Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2013., 10:42   #281
Pozdrav svima, naravno zanima me nešto u vezi certifikata e-porezne... Do sada sam PDV obrazac jednom mjesečno
osobno predavao u Poreznoj upravi, imam nekih 5 minuta hoda do nje.. E, sad znam da ga moram od 01.01. predavati
elektronski, a to mi je samo dodatni trošak (kao i mnogima od nas), s obzirom da si sam vodim knjige i jedini sam u svom obrtu,
sva elektronska plaćanja radim preko PBZ-a..Neki dan su mi u Fini rekli da bi morao još i njima plaćati 50 kn mjesečno za tu
karticu, nekako mi je to puno, samo za jedan obrazac mjesečno (trebam sam e-PDV, i ništa drugo) budući da već plaćam naknadu
i PBZ-u, na koji je način onda ova e-porezna besplatna kada se skine s njihove stranice? Dal mi se onda više isplati imati sva plaćanja preko FINE?
izbor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 11:31   #282
Quote:
izbor kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, naravno zanima me nešto u vezi certifikata e-porezne... Do sada sam PDV obrazac jednom mjesečno
osobno predavao u Poreznoj upravi, imam nekih 5 minuta hoda do nje.. E, sad znam da ga moram od 01.01. predavati
elektronski, a to mi je samo dodatni trošak (kao i mnogima od nas), s obzirom da si sam vodim knjige i jedini sam u svom obrtu,
sva elektronska plaćanja radim preko PBZ-a..Neki dan su mi u Fini rekli da bi morao još i njima plaćati 50 kn mjesečno za tu
karticu, nekako mi je to puno, samo za jedan obrazac mjesečno (trebam sam e-PDV, i ništa drugo) budući da već plaćam naknadu
i PBZ-u, na koji je način onda ova e-porezna besplatna kada se skine s njihove stranice? Dal mi se onda više isplati imati sva plaćanja preko FINE?
U pravilu se plaća fini korištenje kartice ili sticka.. Fina omogućava korištenje servisa e-fina za predaju godišnjih financijskih i kvartalnih statističkih izvještaja; E-regos za predaju rsm obrazaca..Tako da se i od fine ima itekakve koristi.. Ostali servisi e-porezna, e-mirovinsko i e-zdravstveno su uz plaćanje finine kartice apsolutno besplatni.. Tako da se ta kartica može itekako dobro iskoristiti i smatram da se isplati imati ju..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 12:04   #283
[QUOTE=vitas;43127238]U pravilu se plaća fini korištenje kartice ili sticka.. Fina omogućava korištenje servisa e-fina za predaju godišnjih financijskih i kvartalnih statističkih izvještaja; E-regos za predaju rsm obrazaca..Tako da se i od fine ima itekakve koristi.. Ostali servisi e-porezna, e-mirovinsko i e-zdravstveno su uz plaćanje finine kartice apsolutno besplatni.. Tako da se ta kartica može itekako dobro iskoristiti i smatram da se isplati imati ju..[/QUO


Potpuno si u pravu, nekima se isplati imati ju, odnosno, hoćeš-nećeš moraš ju imati, al recimo nekima kao meni, to se ne isplati...jer..ne predajem nikakve godišnje financijske i kvartalne izvještaje, ne predajem rsm obrasce (nemam zaposlenih..), ne trebam ni e-poreznu, ni e-mirovinsko ni e-zdravstveno..ja trebam samo taj e-PDV i na kraju godine PDV-K. Da imam knjigovođu, onda bi mi on predavao obrasce, uz nekakvu sitnu naknadu jer njima je ipak lakše plaćati Fini mjesečnu naknadu ako imaju 50-tak, 100-tinjak obrta i firmi kojima vode knjige, a
ja si sam vodim knjige.
U današnje vrijeme kad moramo gledati gdje da uštedimo, ovakvi nameti su itekako skupi...(ako su nepotrebni), ne bih se čudio-za par godina će nam uvesti da ne smijemo osobno nositi utrške u banke, već ćemo morati plaćati Fininim zaštitarima da nam dođu po novce na vrata..
izbor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 21:54   #284
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Svejedno Vam je imali stick ili karticu. Stick je puno praktičniji jer ne morate imati i čitač. A što se e-porezne tiče morate popuniti punomoć i za sebe. Znači da bi mogli koristiti aplikaciju e-porezna, morate stick (koji ste dobili u FINI) odnijeti u Poreznu upravu zajedno sa ovjerenom punomoći (punomoć dajete sami sebi). To je potrebno samo prvi puta. Kasnije, za korisnike koji će Vas opunomoćiti za e-poreznu predajete u Poreznu upravu samo punomoć (u tri primjerka), bez sticka.

