Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2010., 00:05   #61
Mi na svu sreću nismo imali nikad FK a nadam se i daj Bože da će tako i ostat.
Nikad ne puštam curu da stoji sa tem. bez da je skidam kolika bila da bila. Eventualno ako je dan a ona ima neku minimalnu 37. sa nešto, ne dajem ništa isti tren nego čekam da vidim koliko će rasti i dali će uopće. Na kraju joj isto dan sirup. Ako je preko 38.2-3 a ide noć, obavezno joj stavljam čepić. Inače se po danu borim sa sirupom. A noći sa tem. se bojim ko samog vraga upravo radi FK. Uvijek me strah da joj naglo ne naraste na spavanju. Tih dana obično ne spavam uopće.

Do sada sam samo posezala za paracetamolom, nikad ništa drugo. Neznam jeli kod drugih slučaj, ali par puta sam joj stavljala obloge a njoj je tem. rasla, kao da i nisam stavljala. Od tada je više ne hladim oblozima ni tuširanjem.

Znam da neki kažu da bi trebalo pustit da se tijelo bori samo sa tem. ali meni je to totalno horor. Ne pada mi napamet to radit. Osim ponavljam kad ima stvarno malo povišenu i dan je. Al tada kontroliram svako malo.
nanna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 00:10   #62
Quote:
nanna1 kaže: Pogledaj post
Mi na svu sreću nismo imali nikad FK a nadam se i daj Bože da će tako i ostat.
Nikad ne puštam curu da stoji sa tem. bez da je skidam kolika bila da bila. Eventualno ako je dan a ona ima neku minimalnu 37. sa nešto, ne dajem ništa isti tren nego čekam da vidim koliko će rasti i dali će uopće. Na kraju joj isto dan sirup. Ako je preko 38.2-3 a ide noć, obavezno joj stavljam čepić. Inače se po danu borim sa sirupom. A noći sa tem. se bojim ko samog vraga upravo radi FK. Uvijek me strah da joj naglo ne naraste na spavanju. Tih dana obično ne spavam uopće.

Do sada sam samo posezala za paracetamolom, nikad ništa drugo. Neznam jeli kod drugih slučaj, ali par puta sam joj stavljala obloge a njoj je tem. rasla, kao da i nisam stavljala. Od tada je više ne hladim oblozima ni tuširanjem.

Znam da neki kažu da bi trebalo pustit da se tijelo bori samo sa tem. ali meni je to totalno horor. Ne pada mi napamet to radit. Osim ponavljam kad ima stvarno malo povišenu i dan je. Al tada kontroliram svako malo.

kod mog je totalno druga priča,njemu noću pada temp i najćešće bi noć prošla bez antipiretika.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 00:15   #63
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
kod mog je totalno druga priča,njemu noću pada temp i najćešće bi noć prošla bez antipiretika.
Kod nas noću od nekih 1 pa do 4 obično najviše raste. A to je skroz gluho doba noći pa me je zato najviše tada strah.
Jedino me uvijek tješi da je ona dobrog raspoloženja čak i kad joj tem. prelazi 38.
Mojoj prijateljici je stariji sin imao jednom FK, ali neznam da je itko od njih u obitelji prije imao. Mali je sada već u školi i s njim je sve u redu.
nanna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 08:00   #64
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...pa no, nije zakon, ali mislim da je temperatura preko 40 poprilično dobar test izdržljivosti
Moj je imao temperature do 41. Opcenito svaki put kad je bolestan borimo se sa visokom temperaturom.
Konvulzije je dobio dok ju nije imao. Odnosno dosla mu je usred napada jer ju 3minute prije nije imao. Nakon napada, dok smo ga skinuli i ohladili koliko toliko, na hitnoj je imao 39.

Uglavnom ne mozes ih ne primjetit. Jako ruzno izgleda, ali srecom u velikoj vecini slucajeva nema nikakvih posljedica. Treba samo nakon toga ici redovito na kontrole eeg, mapping i sl (cca svakih 6mj pa se s vremenom prorijedi).
Nakon napada dijete ostaje u bolnica nekih 7-10 dana da se prati opce stanje i rade pretrage. Takoder djetetu sa povijesti febrilnih konvulzija se drugacije skida temperatura (ja malenom moram vec na 37,8 pocet davati neki od ljekova za snizavanje). Imam nekakvu tablicu tu kad ide koji lijek, na kojoj temperaturi i toga se moram pridrzavati.
Takoder su mi u bolnici rekli da postoji nesto veca sansa da bi mu se mogle ponoviti obzirom na nasu obiteljsku anamnezu (svi muski u obitelji su ih imali, a jedino moj brat samo jednom) mada ne mora biti pravilo. Evo proslo je vise od godinu dana i ja se nadam da se nece ponoviti.

