Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2012., 19:39   #141
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Dakle ako ga poslodavac prestane plaćati tebi se brutto plaća neće povećati automatizmom već samo ukoliko poslodavac odluči da mu je zbog raznih poreza isplativije tebi dići plaću nego platit veći porez na dobit.


Poslodavac ce mi povecati placu da plati manje poreza na dobit?????


Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Dakle iz navedenog ispada da je taj novac vlasništvo poslodavca (odnosno firme), i da ukoliko ne bi bio obvezan po sadašnjim zakonima ga uplaćivati u zdravstveni fond(to je američki sustav, dakle nisu hrvatske spike) ti taj novac ni pod razno ne bi vidio u svojoj plaći ni neto ni bruto, osim ako to nije u interesu poslodavcu.

Drugarice i dalje ne razumijete da ja taj novac moram zaraditi. JA ZARADUJEM TAJ NOVAC. A to znaci ukoliko ga ne zaradim, ne da mi nece platit zdravstevno nego cu dobit otkaz. A poslodavac bi sigurno meni dao taj novac, ja platio postenu cijenu zdravstvenog i on bi dobio bolje placenog i zadovoljnijeg radnika a ja vise novaca za sebe i bolju zdravstvenu uslugu za ISTU KOLICINU LOVE.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 20:02   #142
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Mda. Svim penzićima, nezaposlenima i inim koji nemaju bar milijun kn na računu ponudimo opciju, bolnu prirodnu smrt ili velikodušnu eutanaziju sa euforičnom dozom morfija.

Hebemti, nebi htio biti grub ali poželim da jednog dana budeš vrlo bolestan i bez kinte. Pa onda malo popričajmo o tvojim svjetonazorima.
ne likujem na to sto se desava, ali postavljam pitanje - a sto ste mislili kako ce izgledati?

dakle, u hrv. se 20 godina sustavno krade i glasa za stranke koje kradu... i naravno, svi šute, jer misle 'neće mene'.

pa to 'neće mene' su mislili valjda i ovi u Dachau kada su išli na tuširanje, a zapravo su znali da će svi biti tamo prije ili kasnije..

dakle, da, vlada korupcija, narod sjedi na ušima/u fotelji/pred teveom/pred forumom, i nekako misli da će situacija ići na bolje.. a prvo ćete biti ovce za šišanje, a onda i za guljenje kože...

da, kako za sada ide inercija, kako ide tijek stvari, imat ćeš bogate koji će imati za zdralje i obične ljude koji će prodavati imovinu da bi bili zdravi..
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 21:34   #143
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post

Drugarice i dalje ne razumijete da ja taj novac moram zaraditi. JA ZARADUJEM TAJ NOVAC. A to znaci ukoliko ga ne zaradim, ne da mi nece platit zdravstevno nego cu dobit otkaz. A poslodavac bi sigurno meni dao taj novac, ja platio postenu cijenu zdravstvenog i on bi dobio bolje placenog i zadovoljnijeg radnika a ja vise novaca za sebe i bolju zdravstvenu uslugu za ISTU KOLICINU LOVE.
Da bi daljnja rasprava imala smisla uzmi si platnu listu i pokaži mi gdje ti je to poslodavac povećao (dao) 2% veću plaću kad su doprinosi za zdravstveno smanjeni sa 15 na 13% pred par mjeseci.. lijepo to skeniraj i postaj ovdje da svi vide kako to poslodavac povećava plaću kad se smanje/ukinu doprinosi.

Zadnje uređivanje meritas : 18.09.2012. at 21:51.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 21:52   #144
a zašto nije sistem da mi poslodavac na plaću plaća doprinos iz kojega mogu otići u državni dućan po kruh i junetinu? šta ćemi gotovina?
prehrana je i za pojedince i za javni interes veća stvar od zdravlja. štoviše, kamen temeljac je bilo kakvog javnog zdravlja da se ljudi hrane.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:04   #145
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
a zašto nije sistem da mi poslodavac na plaću plaća doprinos iz kojega mogu otići u državni dućan po kruh i junetinu? šta ćemi gotovina?
prehrana je i za pojedince i za javni interes veća stvar od zdravlja. štoviše, kamen temeljac je bilo kakvog javnog zdravlja da se ljudi hrane.
Vjerojatno zato što te država voli i misli o tebi, kad već ti nećeš

Hipotetski doprinosi kojim bi se financirala hrana nisu potrebni jer jedeš svaki dan i nećeš zaboraviti odvojiti dio novca za hranu.

