Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2015., 23:58   #1
Kako smanjiti memoriju C diska?

Pozdrav. Mozda malo cudno pitanje, ali nisam ga znao bolje definirati. Naime, imam C disk od 149 GB i imam samo 2,5 GB slobodno. Nemam niti jednu igricu, imam nešto programa ovako i tih gluposti, ali stvarno imati toliko prostora zauzeto nije ni cudno zasto štopa. Moze pomoc kako ocistiti? Programa nema toliko i to sam brisao sve sto mi ne treba. I preko onog CCleanera sam cisto, ali i dalje toliko stvari. Istina Bog imam dva Office-a (jedan orignalni 2007 i Carnetov koji nisam siguran koliko ce dugo raditi pa me strah brisati prvi onaj najnoviji).. Sto uciniti? U potpunosti ocistiti laptop ili?
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 00:06   #2
Hmm, pregledaj downloads mapu, my documents mapu, pogledaj koliko ti u
C:\Users\ -tu odabereš account i pogledaš koliko ti koja mapa zauzima, nađeš gdje je najveće zauzeće prostora.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 00:51   #3
Pogledaj je li ti system restore uključen. Ako možeš bez njega isključi ga, samo pazi da povremeno radiš backup važnih dokumenata na neki vanjski disk/stick.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 01:43   #4
Pogledaj ovdje: Windowsi zauzimaju puno prostora - evo rjesenja !
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 05:05   #5
Provjeri možda su ti windowsi namješteni da rade automatski backup?
__________________
Information wants to be free
R00t-Sec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 09:34   #6
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Mozda malo cudno pitanje, ali nisam ga znao bolje definirati. Naime, imam C disk od 149 GB i imam samo 2,5 GB slobodno. Nemam niti jednu igricu, imam nešto programa ovako i tih gluposti, ali stvarno imati toliko prostora zauzeto nije ni cudno zasto štopa. Moze pomoc kako ocistiti? Programa nema toliko i to sam brisao sve sto mi ne treba. I preko onog CCleanera sam cisto, ali i dalje toliko stvari. Istina Bog imam dva Office-a (jedan orignalni 2007 i Carnetov koji nisam siguran koliko ce dugo raditi pa me strah brisati prvi onaj najnoviji).. Sto uciniti? U potpunosti ocistiti laptop ili?
Nije mi jasno iz tvog posta jel ti ne znaš što ti zauzima prostor ili znaš što ti zauzima prostor, ali nisi siguran jel to smiješ brisati ili ne?

Ako ne znaš što ti zauzima prostor, postoji jedan zgodan alat koji osim što ima brdo drugih korisnih stvarčica u sebi, također ti lijepo prikaže koliko točno ti pojedini folder na disku zauzima prostora.
Znači, ne moraš klikati svaki pojedini folder i onda na properties, nego stisneš alt + shift + enter i ovaj ti izlista odjednom koliko svaki pojedini folder zauzima prostora.
Programčić je Total Commander: www.ghisler.com

A ako ne znaš što smiješ brisati, tu ti ne znam pomoći jer ne znam što od nakrcanih stvari koristiš ili ćeš nekad koristiti, zato ti ne znam reći što smiješ brisati, a što ne.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 11:29   #7
Usput, smiješ obrisati Office 2007. Taj CARNet-ov Office 2013 će ti raditi dok ga god imaš instaliranog, bez obzira ako završiš školu. Naravno, neće ti više raditi sve Office 365 usluge (Word Online, Yammer...), no sâm će ti program raditi normalno. Nema razloga da imaš instalirane dvije verzije.
Arendelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 12:08   #8
smanji koliko ti zauzima system restore
__________________
You don't know what you got until it's gone.
hifilofi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 13:05   #9
WinDirStat je odličan program za provjeru veličine pojedinih mapa i datoteka.
Uz smanjivanje system restore možeš pobrisati i hiberfil.sys file koji ti treba samo ako koristiš hibernaciju a zna biti jako velik.
Ako ne koristiš hibernaciju otvori Command Prompt kao administrator i upiši powercfg -h off i lupi Enter.
fsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 13:39   #10
Vrlo vjerojatno je system restore ukljucem i podesen mu je na veliki %
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 13:59   #11
Puno hvala svima na odgovoru. Probao sam gotovo sve, pa cu kratko odgovoriti.

Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Hmm, pregledaj downloads mapu, my documents mapu, pogledaj koliko ti u
C:\Users\ -tu odabereš account i pogledaš koliko ti koja mapa zauzima, nađeš gdje je najveće zauzeće prostora.
E vidis, tu sam nasao dosta sadrzaja koje nisam ni znao da postoje, tipa gluposti s mobitela iz 2011. koje nisam ni znao da sam prebacivao na laptop.

Quote:
donktard kaže: Pogledaj post
Pogledaj je li ti system restore uključen. Ako možeš bez njega isključi ga, samo pazi da povremeno radiš backup važnih dokumenata na neki vanjski disk/stick.
System restore ne znam dal se radi. Ako je bilo pod osnovno postavke, onda vjerojatno radi. Kako se to iskljuci? Da, sve datoteke stavljam na eksterni hard disk za svaki slucaj. Hvala na savjetu

Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Probao sam to, i nije previse pobrisao, niti 500 MB.

Quote:
R00t-Sec kaže: Pogledaj post
Provjeri možda su ti windowsi namješteni da rade automatski backup?
Da, ali na vanjski disk, ako to mislis.. Mozda se nekada prije na laptop ako je to moguce uopce, jel se to moze pobrisati?

Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno iz tvog posta jel ti ne znaš što ti zauzima prostor ili znaš što ti zauzima prostor, ali nisi siguran jel to smiješ brisati ili ne?

