Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2015., 09:22   #1901
Ali u jednom je taj referent u pravu: mišljenje ministarstva nema zakonsku snagu i on nije obavezan po tom mišljenju postupati, druga stvar je drugostupanjsko rješenje po žalbi.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 13:56   #1902
Pozdrav, u potrazi smo za građevinskim (>600m2) + poljoprivrednim zemljištem veličine (max. 1 hektar) par km od mora jer nas zanima bavljenje kombinacijom turizma + poljoprivrede.

Nažalost, nismo građevinari a ideja je na kraju imati kamenu kućicu od 140ak m2 neto + bazenčić + mali pomoćni objekt na rubnom dijelu građevinske parcele (gdje bi se moglo prespavati) ili na poljoprivrednom zemljištu.

Problem je što nemamo dovoljno lovice pa bi morali graditi u etapama ako se uopće može tako tj. da li i kako bi se dalo kupiti plac pa na njemu sagraditi prvo nekih 70ak m2 kamene kuće i bazenčić pa to registrirati sa svim dozvolama (lokacijska, uporabna itd.) pa onda kroz par godina nadograditi tih 70m2 kamene kuće na željenih 140ak m2?
Zanimaju me i pravni i građevinarski aspekti takvog građenja u etapama - da li je to moguće i kako točno?

Hvala puno, pozdrav
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 15:26   #1903
Malo listam ali nigdje nevidim taj odgovor.
Kako u praksi sada funkcioniraju gradevinske e-dozvole na podrucju Rijeke, zanima me koliko se dugo ceka u praksi?
Vidim neke natpise za Split u roku par dana i sl. Ima li netko kakvu informaciju.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 08:17   #1904
A gledaj, izbori su blizu i ministrica je u medijskoj ofanzivi, pa priče po medijima uzmi sa rezervom. Tebi kao investitoru je važnije koliko vremena treba od trenutka kad ti arhitekta isporuči gotov projekt do dozvole, a tu se ništa promijenilo nije, dapače, mislim da sada treba i više nego po starom zakonu. U tome smislu e-dozvola je obična prevara i ništa nije donijela (osim ministričine samoreklame).
A i ovakova kakova je, e-dozvola još nije saživjela na području Primorsko goranske županije i Zagreba, jer se pokazuje kao lošija varijanta onoga na čemu oni sada rade.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 10:56   #1905
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, u potrazi smo za građevinskim (>600m2) + poljoprivrednim zemljištem veličine (max. 1 hektar) par km od mora jer nas zanima bavljenje kombinacijom turizma + poljoprivrede.

Nažalost, nismo građevinari a ideja je na kraju imati kamenu kućicu od 140ak m2 neto + bazenčić + mali pomoćni objekt na rubnom dijelu građevinske parcele (gdje bi se moglo prespavati) ili na poljoprivrednom zemljištu.

Problem je što nemamo dovoljno lovice pa bi morali graditi u etapama ako se uopće može tako tj. da li i kako bi se dalo kupiti plac pa na njemu sagraditi prvo nekih 70ak m2 kamene kuće i bazenčić pa to registrirati sa svim dozvolama (lokacijska, uporabna itd.) pa onda kroz par godina nadograditi tih 70m2 kamene kuće na željenih 140ak m2?
Zanimaju me i pravni i građevinarski aspekti takvog građenja u etapama - da li je to moguće i kako točno?

Hvala puno, pozdrav
Mislim da zakon poznaje gradnju u fazama pa ti nije problem.
Problem ti je gradnja na poljoprivrednom jer moraš biti registrirani pojoprivrednik i imati određenu površinu zemljišta što ti regulira prostorni plan općine/grada na kom misliš graditi.
Bolje rečeno, ti si budući OPG-ovac sa 4 trilijuna aktualnih hrvatskih pravnih problema(ekonomski se predmnijevaju).

