Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2016., 21:50   #541
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Fianna Fáil i Fine Gael su blize desnici ili mozda nekom desnom centru.
Za sada su Laburisti najveci gubitnici dok je Sinn Féin druge izbore za redom osjetno povecao broj mandata.
Niti jedna stranka nece imati vecinu a i nekako sumnjam da ce jedna od dvije najvece ici u koaliciju sa Sinn Féinom tako da je vrlo izgledna velika koalicija Fianna Fáil i Fine Gael.
Ali gdje je točno razlika između FF i FG?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 21:56   #542
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Ali gdje je točno razlika između FF i FG?
Načelno nikakva.
Obje su donedavno bile konzervativne, postajale liberalnije i više kapitalističke i u stvarnosti prilično sklone držanju strane Britaniji, pogotovo u EU pitanjima, retorici usprkos.
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 28.02.2016. at 22:07.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 22:15   #543
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Načelno nikakva.
Obje su donedavno bile konzervativne, kapitalističke i u stvarnosti prilično sklone držanju strane Britaniji, pogotovo u EU pitanjima, retorici usprkos.
Tocno. Neke velike razlike medju strankama nema, svaka ima svoju sigurnu bazu glasaca a i izborni programi su im gotovo identicni. Ajde ove godine je Fianna Fáil udarila malo populisticku kontru i obecala sve i svasta ali u glavnim ekonomskim pitanjima se podudaraju.
Fianna Fáil je dugo bila na vlasti i praktici dovela Irsku do bankrota 2008. Zbog toga su opako kaznjeni na sljedecim izborima i sada se polako vracaju.
Meni se cini da je Fine Gael ipak nesto vise desno, nekako zadnjih godina guraju rezanje raznoraznih troskova, privatizaciju i nevoljko vracaju socijalna prava na razinu prije krize.

edit:
Koliko znam Fine Gael nikada nije bila sama na vlasti a i na zadnjim izborima je sastavila vladu u koaliciji sa Labor party. Osobno ne bih imao nista protiv da budu barem jedan mandat vecinska vlada i da malo zauzdaju ta socijalna davanja koja se po meni u Irskoj dijele sakom i kapom.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 22:17   #544
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Tocno. Neke velike razlike medju strankama nema, svaka ima svoju sigurnu bazu glasaca a i izborni programi su im gotovo identicni. Ajde ove godine je Fianna Fáil udarila malo populisticku kontru i obecala sve i svasta ali u glavnim ekonomskim pitanjima se podudaraju.
Fianna Fáil je dugo bila na vlasti i praktici dovela Irsku do bankrota 2008. Zbog toga su opako kaznjeni na sljedecim izborima i sada se polako vracaju.
Meni se cini da je Fine Gael ipak nesto vise desno, nekako zadnjih godina guraju rezanje raznoraznih troskova, privatizaciju i nevoljko vracaju socijalna prava na razinu prije krize.
Dakle nešto ovako

https://www.youtube.com/watch?v=Ll3iyvbsRDM
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 22:34   #545
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Tako nekako, iako mislim da je Fine Gael u ovom mandatu bila zauzdana koalicijskim partnerom i zato nije do kraja isla sa reformama i rezanjima. Brzi oporavak ekonomije im je izbio adute iz ruke i morali su poceti sa vracanjem na staro i prije nego su imali u planu. Inace za Labour party su glasali nezadovoljni glasaci Fianna Fáil i sada kada im se maticna stranka oporavila Labour party je pala tamo gdje joj je i mjesto, u zaborav.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 17:28   #546
Irska izbori 2016.

Quote:
Dáil Éireann - ukupno 158 zastupnika
mandati:

AAA-PBP: 6 seats
Independents 4 Change:
Sinn Féin: 23 seats
Social Democrats: 3 seats
Green Party: 2 seats
Labour Party: 7 seats
Fianna Fáil: 44 seats
Fine Gael: 50 seats
Independent: 19 seats
Nije mi se dalo sve postotke stavljati, ionako su mandati dobiveni po izbornim jedinicama, ali evo tko bi na nacionalnoj razini imao preko 5%
Quote:
1.Fine Gael 544,140 - 25.5%
2.Fianna Fáil 519,356 - 24.3%
3.Sinn Féin 295,319 - 13.8%
4.Labour Party 140,898 - 6.6 %
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 07.03.2016. at 17:38.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 23:38   #547
Velika vojna parada u Irskoj na 100-godišnjicu Uskršnjeg ustanka. Podsjetimo, 1916. Irski domoljubi su se pobunili protiv Britanske okupacije. Ustanak je ugušen nakon 5 dana i većina vođa je smaknuta, ali to nije zaustavilo Irsku želju za slobodom i do 1922. Irska je dobila neovisnost nakon dugog i iscrpljujućeg rata.

