Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2016., 00:17   #21
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
A nesto kao nama Kosovo,malo nase[citaj vase] malo tudje. Samo ste vi to povratili za razliku od nas.A imam ja tog jos dosta procitat,vidit s vase strane pa cu sam donijet zakljucak
Pogledaj, za Dalmaciju zbilja imaš jako puno informacija po netu.
Inače, Hrvati etnički nikad nisu izgubili Dalmaciju (izgubili smo njezine djelove), mislim da je tu uvijek bilo preko 3/4 Hrvata.
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
@Wikiceha
Mozda cete vi mene napasti,ali i ta kraljevina je bila najmanje njihova. Pa jel taj njihov kralj dolazio s vojskom da se s nama bori protiv turaka na kosovu. Ljudi bili pravoslavci i katolici.
Upravo tako.
S tom banovinom/kraljevinom oni veze nemaju.
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Ne znam,ne razumijem ih nikako,al nikako.
Opet kazem mozda bi se i ja ponasao tako,sta znam. Al ljudi stvarno se njih dosta do ustava 74 izjasnjavalo kao srbi musl, vjeroispovjesti, al to kad im kazes sad,pa ne znam,rat novi oce.
A gle, trenutno su u fazi mitomanije/romantike prema vlastitoj prošlosti.
Zato su sve te teorije, od piramida u Bosni, islama prije islama pa nadalje.
Quote:
Obro kaže: Pogledaj post
Pa da. 8% ih se izjašnjavalo Srbima, što nije malo. Ali uistinu velik dio njihovih porodica vuče korijene iz Srbije i CG, i mnogi poznati Bošnjaci imaju srpske korijene. (npr. Alija Izetbegović-BG, Sulejman Tihić, Enis Bešlagić, Emir Hadžihafizbegović - svi Užice)
Koliko znam, situacija je sljedeća.
Sve muslimanske čaršije (stari turski gradići) u Posavini i Pounju su napravljene za izbjeglice iz Srbije, dakle od Bosanskog Novog do Bijeljine, u njih su smješteni prognani srpski muslimani.
S time da je zanimljivo kaj su se ti ljudi lingvistički dosta brzo prilagodili, muslimani tih gradića su ikavci istočno od Broda, a jekavci zapadno, što vjerojatno znači da su se brzo lingvistički asimilirali.
Iako je Srbija oko Užica jekavska, a Beograd tog tog doba znan i kao Biograd.
Što bi vjerojatno govorilo o povećanoj ženidbi (uzmim Bosanski Novi npr)s lokalnim muslimanima iz udaljenijih enklava (npr. Bihać), ali ne i bližim kršćanima (dakle selima u zaleđu).

Ona lingvistička karta govori da su oni većinom iz HR, ali s obzirom da su s hr. veći dio povijesti ratovali, a oni koji su od nas nastali da su većinom od nas i bježali (s teritorija hr) neke stvari postaju jasnije.
Također, muslimani iz HR su nestali u 18. stoljeću, nakon toga su ratovali još 200 godina kontra nas.
Iz SR su nestali u 19. st-u, ratovali sa Srbima baš i nisu, a kako su za njih podizani i novi gradovi, očito su ostali povezaniji.

Mislim da je tu još i bitno što je dosta muslimana za ww2 bilo u Ustašama, a nakon su kolektivno promijenili stranu...
Uglavnom, po mentalitetu su globalno sličniji Srbima, nego nama. Balkan i jedni i drugi...

ps. ovi iz Hercegovine, srednje Bosne, Tuzle, Sarajeva, oko Bihaća i ostalih zapadnobosanskih enklava bi trebali biti iz hr.
Za Podrinje nisam siguran. Možda su iz Srbije i CG, a možda su i domoroci.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 28.03.2016., 11:18   #22
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Koliko znam, situacija je sljedeća.
Sve muslimanske čaršije (stari turski gradići) u Posavini i Pounju su napravljene za izbjeglice iz Srbije, dakle od Bosanskog Novog do Bijeljine, u njih su smješteni prognani srpski muslimani.
S time da je zanimljivo kaj su se ti ljudi lingvistički dosta brzo prilagodili, muslimani tih gradića su ikavci istočno od Broda, a jekavci zapadno, što vjerojatno znači da su se brzo lingvistički asimilirali.
Iako je Srbija oko Užica jekavska, a Beograd tog tog doba znan i kao Biograd.
Što bi vjerojatno govorilo o povećanoj ženidbi (uzmim Bosanski Novi npr)s lokalnim muslimanima iz udaljenijih enklava (npr. Bihać), ali ne i bližim kršćanima (dakle selima u zaleđu).

