Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2009., 11:09   #121
Zanima me jel itko od vas ikad imao doticaj sam RT-20 cini mi se strasna puska i trebas bit umjetnik da djelujes sa onim... Negdje sam procitao da je stavljena na listu najboljih snajpera a nema nikakvih podataka o njoj.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 11:55   #122
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Zanima me jel itko od vas ikad imao doticaj sam RT-20 cini mi se strasna puska i trebas bit umjetnik da djelujes sa onim... Negdje sam procitao da je stavljena na listu najboljih snajpera a nema nikakvih podataka o njoj.
Pucao sam iz prve verzije(teže),i mogu reći da je strava!Obavezno se moraju zaštitit uši inače ogluviš totalno.
Kada se koristi različito streljivo onda zna malo trzat ali ne jako.Onaj koji to koristi odmah može zaboraviti na maskiranje i prikriveno djelovanje jer će ga i gluvać čuti,a noću se sve osvijetli u krugu od trideset metara.
Ali sprava je precizna.
Bule is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 15:13   #123
Quote:
Bule kaže: Pogledaj post
Pucao sam iz prve verzije(teže),i mogu reći da je strava!Obavezno se moraju zaštitit uši inače ogluviš totalno.
Kada se koristi različito streljivo onda zna malo trzat ali ne jako.Onaj koji to koristi odmah može zaboraviti na maskiranje i prikriveno djelovanje jer će ga i gluvać čuti,a noću se sve osvijetli u krugu od trideset metara.
Ali sprava je precizna.
Znaci ne zove se dzaba "Rucni Top"
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:08   #124
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Znaci ne zove se dzaba "Rucni Top"
Top je zbog kalibra.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:41   #125
jeste točno,baš zbog kalibra nazivaju ga ručni top,međutim ameri imaju tešku strojnicu kojom se puca sa tronožnog postolja a kalibar je 30mm.
Imao sam na obuci nekog klinca,nosio je revolver magnum model29 sa optikom.Ja sam znao da u Americi koriste revolvere za lov ali nisam zbilja nikad prije toga to vidio.Mislili smo da se sprda nosajući kao neki kauboj taj revolver.Vidjeli smo da optiku nosi u jednoj maloj futroli,i kada ga je netko pitao klinac veli-pa optiku koristim samo ako je baš daleko.Kasnije su upriličili gađanje pa nisam mogao spavat i nakraju sam izišao,međutim dok sam ja izišao natporučnik je već astao bez pola plaće.
To je van pameti,taj mali pogađa isto i na deset i na osamdeset metara i to bez optike.Što je njemu daleko!?Nikad prije ni nikad poslije nisam tako nešto vidio.
Bule is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:31   #126
Quote:
Bule kaže: Pogledaj post
jeste točno,baš zbog kalibra nazivaju ga ručni top,međutim ameri imaju tešku strojnicu kojom se puca sa tronožnog postolja a kalibar je 30mm.
Sve iznad, i uključujući 20 mm je top


30 mm na tronošcu kao kod teške strojnice?
Blago rečeno, sumnjam
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 17:15   #127
http://world.guns.ru/machine/mg_book-e.htm

Bule, misliš na to? To nije strojnica već bacač 25mm granata.

http://en.wikipedia.org/wiki/XM307
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 11:12   #128
Ludilo, brale.
A ja sam mislio da je top samo ono u filmu - drugo su haubice, minobacači, teške strojnice, itd. Ali u biti - da, to je to.
Ludi_Klobuchar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 21:30   #129
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
U Brodu ih je bilo nekoliko.. vojna lica i bivša vojna lica.. bilo je tu i pravih holivudskih hajki u neboderima.. spece razvaljuju vrata a srbo se spuštva dva balkona niže i bježi... mog starog su su u proljeće 1991 pokušali skinuti (bio je aktivan u politici i obrabni) ispred kuće kada je izlazio iz parkiranog automobila.. sa dva hica... zadnji "snjajperist" otkriven u Brodu bio je u naselju Andrije Hebrang 6,7 mjesec 1992.. tip je u stvari bio peta kolona.. uz vezu koju je održavao sa bosanskim srbima imao je i vojni karabin sa optikom.. otkrili su ga tako što mu se mali izlanuo prijateljima na igralištu da su "čike rekli tati da danas neće pucati"... a zadnja žrtva snajpirste je bila jedna mlada cura (mlada tipa 15, 16) koju je ubio snajperist iz bosanskog broda u 10 ili 11 mjesecu 1992... ubio ju je dok je bila u svojoj sobi u stanu.
lijep amaterski dokumentarac mojih drugara koji spominje i snajpersku petu kolonu u samim počecima rata
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 00:53   #130
Nedvojbeno je i panika napravila svoje pa su svi vidjeli par snajperista, ali to ne znači da ih nije bilo. Samo što oni otkriveni nisu privedeni pred sud. Bio je rat.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 22:50   #131
... najvise snajperista u ratu je uvijek bilo oko Bozica i Nove Godine... prostrijeljenih/mrtvih civila ko u prici...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 23:41   #132
može li mi netko iz karlovca reći o čemu se radilo u listopadu 1991.
gledala sam večeras dokumentarac kako se obranila hrvatska i u jednom dijelu koji se odnosi na karlovac i njegovu obranu prikazan je snimak kako branitelji (točnije pripadnici mup-a) prvo pucaju a onda i upadaju u nekakvu zgradu gdje na kraju izvode zarobljenog pripadnika jna u maskirnoj odori.
onako, učinilo mi se da se radi o snajperisti koji je djelovao iz te zgrade, možda se radi čak i o centru karlovca.

