Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2016., 01:19   #81
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ja napišem da sam iz Dubrovnika došao u vojarnu a on meni tvrdi da sam bio doma. inače cjeli život živim u Zagrebu... Kako ste se vi ratovali ratovali smo i mi... Ali zanimljivo da su vama uvjek linije čavale neke tamo sklepane jedinice a te turbo sposobne jedinice u pozadini lade jajca i sad nakon 20 godina ti tu prodaješ one priče imate sreče što neka tamo jedinica nije bila tamo gdje je trebala biti....
Ponavljam pitanje zašto nije ?????
Kako to da smo mi uvjek imali neku tamo domobransku brigadu kojoj si mogao ostaviti liniju bez straha da bu ta linija pukla u roku jedan dan...A taj jedan dan je dovoljno da se prevaci neka jača jedinica na to područje....
Naše elitne jedinice su se dokazale, vaše su elitne samo kroz bajke.... Pa smo recimo te vaše vukove s vučjaka razbucali na maslenici... Pobjegli čim im je šef ranjen, je elita stvarno....
Ono čuvali ste koridor a pola bosne ste popušili a i banja luku bi popušili da bas ameri nisu spasili... I koji kuki bi onda s koridorom, da se brže isprazni Banja luka
Ja ti nisam od onih koji navijački piše o ratu. Činjenica je da ste gubili teritorij jer sami niste vjerovali u tu vašu državu i zato niste bili u stanju mobilizirati dovoljno ljudi. Dok je bilo oružja od JNA i dok se tuklo po slabijem, i praktički nenaoružanom narodu onda su svi heroji a kad je trebalo stati pred malo organiziraniju vojsku onda je bilo bješte pete posraču vas...To je jedina istina
sta sto nismo dosli? pa eto da se 16ta povukla sa svog ratista i presla na hrv,ajd sto bi bila sama medju vase 3/4 brigade nego bi muslimani za 3 sata dosli do prnjavora,a o doboju s ledja da ne pricam. Razmisljaj drug.
Koga god da pitas od vasih VUkovi su bili kost u grlu.

Sta su uradile nase elitne jedinice? Evo sta su uradile
16ta- probila koridor,drzala i po 3/4 nepriajteljske brigade na sebi i pri tom izvodila ofanzivna dejstva,bezbroj puta prosilrili koridor.vratila balije 95.odradili 80% u posavini,bili smo okosnica uspjesnih napada na bihac 94,slali ispomoc na razna ratista.uspjesno ratovali 91 u zap slavoniji

spec policija- bihac,kontra 95,bukvalno zauzeli gorazde,odradili deblokadu ansih jedinica na majevici,u sarajevu cuda cinili,95 godine za vrijeme veliek deblokade vratili 4/5 najznacajnijih kota,jedan odred od najvise 200 ljudi je tad razbio brigadu od 1500 ljudi --- i sami muslimani su priznali oko 500 mrtvih u toj operaciji,pa ti zamisli koliko ih je stvarno bilo....razbili el mudzahedin i ostale dzihadiste i povratili sve oko vozuce
zastitni puk-gorazde,srebrenica[borbe prije 11.7},novi grad,sarajevo itd itd
2 krajiska-zapadna slavonija,uzeli boga oca s nama u posavini,potukli muslimane 7/8 puta na donjem vakufu,slali pomoc gdje god je trebalo
itd,dosadilo mi pisati vise

kad smo se mi vec ukopali gore,linije su izgledale stvarno dobro,najvaznije je sto smo znali da na bokovima imamo jedinice kojima mozemo vjerovati.A specijala je tad bila nesto kao interventna,gdje zatreba.
Ja se tad stvarno nisam bojao,da napoleon udari na mene ,znao sam da necu bit ostavljen i da ce bit krkljanac ko god nas napadne.

Nismo vam mi bili kao oni u kninu. Moj rov je bio podaskan,sredjen,sa 4 sloja balvana i zemlje,u sredini pred puskarnicom na jednoj kuki zakacene 3/4 zolje i bar jedna osa,sve napunjeno i spremno,u svakom rovu m84,najmanje jedna. iza rova kraj zemunice minobacac 60mm. samo moja jedinica je imala 30+ tenkova,jos 1 i 2 oklopna sa 100+ koje su rasporedile snage svuda po terenu.
O artiljeriji/topnistvu da ti ne pricam sta smo sve dovezli i nakupili. cak rekoh i neve i kubove da smo dobili da vam rusimo one bespilotne. samo u mom selu koje je 15ak km odatle je bilo 6 vbr-ova.
diverzant72 is offline  
Old 02.04.2016., 08:26   #82
kaj bi bilo da je bilo

nego diverzant72 daj se malo vrati u 7.95g i zamisli da te neko pita
kak bi prošla HV ako ako krene oslobađat RH
JoZ@ is offline  
Old 02.04.2016., 10:19   #83
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
sta sto nismo dosli? pa eto da se 16ta povukla sa svog ratista i presla na hrv,ajd sto bi bila sama medju vase 3/4 brigade nego bi muslimani za 3 sata dosli do prnjavora,a o doboju s ledja da ne pricam. Razmisljaj drug.
Koga god da pitas od vasih VUkovi su bili kost u grlu.

