Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kupovanje na internetu

Kupovanje na internetu Shopping iz fotelje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 06:08   #1561
Quote:
miracc kaže: Pogledaj post
Hvala ti. Ako mi znas jos reci kak to fukcionira; jel mi postar donese doma pa moram platit njemu ili idem u postu platit?
(Nisam se jos susreo s tim).
Ako naručuješ robu iz područja EU onda nema carinjenja niti PDV-a. Ako naručuješ iz Amerike ili Kine (uglavnom izvan EU) onda na robu od 22€-150€ plaćaš samo porez od 25% dok na robu u vrijednosti preko 150€ plaćaš i porez (25%) i carinu (1-14% ovisno o tipu robe). Računaj da ti se u vrijednost robe ubraja i jebeni shipping. U poštanski sandučić će ti stići pismo u kojemu se nalazi papir o izjavi vrijednosti robe. Kada ispuniš taj papir i pošalješ sve ostale potrebne podatke (pogledaj post dole) nakon jedno tjedan dana će ti stići žuti papirić s kojim odeš u poštu i podigneš paket. Dodatni troškovi (u tvom slučaju samo porez) će ti pisati na tom papiriću te ih plaćaš prilikom pouzeća paketa.
Quote:
zigota kaže: Pogledaj post
Očekujem dva para rabljenih tenisica iz Amerike. Ono kao "samo probane", i trebale bi biti poslane bez računa, možda kao "gift" i slično. Što me očekuje u vidu poreza?
Ako se cariniku, da prostim, digne i odluči otvoriti baš tvoj paket i ne nađe račun onda ćeš dobiti kući papirić na kojemu moraš izjaviti vrijednost robe te im, uz taj papirić, poslati izvod računa iz banke ili screenshot tvoje internetske naruđžbe gdje se točno vidi koliko si to platio. Sve to možeš obaviti e-mailom.
I ne, neće ti pošiljku dostaviti na tvoju kućnu adresu nego samo žuti papirić (obavijest o prispijeću pošiljke).
__________________
vau vau

Zadnje uređivanje Sylar : 12.12.2017. at 06:26.
Sylar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 06:42   #1562
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Gledaju po internetu koliko koštaju takve tenisice i uzmu najskuplju cijenu koju nađu.
Ozbiljno? To mi se još nije desilo i mislim da bi takav način procjene bio krajnje ne fer i ljudi bi počeli odbijati preuzimati pošiljke. Ipak mislim da najčešće šalju zahtijeve o izjavi vrijednosti robe te odgovarajuće račune...
__________________
vau vau
Sylar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 13:10   #1563
Quote:
Sylar kaže: Pogledaj post
Ozbiljno? To mi se još nije desilo i mislim da bi takav način procjene bio krajnje ne fer i ljudi bi počeli odbijati preuzimati pošiljke. Ipak mislim da najčešće šalju zahtijeve o izjavi vrijednosti robe te odgovarajuće račune...
To znaju raditi kad se ljudi prave "pametni" pa im ne pošalju račune (kao, "gift" i slična roba).
I nije baš da nalaze najskuplje što se da.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 14:23   #1564
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
To znaju raditi kad se ljudi prave "pametni" pa im ne pošalju račune (kao, "gift" i slična roba).
I nije baš da nalaze najskuplje što se da.
Kako da im pošaljem račun ako kupujem rabljenu robu i plaćam "under retail" cijenu? Jedino relevantno u tom slučaju je moj izvod sa PP
zigota is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 16:33   #1565
Quote:
zigota kaže: Pogledaj post
Kako da im pošaljem račun ako kupujem rabljenu robu i plaćam "under retail" cijenu? Jedino relevantno u tom slučaju je moj izvod sa PP
Da, to ce te trazit i to je dovoljno.
Anonimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 19:10   #1566
alcro molim te obrati se ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=395087&page=28
kako i sam naziv podforuma govori, ovdje pričamo o internetskim kupovinama.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:15   #1567
A što je s pošiljkama koje je Overseas preuzeo od UPS, a stoje kod njih u skladištu?