ako netko od karlovčana zna o čemu se radi bilo bi lijepo da podijeli s nama, što se točno događalo, kakva je sudbina zarobljenika? zarobljenik je oklopnim vozilom mup-a odvezen...
za osječke slučajeve sam čula, evo izgleda da ih je bilo i u karlovcu
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:56   #133
KAretrovizor: Kako je Jovica rušio Karlovac, Karlovački tjednik, 10.10.1991.

KAportal 30. rujna 2012. Nekategorizirano 32 komentara
foto Dinko Neskusil, www.kafotka.hr

Radio Karlovac i Karlovački tjednik broje najteže dane od kada postoje, na rubu financijske blokade, kadrovski devastirani, otpisani od vlasti koja ih pokušava prodati lokalnim tajkunima. No ta je „roba“ kroz godine postala obezvrijeđena iako unutra ima stručnih ljudi koji vrijede, ali tko takve bilo što pita. A ne tako davno, u mnogo težoj životnoj situaciji, u ratu 1991., Radio i Tjednik bili su dragocjeno „oružje“ u održavanju morala, oči i uši Karlovca, često jedina veza sa svijetom ljudi koji su danima čamili po skloništima. Radio Karlovac je emitirao danonoćno s ratne lokacije, Karlovački tjednik s kartom karlovačke okolice i ucrtanim pravcima napada na grad na naslovnici izašao je 10. listopada 1991. Dakle, pisan je i uređivan u dane najtežih granatiranja. U vrijeme sveopćeg straha i panike, odradili su svoju dionicu onako kako je zahtijevala situacija, da održe moral pa makar morali pribjeći i propagandi, ili „uvjeravajućem novinarstvu“ kako je to jednom zgodom definirao jedan od autora u tadašnjem Tjedniku.

Taj prvi ratni broj pun je dramatičnih tekstova o razaranju grada, ogorčenosti ponašanjem JNA, dojučerašnjih sugrađana koji su snajperima gađali iz svojih zgrada po civilima. Jedan od onih s osobnom, emotivnom crtom bio je izvještaj s akcije uhićenja jednog od njih, Karlovčanima dobro poznatog Belog Boksera koji je iz tadašnje kasarne „Ivo Lola Ribar“, odnosno današnje zgrade Veleučilišta, pucao po gradu. Fotografija Dinka Neskusila s tog događaja objavljena je na web stranici www.kafotka.net.

„Jovica rušio Karlovac“, Karlovački tjednik, 10. 10. 1991.

Karlovac ruše Karlovčani! To je istina koju više nitko ne može zanijekati. U kasarni „Ivo Lola Ribar“ njih trojica su rušila bezobzirno zidove grada u kojem su još do jučer živjeli i radili. Danas su postali neprijatelji svega onoga što im je trebalo biti povjereno na čuvanje. Jedan od njih, Jovica Vojnović, bio je poznatiji kao „Beli Bokser“. Kada kažemo bio, mislimo na činjenicu legitimacije nadimkom kao sugrađana i susjeda. Njegov lokalpatriotizam eskalirao je toliko „snažno“, da je na kraju izrastao u rijetko viđenu mržnju. Ne želeći se predati napravio je pustoš u spomenutoj kasarni i zgrozio sve one koji su vjerovali da u tom čovjeku ima nešto više od njegove gluposti i bezobzirnog divljaštva.