Ako se ipak dogode (a nadam se da nece), dijete treba staviti na bok, paziti da glavom ne lupa po necemu tvrdom dok se trese pri napadu. I na hitnu. Ja mu u napadu moram dati diazepam klizmu, al to dobiju samo oni koji su ih vec imali, oni kojima je prvi put dobili bi na hitnoj.

Kod G. je napad izgledao ovako:
Sjedio mi je u krilu i igrao se. Popipala sam mu celo jer mu je nesto malo curio nosek no bio je hladan. Stavila sam ga u AS i dok sam ga kopcala on je u sekundi poplavio, doslovno poplavio, okrenuo oci i poceo se trest. Srecom pa sam znala sta je obzirom da ih je brat imao. Izvadili smo ga van, skinuli, ohladili ga malo vodom (kasnije su nam rekli da ovo nije potrebno) i pravac hitna. Odmah nakon napada on je bio vrel.

Uglavnom ne mozes ne prepoznati, ruzno je, ali zapamti srecom ne ostavlja posljedice I nadam se da necete imati iskustva sa time.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 08:04   #65
Jos nesto, treba paziti da se temperatura ne skida prenaglo jer i tada (rijetko) moze doci do konvulzija. Za voltaren su nam bili rekli da dajemo trecinu cepica tada (on je tada imao oko 11kg) i to kod stvarno visoke temperature da ga ne podhladi.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:14   #66
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
kako sam naslov kaže...

strah me toga..
o njima sam samo čula i samo su mi doktori spominjali da pazim da ih ne dobije uslijed visoke temperature.
Neovisno da li ljeti ili zimi.. pojavljuju se kod djece

Drage mame, da li se ijedna od vas susrela sa Febrilnim konvulzijama?

Kako ih prepoznati?
Uslijed čega ih neka djeca dobivaju a neka ne
Kako ih spriječiti?
Kako uopće reagirati
I kakve posljedice ostavljaju?
FK izgledaju kao grand-mal epi napad u odrasle osobe, dakle svi mišići se grče, zakoluta očima, pjena se pojavi na ustima (to je slina koju ne može progutati jer mu je i grlo u spazmu) i ne diše. Prolaze spontano, u roku od 20-ak sekundi (roditelju to izgleda da traje puunoo duže) kad dijete samo udahne i opusti se.
Nastaju kod naglog skoka temperature, tako da se u pravilu niti ne skuži da temperatura raste, pa je roditelji niti ne stignu spustiti.
Kad djetetu temperatura počne tako brzo rasti, dijete na opip nije nešto vruće, ali šake i stopala su ledeni.
Za vrijeme napada, pazi se samo da se dijete uslijed grčenja ne udari o nešto tvrdo, da se ne ozlijedi dodatno. Obavezno se javiti pedijatru (zvati hitnu ili otići u ped.hitnu ambulantu).
Na hitnoj će dobiti Diazepam klizmu od koje će biti jako pospano, a koja će spriječiti eventualno ponavljanje napadaja, smiriti dijete, opustiti mišiće...nakon napada starija djeca se žale na bol u mišićima koja je posljedica jakih grčenja za vrijeme napada i prolazi sama od sebe.
FK se mogu javiti do djetetove 4.godine života kad mozak sazrijeva (do tad je i termoregulacijski centar u mozgu nezreo i zato su u male djece mogući ti ekspresni porasti temperature) i ukoliko iznad te dobi dođe do napada, onda on spada pod epi, a ne FK.

Ponavljani napadi su češći u djece koja imaju FK u obiteljskoj anamnezi i tad im se propisuje neki antiepileptik (obično fenobarbiton) da bi se spriječilo razvijanje epilepsije nakon što mozak sazrije. Naime, do 4. godine mozak ima veliku moć regeneracije pa je u stanju popraviti oštećenja nastala FK-om, a to u odrasloj dobi ne može (tj.nakon što je proces sazrijevanja završen).

Za postepeno skidanje visokih temperatura - uz Lupocet, Dalsy i sl. - mlaki oblozi. Ali ne kao što većina misli samo na čelo, nego je najbolje ručnik namočiti u mlakoj vodi, ocijediti ga, umotati dijete u njega (ne treba i glavu) te ga pokriti dekicom - temperatura će se spuštati ali zbog dekice ne prenaglo. Kad se ručnik zgrije, po potrebi ponavljati postupak

Mislim da sm sve bitno rekla.
I da, na poslu se susrećem s njima skoro svaki dan...ja sam ona koja bebi da Diazepam
__________________
G 7.3.2010.; :angel: 04/2013; M 11.10.2014.
Srećica
Sephray is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:58   #67
Nama nisu dali antiepileptik?