Opet nekako...bolje ti graditi više turističkog sadržaja nego kopati zemlju...lakše se dođe do povrata sredstava.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 11:54   #1906
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Malo listam ali nigdje nevidim taj odgovor.
Kako u praksi sada funkcioniraju gradevinske e-dozvole na podrucju Rijeke, zanima me koliko se dugo ceka u praksi?
Vidim neke natpise za Split u roku par dana i sl. Ima li netko kakvu informaciju.
Grad Rijeka radio je u vlastitom sustavu e-dozvola još od 2009. godine. Čekaš 2-3 mjeseca.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 15:22   #1907
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Grad Rijeka radio je u vlastitom sustavu e-dozvola još od 2009. godine. Čekaš 2-3 mjeseca.
Splitsko-dalmatinska županija ima svoj software pa njega koriste refrenti lojalni županijskoj vlasti ostali, lojalni državnoj vlasti koriste software ministarstva.

Toliko o hrvatskoj stvarnosti.
p.s.Geodetski projekt mora na suglasnost u katastar tako da brzina rješavanja predmeta dosta ovisi o radu službenika katastra (poslovično nezainteresirani).
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 17:47   #1908
Pozdrav, molim odgovor na jedno kratko pitanje, koliko bi me kostala gradnja potkrovlja ?Znam da cijene nisu fiksne i da ulogu igra mnogo faktora ali kad bi mi znali otprilike reci? Radi se o obiteljskoj kuci, donji dio je sredjen , gore je samo tavan oko 100 kvadrata bez zidova, morali bi i krov skidat jer nije dobro napravljeno, molim cijenu otprilike?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 08:33   #1909
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim odgovor na jedno kratko pitanje, koliko bi me kostala gradnja potkrovlja ?Znam da cijene nisu fiksne i da ulogu igra mnogo faktora ali kad bi mi znali otprilike reci? Radi se o obiteljskoj kuci, donji dio je sredjen , gore je samo tavan oko 100 kvadrata bez zidova, morali bi i krov skidat jer nije dobro napravljeno, molim cijenu otprilike?
600 - 900 EUR po kvadratu
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 08:37   #1910
Quote:
bzing kaže: Pogledaj post
Splitsko-dalmatinska županija ima svoj software pa njega koriste refrenti lojalni županijskoj vlasti ostali, lojalni državnoj vlasti koriste software ministarstva.

Toliko o hrvatskoj stvarnosti.
p.s.Geodetski projekt mora na suglasnost u katastar tako da brzina rješavanja predmeta dosta ovisi o radu službenika katastra (poslovično nezainteresirani).
Kolega, nije to baš tako. Svi su oni djelatnici SD županije i nemaju izbora za lojalnost, njihov poslodavac je županija, a ne ministarstvo. Jednostavno, dio ljudi radi na e-dozvoli, a dio ne. Ima dosta poslova koji se ne rade po novim zakonima, npr. rješavanje po zahtjevima po starom zakonu, legalizacija, .. nastavite niz
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 13:06   #1911
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
600 - 900 EUR po kvadratu
Ima i akcijska cijena 599,99 - 899,99
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 13:07   #1912
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Kolega, nije to baš tako. Svi su oni djelatnici SD županije i nemaju izbora za lojalnost, njihov poslodavac je županija, a ne ministarstvo. Jednostavno, dio ljudi radi na e-dozvoli, a dio ne. Ima dosta poslova koji se ne rade po novim zakonima, npr. rješavanje po zahtjevima po starom zakonu, legalizacija, .. nastavite niz
Imam rješenja o uvjetima gradnje do kraja godine raditi
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 10:21   #1913
Quote:
bzing kaže: Pogledaj post
Imam rješenja o uvjetima gradnje do kraja godine raditi
Da, da, popunjavaju se prazni zahtjevi predani 31.12.2013.

Quote:
ima i akcijska cijena 599,99 - 899,99
Poznati baunešto stil.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 02:49   #1914
Bok ovako kupili bi mobilnu kućicu od 24 ili 34m2 i stavili je na teren do obiteljske kuće ( gradevinska zona) koliko otprilike je gradevinska dozvola te koliko se ceka?te koje sve uvjete i dozvole treba imati da bi se ta kućica iznajmljivala kao smjestajna jedinica??
nonamegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 07:58   #1915
Ja mislim da za to niti nije potrebna građevinska dozvola, Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima kaže:

Quote:
Članak 4.

Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi:

1. Pomoćna građevina koja se gradi na građevnoj čestici postojeće zgrade za potrebe te zgrade i to:

– pomoćna zgrada koja ima jednu etažu do 50 m² tlocrtne površine,

....
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 09:57   #1916
Quote:
nonamegirl kaže: Pogledaj post
Bok ovako kupili bi mobilnu kućicu od 24 ili 34m2 i stavili je na teren do obiteljske kuće ( gradevinska zona) koliko otprilike je gradevinska dozvola te koliko se ceka?te koje sve uvjete i dozvole treba imati da bi se ta kućica iznajmljivala kao smjestajna jedinica??
Kako Begemontica kaže, vjerojatno neće trebati građevinska, već samo glavni projekt, ALI:
- na taj glavni projekt trebaju potvrde javnopravnih tijela,
- treba prijaviti početak gradnje,
- treba ishoditi uporabnu dozvolu,
- treba ishoditi dozvolu za iznajmljivanje.

Ako ne bi iznajmljivala ili ako bi iznajmljivala na crnjaka, tad ti ne treba ovo prvo, treće i četvrto, odnosno samo trebaš glavni projekt i prijavu početka građenja.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 12:36   #1917
Treba jer se upisuje u katastar, zar ne?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 13:13   #1918
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Treba jer se upisuje u katastar, zar ne?
Trebalo bi upisati, barem tako zakon kaže, ali nema rokova i kaznenih, tako da je od volje investitora .
Uostalom, upis u katastar nije uvjet za izdavanje dozvole za obavljanje djelatnosti, tako da ga često ostave za neka bolja vremena (čitaj zaborave) .
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 22:55   #1919
Da, ali ako ne ishode potvrde javnopravnih tijela, nemaju izvođača i nadzor, kako će to kasnije pribavit? Taj objekt se mora evidentirati u katastru kad se već nešto bude diralo na čestici, a on je bez uporabne nelegalan.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 07:34   #1920
E vidiš, to je banana na koju se poskliznula svaka garnitura do sada, a ova je to dovela do apsurda. Naime, i bez upisa građevina može biti legalna.
Zakon kaže:
- postojeća građevina je građevina izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta i svaka druga građevina koja je prema ovom ili posebnom zakonu s njom izjednačena.
- Stručni nadzor građenja provodi se prilikom građenja svih građevina i izvođenja svih radova za koje se izdaje građevinska dozvola i/ili uporabna dozvola, ako ovim Zakonom nije propisano drukčije.
- Izgrađena građevina, odnosno rekonstruirana građevina može se početi koristiti, odnosno staviti u pogon te se može donijeti rješenje za obavljanje djelatnosti u toj građevini prema posebnom zakonu, nakon što se za tu građevinu izda uporabna dozvola.
- Novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba u svojstvu investitora ako:
--ne pribavi energetski certifikat zgrade ili njezina dijela prije izdavanja uporabne dozvole
--koristi građevinu ili njezin dio bez uporabne dozvole.
Dakle:
1. Građevina je legalna ako ima građevinsku dozvolu
2. Fizička osoba može koristiti građevinu bez uporabne dozvole bez kazne a isto tako za fizičku osobu nije propisana kazna ako ne pribavi energetski certifikaz prije uporabne.
3. Upis građevine u katastar i gruntovnu je opcionalan, odnosno nije obavezan po niti jednoj odredbi zakona.
I gdje smo sad? Imamo 3 nova zakona, nikad više članaka, a u biti vratili smo se na rješenja po starim zakonima od prije 20 i više godina. Umjesto da osiguraju obavezan slijed postupaka građevinska - uporabna - upis, a možda čak i automatizam postupanja tijela (graditeljstvo grad/općina - katastar - gruntovna), oni su se istrošili na centralizaciji sustava. A ovakove, za život bitne stvari nikako da riješe.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.