Sta su uradile nase elitne jedinice? Evo sta su uradile
16ta- probila koridor,drzala i po 3/4 nepriajteljske brigade na sebi i pri tom izvodila ofanzivna dejstva,bezbroj puta prosilrili koridor.vratila balije 95.odradili 80% u posavini,bili smo okosnica uspjesnih napada na bihac 94,slali ispomoc na razna ratista.uspjesno ratovali 91 u zap slavoniji

spec policija- bihac,kontra 95,bukvalno zauzeli gorazde,odradili deblokadu ansih jedinica na majevici,u sarajevu cuda cinili,95 godine za vrijeme veliek deblokade vratili 4/5 najznacajnijih kota,jedan odred od najvise 200 ljudi je tad razbio brigadu od 1500 ljudi --- i sami muslimani su priznali oko 500 mrtvih u toj operaciji,pa ti zamisli koliko ih je stvarno bilo....razbili el mudzahedin i ostale dzihadiste i povratili sve oko vozuce
zastitni puk-gorazde,srebrenica[borbe prije 11.7},novi grad,sarajevo itd itd
2 krajiska-zapadna slavonija,uzeli boga oca s nama u posavini,potukli muslimane 7/8 puta na donjem vakufu,slali pomoc gdje god je trebalo
itd,dosadilo mi pisati vise

kad smo se mi vec ukopali gore,linije su izgledale stvarno dobro,najvaznije je sto smo znali da na bokovima imamo jedinice kojima mozemo vjerovati.A specijala je tad bila nesto kao interventna,gdje zatreba.
Ja se tad stvarno nisam bojao,da napoleon udari na mene ,znao sam da necu bit ostavljen i da ce bit krkljanac ko god nas napadne.

Nismo vam mi bili kao oni u kninu. Moj rov je bio podaskan,sredjen,sa 4 sloja balvana i zemlje,u sredini pred puskarnicom na jednoj kuki zakacene 3/4 zolje i bar jedna osa,sve napunjeno i spremno,u svakom rovu m84,najmanje jedna. iza rova kraj zemunice minobacac 60mm. samo moja jedinica je imala 30+ tenkova,jos 1 i 2 oklopna sa 100+ koje su rasporedile snage svuda po terenu.
O artiljeriji/topnistvu da ti ne pricam sta smo sve dovezli i nakupili. cak rekoh i neve i kubove da smo dobili da vam rusimo one bespilotne. samo u mom selu koje je 15ak km odatle je bilo 6 vbr-ova.
bez uvrede i podcjenjivanja , ali u slavoniji 91 srbi su potučeni do nogu.. sarajevsko primirje je spasilo Okučane . Sam sam proveo taj dio rata u Zap Slavoniji ( Novska ) .Bilo je pitanje trenuka kada će se presjeći cesta Okučani - Lipik ( Bj Stjena , Čaglić ) Za to mi ne trebaju info sa neta .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Old 02.04.2016., 10:33   #84
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
sta sto nismo dosli? pa eto da se 16ta povukla sa svog ratista i presla na hrv,ajd sto bi bila sama medju vase 3/4 brigade nego bi muslimani za 3 sata dosli do prnjavora,a o doboju s ledja da ne pricam. Razmisljaj drug.
Koga god da pitas od vasih VUkovi su bili kost u grlu.

Sta su uradile nase elitne jedinice? Evo sta su uradile
16ta- probila koridor,drzala i po 3/4 nepriajteljske brigade na sebi i pri tom izvodila ofanzivna dejstva,bezbroj puta prosilrili koridor.vratila balije 95.odradili 80% u posavini,bili smo okosnica uspjesnih napada na bihac 94,slali ispomoc na razna ratista.uspjesno ratovali 91 u zap slavoniji

spec policija- bihac,kontra 95,bukvalno zauzeli gorazde,odradili deblokadu ansih jedinica na majevici,u sarajevu cuda cinili,95 godine za vrijeme veliek deblokade vratili 4/5 najznacajnijih kota,jedan odred od najvise 200 ljudi je tad razbio brigadu od 1500 ljudi --- i sami muslimani su priznali oko 500 mrtvih u toj operaciji,pa ti zamisli koliko ih je stvarno bilo....razbili el mudzahedin i ostale dzihadiste i povratili sve oko vozuce
zastitni puk-gorazde,srebrenica[borbe prije 11.7},novi grad,sarajevo itd itd
2 krajiska-zapadna slavonija,uzeli boga oca s nama u posavini,potukli muslimane 7/8 puta na donjem vakufu,slali pomoc gdje god je trebalo
itd,dosadilo mi pisati vise

kad smo se mi vec ukopali gore,linije su izgledale stvarno dobro,najvaznije je sto smo znali da na bokovima imamo jedinice kojima mozemo vjerovati.A specijala je tad bila nesto kao interventna,gdje zatreba.
Ja se tad stvarno nisam bojao,da napoleon udari na mene ,znao sam da necu bit ostavljen i da ce bit krkljanac ko god nas napadne.