Ako ne znaš što ti zauzima prostor, postoji jedan zgodan alat koji osim što ima brdo drugih korisnih stvarčica u sebi, također ti lijepo prikaže koliko točno ti pojedini folder na disku zauzima prostora.
Znači, ne moraš klikati svaki pojedini folder i onda na properties, nego stisneš alt + shift + enter i ovaj ti izlista odjednom koliko svaki pojedini folder zauzima prostora.
Programčić je Total Commander: www.ghisler.com

A ako ne znaš što smiješ brisati, tu ti ne znam pomoći jer ne znam što od nakrcanih stvari koristiš ili ćeš nekad koristiti, zato ti ne znam reći što smiješ brisati, a što ne.
Probat cu taj program. Nisam znao da postoji takvo nesto, ali dobro bi doslo.

Quote:
Arendelle kaže: Pogledaj post
Usput, smiješ obrisati Office 2007. Taj CARNet-ov Office 2013 će ti raditi dok ga god imaš instaliranog, bez obzira ako završiš školu. Naravno, neće ti više raditi sve Office 365 usluge (Word Online, Yammer...), no sâm će ti program raditi normalno. Nema razloga da imaš instalirane dvije verzije.
Znaci preporucas deinstaliranje? Onda cu tako i uciniti!

Quote:
hifilofi kaže: Pogledaj post
smanji koliko ti zauzima system restore
Quote:
Osmi kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerojatno je system restore ukljucem i podesen mu je na veliki %
Ne znam kako to pogledati :P

Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
WinDirStat je odličan program za provjeru veličine pojedinih mapa i datoteka.
Uz smanjivanje system restore možeš pobrisati i hiberfil.sys file koji ti treba samo ako koristiš hibernaciju a zna biti jako velik.
Ako ne koristiš hibernaciju otvori Command Prompt kao administrator i upiši powercfg -h off i lupi Enter.
Ovo s cmc-om sam napravio sada.


Zakljucak, sada imam 20 GB slobodno, prebacio sam dosta datoteka na vanjski disk, no sto mislite, od 149GB, 20 slobodno. Jel to dosta ili tu ima jos posla?
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 14:03   #12
Evo za System Restore. I da, stari Office slobodno deinstaliraš.
Arendelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 14:41   #13
Savjeti koje si dobio su dobri, ali najbolje bi bilo da ti komp pregleda netko tko se kuži.

Moj frend je imao takav problem, a vic je bio u tome da mu je program za prženje svaki put radio backup svega što bi spržio. Eto, tko bi očekivao takvu glupost?

BTW, gdje system restore sprema svoje podatke?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 14:49   #14
BTW, meni naredba "dism" ne radi. kaže: 'dism' is not recognized blabla
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 14:53   #15
Quote:
Arendelle kaže: Pogledaj post
Evo za System Restore. I da, stari Office slobodno deinstaliraš.
Napravio sam to. Office ce skoro otici. Hvala ti na linku.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Savjeti koje si dobio su dobri, ali najbolje bi bilo da ti komp pregleda netko tko se kuži.

Moj frend je imao takav problem, a vic je bio u tome da mu je program za prženje svaki put radio backup svega što bi spržio. Eto, tko bi očekivao takvu glupost?

BTW, gdje system restore sprema svoje podatke?
Istina, mozda bi ipak bilo najbolje da netko strucniji pomogne, ali hvala svima vama koji pomazeze ipak ljepse je pokusati sam pa nesto i nauciti, a nositi u servis necu iz principa - cekati tjedan dana za najmanje 300 kuna ne dam Hvala na savjetima.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
BTW, meni naredba "dism" ne radi. kaže: 'dism' is not recognized blabla
Cinilo se da ni meni, ali nakon vremena obradi svoje i samo pokaze. Nece onako brojati postotke. Ostavi 15-tak min. Btw. ja nisam primjetio neku preveliku razliku..
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 14:53   #16
Radi ta naredba. Vjerojatno je pokrećeš iz krivog direktorija pa ti je ne prihvaća.
Arendelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 16:32   #17
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
...

Probat cu taj program. Nisam znao da postoji takvo nesto, ali dobro bi doslo.

...
To je u biti file manager. "Švicarski nožić" za upravljanje fileovima. Ima stvarno brdo mogućnosti.
A ovo za vidjeti veličinu pojedinih foldera je stvarno odlično napravljeno. Samo se pozicioniraš gdje hoćeš i stisneš alt + shift + enter i on ti pored foldera izbaci njihovu veličinu. Recimo da si to napravio u osnovnom folderu (root-u) pa vidiš da neki folder zauzima puno mjesta, samo otvoriš taj folder i ako u njemu opet ima 50-100 subfoldera, samo opet lupiš alt + shift + enter i dobiješ njihovu veličinu. odlično nešto.

Ali za savjete što brisati - tu se ne bih upuštao.
Nemoj pobrisati nešto što bi ti moglo zatrebati.
Danas stvarno diskovi nisu skupi. Danas tih 150 giga (tolko si rekao da imaš?) nije ništa. To je danas malo.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 16:54   #18
pa disk od tere dođe 420kn ...
od 500gigi oko 250, 300 ovisi o modelu... stvarno nije puno a doista dobro dode
__________________
You don't know what you got until it's gone.
hifilofi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 19:24   #19
Quote:
Arendelle kaže: Pogledaj post
Radi ta naredba. Vjerojatno je pokrećeš iz krivog direktorija pa ti je ne prihvaća.
Jok, vic je u tome da imam XP...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 20:01   #20
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Jok, vic je u tome da imam XP...
Da, stvarno. Ažuriraj se, čovječe!
Arendelle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:18.