Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 23:19   #81
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ovaj kako ti kazes "najnoviji" mirovinski zakon je na snazi od 01.11.2010.godine, nama stečenog prava sta ko njoj ima reci dali se to odnosi ili ne odnosi na nju u to vrijeme se brujalo i pisalo o tome i morala se bolje interesirati o svom statusu. Postoji prijelazni perijod za zene i po tome "u 2013. godini žene mogu pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ostvariti kada napune 55 godina i 9 mjeseca života i 30 godina i 9 mjeseca mirovinskog staža".
Tvojoj mami fali 9 mjeseci starosti i 9 mjeseci staza, problem sa starosti rijesit ce se u 12 mjesecu kad ce biti 9 mjeseci starija, ali staz od 9 mjeseci mora odraditi ili si ga mora uplatiti, trece rijesenje je nazalost da cuci na burzi, dobiva crkavicu od cca mozda 1000 kn mjesecno i ceka 09. mjesec 2020. godine ( kada navrsava 62 godine i 6 mjeseci starosti) kada moze otici u punu starosnu mirovinu (uvjet staza tada je 15 godina).
naravno da se interesirala i vrli pravnici u tim službama gdje je bila su joj uvjerljivo govorili da ona s tim nema veze jer ona je po tom starom zakonu stekla pravo na naknadu do 55 godina i onda moze u mirovinu. i sad nedavno jave da ipak mora odraditi jos 9 mjeseci ..... a, nista, uplatiti ce i čekat 12 mjesec. hvala...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 23:45   #82
Fuckam ti takve pravnike kad neznaju samo procitati mirovinski zakon, ne tumaciti jer nemaju kaj tumaciti sve je jasno napisano i onda jos dezinformirati svoje djelatnike.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 12:26   #83
Nedavno sam saznala da ako imam 35 godina staža i godine za prijevremenu mirovinu,da imam pravo na punu mirovinu s navršenim godinama za prijevremenu( zbog dovoljno staža).
Molim ,ako je netko upoznat s detaljima da mi odgovori:da li je to točna informacija ?
Unaprijed hvala!
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 15:11   #84
Kažu ovako

"U razdoblju od 1. studenoga 2010. do 31. prosinca 2029., iznimno od članka 78. ZOMO-a (članak 13. stavak 1.ZID ZOMO), osiguraniku ženi, koja stječe pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, polazni faktor za određivanje te mirovine se smanjuje i to:

u 2013. godini:
– s navršene 34 godine i 9 mjeseci mirovinskog staža: 0,19% po mjesecu
– s navršenih 35 godina i 9 mjeseci i više mirovinskog staža: 0,15% po mjesecu

u 2014. godini:
– s navršenih 35 godina mirovinskog staža: 0,19% po mjesecu
– s navršenih 36 godina i više mirovinskog staža: 0,15% po mjesecu
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=76

Javite se na ovo pa poslije možete zatražit i izračun mirovine
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=2953
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 19:40   #85
Quote:
malalasica kaže: Pogledaj post
Nedavno sam saznala da ako imam 35 godina staža i godine za prijevremenu mirovinu,da imam pravo na punu mirovinu s navršenim godinama za prijevremenu( zbog dovoljno staža).
Molim ,ako je netko upoznat s detaljima da mi odgovori:da li je to točna informacija ?
Unaprijed hvala!
Ta informacija je "na vrbi svirala", na jesen krece rasprava o "mini mirovinskoj reformi", cuju se prijedlozi od mirovinskog sindikata i udruga o tome da bi oni koji imaju puno mirovinskog staza (muski 42 a zene 38 godina staza) mogli u punu starosnu mirovinu bez obzira na godine zivota i to bez penalizacije (umanjenja mirovine), prema informacija trebalo bi stupiti na snagu od 01.01.2014. god.
Ali o svemu vise na jesen, do tada vrijedi ovo iznad sto ti je napisao sivkić.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 12:55   #86
Puno hvala na odgovoru!
Mijenja li se što ako je jedan dio staža poljoprivredni? Naime, dio staža sam plaćala poljoprivredno osiguranje.
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 11:26   #87
Bitno je da je plaćen.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 21:32   #88
Hvala na odgovoru!
Sve je uredno plaćeno, ali kada sam tražila lozinku da mogu poslati upit o mirovini odgovoreno mi je da nemam niti jedan uvjet i prikazan mi je samo dio staža kod poslodavca bez ovih godina koje sam plaćala sama...
Je li to uobičajeno da se vodi staž na dva različita mjesta ? Kad sam nazvala njihovu službu žena se čudila jer je pronašla pod drugim evidencijskim brojem ostatak staža(poljoprivrednog) i rekla da podnesem zahtjev za utvrđivanje staža. Osim toga zavedeno je oko dvije godine manje iako nije bilo nikakvog prekida i sve je uredno plaćeno...
Sve to bi mi bilo nebitno da imam posao. Mirovina sigurno neće biti fascinantna niti veća od najniže plaće, osobito prijevremena... :-(
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 21:31   #89
Ako su Vam tako savjetovali onda podnesite:

