Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 17:11   #5741
Quote:
Lucho kaže: Pogledaj post
Pukli smo skroz. Konačno jedan dobar predlog koji nije prihvaćen. Po nekim proračunima trebalo bi 35 miliona evra godišnje...

http://www.alo.rs/majke-nece-dobijat...olestva/134310

Budžet za narednu godinu više novca izdvaja za migrante nego za populacionu politiku...
Jasno je šta su prioriteti, a možda i tako žele da reše problem nataliteta.

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/29...rbiji-ako-zele
koliko ih voli neka konjina, neka ode da živi onda sa njima, isti govori ko čeda prašak i prasoje čanak, isti učitelj
SLANINA is offline  
Old 11.12.2017., 17:28   #5742
Quote:
SLANINA kaže: Pogledaj post
lucho nemožemo tako da gledamo stvari po opštinama, da li je na vlasti vlast ili opozicija stavio si broj rođenih , ali bolje da si stavio fertilnost opština, pošto je opština jagodina sigurno starija od pomenutih opština
ljudi treba da nam je bitno da raste broj beba u svim opštinama srbije , a ne da gledamo ko je na vlasti, to nikad nismo radili na ovoj temi

da sumiramo za prvih devet meseci 2017 godine imamo 400 više rođenih i 5000 više umrlih u odnosu na isti period 2016 godine. opet napominjem da JANUAR 2017 neznamo da li je stvaran ili naduvan, pre 10 marta 2017 godine kada izlaze podaci za decembar 2017 godine
inače ono što imamo podataka o stanju porodilišta je jako malo, imamo suboticu koja ove godine pravi tornado, leskovac koji je egal za prvih 9 meseci i kladovsko porodilište koje takođe ima dobar rast u odnosu na 2016 godinu,za ostala porodilišta bukvalno nema podataka ili puštaju za period od jednog dana
Daleko od toga da gledam, bilo bi lepo da svuda imamo rast ili stabilan broj rođenih, ali mi je zanimljivo da se priča na sav glas, a rezultata nigde.
Jagodina je jedino starija od Šapca što se tiče navedenih opština.

Čuo sam da predsednici Čajetine i Pirota vode aktivnu populacionu politiku i očigledno to daje rezultate. Bilo bi dobro da imamo više takvih ljudi na lokalu, nebitno da li su vlast ili opozicija na republičkom nivou.
Lucho is offline  
Old 11.12.2017., 18:27   #5743
Quote:
Lucho kaže: Pogledaj post
Daleko od toga da gledam, bilo bi lepo da svuda imamo rast ili stabilan broj rođenih, ali mi je zanimljivo da se priča na sav glas, a rezultata nigde.
Jagodina je jedino starija od Šapca što se tiče navedenih opština.

Čuo sam da predsednici Čajetine i Pirota vode aktivnu populacionu politiku i očigledno to daje rezultate. Bilo bi dobro da imamo više takvih ljudi na lokalu, nebitno da li su vlast ili opozicija na republičkom nivou.
u pravu si lucho dosta nam je priče , hoćemo rezultate
ali istinu za volju, ako gledamo da svake godine u srbiji se smanji 10000 hiljada žena u fertilnoj dobi, i daje sada broj žena nekih 1 500 000 miliona u fertilnoj dobi u srbiji od 15-49 godina, veoma je teško i očekivati neki rast beba, ali nadati se stagnaciji je za nas realno uspeh,ali i padovi veliki rođenih beba su neuspeh
videćemo uostalom do kraja godine ima još tri meseca da se obrade, oktobar 2016 godine je bio jako slab tako da ima još šanse da se popravimo, nesmemo još da klonemo duhom
SLANINA is offline  
Old 11.12.2017., 18:38   #5744
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Mislim da su na +400 ili +300 sa prvim mjesecom, bez njega je gubitak što se tiče rođenih u odnosu na prošlu godinu....

