Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2010., 19:16   #41
Jedva čekam da prođe kemija pa da se jedni drugima žalimo kako je bilo nemoguće, da nismo sigurni u prolaz etc.

Inače ne bi bilo zanimljivo iščekivati rezultate xD
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 21:31   #42
Trebalo bi biti i nešto malo organske, ali samo najjednostavniji spojevi i reakcije, zaključno s karboksilnim kiselinama i njihovim derivatima. (katalog je propao ali dalje od toga ne smije biti jer dalje nije ni u natjecanju, koje je 2 tjedna iza mature)

EDIT: Organska dakle ne bi trebala biti problem... Fizikalna (2. raz.) će vjerojatno opet biti najteža, tu nema pomoći.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje

Zadnje uređivanje Štreberica : 22.03.2010. at 21:38.
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 02:53   #43
Kemija koja dolazi na državnoj maturi je dosta gadna, što se tiče perspektive jednog srednjoškolca koji je sprema. Naime studiram kemiju i pri kraju sam s tim i unatoč tome tvrdim da su vam dosta zahtjevni zadaci, pitanja- barem što sam uspjela vidjeti.
Moj savjet je da vam pripreme i pitanja s priprema ne budu glavni, a kamoli jedini vodič kroz gradivo jer ispit se neće sastojati samo od pitanja na zaokruživanja. Ispit državne mature je jako sličan jednom županijskom ili državnom natjecanju iz kemije, tako da prođite i po starim primjerima natjecanja.
Doduše, postoji razlog zašto su teži ispiti na državnoj maturi, nego prošlih godina na prijemnom. Sam pokazatelj je da možete "zaokružiti" do 10 fakulteta, automatski se povećava broj maturanata koji izlaze na dotični ispit iz pojedinog predmeta, a taj i taj fakultet ih prima 100 npr.

U svakom slučaju sretno!
Ako kome treba pomoć, neka se slobodno javi.
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 16:32   #44
Quote:
Medeni kaže: Pogledaj post
meni fakat nije bistro ovo s poznavanjem geometrije molekula - totalno nepotrebno, to na faksu uopće ne trebate!

elektrokemija - nije tolko važna, stavili je zato jer je teška

a vrhunac je kad vam vele da u jednažbi rekacije napišete i agregatna stanja, to nas ni na faksu ne pitaju!

po meni neka pitanja su fakat preteška za srednjoškolce!
Slažem se da je kemija dosta teška što se tiče pitanja za srednjoškolce. Ali ne bih se baš složila s tim da to nije potrebno pogotovo za nekog tko želi upisati nešto kemijsko (PMF, Farmaciju, FKIT).
Naravno ovisi o fakulteta do fakulteta. Ali kemijska jednadžba da bi bila valjana, treba pisati agregatna stanja. Jer kemijska jednadžba je definirana tek onda kad uz simbole, stehiometrijske koeficijente napišemo i agregatna stanja. A najpotpunija bi bila kad bi je pisali u termokemijskom izdanju (sa entalpijom)- to bi već previše bilo.
Također znam da su se najviše okomili na fizikalnu kemiju (2.razred), ali opet se slažem s time da je fizikalna kemija osnova kemije i temelj je shvaćanja svega ostalog. Pa tako i elektrokemija.
A geometrije molekula je osnova osnove anorganske kemije.
Naravno ovo govorimo isključivo za jača područja kemije, tko odluči PMF-kemiju (naglašeno), farmaciju, eventualno FKIT.
Na ostalim fakultetima kemije ima, ali ako su u pitanju biomedicinski fakulteti ugl se radi o organskoj kemiji i biokemiji.

Kad je riječ o državnoj maturi, koja je malo teža, treba obratiti pozornost na sve ono što mislite da neće doći (što piše sa strane u knjizi, ili što je navedeno kao iznimka). Da napišete geometriju vode, sigurno neće doći, ali geometrija SF6, PH3, na to već računajte
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 15:29   #45
Quote:
Gänseblümchen kaže: Pogledaj post
Slažem se da je kemija dosta teška što se tiče pitanja za srednjoškolce. Ali ne bih se baš složila s tim da to nije potrebno pogotovo za nekog tko želi upisati nešto kemijsko (PMF, Farmaciju, FKIT).
Naravno ovisi o fakulteta do fakulteta. Ali kemijska jednadžba da bi bila valjana, treba pisati agregatna stanja. Jer kemijska jednadžba je definirana tek onda kad uz simbole, stehiometrijske koeficijente napišemo i agregatna stanja. A najpotpunija bi bila kad bi je pisali u termokemijskom izdanju (sa entalpijom)- to bi već previše bilo.
Također znam da su se najviše okomili na fizikalnu kemiju (2.razred), ali opet se slažem s time da je fizikalna kemija osnova kemije i temelj je shvaćanja svega ostalog. Pa tako i elektrokemija.
A geometrije molekula je osnova osnove anorganske kemije.
Naravno ovo govorimo isključivo za jača područja kemije, tko odluči PMF-kemiju (naglašeno), farmaciju, eventualno FKIT.
Na ostalim fakultetima kemije ima, ali ako su u pitanju biomedicinski fakulteti ugl se radi o organskoj kemiji i biokemiji.