https://www.rt.com/news/337341-easte...ay-ceremonies/
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 11:11   #548
Irska je dobila vladu i premijera nakon 70 dana pregovora poslije izbora.
Fine Gael predvodi manjinsku vladu a Enda Kenny ostaje premijer i tako postaje prvi premijer u EU koji je ostao na toj poziciji i nakon sto je vodio zemlju za vrijeme krize i mjera stednje. Najveca Irska stranka Fianna Fail je za vrijeme glasanja ostala suzdrzana i tako podrzala novu vladu.
Sto su sve ispregovarali Fine Gael, Fianna Fail i nezavisni kandidati tek ce se vidjeti u buducnosti ali neke kljucne tocke su odmah izasle u javnost.
Tako je najavljeno suspendiranje naplate vode (tzv. Irish water bill) koje po kucanstvu trenutno iznosi oko 20€ mjesecno. Osim toga Enda Kenny je pristao na povecanje javne potrosnje od 1.3 milijarde eura svake godine slijedecih pet godina. Dvije trecine tog iznosa ce bit stvarna potrosnja a jedna trecina iznosa ce biti prebacena na rezanje poreza. Tu se prvenstveno misli na USC (Universal Social Charge) uveden 2011. godine u svrhu smanjenja duga. Osim toga fokus vlade ce biti na rijesavanju krize stanovanja a to bi znacilo smanjenje poreza (VAT) na novoizgradjene kuce i stanove, prisiljavanje banaka na smanjenje kamatnih stopa i puno veca ulaganja u izgradnju socijalnih stanova.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 07:50   #549
Ne znam je li spominjano na temi, ali iznenadio me podatak da irski BDP (po stanovniku, PPP) iznosi oko 70 000 $ i daleko je najviši je u EU, ako ne računamo Luxembourg. Čak je nešto viši od Norveškog, a stopa rasta je gotovo 8%.Znam da su imali veliku gospodarsku krizu od 2007.-2014, ali su se očito odlično oporavili.
Nije ni čudo da je Hrvatima Irska omiljeno emigrantsko odredište.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs

Zadnje uređivanje Diego Rivera : 13.02.2017. at 08:01.
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 19:45   #550
Irska ima 6 najveći BDP po stanovniku u Svijetu sa 70 000$ međutim izgleda da se nekad ne može sve tako bajno gledati jer iz nje koja je malo veća od Hrvatske je iselilo od krize preko pola miliona ljudi najvećim djelom Iraca, a uselilo se dosta manje i to mahom Litavaca,Nigerijaca,Latvijaca,Hrvata itd.

Svi ti Irci odlaze u Kanadu,SAD,Australiju sve zemlje koje imaju pa neke čak i 30 000$ manje BDP po stanoviku...Izgleda da onda nije sve samo u brojkama, izgleda da se treba malo gledat šire od toga.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 08:02   #551
Slažem se, treba uključiti i druge parametre osim BDP-a. Bez obzira na jednak BDP po stanovniku, Norveška ima puno stabilniju ekonomiju.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 13:54   #552
Pa kad su tax haven ...Taj GDP je zbog it industrije koji irci ne oporezuju ....fake
Gruzija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 01:15   #553
To je to ali neće tako još dugo..
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 18:43   #554
Nešto malo o irksom jeziku, tj poviejsti istoga:

Irish Words Can Mutate!
https://www.youtube.com/watch?v=87v_WHA5KQs
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 11:40   #555
Iskreno, ne razumijem, što jedna mala Irska može nuditi Hrvatima. Koje to gospodarske grane to Irska ima i gdje uopće naši mladi rade.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 12:46   #556
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne razumijem, što jedna mala Irska može nuditi Hrvatima. Koje to gospodarske grane to Irska ima i gdje uopće naši mladi rade.
Porezna oaza za IT, farmaciju, uslužne djelatnosti.
Zatim je i turizam jaka grana (realno Irska i HR su tu negdje cca glede površine, i Irska vj čak i nije toliko raznovrsna geološki kao HR, plus nije ljetovalište... ali se dobro prodaje cijele godine... jednostavno ima brend... Guinness, Revolucija, IRA, Bono, ovo ono)

To sve stvara nova radna mjesta i nove potrebe : restorani, hoteli kafići koje posjećuju gosti dubljeg džepa, frizeri, zdravstvo (iako je koma spram Fr recimo), transport i logistika.
Grade se bezbrojni business parkovi, i stanova će navodno nedostajati 500,000 u narednih par godina, samo su oprezni s novogradnjom zbog krize 2008-2012.