Ona lingvistička karta govori da su oni većinom iz HR, ali s obzirom da su s hr. veći dio povijesti ratovali, a oni koji su od nas nastali da su većinom od nas i bježali (s teritorija hr) neke stvari postaju jasnije.
Također, muslimani iz HR su nestali u 18. stoljeću, nakon toga su ratovali još 200 godina kontra nas.
Iz SR su nestali u 19. st-u, ratovali sa Srbima baš i nisu, a kako su za njih podizani i novi gradovi, očito su ostali povezaniji.

Mislim da je tu još i bitno što je dosta muslimana za ww2 bilo u Ustašama, a nakon su kolektivno promijenili stranu...
Uglavnom, po mentalitetu su globalno sličniji Srbima, nego nama. Balkan i jedni i drugi...

ps. ovi iz Hercegovine, srednje Bosne, Tuzle, Sarajeva, oko Bihaća i ostalih zapadnobosanskih enklava bi trebali biti iz hr.
Za Podrinje nisam siguran. Možda su iz Srbije i CG, a možda su i domoroci.
Znam. Starije čaršije su većinom skupljale stanovništvo iz raznih dijelova.
Mda, tako recimo postoji prezime Biogradlija negdje kod Olova, a preci im došli iz Beograda. Neki naši lingvisti su tvrdili da trebamo BG zvat Biograd na Savi
Moguće i da se radi o oriđinale Turcima i dođošima iz raznih dijelova koji su naseljeni u Srbiju, mada nemoguće da nema islamiziranih Srba među njima.
Da, mada većina stanovništva istočno od VKK linije je Balkan. To se samo neki trude dokazat da nisu
Imaš i oko Tuzle muhadžira iz Srbije, vidi Hadžihafizbegovića ili Bešlagića, ili slavni Bošnjo Poštar (Da, i on je Srbijanac, iz Užica, tako barem Jack napisao )
U Podrinju ima svega i svačega, onaj Musliman iz Čajniča sa HB.org je porijeklom iz CG.
Obro is offline  
Old 28.03.2016., 15:06   #23
Quote:
Obro kaže: Pogledaj post
Znam. Starije čaršije su većinom skupljale stanovništvo iz raznih dijelova.
Mda, tako recimo postoji prezime Biogradlija negdje kod Olova, a preci im došli iz Beograda. Neki naši lingvisti su tvrdili da trebamo BG zvat Biograd na Savi
Moguće i da se radi o oriđinale Turcima i dođošima iz raznih dijelova koji su naseljeni u Srbiju, mada nemoguće da nema islamiziranih Srba među njima.
Da, mada većina stanovništva istočno od VKK linije je Balkan. To se samo neki trude dokazat da nisu
Imaš i oko Tuzle muhadžira iz Srbije, vidi Hadžihafizbegovića ili Bešlagića, ili slavni Bošnjo Poštar (Da, i on je Srbijanac, iz Užica, tako barem Jack napisao )
U Podrinju ima svega i svačega, onaj Musliman iz Čajniča sa HB.org je porijeklom iz CG.
Pa da, oni su oseka sa svih strana, s time da su slojevi koji su došli iz Hrvatske (a i Ugarske) stariji od slojeva iz Srbije (Srbija se kasnije riješila Turaka).
Kaj se Biograda na Savi tiče, navodno je to i staro ime Beograda (bez sufiksa).
Vojvodina prije Turaka je većinom bila mađarska, a u Srijemu (i vjerojatno Mačvi) se nastavljao slavonski govor (ili kajkavsko-slavonski, predak današnjeg ).
A to je ili ikavica ili poluikavica (zatvorena kajkavska ekavica ).
Tak da...