Akciju specijalnih jedinica MUP-a i ZNG-a pratili su i sami Karlovčani pa je uhićenje zarobljenika Jovice izazvalo otvoreno ogorčenje. Ne mali broj njih je Jovicu znao počastiti pivom, ili pomoći u situacijama kad zagusti. kako se odjednom našao na drugoj strani? Niti je to odjednom niti je to druga strana. Bio je Jovica uvijek na toj strani mijenjajući boju odijela prema okolini. Prikriveno noseći u sebi želju za ubijanjem i rušilaštvom dočekao je svojih pet minuta. Iznenadio je pri tom mnoge svoje prijatelje, poznanike, radnike iz Robnih terminala gdje je radio i zarađivao.

Koliko još ima Jovica? Vrijeme će najbolje pokazati da ovo nije jedini primjer, no imamo li vremena čekati?

Pripremio Tihomir Ivka
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
može li mi netko iz karlovca reći o čemu se radilo u listopadu 1991.
gledala sam večeras dokumentarac kako se obranila hrvatska i u jednom dijelu koji se odnosi na karlovac i njegovu obranu prikazan je snimak kako branitelji (točnije pripadnici mup-a) prvo pucaju a onda i upadaju u nekakvu zgradu gdje na kraju izvode zarobljenog pripadnika jna u maskirnoj odori.
onako, učinilo mi se da se radi o snajperisti koji je djelovao iz te zgrade, možda se radi čak i o centru karlovca.

ako netko od karlovčana zna o čemu se radi bilo bi lijepo da podijeli s nama, što se točno događalo, kakva je sudbina zarobljenika? zarobljenik je oklopnim vozilom mup-a odvezen...
za osječke slučajeve sam čula, evo izgleda da ih je bilo i u karlovcu
HRCKLC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 21:44   #134
hvala
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 18:51   #135
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
može li mi netko iz karlovca reći o čemu se radilo u listopadu 1991.
gledala sam večeras dokumentarac kako se obranila hrvatska i u jednom dijelu koji se odnosi na karlovac i njegovu obranu prikazan je snimak kako branitelji (točnije pripadnici mup-a) prvo pucaju a onda i upadaju u nekakvu zgradu gdje na kraju izvode zarobljenog pripadnika jna u maskirnoj odori.
onako, učinilo mi se da se radi o snajperisti koji je djelovao iz te zgrade, možda se radi čak i o centru karlovca.

ako netko od karlovčana zna o čemu se radi bilo bi lijepo da podijeli s nama, što se točno događalo, kakva je sudbina zarobljenika? zarobljenik je oklopnim vozilom mup-a odvezen...
za osječke slučajeve sam čula, evo izgleda da ih je bilo i u karlovcu
Onaj lik na snimci je poznati "Karlovčan" Beli bokser a uhapšen je u vojarni u strogom centru grada, u zgradi di je danas sveučilište. Kad su ga skužili, prijetio je bombama i zahtjevao da dođu kamere tj novinari na predaju. Predao se, preživio, razmjenjen i navodno je još živ i živi negdje vani, Amerika ili Australija. Inaće, po Karlovcu su snajperi u jesen 91. dosta "radili". Dosta su panike napravili jer su ubili par civila. Dok se nisu vojarne ispraznile, a nekako sa njima nestali su i snajperisti, situacija u Karlovcu je bila vrlo zajebana. Sa Korduna napadaju JNA i domaći četnici, grad pun JNA u vojarnama i još i snajperisti. Svaka čast našim gardistima koji su tada branili grad, trebalo je imat muda tada obuć šarenu uniformu i otić na Turanj.
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 17:26   #136
Da

Zanimljivo je u Sarajevu, u Hrvatskoj su uglavnom ubijali vojnike i sijali teror dok su u Sarajevu ubili 48 djece
Uldrih is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 18:08   #137
Ako govorimo o ZG-u , mislim iz ovoga diskursa vremena,kako je to više bila psihološka propagnada ( a to što netko sa prve str. kaže ,rekao mi jedan iz MUP-a , .. i ja bijah u MUP-U tada..pričuvnome ,ka prvoj naoružanoj formaciji za ratovanje ,pa ih ne vidjeh) U Mostaru ih je npr. bilo gro,ali je to več god. 92 . Tkzv Niški specijalci , oni su i previše naših poskidali, takođe frenda iz voda moga,..koji pridošao iz legije POk. Thomas Otto Leineker.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 12:09   #138
Mostar je 1992. godine bio veoma vazan za JNA. To je bila baza za evakuacije i tragavanje i spasavanje oborenih pilota.
63. brigada je tamo imala stalni detasman sve do povlacenja JNA iz Bosne, tacnije svi prpadnici su povuceni iz Mostara onog trenutka kad je vojno osoblje evakuisano iz grada.
Bilo je dosta koskanja u Mostaru 1992. godine.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 10:25   #139
Mislim da je pravih, obučenih snajperista bilo jako malo- i to na obe strane.
Sve ostalo su bili obični vojnici/ljudi, koji su dužili nešto od oružja koja spadaju po snajper. I moj stari je nosao jedno vrijeme M76, ali je genralno bio bolničar.
Čak nisam ni siguran da je u JNA uopšte bilo snajperskih ves-ova... Možda više pješadinaca sa dobrim rezulatima na gađanjima.


