Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2013., 22:09   #41
nemam pojma kako je on to regulirao, ali samo gleda kako da prođe što jeftinije, na štetu nas uposlenih. A kako se to može odlučiti ide li se na teret poslodavca ili HZZo-a? Ja bih trebala na bolovanje zbog dijagnoze F41 i F.još nešto. , jer me šef maltretira zadnje 2 godine i sva sam izvan stroja a ne želim dati otkaz.
tasha0705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 11:41   #42
Ne znam što to znači F41 i te oznake.

Na teret HZZO-a od prvog dana idu ozljede na radu, njega djeteta do 3. godine, komplikacije u trudnoći i još neki malo rjeđi slučajevi (kliconoše i slično). Ostale bolesti ti idu prva 42 dana na teret poslodavca, a od 42 dana na teret HZZO-a.

Ako tebi poslodavac isplaćuje za bolovanje do 42 dana samo 70% osnovice to je njegovo pravo, po zakonu to može. Ne smije ti isplaćivati manje.

Od 42 dana ide na teret HZZO-a i onda to poslodavac isplati a HZZO mu vrati, od 42 dana do 6 mjeseci 70% od osnovice, a od 6-18 mjeseci 80%.

Al sad dosta često i sam HZZO kontrolira liječnike i bolovanja koja su otvorili, a isto tako i po nalogu poslodavca HZZO može kontrolirati bolovanje nekog radnika.
Samo za ovo drugo baš i nisam u praksi čula da se dešava.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:45   #43
Hvala, Darsey )
tasha0705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:28   #44
Quote:
tasha0705 kaže: Pogledaj post
nemam pojma kako je on to regulirao, ali samo gleda kako da prođe što jeftinije, na štetu nas uposlenih. A kako se to može odlučiti ide li se na teret poslodavca ili HZZo-a? Ja bih trebala na bolovanje zbog dijagnoze F41 i F.još nešto. , jer me šef maltretira zadnje 2 godine i sva sam izvan stroja a ne želim dati otkaz.
F dijagnoze su vezane za psihičke probleme - stres, depresija, itd...
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 10:45   #45
Quote:
wannabenot kaže: Pogledaj post
prvi put čujem za ovo. može li se ta naknada još dobiti ako ste na komplikacijama u trudnoći a radite u prosvjeti?
Zna li možda netko ovo?
I mene zanima.
Prvi put čujem!!
__________________
1. Vagica 10/2010 ; 2. Vodenjak 1/2014
_gabrijelana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 20:27   #46
Komplikacije u trudnoći se gledaju kao bolovanje, pa ako si na komplikacijama više od 90 dana imaš pravo na isplatu jednokratne pomoći jednom godišnje u visini jedne proračunske osnovice, tj. u iznosu od 3326 kn.

Ta je stavka regulirana kolektivnim ugovorima u javnom i državnom sektoru. Ako se radi o privatnom poslodavcu, svaki poslodavac ima svoja pravila.

Poslodavcu se podnosi pisani zahtjev za isplatu jednokratne pomoći.
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 19.09.2013. at 20:33.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 09:45   #47
Hvala ti!
__________________
1. Vagica 10/2010 ; 2. Vodenjak 1/2014
_gabrijelana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 08:59   #48
Jel još uvijek postoji ta naknada koja se dobije nakon 90 dana bolovanja? Jel ima netko nekakav link, ne mogu na stranicama hzzo ništa pronaći...
I kad se kaže da to ide jednom godišnje-jel se misli jednom unutar jedne kalendarske godine ili u periodu od 12 mj?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 10:28   #49
Ako misliš na potporu radniku koji je na bolovanju preko 90 dana, to postoji.
Poslodavac nema obavezu isplate (osim ako ga ne obavezuje kolektivni ugovor ili pravilnik o radu) nego mu je samo data mogućnost prema Zakonu i pravilniku o prezu na dohodak.

Neoporezivo je 2.500,00 kn godišnje. Bolovanje može prelaziti iz jedne godine u slijedeću, ali neoporezivo je do 2.500,00 godišnje. Npr. ako si na bolovanju od 01.09.2013. do 01.05.2014. poslodavac ti u 2013 može isplatiti tu pomoć, i u 2014. ti također može isplatiti.