Po meni oko 10ak posto BiH muslimana su potomci muslimana otomanske Srbije, izbjeglice iz otomanskog Beogradskog pašaluka i okolnih djelova.
Možda još 5-6 % su islamizirani Srbi koji su se pojavili prilikom uništavanja bosanske banovine i kraljevstva.
Iz CG ih ima manje, ali ti su se ljudi prvo sklonili u Sandžak, a kako su se poslije rata Sandžaklije krenule doseljavat u Sarajevo... 2-3%.
Iako ti iz CG (Duklja nije Srbija) i nisu baš "klasični" Srbi, kad se sve zbroji dođe se do 20% porijekla s istoka.
Možda još 2-3% iz Bugarske/Makedonije, Albanije, Grčke i Turske.
Sličan omjer je vjerojatno i iz Ugarske, a postoji i neki promil koji je ostao domorodački (iako je stara Bosna jedna od hr. zemalja). Ostatak su nažalost "naši" "prebjezi".

Ovo za Bošnju nisam znao, al kakakv je on, je mogao biti i ruski preobraćenik
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 28.03.2016., 17:05   #24
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Pa da, oni su oseka sa svih strana, s time da su slojevi koji su došli iz Hrvatske (a i Ugarske) stariji od slojeva iz Srbije (Srbija se kasnije riješila Turaka).
Kaj se Biograda na Savi tiče, navodno je to i staro ime Beograda (bez sufiksa).
Vojvodina prije Turaka je većinom bila mađarska, a u Srijemu (i vjerojatno Mačvi) se nastavljao slavonski govor (ili kajkavsko-slavonski, predak današnjeg ).
A to je ili ikavica ili poluikavica (zatvorena kajkavska ekavica ).
Tak da...

Po meni oko 10ak posto BiH muslimana su potomci muslimana otomanske Srbije, izbjeglice iz otomanskog Beogradskog pašaluka i okolnih djelova.
Možda još 5-6 % su islamizirani Srbi koji su se pojavili prilikom uništavanja bosanske banovine i kraljevstva.
Iz CG ih ima manje, ali ti su se ljudi prvo sklonili u Sandžak, a kako su se poslije rata Sandžaklije krenule doseljavat u Sarajevo... 2-3%.
Iako ti iz CG (Duklja nije Srbija) i nisu baš "klasični" Srbi, kad se sve zbroji dođe se do 20% porijekla s istoka.
Možda još 2-3% iz Bugarske/Makedonije, Albanije, Grčke i Turske.
Sličan omjer je vjerojatno i iz Ugarske, a postoji i neki promil koji je ostao domorodački (iako je stara Bosna jedna od hr. zemalja). Ostatak su nažalost "naši" "prebjezi".

Ovo za Bošnju nisam znao, al kakakv je on, je mogao biti i ruski preobraćenik
Koliko ja znam, prvi je bio bugarski Bjalgrad koji se spominje u pismu jednoga pape bugarskom caru.
Inače u Mačvi imaš ovo
http://blog.dnevnik.hr/matijevici/20...i-je-nas.html#

Mda, u biti dođoši sa svih strana, samo ti to njima objasni kad krenu guslati o hiljadugodišnjoj državnosti Bosne
Obro is offline  
Old 28.03.2016., 23:25   #25
Quote:
Obro kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, prvi je bio bugarski Bjalgrad koji se spominje u pismu jednoga pape bugarskom caru.
Inače u Mačvi imaš ovo
http://blog.dnevnik.hr/matijevici/20...i-je-nas.html#
Mda, u biti dođoši sa svih strana, samo ti to njima objasni kad krenu guslati o hiljadugodišnjoj državnosti Bosne
Ovo za Mačvu ima smisla, pazi banovi Mačve su ti dugo vremena bili i ljudi iz Požeške županije tamo je i ikavska Azbukovica...
To je prostor koji prije Turaka nije srpski.