Ukoliko Vam nešto ne funkcionira nazovite za e-Poreznu tel.0800 66 99 33, a za e-FINU 0800-0080, slijedite njihove upute i sve će biti jednostavno.

Ugodan Vam rad!

hvala puno,vaš odgovor je bio veoma koristan,uspješno instalirana e porezna
SLužbenica na E -fina je bila preljubazna ,a na e-porezna,katastrofa.Svi koji imaju stick neka zovu prvo e finu jer nema šanse sam skužiti cijeli postupak,iako je mene gđa čak i pohvalila da sam odlična u odnosu na druge koje vode kroz postupak ,da se pohvalim malo

i samo još dodatno pitanje:treba li ikakve punomoći od klijenata kojima ćemo preko naše kartice voditi e -poreznu, i za E-finu,ili samo za e-poreznu?!
eura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 22:48   #285
Baš mi je drago, svaka čast!

Za one klijente za koje ćete predavati samo dokumente u Poreznu upravu, trebate samo punomoć za e-Poreznu (u FINU ne treba tada ništa predavati), a za one klijente za koje ćete predavati i izvještaje u FINU, trebate i punomoć za e-FINU. U Poreznu upravu dostavljate sada samo punomoć u po tri primjerka (bez sticka), a u FINU uz punomoć treba priložiti presliku osobne iskaznice osobe ovlaštene za zastupanje opunomoćitelja. Niti u FINU sada više ne trebate dostavljati stick, već pričekati da se punomoći provedu.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 23:03   #286
Hvala hvala hvala naaajljepša, zašto nisu ovako i na dežurnim telefonim uvijek ljubazni svi Eto sada mi je sve puuno jasnije!
eura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 23:37   #287
Quote:
izbor kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, naravno zanima me nešto u vezi certifikata e-porezne... Do sada sam PDV obrazac jednom mjesečno
osobno predavao u Poreznoj upravi, imam nekih 5 minuta hoda do nje.. E, sad znam da ga moram od 01.01. predavati
elektronski, a to mi je samo dodatni trošak (kao i mnogima od nas), s obzirom da si sam vodim knjige i jedini sam u svom obrtu,
sva elektronska plaćanja radim preko PBZ-a..Neki dan su mi u Fini rekli da bi morao još i njima plaćati 50 kn mjesečno za tu
karticu, nekako mi je to puno, samo za jedan obrazac mjesečno (trebam sam e-PDV, i ništa drugo) budući da već plaćam naknadu
i PBZ-u, na koji je način onda ova e-porezna besplatna kada se skine s njihove stranice? Dal mi se onda više isplati imati sva plaćanja preko FINE?
Ako si obrt i imaš netbanking uzmi samo certifikat od Fine 470,00 kn jednokratno godišnje. Kad dobiješ karticu, imaš besplatno eporeznu, emirovinsko i ezdravstveno a eFina ti nije potrebna jer RSm može i dalje papirnato a ove ostale Fina usluge ti kao obrtu ne trebaju.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 12:04   #288
Evo da odgovorim sam sebi a možda će i nekom na forumu zatrebati

Fina kartica se ne nosi u Poreznu prilikom aktivacije e-porezna.
"Referent vas nije smio tražiti karticu jer su certifikati dostupni na intranetu ali se njima ne može nitko služiti bez ispravnog PIN-a."

Dakle, vašu Fina karticu s digitalnim potpisom ne dajte referentu ako je zatraži.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 15:56   #289
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Evo da odgovorim sam sebi a možda će i nekom na forumu zatrebati

Fina kartica se ne nosi u Poreznu prilikom aktivacije e-porezna.
"Referent vas nije smio tražiti karticu jer su certifikati dostupni na intranetu ali se njima ne može nitko služiti bez ispravnog PIN-a."

