osjetio sam naglu slabost (nekad sam to znao osjetit kad se naglo ustanem iz kreveta, stolice ili iz čučećeg/sagnutog položaja) i imao sam potrebu sjest/leći. Krenuo sam se saginjat da ću čučnut na pod...i sljedeće čega se sijećam je osjećaj kao da se budim iz sna...onako kao da sam još pospan, čujem muziku kako trešti i nešto mi užasno smeta u položaju kojem spavam...i nakon par sekundi dolazim totalno na sebe i nalazim se pored WC šolje zabijen u kut WC-a...dignem se...osijećam se totalno normalno. Vratio sam se u sobu, sjeo pa legao na kauč...i onda me oblio hladan znoj, opet slabina...ali kroz minutu dvije je prošlo. Ostatak večeri do jutra sam nekoliko puta bio na WC-u jer me je nakon ovoga počelo dosta šarafit u trbuhu...stolica je bila crna, od crnog vina valjda...

E sad, inače imam povišeni gornji tlak, malo problema i sa vratnom kralježnicom pa mi se tu i tamo zna onako malo vrtit odnosno budem "dizzy"...al da sam se ikad srušio...to ne. Uostalom, ovdje mi nije ni prethodilo nikakvo vrćenje u glavi...jednostavno prekid filma sekundu-dvije nakon naglog početka osjećaja slabosti. Dal je tu sad u pitanju kombinacija pića, dima, umora i naglog ustajanja...i da li mogu ovo smatrat kao neki izolirani incident koji se ne bi trebao ponavljati ako u buduće pripazim na ovakve situacije ili bi to mogao biti znak nečega ozbiljnijeg da zahtjeva obradu liječnika?

Malo me je strah što se to tako naglo desilo (ta slabina i da nisam stignuo čučnut ili sjest na pod) jer nisam stigao reagirati i što ako mi se to ponovi u nekim drugim okolnostima, npr. u autu ili na motoru?
alf999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 07:15   #117
Quote:
tynsy kaže: Pogledaj post
sinkopa je iznenadni gubitak svijesti (iznenadna nesvjestica), a predsinkopa ti je ono crnjenje pred očima bez gubitka svijesti (što si naveo da se tebi zna dogoditi).
moguće je da osoba iznenada izgubi svijesti, moguće je samo ˝crnjenje˝, a i kombinacija toga crnjenje pa gubitak svijesti.
nakon gubitka svijesti dolazi do potpunog oporavka nakon par minuta.

uzroci sinkopa mogu biti različiti, uglavnom bezopasni kao što su naglo ustajanje, pad tlaka, vručina, zagušljiv prostor, a mogu nastati i zbog nekih opasnijih stanja kao npr. srčanih i krvožilnih bolesti.

ako se već liječila od epilepsije, trebali bi i to provjeriti.
Moja mama ima krvozilne bolesti, glaukom, imala je dva mozdana prije par godina, zivi sama. Pije lijekove za tlak i masnocu. Jucer se onesvjestila, kaze da joj nije bilo ni zlo, jela je, dobro se osjecala i niceg se ne sjeca. Pala je udarila glavu. Snimali su joj glavu na hitnoj i ekg, secer. Tlak je 170 sa 100. Brinem se jako, zasto se niceg ne sjeca, i sto joj je ciniti. Kod neurologa ide u novu bolnicu redovno, ali bojim se da ju ni ne pogledaju, pregled traje minutu ako i toliko, lupe pecat da nastavi sa terapiju. Ne znam sto da napravimo.
Hvala unaprijed,

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2014., 07:20   #118
Quote:
tynsy kaže: Pogledaj post
sinkopa je iznenadni gubitak svijesti (iznenadna nesvjestica), a predsinkopa ti je ono crnjenje pred očima bez gubitka svijesti (što si naveo da se tebi zna dogoditi).
moguće je da osoba iznenada izgubi svijesti, moguće je samo ˝crnjenje˝, a i kombinacija toga crnjenje pa gubitak svijesti.
nakon gubitka svijesti dolazi do potpunog oporavka nakon par minuta.

uzroci sinkopa mogu biti različiti, uglavnom bezopasni kao što su naglo ustajanje, pad tlaka, vručina, zagušljiv prostor, a mogu nastati i zbog nekih opasnijih stanja kao npr. srčanih i krvožilnih bolesti.

ako se već liječila od epilepsije, trebali bi i to provjeriti.
Moja mama ima krvozilne bolesti, glaukom, imala je dva mozdana prije par godina, zivi sama. Pije lijekove za tlak i masnocu. Jucer se onesvjestila, kaze da joj nije bilo ni zlo, jela je, dobro se osjecala i niceg se ne sjeca. Pala je udarila glavu. Snimali su joj glavu na hitnoj i ekg, secer. Tlak je 170 sa 100. Brinem se jako, zasto se niceg ne sjeca, i sto joj je ciniti. Kod neurologa ide u novu bolnicu redovno, ali bojim se da ju ni ne pogledaju, pregled traje minutu ako i toliko, lupe pecat da nastavi sa terapiju. Ne znam sto da napravimo.
Hvala unaprijed,

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 12:43   #119
Uh, ala se ovde nije pisalo godinama i hvala Bogu jer nadam se da niko nije gubio svest/padao u nesvest.

Ja sam juce prvi put u zivotu pao u nesvest.

Razlog je jer sam se posekao pa je krv isla kao u horror filmu i dok sam uzeo papir da zaustavim krv pocelo je da mi se vrti i poceo sam da gubim snagu i zanosim se te sam onda pao iako se ja samo secam kao idem u nazad a ne i celog pada.

Budjenje je bilo uzasno grozno iskustvo. Pocinjem da vidim nesto nejano i slika onog sto vidim nije stabilna vec ide u krug kao filmska traka te sam onda polako poceo da cujem zvuk ali nejasno a nekako bucno.
Ali ti prvi trenuci budjenja - Vidim ali ne jasno i sve mi se pomera slika a ja pokusavam da je smirim i cudim se/pitam se zasto ne mogu videti normalno sta mi se to desava uh prava agonije i mucenje. Jako grozno i neprijatno je bilo u tim trenucima.
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2020., 11:35   #120
meni se u zadnje vrijeme potpuno zacrni pred ocima uz pritisak u glavi, nakon dizanja iz cucnja.
ali nemam nikakvih problema s dizanjem iz kreveta.
imam dojam da je to nekako povezano s naporom stajanja u cucnju + ustajanje. jer iskljucivo se tada dogada.

sto bi to moglo biti?
-Aura- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.