Priča je slijedeća:
U trenutku gluposti, naručila sam neke stvari u vrijednosti 28$ s američke stranice. Šiping je još 17$ I još šalju UPS : double

Sada me Overseas ucjenjuje da platim troškove špedicije 200kn+PDV, carinu i PDV. Znači na vrijednost od 45$ ja bi trebala platiti još 52$

Nisam luda.
Neka paket ide natrag.
Ne znam koje je drugo rješenje.
Javila sam se trgovcu i sve ispričala i mulci mi samo poslali službeni račun.

Ima li itko savjet?
__________________
Sredni Vashtar je došao,
Njegove misli bile su crvene misli, njegovi zubi bijeli.
Njegovi neprijatelji tražili su mir, ali on ih je ubijao.
Aerials is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 08:53   #1568
Quote:
Aerials kaže: Pogledaj post
A što je s pošiljkama koje je Overseas preuzeo od UPS, a stoje kod njih u skladištu?

Priča je slijedeća:
U trenutku gluposti, naručila sam neke stvari u vrijednosti 28$ s američke stranice. Šiping je još 17$ I još šalju UPS : double

Sada me Overseas ucjenjuje da platim troškove špedicije 200kn+PDV, carinu i PDV. Znači na vrijednost od 45$ ja bi trebala platiti još 52$

Nisam luda.
Neka paket ide natrag.
Ne znam koje je drugo rješenje.
Javila sam se trgovcu i sve ispričala i mulci mi samo poslali službeni račun.

Ima li itko savjet?
ne znam tko tebe ucjenjuje

jer sve pošiljke koja dolaze izvan EU veće vrijednosti od 22 eura su podlježne plaćanju pdv-a i carinskih troškova.

pa ako vrijednost tvoje pošiljke 45$

onda ta tu vrijednost plaćaš 11,25$ pdv-a
troškovi špedicije su vjerojatno 225kn
e sad za ovu vrstu robe postoji nekakva carinska naknada....

jedino je od njih bezobrazno što imaju tako veliku naknadu špedicije...

kod dhl-a je ta naknada 125kn, a ako ide pošiljka obično onda na našoj carini je 60kn naknada

ostatak davanja je isti bilo gdje. ovisno o robi moraš platiti 25% pdv-a i carinu

a iznos špedicije ovisi o špediteru.

možeš vratitit paket pošiljatelju, također možeš promjeniti špeditera, ili prihvatit ove troškove.

za promjenu špeditera ne znam postupak...
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 08:58   #1569
Quote:
Aerials kaže: Pogledaj post
A što je s pošiljkama koje je Overseas preuzeo od UPS, a stoje kod njih u skladištu?

Priča je slijedeća:
U trenutku gluposti, naručila sam neke stvari u vrijednosti 28$ s američke stranice. Šiping je još 17$ I još šalju UPS : double

Sada me Overseas ucjenjuje da platim troškove špedicije 200kn+PDV, carinu i PDV. Znači na vrijednost od 45$ ja bi trebala platiti još 52$

Nisam luda.
Neka paket ide natrag.
Ne znam koje je drugo rješenje.
Javila sam se trgovcu i sve ispričala i mulci mi samo poslali službeni račun.

Ima li itko savjet?
Plati i računaj to kao školu za drugi put.
Problem je što ti trgovac ne mora vratiti lovu u cjelini, cjelokupna narudžba je na tvojoj odgovornosti, jesi li znala kojom dostavom se šalje kad si naručivala i jesi li imala završnu cijenu na ekranu?
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 11:43   #1570
Bok ljudi, imam jedno pitanjce. Pošiljka mi se šalje iz SAD-a preko Landmark Global(odnosno Bpost), vrijednost je manja od 150 eura, što znaci da cu moram platit PDV i možda špediterske usluge, ne znam tko će mi preuzet pošiljku u hrvatskoj, nadam se HP. Imam račun, nema brige oko toga, a zanima me treba li mi eori broj za to što će naplatit PDV i špediterske usluge?
PS. Roba nije kupljena preko Amazona ili Ebaya, nego preko nhl shopa, znači sve original, platio shipping ko suho zlato, čak i Croatia tax
bourne1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 14:12   #1571
EORI broj ti je potreban ako paket preuzme Fedex, DHL ili sl.
ako paket preuzme HP onda ti nije potreban eori broj.
međutim EORI broj nije loše imati općenito jer se inače zna čekati po 30 dana za njega.