Zahtjev za utvrđivanje staža

ili

Zahtjev za predkompletiranje
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 15:45   #90
Pozdrav svima,
imam pitanje, naime mama bi mi iduće godina ostvarila uvjet za prijevremenu mirovinu točno na rođendan 21.09.2014. (56 godina života i 31 godinu mirovinskog staža.
Ovih dana se u firmi priča da će ih dosta biti višak, radit će se program zbrinjavanja viška radnika i provode anketu tko želi biti uključen u to zbrinjavanje.
Znači ona trenutno ima 30 godina i 2 mj. staža, na burzi može biti do uvjeta za prijevremenu, što sa njenim stažom koji će joj faliti jer ako joj uskoro prestane radni odnos neće napuniti 31 god staža.
Zanima me da li se taj staž stvarno može dokupiti, uplatiti ili kako se to već službeno kaže jer na stranicama mirovinskog ne mogu pronaći odgovor.??? Od nekih sam čula da ta varijanta više ne postoji?!
Kome se obratiti za pravni savjet i dobiti pouzdanu informaciju.
tinka pinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 20:43   #91
- Postoji mogucnost, mogu se osigurati na produženo osiguranje, koje se minimalno placa cca 550kn mjesecno.

za relevantne informacije obratite se pravnicima u HZMO (uzmes broj, sjednes i cekas kad dodjes na red).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 21:54   #92
IMAM PITANJE ZA VAS MOJA MAJKA IMA 63 GODINE I 14 GODINA I 8 MJESECI RADNOG STAZA DA LI SE MOZE DOKUPITI DA BI OSTVARILA MIROVINU
Andy1502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 13:54   #93
pravo na popust

Molim odgovor,

Prijevremena mirovina : 1300 kn.

Osoba placa pune rezije, zivi sa zenom i sinom.

Jedini dohotak su 1300kn.

Ima li osoba pravo bar na 50% jeftinije rezije.

Puno hvala na odgovoru
mlada1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 14:18   #94
Dana 01.01.2014. god. stupio je na snagu novi mirovinski zakon NN 157/13, pitanje, kolega ima 63 godine starosti i 42 godine staža osiguranja + još 3 godine domovinske vojske. Prema članku 85, stavak 4, ako ostane u svijetu rada dali se na njega primjenjuje taj stavak 4, ako da, kako se to točno računa u njegovom primjeru.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 15:43   #95
Molim Vas savjet, majka mi boluje od multiple skleroze i prima invalidsku mirovinu 1200 kn, ima 15 god radnog staža, i kroz par dana će napuniti 60 god. Da li ima pravo tražiti normalnu mirovinu,
s obzirom da ona iznosi 1800 kn pa bi željela ostvariti pravo na nju a nezna da li po novom zakonu se sto sa godinama promjenilo?
Unaprijed Vam se zahvaljujem na svakom savjetu...
LudiBudha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 15:03   #96
2015-te kad navrši 61 g i 3 mjeseca života ima pravo na starosnu.Za prijevremenu nema uvjete.
čl.180 http://www.zakon.hr/z/91/Zakon-o-mirovinskom-osiguranju
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 01:54   #97
O moj Bože...ovaj zakon o mirovinama mi je nejasan!

Ne znam da li ovo dobro mjesto za pitati, ali vidim da ima pametnih ljudi ovdje pa da probam sreću.

Muška osoba, 57 god. starosti sa 38g i 6 mjeseci radnog staža,
ima problema sa visokim tlakom - radi težak fizički posao kao građevinski radnik.

Zanima me može li takvoj osobi poduzeće dati otkaz, staviti na čekanje ili poslati u prijevremenu mirovinu? Koja su prava te osobe? Da li on mora njih nešto tražiti ili?

Gledao sam na hzmo i tamo piše sljedeće:

Starosna mirovina i sniženje dobne granice
Određene skupine osiguranika ostvaruju prava iz obveznoga mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti prema ZOMO-u i prema posebnom zakonu. To se odnosi na tri skupine osiguranika:

- koji rade na osobito teškim i za zdravlje i radnu sposobnost štetnim radnim mjestima
- kojima nakon određenih godina života, zbog naravi i težine posla, fiziološke funkcije organizma opadaju u toj mjeri da onemogućavaju daljnje uspješno obavljanje tog posla



ili ako znate kome bih mogao ovaj upit poslati također bih bio zahvalan.
Ziryab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 13:18   #98
Starosna ili prijevremena nisu moguće.
Invalidska http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=72

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=2103
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 15:16   #99
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Ziryab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 21:50   #100
Kako sa 21 godinom staža otići u mirovinu zbog bolesti i dokupiti radni staž ??
antik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.