@Lucho dobro došli u klub, nije samo to kod vas već čitava Eu i zapad. Pitanje je zašto se ulaže u migrante toliko, a realno da se samo dio dao u radna mjesta i pronatalitetnu politiku došlo bi čak jeftinije i puno isplativije. O kulturnim promjenama da ne govorim. Baš gledano usudim se reći i kroz neke zavjere sve više se pokazuje da je zaista cilj smanjenje nataliteta i ljudi. To se pogotovo odnosi na zapad koji i ovako izumire. Čitam Daily Mail i unatrag dva mjeseca je bilo najmanje 60-ak članova pod znanosti o sex-robotima što se praktički reklamira. Stalno se reklamiraju ti "ljudi" koji su već u vez sa njima, pa je sad bilo istraživanje kako bi čak 30% millennialsa bilo u vezi sa robotom itd. Uglavnom ulaže se u depopulaciju pogotovo zapada. Samo mi nije jasno kad broj rođenih u Aziji i Africi kroz četiri godine napuni čitavu EU što su zapadnjaci toliko pod pritiskom imanja manje djece i općenito ljudi.
arizin nemožemo da tvrdimo da imamo pad pre zvaničnih rezultata za decembar 2017 godine i onih konačnih koji stižu u junu 2018 godine
otkud možemo da znamo da je dodat broj od decembra 2017 godine, možda je dodat broj beba u januaru 2017godine od ovog septembra 2017 godine ili juna 2017 godine
tako da nemožemo još paušalno da tvrdimo da imamo pad rođenih beba.
zvanični podaci rzs-a(republički zavod za statistiku republike srbije) nam govore da je u srbiji imamo RAST broja rođenih beba za prvih 9 meseci 2017 godine za 400 beba u odnosu na isti period 2016 godine i mislim da je anjrealnije držati se ovih podataka dok nam nedodju i ostala tri meseca 2017 godine(oktobar, novembar i decembar) na obradu
SLANINA is offline  
Old 11.12.2017., 19:47   #5745
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
@Lucho dobro došli u klub, nije samo to kod vas već čitava Eu i zapad. Pitanje je zašto se ulaže u migrante toliko, a realno da se samo dio dao u radna mjesta i pronatalitetnu politiku došlo bi čak jeftinije i puno isplativije. O kulturnim promjenama da ne govorim. Baš gledano usudim se reći i kroz neke zavjere sve više se pokazuje da je zaista cilj smanjenje nataliteta i ljudi. To se pogotovo odnosi na zapad koji i ovako izumire. Čitam Daily Mail i unatrag dva mjeseca je bilo najmanje 60-ak članova pod znanosti o sex-robotima što se praktički reklamira. Stalno se reklamiraju ti "ljudi" koji su već u vez sa njima, pa je sad bilo istraživanje kako bi čak 30% millennialsa bilo u vezi sa robotom itd. Uglavnom ulaže se u depopulaciju pogotovo zapada. Samo mi nije jasno kad broj rođenih u Aziji i Africi kroz četiri godine napuni čitavu EU što su zapadnjaci toliko pod pritiskom imanja manje djece i općenito ljudi.
Znam, skoro je bio ovaj članak.

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?...nav_id=1306907

Neverovatno, sreća pa se po komentarima vidi mišljenje većine o ovome. Inače i mi i EU se još i dobro držimo kolika je propaganda da se nema dece.

Rusija i Belorusija su jasno pokazale kako može dobrom populacionom politikom da se popravi stanje.
Sada to čine zemlje Višegradske grupe. Da se razumemo nije stanje u tim zemljama dobro, ali barem ima pozitivnih pomaka.
Lucho is offline  
Old 13.12.2017., 15:32   #5746
REPUBLIKA SRBIJA

II.-IX. 2016./2017.

ROĐENI: 43.823/ 43.069 (-754)
UMRLI: 65.071/ 66.426(+1.355)
PRIRODNI PRIRAST: -21.248/ -23.357

Bez siječnja(januara).
ljuforumas is offline  
Old 13.12.2017., 16:36   #5747
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
REPUBLIKA SRBIJA

II.-IX. 2016./2017.