Nismo vam mi bili kao oni u kninu. Moj rov je bio podaskan,sredjen,sa 4 sloja balvana i zemlje,u sredini pred puskarnicom na jednoj kuki zakacene 3/4 zolje i bar jedna osa,sve napunjeno i spremno,u svakom rovu m84,najmanje jedna. iza rova kraj zemunice minobacac 60mm. samo moja jedinica je imala 30+ tenkova,jos 1 i 2 oklopna sa 100+ koje su rasporedile snage svuda po terenu.
O artiljeriji/topnistvu da ti ne pricam sta smo sve dovezli i nakupili. cak rekoh i neve i kubove da smo dobili da vam rusimo one bespilotne. samo u mom selu koje je 15ak km odatle je bilo 6 vbr-ova.
Dobro, malo si ga pretjera, te silne bitke su bile kad ste vi imali oružja ko pljeve a drugi ništa.

Vojsku treba gledati u omjeru 1/1 što se tiče naoružanja. Naravno to se nikad neće postići al da je barem približno. Što su muslimani imali, ništa nisu imali. Mi smo imali tek nešto malo više sve do kraja rata, kad smo se popunili.

Pa onda vaš oficiri pričaju, što je ovo, pada nama tisuće granata na položaje, To ne možemo izdržat.

A kako smo mi izdržavali? Kako su muslimani izrdžavali?

istina je da vi niste bili spremni da vam na linije pada tisuće granata, niste bili spremni. Možda bi se i vi navikli za par mjeseci ali do tada bi izgubili najmanje zapadni dio tzv RS. Džaba bi vam bio koridor, ustvari nitko vam ga ne bi napadao da vam ostavi lijevak, izlaz, kao u Oluji. I džaba bi vam bila sva ta mašinerija, kad niste bili navikli da vam pada na tisuće granata na glave. I sve ovo je naknadna pamet i nikad se neće saznat što bi bilo da je bilo. Ti sad pričaš o Magino liniji koja se napravila ispred Banjaluke a onaj lik kojeg sam spomenuo pisao je o neviđenom rasulu, gdje više nije komanda nije funkcionirala, nije funkcionirala ništa i gdje je stanovništvo već bilo natovareno i spremno za odlazak i da obrana Banjuluke faktički osim na papiru nije postojala.. Tko od vas govori istinu vjerovatno nikad nećemo saznat.

Činjenica je da vi nigdje niste stali na crtu i držali se u očajnoj situaciji. Ko mi u Vukovaru, Srednjoj Bosni, okruženi sa svih strani u enklavama ko Muslimani u Srebrenici, Goraždu, pa i Sarajevu ako hoćeš, Žepi, Cerskoj, Konjević polju, Cazinskoj krajini.

Nigdje vi niste stali i rekli ostajemo, borimo se. Svuda je bilo nagari, briši. Cijela tzv krajina, veliki dio bosanske krajine, Zapadna Slavonija. Činjenica je da vi niste mogli izdržati udar topničko pješački ni 24 sata. To je meni bilo osobno čudno ali tako je bilo.

I zbog tog neprivikavanja na tisuće granata za koje ste vi mislili da samo vi imate pravo ispaljivati nja tuđe glave vi ste gubili teritorij a ne zato jer su tamo bile slabe jedinice.

što god ja mislio o muslimanima činjenica je da su se oni junački borili, bez topništva, bez logistike, polugladni, izmoreni, ispaćeni. Lako je ratovat kad si sit, mislim nije nikad lako ali neusporedivo je lakše, kad ideš uz 50 tenkova, iza tebe ore artiljerija a ispred te čekaju ljudi u tenisicama s pokojom zoljom, tandžarama, kalašima, bez topništva, bez tenkova. Lako je tako biti junak. Većinu tih bitaka iz 91-ve i 92-ge ste na taj način dobili.