Da to sam zaboravila, oblozi I strogo zabranjeno oblozi od octa i slicno.
Sephray ti radis sa konvulzicarima ili? Zanima me kolika je sansa da se ponove? Takoder nama su rekli da se mogu ponavljati do 7. godine.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:29   #68
Quote:
lopticica kaže: Pogledaj post
Nama nisu dali antiepileptik?

Da to sam zaboravila, oblozi I strogo zabranjeno oblozi od octa i slicno.
Sephray ti radis sa konvulzicarima ili? Zanima me kolika je sansa da se ponove? Takoder nama su rekli da se mogu ponavljati do 7. godine.
Ja sam hitnjak

Ocat i alkohol u prvi mah dobro isparavaju, al uzrokuju proširenje krv.žila u koži pa čim makneš oblog koža se još bolje grije.

Sad sam išla provjeravati, unazad par godina se smatra da se ranica sazrijevanja mozga pomakla do 6.godine (kaže Merck manual)...nas su prije 5 godina učili da je granica 4 - ispričavam se
__________________
G 7.3.2010.; :angel: 04/2013; M 11.10.2014.
Srećica
Sephray is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:35   #69
Hvala S.
Febrilne konvulzije sam imala i ja i moj brat, a sad se bojim za kćer.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:35   #70


Nema frke, to je tek nedavno izmjenjeno koliko sam shvatila. Nazalost. Znam to slucajno jer je u sobi bio decko od 6 god.

Ja se samo nadam da se nece ponoviti.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 14:30   #71
Moram iskomentirati ovaj topic iako nemam puno vremena pa nabrzinu..

LaraZG, ja sam kao beba i do 3-4god imala febrilne konvulzije, nasljedila ih sa oceve strane (kazu da je naslijedno) i tada krajem 70tih-pocetkom 80tih godina, feb.konvulzije su lijecnici smatrali da su silicni epilepsiji te medikamenti koje su davali je fenobarbiton i b-kompleks tablete..
isla sam na snimanjima eeg i sve te gluposti ..

Sada kada sam cekala moju bebu ja sam prije s svega strahovala od toga pa kako je moja mama tada konsultovala najvece specijaliste u hr , ispricala sve o tome dok na net-u naisla sam na sasvim druge informacije.

I rodi se beba a slucaj je htio da sam imala tamo na klinici jednog jako cijenjenog pedijatra u strasburgu i diskutovala sam o tome..covjek isprva je cudno reagovao , kao "cemu taj strah od fk, sta ti je zeno" .. pa ja pojacavam pricu o mom slucaju... njemu(vidim) nis' nije jasno pa samo uvod je trajao pola sata..

Ono sto je on meni objasnio je da feb.k uzrokuje neki protein koji je iz neke srcane komore i tijelo reaguje tako sto podize temperaturu a samim tim i kocenje..
Kaze on "znate nekad davno mislilo se da su fk slicne epilepsiji i bebama i djeci davali fenobarbitone, snimali glavu (eeg) i svakojake gluposti" Ja njemu kazem "pa da da kroz to sam ja prosla , snimali su me i kad sam imala 5god"
on kaze "Pa svakojake gluposti su radili u 70-80tim godinama "...
i ja njemu kazem, Dakle ako beba ima takve konvulzije, ne trebam ici u bolnicu , ne fenobarbiton a kasnije ne eeg .. .. kaze on "PA naravno da NE!"
uzrok je samo taj obicni protein koji se javlja dok je beba u rastu i ako se ne pojavi u prva 9mj-12mj nece nikada.
Sve sto treba je dati bebi doliprane (paracetomol) dakle uvijek imati to pri ruci .. a kako nije sigurno da ce beba to popiti onda i cepic je odlicna alternativa i SVE je u redu. Skines temp. , to prodje i nikome nista...