ROĐENI: 43.823/ 43.069 (-754)
UMRLI: 65.071/ 66.426(+1.355)
PRIRODNI PRIRAST: -21.248/ -23.357

Bez siječnja(januara).
e ljufo dobar si
kad smo mi hrvati u minusu sa rođenima u 2017 godini, neka budu onda i srbi
ljufo evo da se uozbiljim , možda si u pravu, ali možda i nisi za januar 2017 godine
jednostavno neznamo da li je veštački dignut, ili je obrada sada postala bolja republičkog zavoda za statistiku srbije,i to je jedini zvanični i merodavan podatak koji moramo da ga verifikujemo i prihvatimo dok nedođe podatak i za decembar 2017 godine, zato UBACI JANUAR 2017 GODINE
SLANINA is offline  
Old 13.12.2017., 18:38   #5748
Povucite svi rucnu i cekajte konacne rezultate. Bas zato sto ne znamo jesu li podaci iz januara ukljucili proslogodisnji decembar jer su deca bolje odvojena nego ranijih godina, ili ce se to odraziti na ovogodisnji decembar. Bice zanimljivo pratiti dokle ce ovaj novi crni talas trajati. Ocigledno je poceo od jula ove godine. Ako cemo da se frljamo sa procenama, prema sadasnjim podacima, Srbija izmedju 63 i 64 hiljade zivorodjenih, Hrvatska izmedju 35 i 36 hiljada.

Mene licno zanima gde li se ovi padovi desavaju. Dobro je da ih nema recimo u Subotici, Kladovu i Leskovcu, ali gde su. U Beogradu sigurno ima lavovskog dela pada, bese 200-300 zivorodjenih manje po gradskom Zavodu u BGu u septembru, neka me slanina ispravi za broj.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 13.12.2017., 19:40   #5749
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Povucite svi rucnu i cekajte konacne rezultate. Bas zato sto ne znamo jesu li podaci iz januara ukljucili proslogodisnji decembar jer su deca bolje odvojena nego ranijih godina, ili ce se to odraziti na ovogodisnji decembar. Bice zanimljivo pratiti dokle ce ovaj novi crni talas trajati. Ocigledno je poceo od jula ove godine. Ako cemo da se frljamo sa procenama, prema sadasnjim podacima, Srbija izmedju 63 i 64 hiljade zivorodjenih, Hrvatska izmedju 35 i 36 hiljada.

Mene licno zanima gde li se ovi padovi desavaju. Dobro je da ih nema recimo u Subotici, Kladovu i Leskovcu, ali gde su. U Beogradu sigurno ima lavovskog dela pada, bese 200-300 zivorodjenih manje po gradskom Zavodu u BGu u septembru, neka me slanina ispravi za broj.
jeste loki u pravu si samo u avgustu i septembru 2017 godine u beogradu pad je sa 305 beba u odnosu na isti period 2016 godine
ali do jula je stalno bio u plusu, osim jednog meseca
ako gledamo podatke sa januarom 2017 godine begrad je u plusu nekih 75 beba mislim, međutim ako ga izbacimo onda je beograd u minusu nekih 300 beba, ali lepo kažeš treba sačekati podatke i za preostala tri meseca 2017 godine i onda videti na čemu smo
SLANINA is offline  
Old 13.12.2017., 20:19   #5750
Quote:
SLANINA kaže: Pogledaj post
e ljufo dobar si
kad smo mi hrvati u minusu sa rođenima u 2017 godini, neka budu onda i srbi
ljufo evo da se uozbiljim , možda si u pravu, ali možda i nisi za januar 2017 godine
jednostavno neznamo da li je veštački dignut, ili je obrada sada postala bolja republičkog zavoda za statistiku srbije,i to je jedini zvanični i merodavan podatak koji moramo da ga verifikujemo i prihvatimo dok nedođe podatak i za decembar 2017 godine, zato UBACI JANUAR 2017 GODINE
Uozbilji se,upravo zbog toga sam ga maknuo. Realnije je i mjerodavnije bez siječnja. Znao sam da će se netko baciti na ono dječje Srbi-Hrvati.