Međutim nisi bolestan svaki dan, čak nisi bolestan 20 godina, ali ti ne bi palo napamet sačuvati dio novca pa kad bolest nastupi da si imaš s čime spasiti život ( a čak i da ti padne na pamet nećeš uspjeti prikupiti dovoljno ako pripadaš u grupu 99% Hrvata), e tu nastupa država i osniva solidarni zdravstveni fond u kojem se te pare prisilno čuvaju da se ti ne nađeš u situaciji kao prosječni Amerikanac koji umire jer nema novca, a ne zato jer mu se ne može pomoći.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:08   #146
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Da bi daljnja rasprava imala smisla uzmi si platnu listu i pokaži mi gdje ti je to poslodavac povećao (dao) 2% veću plaću kad su doprinosi za zdravstveno smanjeni sa 15 na 13% pred par mjeseci.. lijepo to skeniraj i postaj ovdje da svi vide kako to poslodavac povećava plaću kad se smanje/ukinu doprinosi.
Kratkoročno, smanjivanje doprinosa nema vidljivi efekt na plaće, ali budući da firmama ostaje više novca, više firmi će preživljavati na tržištu, a to znači više radnih mjesta. Više radnih mjesta znači pritisak prema većim plaćama. U konačnici, ako se doprinosi smanje, plaće će rasti (ceteris paribus).

Ma.. lijepo je to sve zamaskirano. Kako god okreneš, kad plaća poslodavac, zapravo plaćaju i radnici.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:10   #147
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Vjerojatno zato što te država voli i misli o tebi, kad već ti nećeš

Hipotetski doprinosi kojim bi se financirala hrana nisu potrebni jer jedeš svaki dan i nećeš zaboraviti odvojiti dio novca za hranu.

Međutim nisi bolestan svaki dan, čak nisi bolestan 20 godina, ali ti ne bi palo napamet sačuvati dio novca pa kad bolest nastupi da si imaš s čime spasiti život ( a čak i da ti padne na pamet nećeš uspjeti prikupiti dovoljno ako pripadaš u grupu 99% Hrvata), e tu nastupa država i osniva solidarni zdravstveni fond u kojem se te pare prisilno čuvaju da se ti ne nađeš u situaciji kao prosječni Amerikanac koji umire jer nema novca, a ne zato jer mu se ne može pomoći.
Ljudi ne štede jer su glupi?

Prosječni amerikanac nema za liječenje zato što je siromašan, a ne zato što su medicinske usluge nerealno skupe?

Mašala.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:12   #148
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Vjerojatno zato što te država voli i misli o tebi, kad već ti nećeš

Hipotetski doprinosi kojim bi se financirala hrana nisu potrebni jer jedeš svaki dan i nećeš zaboraviti odvojiti dio novca za hranu.

Međutim nisi bolestan svaki dan, čak nisi bolestan 20 godina, ali ti ne bi palo napamet sačuvati dio novca pa kad bolest nastupi da si imaš s čime spasiti život ( a čak i da ti padne na pamet nećeš uspjeti prikupiti dovoljno ako pripadaš u grupu 99% Hrvata), e tu nastupa država i osniva solidarni zdravstveni fond u kojem se te pare prisilno čuvaju da se ti ne nađeš u situaciji kao prosječni Amerikanac koji umire jer nema novca, a ne zato jer mu se ne može pomoći.
- hvala državi majci što je tako dobra. hvala i allah je velik što me rvacka čuva od kako se rodih. sabor i vlada i ministarstva plaču kad mi je teško, znam.
- lijep je patronizirajući stav. ljudi su budale i ne znaju što im treba i kako se brinuti za sebe. srećom, ima vlada koja misli kako treba upravljati tuđim novcima...
- vlada koja osniva prisilni fond te novce tamo ne čuva. vlada ne može čuvati dvije nacrtane ovce, ne kamoli tuđi novac. to su, jednostavno rečeno, lopovi koji misle da su ljudi budale.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:16   #149
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
U Americi imaš pravo na povrat dio uplaćenog novca iz zdravstvenog sustava ako u tekućoj godini nisi koristio nikakve zdravstvene usluge dok u ovoj đamahiriji se pozdraviš s tim novcem.