Ovdje sam procitala kako nasi lijecnici i dalje teraju tu neku terapiju i dijagnoze iz 70tih i ja ne mogu povjerovati da je to moguce!!! od nicega prave PROBLEM.. strasno! one roditelje koji imaju ovaj problem ja ne mogu savjetovati ali mogu samo reci da ja ne bih ni u ludilu dala fenobarbiton buduci da sada znam da je to glupost a ja sam kao dijete imala lose pojave dok sam bila na tom lijeku. (kad su prestali sa tabletama ja sam se oporavila)


ps. Ovaj dr da bi shvatio sta ja to pricam upita me "u kojoj sam ja to zemlji odrasla" jer mislio je da dolazim iz kanade i sl... Njemu je bilo jako nevjerovatno da iz neke zemlje eu ,amerike i sl. imali su ovu terapiju buduci da je jos tada bila izbacena iz protokola !

nakon ovog kontakta sa ovim dr drurge pedijatre koje sam vidjela svi isto reaguju i za njih je ovo jedna jako bezazlena stvar oko koje ne treba ni dizati paniku ni ici po lijecnicima ,bolnicama ..
__________________
................I nakon drIta --- drIto !
aurorra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 18:50   #72
Mom malom su dosle sa 16 mjeseci a ne do 12. Nisam mu mogla ranije skidati temperaturu jer ju nije imao prije napada.
On nema nikakvu terapiju, osim u slucaju napada mu moram dati klizmu.
U nekim slucajevima, tezim, zna se vidjeti neka posljedica na eeg-u i ja bi radije da oni naprave pretrage nego da kasnije bude posljedica. Takoder su mu radili nakon napada ekg i uzv srca gdje je otkriven manji perikardijalni izljev, srecom prosao je.
Takoder do fk zna doci i kod meningitisa, sto je isto razlog zbog kojega bi trcala u bolnicu da ga iskljuce.
Ne napadam te, nemoj se ljutiti Samo po tvom docu, svi u Hr doctori nisu upuceni obzirom da koliko ja znam svi imaju proceduru pretraga i hospitalizacije. Mozda grijesim?
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 23:38   #73
Quote:
lopticica kaže: Pogledaj post
Mom malom su dosle sa 16 mjeseci a ne do 12. Nisam mu mogla ranije skidati temperaturu jer ju nije imao prije napada.
On nema nikakvu terapiju, osim u slucaju napada mu moram dati klizmu.
U nekim slucajevima, tezim, zna se vidjeti neka posljedica na eeg-u i ja bi radije da oni naprave pretrage nego da kasnije bude posljedica. Takoder su mu radili nakon napada ekg i uzv srca gdje je otkriven manji perikardijalni izljev, srecom prosao je.
Takoder do fk zna doci i kod meningitisa, sto je isto razlog zbog kojega bi trcala u bolnicu da ga iskljuce.
Ne napadam te, nemoj se ljutiti Samo po tvom docu, svi u Hr doctori nisu upuceni obzirom da koliko ja znam svi imaju proceduru pretraga i hospitalizacije. Mozda grijesim?
Ne griješiš. Ovo o čem aurorra piše jest kad već imaš gotovu i sigurnu dijagnozu fk. No kad imaš dijete sa konvulzijama tad treba dijete pregledati, obaviti pretrage i tek tad se potvrđuje dg.
To je i kao kad imaš dijete sa temperaturom i povraćanjem. Kod male djece se može raditi o angini, virozi, salmonelozi, meningitisu....
Hoću reći da kad krećeš od simptoma u vidu imaš nekoliko mogućih dijagnoza, a ne samo jednu.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 07:36   #74
Quote:
Sephray kaže: Pogledaj post
FK izgledaju kao grand-mal epi napad u odrasle osobe, dakle svi mišići se grče, zakoluta očima, pjena se pojavi na ustima (to je slina koju ne može progutati jer mu je i grlo u spazmu) i ne diše. Prolaze spontano, u roku od 20-ak sekundi (roditelju to izgleda da traje puunoo duže) kad dijete samo udahne i opusti se.
Nastaju kod naglog skoka temperature, tako da se u pravilu niti ne skuži da temperatura raste, pa je roditelji niti ne stignu spustiti.
Kad djetetu temperatura počne tako brzo rasti, dijete na opip nije nešto vruće, ali šake i stopala su ledeni.
Za vrijeme napada, pazi se samo da se dijete uslijed grčenja ne udari o nešto tvrdo, da se ne ozlijedi dodatno. Obavezno se javiti pedijatru (zvati hitnu ili otići u ped.hitnu ambulantu).
Na hitnoj će dobiti Diazepam klizmu od koje će biti jako pospano, a koja će spriječiti eventualno ponavljanje napadaja, smiriti dijete, opustiti mišiće...nakon napada starija djeca se žale na bol u mišićima koja je posljedica jakih grčenja za vrijeme napada i prolazi sama od sebe.
FK se mogu javiti do djetetove 4.godine života kad mozak sazrijeva (do tad je i termoregulacijski centar u mozgu nezreo i zato su u male djece mogući ti ekspresni porasti temperature) i ukoliko iznad te dobi dođe do napada, onda on spada pod epi, a ne FK.