Usput pusti ovog koku..tome je isto banijski i kordunaški korpus, s bitke na Kupresu davao je netočne podatke, netko je za njega jednom napisao, da je on možda čitao sjećanja nekih ratnika i skuplja podatke s neta pa ih brka..
sedan is offline  
Old 02.04.2016., 16:38   #85
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
kad smo se mi vec ukopali gore,linije su izgledale stvarno dobro,najvaznije je sto smo znali da na bokovima imamo jedinice kojima mozemo vjerovati.A specijala je tad bila nesto kao interventna,gdje zatreba.
Ja se tad stvarno nisam bojao,da napoleon udari na mene ,znao sam da necu bit ostavljen i da ce bit krkljanac ko god nas napadne.
Nismo vam mi bili kao oni u kninu. Moj rov je bio podaskan,sredjen,sa 4 sloja balvana i zemlje,u sredini pred puskarnicom na jednoj kuki zakacene 3/4 zolje i bar jedna osa,sve napunjeno i spremno,u svakom rovu m84,najmanje jedna. iza rova kraj zemunice minobacac 60mm. samo moja jedinica je imala 30+ tenkova,jos 1 i 2 oklopna sa 100+ koje su rasporedile snage svuda po terenu.
O artiljeriji/topnistvu da ti ne pricam sta smo sve dovezli i nakupili. cak rekoh i neve i kubove da smo dobili da vam rusimo one bespilotne. samo u mom selu koje je 15ak km odatle je bilo 6 vbr-ova.
Dobro, super kaj ste se tu ukopali, jesi pročitao moj post ?
Ak ne bi išlo tu i na način na kojeg sam opisao (a trebalo bi ići), zaobišli bi vas i udarili na drugom mjestu.
Pogledaj kako je uništena Maginoova linija
Wikiceha is offline  
Old 02.04.2016., 17:25   #86
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dobro, super kaj ste se tu ukopali, jesi pročitao moj post ?
Ak ne bi išlo tu i na način na kojeg sam opisao (a trebalo bi ići), zaobišli bi vas i udarili na drugom mjestu.
Pogledaj kako je uništena Maginoova linija
Znam,slazem se. VRSu je falilo ljudi i to je nepobitna cinjenica,kazem ti na kraju krajeva mogli ste dovest jos 10 brigada iz hrv i klat se s nama dok nas sve ne pobijete il dok ne pobjegnemo. jebat ga.
Ali mene vrijedja kad neko omalovazava kvalitet nasih jedinica,u tom je problem.


@sedan

Vidi,ja cijenim te ljudie s vase strane koji su se tukli do zadnje.Ali ako je neko,negdje bio u bezizlaznoj situaciji,bili su nasi momci na sarajevskom ratistu,sa 17000 ljudi,u dva prstena, drzali su 70000 i to je nepobitna cinjenica.
Pogledaj molim te njihovu veliku deblokadu,50000 naspram 17000.
I pogledaj oruzje,gotovo 1:1. oni su dovukli sve,iz srednje bosne,iz tuzle itd itd. Evo ti zvanican podatak :
Armija: topovi 43 ,minobacaci 506,tenkovi 19
VRS:topovi 41,minobacaci 205,tenkovi 24

ONi su imali pocetnih uspjeha ali su na otvorenom,i kako oni sami kazu "prsa u prsa" porazeni. njihovi gubici se procjenjuju na oko 1000 mrtvih i 3000 ranjenih,nasi na 200 mrtvih i 1200 ranjenih.
I to je tebi povoljna situacija?
Vozuca 94,6500 boraca razbilo njihovih 16000. Omjer u oruzju skoro 1:1,malo vise minobacaca u nasu korist. Tamo anm tehnika nije puno koristila jer je teren bio nemoguc za njeno dovlacenje i djelovanje.

Prijatelju,srebrenica bi pala glatko 93 da se stranci nisu umjesali,pusti ti muslimansku politiku o junastvu 28 divizije?
Pa mladic sa 400 ljudi zauzeo srebrenicu,oni imali oko 5000 a nisu je branili, ja bi prvi volio da smo mi tu izgubili ako ces iskreno,ne bi se stanje previse promjenilo a ljaga na nama bi bila 90% manja.
diverzant72 is offline  
Old 02.04.2016., 17:31   #87
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Znam,slazem se. VRSu je falilo ljudi i to je nepobitna cinjenica,kazem ti na kraju krajeva mogli ste dovest jos 10 brigada iz hrv i klat se s nama dok nas sve ne pobijete il dok ne pobjegnemo. jebat ga.
Ali mene vrijedja kad neko omalovazava kvalitet nasih jedinica,u tom je problem.
Problem je kaj je ta kvaliteta vaših jedinica na bazi majke mi.... U vrijeme kad se trebalo dokazati bilo je bješte pete posrat ću vas.... Treba imati muda i bar pokušati nešto... Moja brigada s pridodanim jedinicama je prvi dan Oluje imala 90 poginulih i od toga zapovjednik bojne i još par visokih časnika i stisli su se zubi i drugi dan se grizlo još jače....Tu se vidi kvaliteta jedinice a ne mi smo jaki ali nam nisu dali da se pokažemo.....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Old 02.04.2016., 17:35   #88
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Znam,slazem se. VRSu je falilo ljudi i to je nepobitna cinjenica,kazem ti na kraju krajeva mogli ste dovest jos 10 brigada iz hrv i klat se s nama dok nas sve ne pobijete il dok ne pobjegnemo. jebat ga.
Ali mene vrijedja kad neko omalovazava kvalitet nasih jedinica,u tom je problem.