A da poslodavac prestane uplaćivati doprinose u ovom slučaju i zdravstveno ne može ti niti pustiti tvoj neto dio...
1. Za taj povrat u Americi ne znam kako funkcionira, ali tu se valjda radi o privatnom zdravstvenom osiguranju i različitim stavkama kod osiguravatelja.

2. pa hipotetski je postavljeno, naravno da ti nemože isplatiti neto bez da ti uplati doprinose, jer time krši zakon, ali hipotetski je postavljeno da se zakonom ukinu doprinosi kao obvezna uplata, o tom je cijelo vrijeme riječ.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:20   #150
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Ljudi ne štede jer su glupi?

Prosječni amerikanac nema za liječenje zato što je siromašan, a ne zato što su medicinske usluge nerealno skupe?

Mašala.
Gle moram sad kopirati ovo da te ne preusmjeravam na drugu temu: Cijene liječenja dijalizom u Hrvatskoj u 2006. godini (izražene u eurima) po bolesniku u godini dana liječenja bile su:
- CAPD : 12 000 - 12 500 €
- APD : 17 000 - 19 000 €
- HD : 20 000 - 24 000 €

Znači ako imaš plaću bruto 15000 kn, na taj iznos se uplati dodatak od 13% u zdravstveni fond 1950 kn mjesečno, dakle 23400 kn godišnje. Jel vidiš u čemu je problem.

Dakle na tvoje ime s ovom gore iznadprosječnom brutto plaćom je izdvojeno 3000 eura godišnje, a da bi se mogao liječiti trebaš platiti 20-ak tisuća eura godišnje.

Dakle ovo je Hrvatska, a ne Amerika i sad ti meni objasni odakle prosječnom Hrvatu 20 000 eura godišnje za dijalizu ako plaća iz svog džepa, kad će to on uštedit, a što kad napokon dođe red na transplantaciju bubrega, tko će onda to platit.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:28   #151
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
U konačnici, ako se doprinosi smanje, plaće će rasti (ceteris paribus).
Neki će se složiti, a neki neće.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:30   #152
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Gle moram sad kopirati ovo da te ne preusmjeravam na drugu temu: Cijene liječenja dijalizom u Hrvatskoj u 2006. godini (izražene u eurima) po bolesniku u godini dana liječenja bile su:
- CAPD : 12 000 - 12 500 €
- APD : 17 000 - 19 000 €
- HD : 20 000 - 24 000 €

Znači ako imaš plaću bruto 15000 kn, na taj iznos se uplati dodatak od 13% u zdravstveni fond 1950 kn mjesečno, dakle 23400 kn godišnje. Jel vidiš u čemu je problem.

Dakle na tvoje ime s ovom gore iznadprosječnom brutto plaćom je izdvojeno 3000 eura godišnje, a da bi se mogao liječiti trebaš platiti 20-ak tisuća eura godišnje.

Dakle ovo je Hrvatska, a ne Amerika i sad ti meni objasni odakle prosječnom Hrvatu 20 000 eura godišnje za dijalizu ako plaća iz svog džepa, kad će to on uštedit, a što kad napokon dođe red na transplantaciju bubrega, tko će onda to platit.
skupovi "prosječni hrvat" i "bolesni kojima treba dijaliza" nisu isti. srećom
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:33   #153
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
skupovi "prosječni hrvat" i "bolesnik kojem treba dijaliza" nisu isti. srećom
Nisu, ali ako ti budeš "onaj kojem treba dijaliza ili nešto drugo ekvivalentno skupo" onda ćeš ljubit noge "državi" što nije ukinula doprinose za zdravstveno. U tom i je cijela poanta solidarnog zdravstvenog sustava.