Ja osobno poznajem jednog lika koji je to bio, no sa druge strane i na drugom frontu.
Njega je rat uhvatio negdje u pola vojnog roka, i naravno, završio je na frontu. Obzirom da je imao dobre rezultate na gađanjima, tutnuli su mu u ruke M76 i poslali ga kod ostalih.
E sad, sama priča nije ništa posebno- no, malo poslije toga im je došao kao instruktor neki lik iz Srbije i obučio ih.

Tako da, sklon sam vjerovati da je pravih, odnosno obučenih snajperista bilo jako malo- pogotovo u prvim godinama rata.
Ali da je bilo dobrih i preciznih strijelaca, u to ne sumnjam.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:23   #140
..u zagrebu je 1991 godine bilo snajperista narocito ljeti tj u osmom i devetom mjesecu 1991 godine...i nisu bili neaktivni...no u 10 mjesecu 1991 i kasniej vise se nisu pojavljivali..zasto?...ima nekoliko razloga..jedan dio uvidjevsi da neokupirani dio hravtske vise ne moze pasti narocito padom vojarni..neopazeno se izvlaci u nezauzete vojarne u zagrebu i okolici(kasarne marsal tito,borongajka,pleso)..drugi dio prtebacuje se ili u tzv.sao krajinu,bosnu,srbiju...treci manji dio se pritajio i prestao je snajperskim djelovanjem da ne bi bili otkriveni i nastavili zivjeti kao da se nista nije desilo..no nekih vecih snajperskih aktivnosti u zagrebu nije bilo..mozda su je bilo svega par slucajeva snajperskog djelovanja i mahom kad su bile borbene aktivnosti oko zagrebackih vojarni jna...ali da su snajperisti prije sukoba pripremani bili bili su...mahom su za to bili određeni umirovljeni oficiri jna,kos-ovci ili suradnici kos-a i extremni srbi...za to postoje dokumenti koji su pronađeni u kos-ovoj arhivi koja je zapljenjena nakon pada vojnog objekta u maksimirskoj..gdje je stiolovao kos za V vojnu oblast...po dokumentima bilo je pripremljeno oko 130 snajperista na podrucju grada zagreba odnosno podrucja koje spada u uze podrucje grada zagreba...no oni su imali zadatak da masovno budu aktivirani u slucaju ulicnih borbi u zagrebu ili ako bi doslo do kompletnog napada hravtskih snaga na vojarne u zagrebu...no kako do tog nije doslo u vecem obliku njihove usluge u vecem obimu nisu trebale...ali su im zato uloge bile prenamjenjene u obavjestajni rad...najbolji su mi oni kopji tvrde snajperista nije bilo jer nitko nije uhicen?..od kud mi znamo da snajperisti nisu uhiceni?..takve stvari se ne objavljuju u javnosti...nisu oni obicni vojnici na liniji..nije snajperist uhicen samo zato sto ej snajperist..snajpersiti su obicno bili i obavjestajci,dousnici,saboteri...i imali su određenu vrijednost..i za njihovu razmjenu moglo se dobiti dosta nasih zarobljenih civila,branitelja...takva zarobljavanja snajperista ne idu u javnost..ili uz kamere...prvo da se ne unese pqanika..drugo..da se otkrije mreza snajperista koji su manje vise bili povezani..ili su se na neki nacin bili na komunikaciji...svako javno uhicenje i obznanjivanje ove druge bi natjeralo na dodatni oprez vjerojatno i povlacenje i samim time izbjegli bi uhicenja...ne mozemo zato govoriti nije bilo snajperista jer nitko nije uhicen...oni bi bili vise angazirani sigurno d aje zagreb na jedan nacin postao bojisnica ovako samostalno djelovanje uvijek izaziva preveliki rizik za snajperistu..da bude otkriven...a svrha mozda ne bi bila postignuta..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.