Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2008., 13:05   #21
Definirajte "snajperista"... očito se ne radi vojnicima koji su prošli snajpersku obuku... no jebi ga... i kretenu s puškom se jedanput posreći...

Po jednom izvještaju amnestiy internationala sfrj je imla više ljudi u miliciji i sl. službama (gledano u razmjerima) nego Rumunjska. isto tako uspoređujući broj vojnika na stotinu civila juga je imala manje vojnika nego albanija ili austrija. pa gdje je išao novac? Na hrpetinu kosovaca, udbaša i inih državnih ganstera... Svi znamo kad se jednom upadne u to društvo više nema vani.. dovoljno je da dva kretena ispranih mozgova ispale par metaka u onakvoj situaciji, i odma nastane panika u kojoj broj snajperista naraste nekoliko puta..
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 14:13   #22
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
dovoljno je da dva kretena ispranih mozgova ispale par metaka u onakvoj situaciji, i odma nastane panika u kojoj broj snajperista naraste nekoliko puta..
Naravno. No, čisto sumnjam da su takvi likovi raspolagali sa puškama opremljenim prigušivačima i podzvučnom municijom.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 14:16   #23
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Dečec, stariji sam od tebe a nisam u mirovini.

A, ako te baš interesira nosio sam M-76 mjesec i pol dana a pukim slučajem nisam nikoga ubio jer, začudo, imao sam ga u gradu gdje nisam imao prilike ući u obračun sa toliko spominjanim srpskim snajperistima pa, osim streljane (gdje mi nije teško bilo pogoditi sve što hoću) nije bilo praktične uporabe. Naravno, uskoro sam obožavanu pušku (koju sam, priznajem, dobio preko teške veze)morao vratiti i ona je proslijeđena na prve linije.

A ti, iskusni ratniče, boga hvali što doista nisi imao susret sa snajperistom o kojem tako zdušno pričaš jer, danas bi svirao nebeske harfe a nebi se prepucavao na forumu. Vjerojatno je riječ o nekakvom zalutalom metku koji je netko u, tada sveprisutnoj bahatosti, ispalio na drugom kraju grada.

Možda ne godina ali vojnog iskustva imam više nego ti. Nikada ti ne bi palo na pamet da je frajer možda pucao iz prevelike daljine? A ako imaš koga poznatoga raspitaj se kakva je bila situacija na Trešnjevci oko nebodera u Tratinskoj (od križanja sa Selskom cca 100m prema okretištu tramvaja).

Osim toga, istog dana kada su raketirani Banski dvori a što nije šire poznato dogodio se incident u tadašnjoj postaji prometne policije u Ilici 45 kada je jedan policajac priveo jednog od članova stožera HOSa (ne bih sada u detalje glede razloga i ostaloga) da bi sat vremena kasnije cca 80-100 hosovaca došlo u stanicu po svog kompanjona a činilo se da nisu baš sretni kad su došli s oružjem na gotovs. Enivej, vremenom se situacija smirila i poćeli su se razilaziti kad je metak pogodio kraj nekog u dvorištu a onda je počelo skakanje kud koji....ali tko zna, možda sam i to umislio. Ili misliš možda da je netko u dvorištu slućajno opalio metak u tlo a da nitko to nije primjetio? BTW, jedan poznati radijski voditelj je u to vrijeme bio rezervista u policiji i tada prisutan i volio bih da mogu navesti njegovo ime (naravno da mogu ali ne bez njegove dozvole) i dovesti ga na forum da potvrdi ovu priću.

A mogao bi se raspitati i što je svojevremeno bilo na Vukomercu jer mi sada pada na pamet barem jedno ime od onih policajaca koji su skakali u zaklon a koji bi ti bez problema mogao odgovoriti potvrdno na pitanje da li je bilo snajperista ili ne.

Njihova uloga IMO je bila sijanje panike, terorizam (barem za Zagreb) a za što nije bilo niti nužno posjedovanje snajperske puške niti takva obuka.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 14:41   #24
Iz druge ruke... bilo je u ZG

al jako brzo riješeno...
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 15:27   #25
Čuo sam neku priču prema kojoj su snajperiste, koje su uhvatili, ubili na licu mjesta, pa se možda i zato o tome ne priča.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 15:56   #26
U svojoj knjizi general Petar Šimac tvrdi da nikakvih snajperista po dalmatinskim gradovima nije bilo, bilo je samo hrpa pijanih budala s oružjem u Odredima narodne zaštite koji su usput glumili i Civilnu zaštitu (koja po Ženevi ne smije nositi oružje) i naravno nisu bili dio HV pa ih se teškom mukom dovuklo na bojište i uključilo u redovne postrojbe.