Ponavljani napadi su češći u djece koja imaju FK u obiteljskoj anamnezi i tad im se propisuje neki antiepileptik (obično fenobarbiton) da bi se spriječilo razvijanje epilepsije nakon što mozak sazrije. Naime, do 4. godine mozak ima veliku moć regeneracije pa je u stanju popraviti oštećenja nastala FK-om, a to u odrasloj dobi ne može (tj.nakon što je proces sazrijevanja završen).

Za postepeno skidanje visokih temperatura - uz Lupocet, Dalsy i sl. - mlaki oblozi. Ali ne kao što većina misli samo na čelo, nego je najbolje ručnik namočiti u mlakoj vodi, ocijediti ga, umotati dijete u njega (ne treba i glavu) te ga pokriti dekicom - temperatura će se spuštati ali zbog dekice ne prenaglo. Kad se ručnik zgrije, po potrebi ponavljati postupak

Mislim da sm sve bitno rekla.
I da, na poslu se susrećem s njima skoro svaki dan...ja sam ona koja bebi da Diazepam
Mi smo dobili Diazepam jer smo imali takav slučaj sa 5 mj. starosti.Nosimo ga svukud sa sobom a doma ga držimo u frižideru.Kolika mu je trajnost s obzirom da je prošlo već 6 mj.?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 08:09   #75
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Mi smo dobili Diazepam jer smo imali takav slučaj sa 5 mj. starosti.Nosimo ga svukud sa sobom a doma ga držimo u frižideru.Kolika mu je trajnost s obzirom da je prošlo već 6 mj.?
Na mom piše rok trajanja - na onoj košuljici u kojoj se nalazi klizma. Na svakom lijeku mora tako, A jednom kad se otvori ako se ne iskoristi do kraja, ostatak sadržaja svih ampula se baca. To vrijedi i za klizmu
__________________
G 7.3.2010.; :angel: 04/2013; M 11.10.2014.
Srećica
Sephray is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 08:24   #76
Nama pise na kutiji. Kutiju smo uzeli 2009. i traje do 2011. Tako da cca 2 godine, al pitanje kada je tvoj proizveden.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 12:19   #77
Quote:
Sephray kaže: Pogledaj post
Na mom piše rok trajanja - na onoj košuljici u kojoj se nalazi klizma. Na svakom lijeku mora tako, A jednom kad se otvori ako se ne iskoristi do kraja, ostatak sadržaja svih ampula se baca. To vrijedi i za klizmu
Sad sam pogledao.Piše do 01/2012 .Znači praktički još 5 mj.
Ma interesiralo me dali može taj lijek biti "oštečen" zbog temperature kakve su vladale ovo ljeto.Morali smo to uvijek imati uz sebe,naravno nismo ga izlagali suncu,zaštitili bi ga kolko smo mogli kad bi izlazili van ali ipak se brinem da nije nastradao zbog temperature.
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 12:21   #78
Godinu i 5mj

Ja ga nosim okolo u onoj maloj frizider torbici od aventa. Kad su velike vrucine onda stavim i torbicu u frizider da se ohladi pa dosta dugo drzi tako
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 09:05   #79
Quote:
lopticica kaže: Pogledaj post
Godinu i 5mj

Ja ga nosim okolo u onoj maloj frizider torbici od aventa. Kad su velike vrucine onda stavim i torbicu u frizider da se ohladi pa dosta dugo drzi tako
bome da,viš kak ne razmišljam

fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 00:40   #80
Evo nas opet. Bili na hitnoj jer mu nije bilo dobro, kasljao je i kurio, na mahove se tresao. Vadili mu krv i dok smo cekali nalaze on se poceo tresti (spavao je na meni). Rekli su da je to zato sto mu skace temperatura. I zaista je. Nalazi krvi su bili uredu pa su nas poslali doma uz uobicajene upute za snizavanje temperature.
Sjeli smo u auto, vezala sam ga u as. Krenuli smo i ja gledam on gleda nepomicno u strop, ne reagira na zvanje. Izvadili smo ga isti tren, u hodniku mu dali klizmu i ponovno na hitnu gdje su mu dali kisik pa se smirio.
Uglavnom, nadala sam se da nece biti reprize a kad ono...
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.