Ako ti želiš misliti da je siječanj mjerodavan, misli. Ali onda pogledaj i umrle, i oni su za 4.000 viši. Zato njega bolje ne računati dok se dobijemo podatke za prosinac. Objektivno gledajući.
ljuforumas is offline  
Old 13.12.2017., 20:49   #5751
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Uozbilji se,upravo zbog toga sam ga maknuo. Realnije je i mjerodavnije bez siječnja. Znao sam da će se netko baciti na ono dječje Srbi-Hrvati.

Ako ti želiš misliti da je siječanj mjerodavan, misli. Ali onda pogledaj i umrle, i oni su za 4.000 viši. Zato njega bolje ne računati dok se dobijemo podatke za prosinac. Objektivno gledajući.
ljufo nemam ja šta da mislim, nisam ja rzs, to su zvanični podaci, možda si ti u pravu, ali dotle svako neka tumači podatke rzs kako hoće, ali po meni su merodavni ovi od januara do septembra 2017 godine
SLANINA is offline  
Old 14.12.2017., 12:01   #5752
Quote:
SLANINA kaže: Pogledaj post
e ljufo dobar si
kad smo mi hrvati u minusu sa rođenima u 2017 godini, neka budu onda i srbi
ljufo evo da se uozbiljim , možda si u pravu, ali možda i nisi za januar 2017 godine
jednostavno neznamo da li je veštački dignut, ili je obrada sada postala bolja republičkog zavoda za statistiku srbije,i to je jedini zvanični i merodavan podatak koji moramo da ga verifikujemo i prihvatimo dok nedođe podatak i za decembar 2017 godine, zato UBACI JANUAR 2017 GODINE
Ljufo je u pravu. Zasto ne izbaciti iz zbira jedan mjesec, koji je totalno neuporediv sa proslim godinama. Mislim da je tako statistika dosta realnija.
__________________
Vitalna statistika Bosne Hercegovine: https://www.forum.hr/showpost.php?p=86962989&postcount=6311
Vitalna statistika FBiH, RS i BD: https://www.forum.hr/showpost.php?p=86962991&postcount=6313
Franjo-Jusuf is offline  
Old 14.12.2017., 13:21   #5753
Quote:
Franjo-Jusuf kaže: Pogledaj post
Ljufo je u pravu. Zasto ne izbaciti iz zbira jedan mjesec, koji je totalno neuporediv sa proslim godinama. Mislim da je tako statistika dosta realnija.
Čini mi se da u skoro svim zemljama regiona imamo sve lošije obrađene preliminarne podatke. Pre 10-15 godina su preliminarni podaci bili bliži konačnim nego sada. Logično bi bilo da razvojem tehnologije bude obrnuta situaacija, ali šta je kod nas logično
Lucho is offline  
Old 14.12.2017., 13:52   #5754
Quote:
Lucho kaže: Pogledaj post
Čini mi se da u skoro svim zemljama regiona imamo sve lošije obrađene preliminarne podatke. Pre 10-15 godina su preliminarni podaci bili bliži konačnim nego sada. Logično bi bilo da razvojem tehnologije bude obrnuta situaacija, ali šta je kod nas logično
Lako moguce. U fbih se katastrofalna obrada moze definitivno i dokazati sa ovim preliminarnim dokumentima na nivou opstina koje dobijes na upit u toku godine.

Trebalo bi bas uporediti kako je bilo prije 10-15 godina. Nista me ne bi iznenadilo. :-)
__________________
Vitalna statistika Bosne Hercegovine: https://www.forum.hr/showpost.php?p=86962989&postcount=6311
Vitalna statistika FBiH, RS i BD: https://www.forum.hr/showpost.php?p=86962991&postcount=6313
Franjo-Jusuf is offline  
Old 20.12.2017., 14:34   #5755
Ja ne znam šta naši mediji toliko plačipizdare oko iseljavanja, Srbi o tome uglavnom šute, uz jedan ovakav članak jednom godišnje koji pokazuje da su po tom pitanju još najgori jer nisu članica EU, a otišlo im 2014. skoro 60 tisuća ljudi.