Dakle, vašu Fina karticu s digitalnim potpisom ne dajte referentu ako je zatraži.
Ovo je nešto novo?? Ja sam do sada za svakog novog klijenta nosila karticu i punomoć..jer su mi rekli da mi bez kartice ne mogu dodijeliti ovlaštenje.. Donesem im karticu, oni odrade i ja u roku 24 sata mogu normalno raditi i tog klijenta.. Ne vidim u tome problem
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 17:30   #290
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ovo je nešto novo?? Ja sam do sada za svakog novog klijenta nosila karticu i punomoć..jer su mi rekli da mi bez kartice ne mogu dodijeliti ovlaštenje.. Donesem im karticu, oni odrade i ja u roku 24 sata mogu normalno raditi i tog klijenta.. Ne vidim u tome problem
potpis pod ovo
za sigurno 60+ stranki dosad smo uzeli punomoć, svaki put nosili karticu
dapače, bilo je situacija kad je osoba ovlaštena po kartici zaboravila ponijeti karticu u poreznu, i unatoč što ju već dobro poznaju tamo, rekli su da bez kartice jednostavno tehnički ne mogu dodijeliti ovlaštenje
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 21:16   #291
mi smo dobili onaj omnikey (stick-umjesto kartice i čitača,praktičnije je,to možda sada po novome dodjeljuju)i rekla je na poreznoj da ga ne moramo nositi u poreznu,sve je riješeno kada oni odobore e mailom onaj zahtjev koji se pošalje njima elektronski sa aplikacije e -porezna u poreznu. Ali prvo zovete e-fina za svu pripremu i instalacije.

i prije nego zovete e -fina broj ,koji vas definitivno moraju voditi uz sve korake,otvorite si onu stranicu od fine: http://rdc.fina.hr/ gdje cete preuzeti certifikate i inastalacije-uz njihovu pomoć,naravno (ako dobijete stick nema cd-a ni nicega uz to više,sam stick je dovoljan)
i stranicu https://mojcert.fina.hr/finacms .da se što bolje pripremite za službenike pa da ne gube i oni živce dok se snalazite
ovaj zadnji link bi mogao izgledati kao da ne radi,ali onda kliknete dolje na -continue to this website)iako je not reccomended)

Zadnje uređivanje eura : 16.01.2013. at 21:24.
eura is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 23:14   #292
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
potpis pod ovo


Ja nisam nikad nosila karticu u poreznu. Ovo je zabavno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 02:01   #293
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post


Ja nisam nikad nosila karticu u poreznu. Ovo je zabavno
Ja samo prvi puta, a posije više ne, i isti mi je dan novi klijent bio aktivan; mogao sam gledati njegovu PKK.
Danas nosim još dvije punomoći, pa ću vidjeti ima li promjena
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 06:35   #294
čini mi se da ću radnici s porezne koja mi to odrađuje trebati poslati link na ovo mjesto
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 09:59   #295
moje iskustvo od prije godinu dana kad sam prolazila ovo sve što sada vi pišete je takvo da mi je za jednu firmu uz punomoć tražila karticu (zaba-fina), dok za drugu firmu koja ima od RBA (B2G) nije trebalo, dovoljna je bila punomoć, a spadaju u istu PU i to kod istog referenta...baš zanimljivo...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 23:25   #296
E nisam stigao na Poreznu danas, ali sam otišao do Fine jer je trebalo obnoviti certifikat. A tamo teta traži i osobnu i karticu i PIN.
Dobro je, nije tražila rješenje TS-a, izvod iz statistike i bilancu zadnjih 10 godina
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 12:27   #297
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post


Ja nisam nikad nosila karticu u poreznu. Ovo je zabavno
Oet fascinantno!! Meni je u početku rečeno da nosim samo prvi puta onda su nakon nekog vremena opet počeli svaki puta tražiti.. Više mi se stvarno ne da zamarati..pošaljem po kolegi punomoć i karticu (ne moram ja osobno ići) oni odrade i mirna ja, mirni oni.. zamaraju me strašno sa tim svojim kontradiktornim izjavama, zahtjevima itd.. Već dugo radije pošaljem koji papir više nego da ih slušam onako "pametne"
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 19:01   #298
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post


Ja nisam nikad nosila karticu u poreznu. Ovo je zabavno
ja sam ziheraški prvo otišla u Poreznu pitati kaj da donesem i rečeno mi je: 3 kopije punomoći. na moj upit: a stik? odgovor je bio: kaj će meni vaš stik.
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 20:12   #299
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
3 kopije punomoći.
3?

Svašta ću još čut i saznat
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 00:27   #300
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
3?

Svašta ću još čut i saznat
pa da, jednu su zadržali, a dvije mi (s onim svojim zelenim pečatom požigali) vratili (jedna meni, jedna komitentu)
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.