Snajperisti se najviše spominju po Sisku, Slavonskom Brodu i Osijeku, ali ti gradovi su bili na prvoj crti obrane pa tu nije ništa čudno da ih je bilo.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 16:25   #27
sve je to dio specijalnog rata.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 19:39   #28
U sisku je bio barem jedan srpski snajperist, i jos jedan stručnjak koji je minobacacem 60mm iz svog krovnog balkona pikao mine po rafineriji.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 19:40   #29
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

To me podsjeća na priču iz splita gdje su uletili srbinu u stan tvrdeći kako je frajer snajperist. To što je frajer bio sljepac a iz njegovog stana se ne vidi gotovo ništa, nema veze. Jebiga, stan je trosoban i sa centralnim grijanjem.


Možda je ipak bio snajperist,a vodio se pod šifrom PELENGATOR ZVUKA
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:06   #30
Quote:
Ivan Bajlo kaže: Pogledaj post
U svojoj knjizi general Petar Šimac tvrdi da nikakvih snajperista po dalmatinskim gradovima nije bilo, bilo je samo hrpa pijanih budala s oružjem u Odredima narodne zaštite koji su usput glumili i Civilnu zaštitu (koja po Ženevi ne smije nositi oružje) i naravno nisu bili dio HV pa ih se teškom mukom dovuklo na bojište i uključilo u redovne postrojbe.

Snajperisti se najviše spominju po Sisku, Slavonskom Brodu i Osijeku, ali ti gradovi su bili na prvoj crti obrane pa tu nije ništa čudno da ih je bilo.
nek to malo prodefinira... npr. u zadru u crvenim i oficirskim kućama...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 03:08   #31
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
nek to malo prodefinira... npr. u zadru u crvenim i oficirskim kućama...
prema knjizi Jadranka Kaleba: Zadar u Domovinskom ratu 1990. - 1991. kasarna 'Crvene kuće' zauzeta 15. 9. bez borbi

jedina snajperska (uz strojnice, minobacače, topove, tenkove...) vatra koju autor spominje dolazila je iz kasarni JNA koje su bile u blokadi, znači ništa od "povampirenih četnika", "specijalaca JNA" ili "obaveštajca KOS-a" koji sa krova svojih kuća/zgrada kokaju "ustaše"

ipak su rijetki luđaci kojima bi palo na pamet da riskiraju glavu kada mogu fino otić par kilometara, pridružiti se svojoj vojsci i bez straha da bi ih netko mogao uloviti pucati po protivniku...

jedino što se spominje je da su neki sa radio vezom navodili topništvo i zrakoplovstvo, a to je ipak malo drugačije nego snajperom osobno skidat ljude po ulici iako ne vidim neki poseban smisao takvih operativaca kada su cijeli Zadar imali na dlanu
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 17:03   #32
to je bio dio specijalnog rata kojemu je cilj unosit strah, nepovjerenje pa i "paniku" među stanovništvo , ako je bio i jedan snajper i za to se pročulo onda je to za stanovništvo katastrofa jer onda sve i svako postaje sumnjiv , a i određeni dio snaga se mora angažirat u takvim akcijama potrage za snajperima.

isto je i sa "vezistima" kojih je bilo posvuda , ali isto svaki šum pa čak i otkucaji sata ,mogu biti sumnjivi kod neupučenog stanovništva i dovest do određenih problema, straha nepovjerenja u susjede.

tračevi među i o ljudima(susjedima, poznanicima...), lažna svjedočenja (možda i nenamjerna) , priče o otrovanoj vodi ,lažnim uspjesima neprijatelja na frontu, da snajperi odaju po krovovima(bilo je ali ne u nekom značajnom broju) kao recimo u sarajevu , sve je to u ratu normalno i dio je specijalnog rata .

recimo iz osijeka je pobjeglo oko sto tisuča ljudi , ostalo svega deset tisuča , mnogi su bili baš pod takvim utjecajem koji su dio ovakve propagande i rata.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 14:05   #33
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
U zagrebu znam da je bila ekipa kaj je palila svjetla na vrhovima zgrada dok je trajalo zamračenje ali klasičnih snajperista mislim da nije bilo više se je ekipa bavila izviđanjem bivši KOS nađene su radio stanice i karte
a i kakva korist od obučenog snajpera u gradu osim za izviđanje
mislim obuka snajpera je preopsežna i preskupa da bi ga se poslalo u nemoguču misiju
dok recimo gradovi kao sarajevo koji su bili u opsadi imali su velike probleme baš sa takvim tipom ratovanja postojala je fronta napada u kojoj su se našli i snajperi a najviše su im služili da navode topništvo
Jadnov , davno, za vrime noci i zamracenja, dok je jos jugomornarica bila u kanalu , mulci iz ulice salju signale lampadinama prema moru.