@sedan

Vidi,ja cijenim te ljudie s vase strane koji su se tukli do zadnje.Ali ako je neko,negdje bio u bezizlaznoj situaciji,bili su nasi momci na sarajevskom ratistu,sa 17000 ljudi,u dva prstena, drzali su 70000 i to je nepobitna cinjenica.
Pogledaj molim te njihovu veliku deblokadu,50000 naspram 17000.
I pogledaj oruzje,gotovo 1:1. oni su dovukli sve,iz srednje bosne,iz tuzle itd itd. Evo ti zvanican podatak :
Armija: topovi 43 ,minobacaci 506,tenkovi 19
VRS:topovi 41,minobacaci 205,tenkovi 24

ONi su imali pocetnih uspjeha ali su na otvorenom,i kako oni sami kazu "prsa u prsa" porazeni. njihovi gubici se procjenjuju na oko 1000 mrtvih i 3000 ranjenih,nasi na 200 mrtvih i 1200 ranjenih.
I to je tebi povoljna situacija?
Ček ti si ozbiljan s ovim oko Sarajeva, položaji ukopani prije 4 godine, svi dominantni visovi u vašim rukama i to je dokaz vaše kvalitete... Daj nemoj više.....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Old 02.04.2016., 20:05   #89
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
kaj bi bilo da je bilo

nego diverzant72 daj se malo vrati u 7.95g i zamisli da te neko pita
kak bi prošla HV ako ako krene oslobađat RH
da se ponovim
JoZ@ is offline  
Old 02.04.2016., 22:44   #90
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ček ti si ozbiljan s ovim oko Sarajeva, položaji ukopani prije 4 godine, svi dominantni visovi u vašim rukama i to je dokaz vaše kvalitete... Daj nemoj više.....
Drug izvini ali ti izgleda slabo kontas,izvini ali iz tvojih postova ja nista drugo nisam mogao da zakljucim.

Ja sam napisao da su oni nas potjerali sa pocetnih polozaja,i da su se te krvave borbe vodile na otvorenom,bez rovova,transeja,zemunica itd.
Ali tebi je dzaba pisati,ti vidis ono sto hoces i to je to.

90 poginulih za dan? zar nije zvanicna inf od 120 za citavu operaciju? a jesu vas naslagali
Pa sta? i nama se desilo 10 mrtvih za dan pa uvece napravimo kontru,zarobimo 2 tenka napravimo 5x vece gubitke neprijatelju? i sad si ti kao rambo neki,ma daj
Ne zelim vise da raspravljam s tobom,budala sam sto sam i poceo


JoZ@
Izvini drug zaboravio sam da ti odgovorim,evo sad cu.
Svi realni ljudi,razumni, su znali da srbi u hrvatskoj vojno [bez pomoci srbije] nakon povlacenja JNA nisu imali sta trazit?
Dovoljno sam rekao?


@The Worm
tamo je bio manje vise haos 91 godine,ja sam bio nesto kratko i otisao na obuku. po meni JNA je bila troma i nesposobna
92 kad sam dosao tamo opet,stanje je bilo boga mi drukcije,bili smo liga iznad vas,iskreno
Meni se npr desilo da napredujemo gotovo 5 km za dan i da nas Kadijevic povuce,i dobijemo porciju od vas u povlacenju
diverzant72 is offline  
Old 03.04.2016., 00:50   #91
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Znam,slazem se. VRSu je falilo ljudi i to je nepobitna cinjenica,kazem ti na kraju krajeva mogli ste dovest jos 10 brigada iz hrv i klat se s nama dok nas sve ne pobijete il dok ne pobjegnemo. jebat ga.
Ukratko, to je to. Nakon Oluje su zapadni Srbi u (polu)okruženju. Prije Oluje cjelokupna konekcija Hrvatske ovisi o Maslenici.
Cijela situacija se promijenila.
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Ali mene vrijedja kad neko omalovazava kvalitet nasih jedinica,u tom je problem.
Zna se dogoditi da ljudi pretjeraju.
U HR je bilo dojam (kao i što sam kažeš) da se većina okupiranih područja mogla očistiti već 92, ali bi onda bilo krvi do koljena.
Kako je vrijeme išlo dalje, mi smo bili sve jači i jači, a ljudi su subjektivni.
Vi niste imali veću pobjedu/osvajanje od pada Jajca, moral vam je slabio i onda se dosta jednostavno "pojednostave" stvari.
Inače, sve ok.
Wikiceha is offline  
Old 03.04.2016., 09:09   #92
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
@The Worm
tamo je bio manje vise haos 91 godine,ja sam bio nesto kratko i otisao na obuku. po meni JNA je bila troma i nesposobna
92 kad sam dosao tamo opet,stanje je bilo boga mi drukcije,bili smo liga iznad vas,iskreno
Meni se npr desilo da napredujemo gotovo 5 km za dan i da nas Kadijevic povuce,i dobijemo porciju od vas u povlacenju
kako haos 91 ??? pa bili ste najjači tada . Ne shvaćam tvoju tvrdnju haosa a tu je uključena ta elitna postrojba sa svom pratećom logistikom . liga iznad nas 92 ? tada je trajalo sarajevsko primirje . recimo na ratištu prema Novskoj od 03.01.92 pa do Bljeska nije se ništa dešavalo ( sitnih sranja je naravno bilo) .Po čemu zaključuješ da ste bili toliko jači od nas a bio je praktično mir ? I na kojem potezu ili potezima točno ste napredovali tih 5km i dobili zapovjed za povlačenje ? Ja sam kod Novska bio od 8 mj 91 pa do 8 mj 92 god
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Old 03.04.2016., 13:21   #93
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ček ti si ozbiljan s ovim oko Sarajeva, položaji ukopani prije 4 godine, svi dominantni visovi u vašim rukama i to je dokaz vaše kvalitete... Daj nemoj više.....
To nek si zahvale organiziranoscu..Oni nisu bili u stanju staviti pod kontrolu Grbavicu i prostore oko,a bio je prazan prostor bez obrane i organizirane vojne formacije..Do pocetka petog mjeseca..
Cak i te kote o kojima pricas su bile nepovezane,a vise kontrolirane zbog srpske vecine okolo Sarajeva..Jer im je grupa MUP-a iz grada banula u skladiste oruzja Pretis i odnjela sta je stigla..Pazi to je 4 mjesec 92,a oni su im hladno banuli na Vogoscu i upali u najvece skladiste oruzja..
Kasnije su pokusali izvrsiti proboj,ali je bilo kasno..Iako su se vodile zestoke bitke..