Kad je riječ o državnoj maturi, koja je malo teža, treba obratiti pozornost na sve ono što mislite da neće doći (što piše sa strane u knjizi, ili što je navedeno kao iznimka). Da napišete geometriju vode, sigurno neće doći, ali geometrija SF6, PH3, na to već računajte
sory kolegice ali ja sam od kemije imao:

opću kemiju (4+3) 4 sata predavanja, 3 sata vježbi
anorganska kemija (2+1)
analitička kemija (2+6)
fizikalna kemija (4+6)
organska kemija 1 (3+3)
organska kemija 2 (2+4)
biokemija 1 (4+4)
biokemija 2 (3+4)
instrumentalna analiza (2+2)
...

tako da o tome da na PBF-u nema kemije su bedastoće! i da, nismo trebali pisati agregatna stanja ni geometriju molekula!
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 20:05   #46
Ne razumijem zašto se svi žale oko težine testova? Cilj je napisat bolje od drugih, a ne dobit 4 ili 5. Što vam znači lagan test u kojem će većina imati preko 90% i o upisu vam bude odlučilo jeste li negdje krivo prepisali u odgovore. Po meni u državnoj maturi ne može bit niti pretežak niti prelagan.

Kolko sam gledal kemiju, nisu toliko teški zadaci. Većina zadataka je jednostavna i potrebno je malo razmišljanja.
kaksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 20:08   #47
Quote:
kaksi kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto se svi žale oko težine testova? Cilj je napisat bolje od drugih, a ne dobit 4 ili 5. Što vam znači lagan test u kojem će većina imati preko 90% i o upisu vam bude odlučilo jeste li negdje krivo prepisali u odgovore. Po meni u državnoj maturi ne može bit niti pretežak niti prelagan.

Kolko sam gledal kemiju, nisu toliko teški zadaci. Većina zadataka je jednostavna i potrebno je malo razmišljanja.



Na kraju ti se to dvoje svodi na isto

Sve je relativno
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 20:14   #48
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
[/B]

Na kraju ti se to dvoje svodi na isto

Sve je relativno
mc^2 il kak već ... ja na godinu pišem pa možda do onda i promjenim mišljenje ...
kaksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 20:39   #49
ako kome treba knjiga iz anorganske kemije,nudim
Djevojče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 20:48   #50
Meni je ta kemija teška. Još se pravim važan i mislim da nešto znam, a na kraju paff
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 23:48   #51
Quote:
livmed kaže: Pogledaj post
Meni je ta kemija teška. Još se pravim važan i mislim da nešto znam, a na kraju paff
Također. Imam super prof, zeznuta pravo sta jest jest. Imam 5 kod nje i sve mislim da znam. A na pripremama sam samo gledo wtf. Pola stvari prvi put cujem. Onda sam skonto da profa sve po svom radi, boli nju...Al' zna zena, samo eto..
Al' se jos tjesim da sam pametan pa da cu znat uradit. Svakako mi se gleda il kem il bio, a nesto cu valjda uradit dobro. Samo da mi je upast na fax. Prva god je svima besplatno, jel?
@Moschino_girl, bila na pripremama u pomaku, ove god? Ko'a prof ti je bila/o. Nisi slucajno dolazila u 7 i po na kemiju? xD
GilmanPunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 15:03   #52
Quote:
GilmanPunk kaže: Pogledaj post
@Moschino_girl, bila na pripremama u pomaku, ove god? Ko'a prof ti je bila/o. Nisi slucajno dolazila u 7 i po na kemiju? xD
nisan bila u pomaka, išla san u zcp.
ove skripte mi je dala prijateljica koja je išla u pomaka ove zime.
Moschino_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 22:22   #53
Joj kemijaaa.
Ne znam odkud da počnem. Mislim da bih trebala stić sve do 22.4.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 19:43   #54
Da malo osvježim temu

Koristan set linkova sa pokusima i objašnjenjima, možda malo trivijalno ali zanimljivo
http://www.youtube.com/watch?v=1kFWt...eature=related

Korisna stranica, e škola kemije PMF-a;
http://eskola.chem.pmf.hr/index2.php3
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 22:04   #55
Ajde, bar jedan predmet koji ne moram učiti.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 22:25   #56
Da li volumen ovisi o brzini kemijske reakcije?
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 22:31   #57
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Da li volumen ovisi o brzini kemijske reakcije?
Kak to misliš?
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 22:44   #58
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
Kak to misliš?
Paa imaš da brzina kemijske reakcije ovisi o temperaturi, koncentraciji, tlaku.
Piše da ovisi i o agregatnom stanju ali ima zadatak:

Na brzinu kemijske reakcije NE utječe:

A. koncentracija reaktanata
B. tlak
C. temperatura
D. agregatno stanje
E. volumen reakcijske smjese


Za A B C i D sam sigurna da utječe. Ostaje samo volumen. Dajem ruku u vatru da sam negdje pročitala da volumen ne utječe, ali sad ne mogu naći di.
Ali mi je isto čudno to što ako ovisi o agregatnom stanju...šta ne ovisi odmah i o volumenu???
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 22:50   #59
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Paa imaš da brzina kemijske reakcije ovisi o temperaturi, koncentraciji, tlaku.
Piše da ovisi i o agregatnom stanju ali ima zadatak:

Na brzinu kemijske reakcije NE utječe:

A. koncentracija reaktanata
B. tlak
C. temperatura
D. agregatno stanje
E. volumen reakcijske smjese


Za A B C i D sam sigurna da utječe. Ostaje samo volumen. Dajem ruku u vatru da sam negdje pročitala da volumen ne utječe, ali sad ne mogu naći di.
Ali mi je isto čudno to što ako ovisi o agregatnom stanju...šta ne ovisi odmah i o volumenu???
Volumen ti utječe kod ravnotežnih reakcija, a ne u kinetici. Dobro si zaključila, E je odgovor.

Zadnje uređivanje vrtzio : 10.04.2010. at 23:01.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 22:56   #60
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
Volumen ti utječe kod ravnotežnih reakcija, a ne u kinetici. Dobro si zaključila, E je odgovor.
Hvala.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.