-Sta to radite , alo ,je ste vi normalni?
-Evo stopamo panduriji koliko im triba da dodju

Sta se tice famoznih snajperista bia je neki BBC dokumentarac na temu rata na ovim prostorima.Dotakli su se i snajperista po Hrvatskim gradovima.Nebi tia o objektivnosti , al spomenili su jedan podatak da niko nikad nije primljen u bolnicu, u Zagrebu , Splitu i ostalim gradovima u kojima nije bilo rata, radi prostrijene rane izazvane sniperom

Iako sam se i ja naslusa prica o kojekavim fijucima metka tik porid uva i zarobljavanja snajperista u RB 30 na 15 katu.Sve bi to mozda i proguta al RB 30 nema 15 katova
kuhinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 14:51   #34
Dakle BBC ima relevantne podatke o tome ko je s kakvim ranama primljen u naše bolnice 91.???
Interesantno.Ima li podatak o trajektoriji metka 7.9 subsonic (isto na metar udaljenosti,isto na motoru ),mrkla noć,najbliži neprijateljski vojnik na 5,5 km udaljenosti?
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 15:14   #35
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Dakle BBC ima relevantne podatke o tome ko je s kakvim ranama primljen u naše bolnice 91.???
Interesantno.Ima li podatak o trajektoriji metka 7.9 subsonic (isto na metar udaljenosti,isto na motoru ),mrkla noć,najbliži neprijateljski vojnik na 5,5 km udaljenosti?
zasto mislis da bi bia problem doc do takvih podataka.Koliko ja mislim svaka rana iz vatrenog oruzja se mora prijavit policiji.Mozda je neko cak i te 91' vodia kakvu evidenciju.

Ispada da je 91' bilo jako opasno stat pored motora

Al kako kaze kolega fazcvjetic(pardon ako sam krivo napisa) mozda postoji mogucnost dolutalog metka od ko zna di .Jel ga bilo lako naci(mislim na taj 7,9) s obzirom da je bila mrkla noc?
kuhinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 15:37   #36
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Dakle BBC ima relevantne podatke o tome ko je s kakvim ranama primljen u naše bolnice 91.???
pa barem statističkih podataka u ovoj državi ne manjka, ja sam se valjao od smijeha kada sam našao talijanski izvještaj iz 1941 u kojem je detaljno popisano ne samo broj napada na njihove patrole, poginulih i ranjenih već i na koliko anti-fašističkih parola na kućama su naletjeli, koliko puta su ih opsovali dok su prolazili, gađali kamenje itd.

kad treba sakupljati statističke gluposti državnoj birokraciji nema ravnog


Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Interesantno.Ima li podatak o trajektoriji metka 7.9 subsonic (isto na metar udaljenosti,isto na motoru ),mrkla noć,najbliži neprijateljski vojnik na 5,5 km udaljenosti?
trebao si pogledati u najbližoj birtiji da li netko prakticira narodni običaj "obrane kafane nasumičnim pucanjem"
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 17:08   #37
Npr. karlovac-iz prve ruke znam da je bilo snajperista, a i priucenih tj. srbova s kojekakvim dugim oruzjem, koji su "dejstvovali", ali samo dok je jos vojska bila u gradu. Na frenda (tada imao 12 g.) pucao susjed(partizan 70 i koja godina) sa svog balkona s prvog kata, srecom promasio...
A iz prica SJP-a tj. "specijalaca" znam da su dežurali na najvisim zgradama u gradu, prvenstveno zbog snajperista...
Onda opet masa prica o skrivenom oruzju i telekomunikacijskim sredstvima...lik (opet partizan) skrivao pusku u vratima i vezu u dimnjaku na 9 katu ...
AMARU is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 20:38   #38
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
U sisku je bio barem jedan srpski snajperist, i jos jedan stručnjak koji je minobacacem 60mm iz svog krovnog balkona pikao mine po rafineriji.
Od kuda ti to!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 00:36   #39
Quote:
kuhinja kaže: Pogledaj post
Iako sam se i ja naslusa prica o kojekavim fijucima metka tik porid uva i zarobljavanja snajperista u RB 30 na 15 katu.Sve bi to mozda i proguta al RB 30 nema 15 katova
Oh, u Splitu je zaista bio specijalni rat snajperistima. Bas vidom takvog rata brojni stanovi, mahom trosobni na dobrim lokacijama poput Spinuta, Meja, Trstenika oslobodjeni su mrskog okupatora.
Nazalost, mene i danas boli cinjenica da jedan takav stan nije vracen udovici pokojnog adm. Dragoljuba Bocinova.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 01:17   #40
Iz Zadra sam.
Nasuprot moje zgrade nalazi se neboder (10-tak katova). Tamo se nalazio snajperist koji je pucao na mene i moju obitelj dok smo bježali u sklonište za vrijeme uzbune(podrum). 10-tak metara šuljali smo se kako bi ostali sakriveni zidom ograde otvorenog hodnika zgrade. Ne znam koliko je ljudi ubio taj snajperist i dali je uopce ikog ubio. Uhvatili su ga.
Ista zgrada pogođena je granatom koja nije eksplodirala.
Događaja koji opisujem sijecam se tek u manjim crticama. Pričam većinom ono što je majka govorila prijateljici za vrijeme razgovora o ratu(što je također bilo davno).

P.S. Na unutarnjim dijelovima zidova moga stana bilo je 20-tak rupa u žbuci posto je stan imao jedan veliki prozor (ili što već onaj stakleni zid) koji je gledao prema neboderu(toga se dobro sijecam). Vjerojatno su sve bile od gelera ali cisto da dobijete sliku.
-bas- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.