Ja na dijalizi vidim uglavnom prosječne Hrvate, većina tih ljudi bi bez navedenog sustava bila mrtva.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:52   #154
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Nisu, ali ako ti budeš "onaj kojem treba dijaliza ili nešto drugo ekvivalentno skupo" onda ćeš ljubit noge "državi" što nije ukinula doprinose za zdravstveno. U tom i je cijela poanta solidarnog zdravstvenog sustava.
Ja na dijalizi vidim uglavnom prosječne Hrvate, većina tih ljudi bi bez navedenog sustava bila mrtva.
iz obveznog doprinosa za zdravstvo ne mogu se alimentirati sve, pa i najskuplje terapije i dijagnostike i istovremeno "tekuće održavanje zdravlja", tipa antibiotici, kreme, rutinski pregledi, operacije žuljeva...takav sistem mora propasti

usporedi to sa kućom. osiguranje imaš za provalnu krađu, požar, poplavu...teške katastofalne događaje i to se može i treba osigurati. popravak ograde i promjena stolarije je tvoj trošak i ne može se osigurati.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 23:00   #155
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
iz obveznog doprinosa za zdravstvo ne mogu se alimentirati sve, pa i najskuplje terapije i dijagnostike i istovremeno "tekuće održavanje zdravlja", tipa antibiotici, kreme, rutinski pregledi, operacije žuljeva...takav sistem mora propasti

usporedi to sa kućom. osiguranje imaš za provalnu krađu, požar, poplavu...teške katastofalne događaje i to se može i treba osigurati. popravak ograde i promjena stolarije je tvoj trošak i ne može se osigurati.
Pa slažem se da je sustav u ovakvom obliku osuđen na propast... To je neupitno, samo je pitanje vremena i kreditne raspoloživosti za krpanje dugova.

Ostaje samo pitanje da li ukinuti doprinose u potpunosti i prepustiti sve pojedince slučaju, ili ipak ostaviti doprinose koji će osigurati liječenje "učestalijih" ozbiljnih bolesti, a ove s manje čestim bolestima prepustiti slučaju. Ni jedni ni drugo mi ne djeluje prehumano.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 04:58   #156
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
iz obveznog doprinosa za zdravstvo ne mogu se alimentirati sve, pa i najskuplje terapije i dijagnostike i istovremeno "tekuće održavanje zdravlja", tipa antibiotici, kreme, rutinski pregledi, operacije žuljeva...takav sistem mora propasti

usporedi to sa kućom. osiguranje imaš za provalnu krađu, požar, poplavu...teške katastofalne događaje i to se može i treba osigurati. popravak ograde i promjena stolarije je tvoj trošak i ne može se osigurati.
Problem takve ideje je što bi dovela do toga da mnogi ljudi u težoj financijskoj situaciji ponekad nebi imali za "popravak ograde", tj antibiotik, rutinski pregled, operaciju žulja. roblem je što je kuća manje osjetljiva od ljudskog organizma, i za razliku od ograde, koja može čekati i iduću godinu, jedna propuštena doza antibiotika može značiti trajno uništeni bubreg i liječenje koje košta milijune eura, a jedan zagnojeni žulj može prerasti u sepsu i rajno vezati čovjeka uz kolica i opet nabiti milijunske gubitke državi. Mnogo je isplativije ljudima dati besplatno osnovno liječenje i poticati ih da što češće koriste usluge liječnika, nego kasnije sanirati posljedice zapuštenog zdravlja.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 07:16   #157
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
NE ne placa to poslodavac nego ja svojim radom.
Rad više nije tvoj jer si ga prodao poslodavcu ugovorom o radu, on ima pravo na tvoj rad. Čak možeš doći u situaciju da obeštetiš poslodavca ako taj rad ne isporučiš uslijed npr. nelegalnog štrajka.

Mlijeko ne proizvodi krava nego seljak, taj princip.
Zato osigurava stoku, objekte, vozila, strojeve, zalihe i radnike, ugovornim odnosom između njega i osiguranja.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 08:20   #158
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Da bi daljnja rasprava imala smisla uzmi si platnu listu i pokaži mi gdje ti je to poslodavac povećao (dao) 2% veću plaću kad su doprinosi za zdravstveno smanjeni sa 15 na 13% pred par mjeseci.. lijepo to skeniraj i postaj ovdje da svi vide kako to poslodavac povećava plaću kad se smanje/ukinu doprinosi.