Quote:
Iz Srbije se u periodu od 2007. do 2014. godine, prema objavljenim podacima, iselilo oko 300.000 ljudi. Prosečan broj emigranata iz Srbije u razvijene države od 2004. do 2013. je godišnje iznosio 26.000, da bi već 2014. dostigao čak 58.000. Nije isključeno da taj broj i dalje raste, ali noviji podaci još nisu objavljeni, objavili su mediji tokom godine.

http://www.espreso.rs/vesti/drustvo/...prepastice-vas

Možete li zamislit ako smo mi loši po tom pitanju šta će biti sa Srbijom kad postanu članica i kada se ukinu radne dozvole?
PCN is offline  
Old 20.12.2017., 16:51   #5756
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Ja ne znam šta naši mediji toliko plačipizdare oko iseljavanja, Srbi o tome uglavnom šute, uz jedan ovakav članak jednom godišnje koji pokazuje da su po tom pitanju još najgori jer nisu članica EU, a otišlo im 2014. skoro 60 tisuća ljudi.




http://www.espreso.rs/vesti/drustvo/...prepastice-vas

Možete li zamislit ako smo mi loši po tom pitanju šta će biti sa Srbijom kad postanu članica i kada se ukinu radne dozvole?
pcn okani se novinara i njihovih pisanja. da u srbiji nema epskih migracija kao ti napominješ vidi se po broju osnovaca u školama iz kojih se vidi da uopšte nema odstupanja većih od 1% između popisa 2011 godine i te generacije kada krene u školu
a to da čemo ući u eu pitanje i dalićemo ući i kada. a i sada ko želi da ode može glat da ode.
a statistika kaže da iz srbije idu najviše romi, što se i vidi zato što imaju iz godine u godinu manji broj rođenih tek sus sada u 2016 nešto povratili. a ima jedno njihovo naselje u žarkovu, i po pričanj njih samih kažu da ih je pre 10 godina bilo 400-500 a sada plafon 100 pričo mi je ciga koji je iz tog naselja
SLANINA is offline  
Old 20.12.2017., 19:46   #5757
Kako god da bude, mislim da je neminovno da Srbija prirodnim prirastajem i neto migracijama (dakle odnos otislih i doseljenih) izgubi najmanje 500 hiljada ljudi i ne treba da se pretvaramo da je to ok. Sa godisnjim odlivom od 60 hiljada i bez povecanog broja doseljenih ta brojka nece sigurno biti manja ni od 600 hiljada.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 20.12.2017., 19:50   #5758
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Kako god da bude, mislim da je neminovno da Srbija prirodnim prirastajem i neto migracijama (dakle odnos otislih i doseljenih) izgubi najmanje 500 hiljada ljudi i ne treba da se pretvaramo da je to ok. Sa godisnjim odlivom od 60 hiljada i bez povecanog broja doseljenih ta brojka nece sigurno biti manja ni od 600 hiljada.
U kojemu periodu? Misliš od sada do 2027 ili gledaš od popisa do popisa?
arizin is offline  
Old 20.12.2017., 20:07   #5759
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
U kojemu periodu? Misliš od sada do 2027 ili gledaš od popisa do popisa?
Od 2011 do 2021
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 20.12.2017., 20:14   #5760
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Od 2011 do 2021
Da, gledam sad Italiju baš i gubitak bi do 2060 mogao biti oko 10-ak miliona...Čovjek si onako gleda i misli nije puno kako ispada kroz svakodnevno objavljivanje. Međutim onda se pogleda da od tih 50 mil što ostane će biti oko 40% pa na više preko 65 godina, a mlađi od 14 na nekih 10 do 11%...Prosječna dob preko 50 godina.
Bojim se kako će izgledati tek ovi prostori tj. sela pogotovo recimo Bih pa to će biti starački domovi, svako drugo selo prazno Pogotovo će uslijediti raspad ovih manjih gradova do 20 000 stanovnika.
arizin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.