a prema tvojem pisanju vidim da si već platio Croatia tax, što bi značilo da si platio porez i ovdje ne bi trebao ništa platiti.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 17:38   #1572
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
ne znam tko tebe ucjenjuje

jer sve pošiljke koja dolaze izvan EU veće vrijednosti od 22 eura su podlježne plaćanju pdv-a i carinskih troškova.

pa ako vrijednost tvoje pošiljke 45$

onda ta tu vrijednost plaćaš 11,25$ pdv-a
troškovi špedicije su vjerojatno 225kn
e sad za ovu vrstu robe postoji nekakva carinska naknada....

jedino je od njih bezobrazno što imaju tako veliku naknadu špedicije...

kod dhl-a je ta naknada 125kn, a ako ide pošiljka obično onda na našoj carini je 60kn naknada

ostatak davanja je isti bilo gdje. ovisno o robi moraš platiti 25% pdv-a i carinu

a iznos špedicije ovisi o špediteru.

možeš vratitit paket pošiljatelju, također možeš promjeniti špeditera, ili prihvatit ove troškove.

za promjenu špeditera ne znam postupak...
Trgovac naplaćuje troškove prijevoza "od vrata do vrata". Naravno da tu nije carina, ali neću platiti špediciju. Nije mi prvi put da uvozim nešto i do sada sam sama slala podatke na poštu carinjenja i plaćala carinu i pdv i nakon toga je paket stizao do mojih vrata.

Ako trgovac nije naveo da su mogući troškovi špedicije, pa nisam luda da mu platim. A da vidim da mi ne vrati vrijednost robe. Radije ću izgubiti 17$ šipinga nego platiti dodatne troškove i više nego što paket vrijedi.

Očekivala sam da netko ima konstruktivno rješenje, a ne - plati i šuti.
__________________
Sredni Vashtar je došao,
Njegove misli bile su crvene misli, njegovi zubi bijeli.
Njegovi neprijatelji tražili su mir, ali on ih je ubijao.
Aerials is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 18:30   #1573
Kakvo bi ti točno rješenje?
Imaš tri mogućnosti:
1. Prihvatiti troškove
2. Angažirati drugog špeditera
3. Pustiti da se paket vrati i izgubiti troškove poštarine i platiti eventualni restocking fee

Trgovac nikad i nigdje ne odgovara za uvoznu proceduru (jer ne može znati pravila za sve zemlje svijeta), to je uvijek odgovornost uvoznika. Čak ni paypal i ebay ne prihvaćaju sporove koji se na to odnose.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 18:31   #1574
Quote:
Aerials kaže: Pogledaj post
Trgovac naplaćuje troškove prijevoza "od vrata do vrata". Naravno da tu nije carina, ali neću platiti špediciju. Nije mi prvi put da uvozim nešto i do sada sam sama slala podatke na poštu carinjenja i plaćala carinu i pdv i nakon toga je paket stizao do mojih vrata.

Ako trgovac nije naveo da su mogući troškovi špedicije, pa nisam luda da mu platim. A da vidim da mi ne vrati vrijednost robe. Radije ću izgubiti 17$ šipinga nego platiti dodatne troškove i više nego što paket vrijedi.