Dosta mladih radi "bilo što" u prvih par mjeseci ili godina, žive po dijeljenim kućama i stanovima, no ništa od toga nije začarani krug, i tko je iole sposoban i spreman gurati, može se sasvim fino skrasiti i poslovno, i stambeno, i općenito po kvaliteti života.
*unknown* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 10:55   #557
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne razumijem, što jedna mala Irska može nuditi Hrvatima. Koje to gospodarske grane to Irska ima i gdje uopće naši mladi rade.
Ljudi za koje sam ja čuo - ugostiteljstvo, spremačice, sobarice, kuhari, konobari i bariste, jako često čujem razna skladišta i sl.
Zanimljivo nisam čuo da netko radi kao blagajnica u marketu, ali vjerovatno je i to. Vjerovatno i frizerke.

Uglavnom poslovi za minimalac, samo je njihov minimalac oko 1400 eura. Part time je malo teži za imati stan, ali nađeš cimere.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 16:28   #558
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne razumijem, što jedna mala Irska može nuditi Hrvatima. Koje to gospodarske grane to Irska ima i gdje uopće naši mladi rade.
U glavnom rade poslove koji se rade i u Hrvatskoj preko ljeta recimo; kuhari, konobari, sobarice.

Ili se rade poslovi koji su preprljavi za Irce,.

Zatim slijede poslovi za koje nedostaje kadra čak i u hHravtskoj, iskusni električari, stolari, , općeniti iskusni obrtnici, a od visokoškolovanih nedostaju medicinske sestre, liječnici, informatičari.
Dakle struke u kojima iskusnih radnika nedostaje i kod nas. Razlika je naravno u plaćama.

Što se tiče ostalih; ekonomista, pravnika, filozofa, politologa, raznih osnovnoškolskih i srednjoškolskih nastavnika ... pa za njih nema posla u Irskoj. Bar ne u strukama.
ALi zato mogu naći neki posao za minimalac. Prat suđe, čistit wc i slično.
Nakon nekog vremena možda doguraju do konobara ili izuče za kuhara.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 15:36   #559
http://www.index.hr/mobile/clanak.as...esti&id=962065

Ovo je neka nova emigracija. I to neprijateljska, protuhrvatska emigracija.

Zanimljivo kako su tamošnji Hrvati glasali na predsjedničkima.

Prvi krug:
Sinčić 65%
Josipović 27%
KGK 3%

Drugi krug:
Josipović 72%
KGK 26%

Zadnje uređivanje DJTcro : 07.04.2017. at 15:49.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 20:07   #560
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/mobile/clanak.as...esti&id=962065

Ovo je neka nova emigracija. I to neprijateljska, protuhrvatska emigracija.

Zanimljivo kako su tamošnji Hrvati glasali na predsjedničkima.

Prvi krug:
Sinčić 65%
Josipović 27%
KGK 3%

Drugi krug:
Josipović 72%
KGK 26%
Za Kujundzica nitko????

To je ono što pišem na temama o politočkoj sceni, da novi val iseljavanja puno vise ide na ruku HDZu nego SDPu... odnosno da se ljevičariu više iseljavaju nego desničari... Da se ovakvo iseljavanje nastavi jos 10 godina, u dijaspori i dalje cvrsto popbjedjuje HDZ, s obzirom da je glavni dio dijaspore (posebno one euroipske) nastao za vrijeme komunizma. A zna se tko se tada iseljavao...

Mi desničari, premda smo prosječno slabije obrazovaniji, smo ipak u prosjeku zadovoljniji životom od ljevičara... Dok imam za kruh, mlijeko, grijanje i školske knjige za djecu, meni je ovdje dobro.

Unatoc svim manama, ovo je MOJ grad, moji prijatelji, mojih četiri i pol desetljeća života na njegovim ulicama, moja istočna tribina Dinamovog stadiona, moj park Maksimir, moja Ilica, moja Crkva i ljudi koje vidjam u njoj i pred njom svake nedjelje, moj Tuškanac, Dugave i jedna xy koja je prije skoro 30 godina živjela u njima, moja Sava i moje sljemenski grah nedjeljom, moja osnovna, moja srednja, moj faks..

I ja tu funkcioniram... I gdje god otputujem, srtetan sam da se imam gdje vratiti, i svake sve vise i vise volim svoj Zagreb, i ne znam sto bi me moglo (osim da su mi djeca gladna) natjerati da se iz njega odselim... Što mi može neki Dublin ponuditi naspram svega što imam ovdje...

Ali to smo mi zatucani i primitivni desničari...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Ljeta koja dolaze, šta mi novo donose, dal ću naći puteve, koji vode do tebe...
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.