Sto se tice 95,snage kojima je raspolagala armija i koje su dijelom bacene na deblokadu,uopce nisu zanemarive..Sam prvi korpus je unutar dzepa mogao napraviti nereda da je VRS bio toliko jadan..A stisnuli su ih sa svih strana van obruca..Ovdje se stjece dojam da je armija krenula u proboj unutar prstena..
I opet se nista nije dogodilo..

Ali sustinski se slazem sa Sedanom..Na "misice" su vecinu dobili,a nisu se pretrgali braniti bas ono sto im i nije bilo toliko bitno..Sarajevo jest,zato se armija i nije maknula..Kao i sto su dobro kontrolirali 2 korpus armije na nekim pravcima koji im bili bitni..

To sto se oni povukli sa nekih vukojebina i zabiti u BiH,nemam iluzija kako ne bi sto se tice Banja Luke i Prijedora..Kad je Doboj bio iole u opasnosti,zaustavili su ofanzivu armije..

Sa tim sto treba istaknuti kako je HV bio misaona imenica za sve u BiH,ali bi daljnje napredovanje prema Banja Luci bio najveci izazov za HV do tada..
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Old 03.04.2016., 13:53   #94
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
kako haos 91 ??? pa bili ste najjači tada . Ne shvaćam tvoju tvrdnju haosa a tu je uključena ta elitna postrojba sa svom pratećom logistikom . liga iznad nas 92 ? tada je trajalo sarajevsko primirje . recimo na ratištu prema Novskoj od 03.01.92 pa do Bljeska nije se ništa dešavalo ( sitnih sranja je naravno bilo) .Po čemu zaključuješ da ste bili toliko jači od nas a bio je praktično mir ? I na kojem potezu ili potezima točno ste napredovali tih 5km i dobili zapovjed za povlačenje ? Ja sam kod Novska bio od 8 mj 91 pa do 8 mj 92 god
Bijele stijene,seovica,ratiste prema pakracu.Mozda nije 5 km,ali imao sam u glavi tako nesto/
Ne mislim haos kao 95,nego ljudima se i nije bas ratovalo za to,ono,hocemo li ici naprijed? ma ajd polako ima vremena
TUkli smo vas artiljerijom,dobro se sjecam ja krenuo kuci i strpaju me u kamion s nekim likom,on dovezao granate za haubice 203mm,pun sleper. I one tuku li tuku,msm da je 250 dovezao,mi dosli u BL kaze njemu neki nadredjeni"gdje si ti do sad,oni zvali 5 puta treba im jos granata,sve potrosili"
U novskoj kad sam bio bilo je stvarno prilicno mirno,sitno smo se znali potuc ali nista previse.
Ja se tamo i nisam naratovao,da sam zauzimao nesto,nego eto kao sto ti kazes sitni okrsaji s HVom,al ginulo se i tad.
E onda smo presvi vamo u bih,i pocinju malo zesce borbe.
diverzant72 is offline  
Old 03.04.2016., 20:23   #95
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Bijele stijene,seovica,ratiste prema pakracu.Mozda nije 5 km,ali imao sam u glavi tako nesto/
Ne mislim haos kao 95,nego ljudima se i nije bas ratovalo za to,ono,hocemo li ici naprijed? ma ajd polako ima vremena
TUkli smo vas artiljerijom,dobro se sjecam ja krenuo kuci i strpaju me u kamion s nekim likom,on dovezao granate za haubice 203mm,pun sleper. I one tuku li tuku,msm da je 250 dovezao,mi dosli u BL kaze njemu neki nadredjeni"gdje si ti do sad,oni zvali 5 puta treba im jos granata,sve potrosili"
U novskoj kad sam bio bilo je stvarno prilicno mirno,sitno smo se znali potuc ali nista previse.
Ja se tamo i nisam naratovao,da sam zauzimao nesto,nego eto kao sto ti kazes sitni okrsaji s HVom,al ginulo se i tad.
E onda smo presvi vamo u bih,i pocinju malo zesce borbe.
Šta ga ti ovdje nadrobi....smanji ribu....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Old 03.04.2016., 21:12   #96
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Bijele stijene,seovica,ratiste prema pakracu.Mozda nije 5 km,ali imao sam u glavi tako nesto/