Poslodavac je u startu već jako opterecen sa doprinosima, prirezima i ostalim glupostima tipa dodatka "za zapošljavanje" koje mora uplatiti državi, pa onda "dodatkom za zapošljavanje invalidnih osoba" koji isto mora uplatiti na račun mojeg imena iako nema nikakvih dodirnih točaka sa invalidima, pa onda različiti prirez koji je za svakog od nas različit po mjestu stanovanja itd.

Već u startu daje dosta novaca na osnovu jednog radnika i nije bilo povećanja moje neto plaće za 2% kad je smanjen doprinos sa 15% na 13% jer je taj isti poslodavac opterećen sa novim dodatkom. Kužiš

Moj općina je podigla prirez koji on mora uplatit na račun mene i tu se izgubilo odmah u startu npr. tih 2% od zdravstvenog jer on zapravo sad isplaćuje više nego prije novaca.
A da je moram sam uplatiti prirez svojoj općini direktno iz svog džepa malo drugačije bih cijenio svoj teško zarađen novac da neki polupijani načelnik barata s njim i određuje koliko trebam uplatiti općini.


Da bi kolektivna svijest bila na nivou i da bi ljudi bili svjesni cjelokupnog novca kojeg zarade svakog mjeseca u brutu treba prvo educirati ljude jer u mojoj firmi njih velika većina nema pojma koliko se izdvaja na njegovo ime niti prireza općini u kojoj žive niti za zdravstveno, mirovinsko + kojekakve dodatke gore spomenute i onda niti imaju percepciju koliko zapravo oni koštaju poslodavca i koliko moraju zaraditi mu da bi im oni bili isplativi i da bi im podignuo plaću.

Zato se masa poslodavac odlučuje za minimalac jer je da bi dao ti veću plaću mora automatski dati više davanja
Tko je lud dati radniku povišicu ako to znači da mora državi dati isto automatski povišicu.

P.S Vlada kad je smanjila zdravstveni doprinos sa 15% na 13% nije to napravila da bih ja imao veću plaću već da bi pomogla mojem poslodavcu privatniku koji ja jako opterečen za nas 30 zaposlenih jer daje hrpu love svaki mjesec na osnovu nas i kojem je biznis i naša radna mjesta bila upitna jer nije kraj toliko davanja bio likvidan na tržištu jer bi trebao nam u suprotnom smanjiti plaće na minimalac.

Zadnje uređivanje homosapiens : 19.09.2012. at 08:28.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 08:26   #159
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Dakle ovo je Hrvatska, a ne Amerika i sad ti meni objasni odakle prosječnom Hrvatu 20 000 eura godišnje za dijalizu ako plaća iz svog džepa, kad će to on uštedit, a što kad napokon dođe red na transplantaciju bubrega, tko će onda to platit.
U samom konceptu osiguranja (ne samo javno-solidarnog, nego svakog) je da će svi dati sredstva, a samo će neki, kojima se dogodi nesreća, sredstva iskoristiti.

Problem nije u osiguranjima. Problem je nerealno visokim cijenama i slaboj kvaliteti usluge. Kako je moguće da je dijaliza tako skupa? Kako je moguće da je toliko skuplja u SAD-u nego kod nas? Može li biti još jefitnija kod nas? Kakva bi bila cijena kad bi sve bilo privatizirano?

Tvrdim da bi bilo jeftinije i dostupnije i samo zato sam za privatizaciju.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 08:32   #160
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Mnogo je isplativije ljudima dati besplatno osnovno liječenje i poticati ih da što češće koriste usluge liječnika, nego kasnije sanirati posljedice zapuštenog zdravlja.
Problemi prisilnog javnog zdravstva ne staju tu. Recimo, pušenje može povećati rizik od raka, znači treba pušačima ukinuti zdravstveno (?), mast i šećer su loši za organizam, znači treba ih dodatno oporezovati; treba organizirati jutarnju tjelovježbu za sve?

Ne znam.. puno je sve jednostavnije i efikasnije kad se ljudi sami brinu za svoje zdravlje i sami plaćaju posljedice svoje nebrige, tj. uživaju posljedice dobre brige.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:17.