Očekivala sam da netko ima konstruktivno rješenje, a ne - plati i šuti.
ipak vidiš nisi u pravu.... jer kada si slala na poštu carinjenja podatke, tada si isto platila carinske troškove koji iznose oko 60kn.

znači taj trošak ne možeš izbjeći bez obzira dali ide putem kurirske službe ili običnim putem. jedino što kurirske službe naplaćuju više za taj trošak.

ne znam kakav si odgovor očekivala ?

svi paketi veće vrijednost od 22 eura koji dolaze izvan EU-a su podlježni plaćanju pdv-a, carine i carinskih troškova.

jedino pokušaj promjeniti špeditera na DHL. oni naplaćuju 125kn taj trošak.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:21   #1575
Quote:
Aerials kaže: Pogledaj post
Trgovac naplaćuje troškove prijevoza "od vrata do vrata". Naravno da tu nije carina, ali neću platiti špediciju. Nije mi prvi put da uvozim nešto i do sada sam sama slala podatke na poštu carinjenja i plaćala carinu i pdv i nakon toga je paket stizao do mojih vrata.
Špedicija je općenit pojam obrade pošiljke pri uvozu, puno širi od samog transporta. Dio toga su i poslovi carinjenja (kao i nekih drugih stvari koji se ovdje obavljaju).
S druge strane, pošta ima povlaštenu poziciju pri uvozu, ima skraćenu proceduru i ako se želi proći najjeftinije mora ići preko pošte.

Quote:
Aerials kaže: Pogledaj post
Ako trgovac nije naveo da su mogući troškovi špedicije, pa nisam luda da mu platim. A da vidim da mi ne vrati vrijednost robe. Radije ću izgubiti 17$ šipinga nego platiti dodatne troškove i više nego što paket vrijedi.
To nije problem trgovca niti zna što se sve krije iza.
A kako se radi o tvojoj odluci neprihvaćanja robe, nema osnove vratiti ti novce u cijelosti.

Quote:
Aerials kaže: Pogledaj post
Očekivala sam da netko ima konstruktivno rješenje, a ne - plati i šuti.
Konstruktivno rješenje ne postoji kad svi naprave sve prema pravilima struke, a ti bi to htjela izbjeći. Kao naručitelj i uvoznik u potpunosti si odgovorna za narudžbu, plaćanje i sve uvozne troškove i s financijskog i s pravnog aspekta.

Ono što možeš je:

1) Platiti i uvesti onako kako si naručila,
2) Vratiti i nadati se da će ti nešto biti vraćeno,
3) Pokušati ovo s prebacivanjem na drugu kurirsku službu, ali nisam siguran koliko je to isplativo, je li moguće i koliko dodatno košta prebacivanje iz jedne firme u drugu.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:51   #1576
BundyBoy tenks na odgovoru. Zaboravio sam jos pitat je li imao itko od vas iskustva s Bpost(Belgijskom postom) i tko je preuzeo tu posiljku u HR(posto njih ovdje nema)
bourne1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 07:13   #1577
kada kinez šalje belgijskom poštom, onda paket preuzima Hrvatska pošta. pa bih vjerojatno trebalo biti isto.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 11:14   #1578
Pitanje

ima li tko iskustva sa žalbenim postupkom kod carine?

Naime došao mi je paket od iHerb-a, dakle USA, i vrijednost paketa je 20 $, toliko sam ja platila rsčun preko PayPal-a.
iHerb je napisao na kutiji vrijednost 30$, jer je ustvari račun bio 30$, a ja sam iskoristila 10$ popusta od Rewards-a i tako je račun doašao na 20$ + besplatna poštarina.
Međutim iHerb je na kutiji napisao, isprintao račun, sa vrijednošću 30$ ( ne znam iz kojeg razloga to rade, ako ti je stvarni račun 20$ i legitimno izdan od strane iHerb-a i uredno plaćen preko PayPal-a).

Dakle ima li tko iskustva sa žalbom na carinski postupak i povratom novca od strane carine tj. Republike HR za uplaćeni iznos carine?
Lady of leisure is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 12:32   #1579
Nemaš osnove za žalbu. Uvijek se carini stvarna vrijednost, ne plaćeni iznos. Ako npr. dobiješ nešto na nagradnoj igri, bez obzira što nisi platila ništa, davanja plaćaš na punu vrijednost.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 13:36   #1580
čekajte, jel se u postupak "carinjenja" ubraja i plaćanje PDV-a? ili je dolazak robe na carinu i pregledavanje od strane carinika vezano samo za plaćanje carine
Brohymm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.