Ne mislim haos kao 95,nego ljudima se i nije bas ratovalo za to,ono,hocemo li ici naprijed? ma ajd polako ima vremena
TUkli smo vas artiljerijom,dobro se sjecam ja krenuo kuci i strpaju me u kamion s nekim likom,on dovezao granate za haubice 203mm,pun sleper. I one tuku li tuku,msm da je 250 dovezao,mi dosli u BL kaze njemu neki nadredjeni"gdje si ti do sad,oni zvali 5 puta treba im jos granata,sve potrosili"
U novskoj kad sam bio bilo je stvarno prilicno mirno,sitno smo se znali potuc ali nista previse.
Ja se tamo i nisam naratovao,da sam zauzimao nesto,nego eto kao sto ti kazes sitni okrsaji s HVom,al ginulo se i tad.
E onda smo presvi vamo u bih,i pocinju malo zesce borbe.
kažeš nije im se ratovalo . ok razumijem i to , ali takav pristup isključuje bilo kakvu elitu . To se može očekivati od rezervista ili kao kod nas od HVO-a..
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Old 03.04.2016., 22:41   #97
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
kažeš nije im se ratovalo . ok razumijem i to , ali takav pristup isključuje bilo kakvu elitu . To se može očekivati od rezervista ili kao kod nas od HVO-a..
Zaboravih da kazem da nisam bio u eliti tad,tad sam bio na odsluzenju vojnog roka.

Tek zadnjih mjesec ipo dana kad je bilo to napredovanje sam bio u 16 krajiskoj.
Izvini,moja greska.
diverzant72 is offline  
Old 04.04.2016., 11:44   #98
Quote:
feenian kaže: Pogledaj post
To nek si zahvale organiziranoscu..Oni nisu bili u stanju staviti pod kontrolu Grbavicu i prostore oko,a bio je prazan prostor bez obrane i organizirane vojne formacije..Do pocetka petog mjeseca..
Cak i te kote o kojima pricas su bile nepovezane,a vise kontrolirane zbog srpske vecine okolo Sarajeva..Jer im je grupa MUP-a iz grada banula u skladiste oruzja Pretis i odnjela sta je stigla..Pazi to je 4 mjesec 92,a oni su im hladno banuli na Vogoscu i upali u najvece skladiste oruzja..
Kasnije su pokusali izvrsiti proboj,ali je bilo kasno..Iako su se vodile zestoke bitke..

Sto se tice 95,snage kojima je raspolagala armija i koje su dijelom bacene na deblokadu,uopce nisu zanemarive..Sam prvi korpus je unutar dzepa mogao napraviti nereda da je VRS bio toliko jadan..A stisnuli su ih sa svih strana van obruca..Ovdje se stjece dojam da je armija krenula u proboj unutar prstena..
I opet se nista nije dogodilo..

Ali sustinski se slazem sa Sedanom..Na "misice" su vecinu dobili,a nisu se pretrgali braniti bas ono sto im i nije bilo toliko bitno..Sarajevo jest,zato se armija i nije maknula..Kao i sto su dobro kontrolirali 2 korpus armije na nekim pravcima koji im bili bitni..

To sto se oni povukli sa nekih vukojebina i zabiti u BiH,nemam iluzija kako ne bi sto se tice Banja Luke i Prijedora..Kad je Doboj bio iole u opasnosti,zaustavili su ofanzivu armije..

Sa tim sto treba istaknuti kako je HV bio misaona imenica za sve u BiH,ali bi daljnje napredovanje prema Banja Luci bio najveci izazov za HV do tada..

ja sam uvjeren da bi zapadni dio tzv RS-ea pao za maksimalno 10 dana da se ofanziva nastavila i da Ameri nisu rekli stop. Eto to je moje mišljenje a maksimalno dva tjedna dajem, pa što ko rekao. Uz svu tu priču o silnim snagama dovučenim oko Banjaluke. Gusta koncentracija demoraliziranih snaga može samo značiti više žrtava.

pazi njihove elitne snage a to su Vukovi s Drine, zaštitni puk, taj neki 22-gi diverzantski odred nisu u bilu stanju slomiti jednu domobransku brigadu sa skoro nikakvim ratnim iskustvom 141-vu i dio 6-te domobranske kod Derala.