Ako radiš u firmi koja ne primjenjuje neki od kolektivnih ugovora i nema pravilnik o radu, na poslodavcu je da odluči hoće li ti to isplatiti ili neće. Njegova dobra volja, zakon ga ne obavezuje. Sorry, al tako je.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/289406.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2013., 13:10   #50
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Jel još uvijek postoji ta naknada koja se dobije nakon 90 dana bolovanja? Jel ima netko nekakav link, ne mogu na stranicama hzzo ništa pronaći...
I kad se kaže da to ide jednom godišnje-jel se misli jednom unutar jedne kalendarske godine ili u periodu od 12 mj?
Postoji i iznosi jednu proračunsku osnovicu, tj. 3326 kn. Taj iznos vrijedi za poslodavce u javnom i državnom sektoru i one koji su to propisali svojim Kolektivnim ugovorima ili pravilnicima. Nemaš na stranicama HZZO jer tu pomoć ne isplaćuje HZZO već poslodavac.

Misli se na kalendarsku godinu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 15:33   #51
Da li majka koja koristi pravo njege djeteta ima pravo na ovu pomoć? Hvala
ignacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 08:42   #52
Bitno je da kontinuirano koristiš bolovanje duže od 90 dana i da je ta stavka definirana u aktima tvog poslodavca.

Ako si osigurana kao njegovateljica a nisi na bolovanju, onda se ta pomoć ne odnosi na tebe. Jedino ako postoji neki akt tvog poslodavca koji regulira i to pravo.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 08:13   #53
sestra mi je zaposlena ,sad je na komp.u trudnoći.podnela je zahtjev za isplatu naknade za bolovanje duže od 90 dana ,ali ga firma neželi isplatit jer za njih komplikacije u trudnoći nisu bolovanje!!!za sva ostala bolovanja uredno isplačuju radnicima!!!!kako im dokazati da su i komplikacije u trudnoći bolovanje??kako to riješiti???
baltazarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 17:52   #54
Vidi Pravilnik

http://www.hzzo-net.hr/stariweb/dloa...nici/18_01.pdf

Dijagnoze vezane uz trudnoću počinju s O.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 12:17   #55
hvala ,pročitala sam.tu sve štima,ali zašto firma ne želi dati novac???do sada nije dala ni jednoj trudnici koja je bila na komplikacijama,a firma je velika.i u šiframa koje oni dobiju na doznakama lijepo pišu.ali ako isplačuju za sva druga bolovanja samo komplikacije ne priznaju.ja mislim da je to šikaniranje nas trudnica.
baltazarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 18:20   #56
Pitala si kako da dokažeš da su komplikacije u trudnoći bolovanje, pa sam ti dala link na pravilnik.

Inače poslodavac nije obvezan isplatiti tu naknadu jer je ona regulirana internim aktima poslodavca. Znači ako poslodavac nema to regulirano u svojim aktima ne radi se o šikaniranju. Ako je isto navedeno u aktima poslodavca onda trudnica ima pravo tražiti isplatu naknade.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 21:39   #57
kako znati šta piše u internim aktima poslodavca??radi se o mesnoj prehrambenoj tvornici...
baltazarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 14:30   #58
Naknada bolovanja kod ozljede na radu?

Kolektivni ugovor za znanost prestaje važiti 31.03.2104., pa njegova prava vrijede i dalje.
U njemu piše:
Članak 61.
1. Zaposlenik ima pravo na pomoć u slučaju:
- bolovanja dužeg od 90 dana – jednom godišnje u visini jedne proračunske osnovice;

Po tome bi imala pravo na pomoć, jer nigdje ne piše da su ozljede na radu izuzete od toga. Imam li pravo na to iako primam puno plaću zbog ozljede na radu, a ne dobivam prevoz.
Hvala
katicasplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 18:49   #59
Bitno je da si na bolovanju duže od 90 dana u kontinuitetu, nije važan razlog bolovanja.

Prijevoz ti za vrijeme bolovanja ne pripada.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 19:00   #60
znači ako mi u 90 dana ulazi i oni obaveznih 45 (zbog komplikacija u trudnoći) prije očekivanog poroda isto imam pravo na tu naknadu ili...
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.