Jesu ljudi izgunuli, Kaštelani mahom ali nisu ih slomili kužiš. Tada sam u Splitu sreo susjeda iz sela (4-ta brigada) koji nam je rekao kad smo se sreli, moramo hitno nazad, sranje je kod Grahova.

za dan dva sve su ih otpuhali. Banjaluka je bila zrela kruška, trebalo je samo ubrati. To je bila gotova priča samo je trebalo sklopiti stranice.

Je, velika je bila pogibija kad su muslimani probali probiti obruč oko Sarajeva srdinom 95-te. Čitao sam malo tamo kako jedni druge optužuju. jedna jedinica probila položaje, druga nije ni krenula pa ovi šta su probili došli u potkovu pa najebali..to je ona poznata Alijina nakon tragedije gospodo generali vi ste mene prevarili".

Ali mora se znati da su oni imali malo topništva. Diverzant priča kako su bili al pari u topništvu u toj akciji, a to ja ne mogu zamislit u najluđim snovima. odkud muslimanskoj vojsci 19 tenkova a kamoli toliko topova većeg i manjeg kalibra što su Srbi načičkali oko Sarajeva.

I oni su često u nedostatku oružja išli ko u prijašnjim ratovima, frontalno na rov, pa su tako puno i ginuli..al vjerovatno su iznutra bili izbušeni KOS-om ko nitko. za dvije trećine akcija Srbi su im znali prije nego su krenule. Oni nisu bili u stanju do kraja rat izvoidti operacije na strateškoj razini, smao na nižoj taktičkoj. Ali hrabrosti su imali. Vlašić im je npr strateška bitka koju su dobili. Ali meni je bilo nepojmljivo npr, da ih Srbi nakon Oluje skoro dotjeraju opet do Bihaća a došla im nemala pomoć iz Srednje Bosn,e 17-ta krajiška, kažu najjača manevarska brigada muslimanske vojske, došla im gardijska brigada iz Sarajeva..i možda još neke jedinice..a prijetila im katastrofa..d n ije bilo Južnog Poteza tko zna kako bi završili..

HV je za sve njih 95-te bio pet kopalja iznad. Dovoljno je vidjeti kako je izgledala , jedna vojska, druga, treća..
sedan is offline  
Old 04.04.2016., 12:38   #99
sedan
tad je vec stupilo na snagu ono povlacenje teskog naoruzanja
Ma drugja sam pricao sa prijateljima,cak i prolazio gdje su borbe bile.Kazu da je bilo krkljanac.
Jedan moj prijatelj koji je poginuo nazalost nakon rata je prosao sve to,i oluju,i maestral itd. Kaze da je najvece klanje da su se najteze borbe vodile na tim brdima oko sarajeva.
On je tu bio kao interventna,kaze udjes u sumarak tamo 30 mrtvih,i jedni i drugi. Izadjes na polozaj muslimanski valovi se samo smjenjuju,jurisaju ko nenormalni. Tu su nasi odjeli pobjedu zahvaljujuci zelji da istraju,i ovim jedinicama sto su dosel u ispomoc.

Brat moj je bio tamo 93.kaze ti nasi srbi oko sarajeva su imali 250% veci moral nego mi u krajini,a 93 ni mi nismo bili losi s moralom,pa ti vidi. Ugoste te,hrana,smjestaj,sve. Iz usta ti daju,samo kaze nemoj dat muslimanima da prodju.
Ma kako nisu mogli sakupit 19 tenkova? pa imali su 6/7 u samom sarajevu sto su zarobili ono kad je bio zlocin u dobrovoljackoj.

Za vlasic im svaka cast,jesu bili brojcano mocniji al treba na -20 i na smetovima od 2/3 metra ici tuci se s nasima.
Kasnije je bilo zeznuto gore,citao sam gdje muslimani kazu da su npr za dan imal 10 mrtvih u zasjedi,nasi se maskirali u neko lisce,i tako nekoliko puta.

Bili su oni zilavi,ali nije ih komanda zalila.oni su bili spremni dat 20 ljudi samo da na dnevniku sutra objave da su oslobodili neko brdo. Dok VRS i HV[HVO] to bas i nisu radili.
Oni iz 5 korpusa su morali,nisu imali kud nazad.zato su i bili onako zilavi. a sto se tice nase zadnje ofanzive kad smo ih oduvalu,e tad vec nisu morali

Jeste,to da je HV izgledala odlicno 95 ne moze niko poreci.imali ste sve. Samo one bespilotne su bile vrijedne zlata
diverzant72 is offline  
Old 04.04.2016., 16:12   #100
ШББКББ
Što bi bilo kad bi bilo

rezon@tor is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.