Što se Beograda tiče...
Stvar je sljedeća.
Beograd je originalno bugarski. Banat isto, a Bugari su neko vrijeme vladali i Bačkom i Srijemom.
Početkom 9. st-a je Srijem hrvatski (panonski) i pod Franačkom zaštitom.
Kasnije se to mijenja, imaš bugarsku invaziju rijekom Dravom, pa franačku kontru, pa Braslava (koji drži i Budim, ogromno područje), pa se to sve urušava dolaskom Mađara, a u Srijem se opet vraćaju Bugari (ili Bizantijci kada drže Bugarsku).
Tako je sve do 12. st-a kada Srijem dolazi u ruke Mađara.

S time da pod Srijemom ovdje podrazumijevam grad Mitrovicu, današnji zapadni Srijem u HR, dakle Županja, Vinkovci i Vukovar vjerojatno su od onoga tko drži Đakovo, dakle HR.

Što se tiče Bjalgrada...
Istočni Bugari su jakavci, a zapadni su ekavci. Istočna Bugarska ranije pada pod Bizant, zapadna se još neko vrijeme drži (to je ona priča sa Samuilom i Makedonijom).
Pitanje je od kada postoji taj raspad jata, nije se svugdje dogodio, npr. većina kajkavaca, krajnji sjever čakavaca (Buzet) i djelovi slavonskog šćakavskog) još dan danas čuvaju jat.
A i pitanje je tko je pisao.
Čakavac će reć kut'a, kajkavac (i gro štokavaca) kuč'a, a dio štokavaca kuća. Pa je standard samo jedan
Ako se ne varam, mađarsko ime za Beograd je Bugarski bijeli grad

A za ove, da, zato toliko i guslaju jer nemaju dokaza svoje priče
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 29.03.2016., 14:45   #26
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ovo za Mačvu ima smisla, pazi banovi Mačve su ti dugo vremena bili i ljudi iz Požeške županije tamo je i ikavska Azbukovica...
To je prostor koji prije Turaka nije srpski.

Što se Beograda tiče...
Stvar je sljedeća.
Beograd je originalno bugarski. Banat isto, a Bugari su neko vrijeme vladali i Bačkom i Srijemom.
Početkom 9. st-a je Srijem hrvatski (panonski) i pod Franačkom zaštitom.
Kasnije se to mijenja, imaš bugarsku invaziju rijekom Dravom, pa franačku kontru, pa Braslava (koji drži i Budim, ogromno područje), pa se to sve urušava dolaskom Mađara, a u Srijem se opet vraćaju Bugari (ili Bizantijci kada drže Bugarsku).
Tako je sve do 12. st-a kada Srijem dolazi u ruke Mađara.

S time da pod Srijemom ovdje podrazumijevam grad Mitrovicu, današnji zapadni Srijem u HR, dakle Županja, Vinkovci i Vukovar vjerojatno su od onoga tko drži Đakovo, dakle HR.

Što se tiče Bjalgrada...
Istočni Bugari su jakavci, a zapadni su ekavci. Istočna Bugarska ranije pada pod Bizant, zapadna se još neko vrijeme drži (to je ona priča sa Samuilom i Makedonijom).
Pitanje je od kada postoji taj raspad jata, nije se svugdje dogodio, npr. većina kajkavaca, krajnji sjever čakavaca (Buzet) i djelovi slavonskog šćakavskog) još dan danas čuvaju jat.
A i pitanje je tko je pisao.
Čakavac će reć kut'a, kajkavac (i gro štokavaca) kuč'a, a dio štokavaca kuća. Pa je standard samo jedan
Ako se ne varam, mađarsko ime za Beograd je Bugarski bijeli grad

A za ove, da, zato toliko i guslaju jer nemaju dokaza svoje priče
Mda, originalna Srbija (Raška) je skučena na prostor između Goražda i Čačka.
U biti najviše su se proširili zahvaljujući Turcima. Trebali su im dizat spomenike a ne ustanke.
Obro is offline  
Old 29.03.2016., 15:13   #27
Quote:
Obro kaže: Pogledaj post
Mda, originalna Srbija (Raška) je skučena na prostor između Goražda i Čačka.
U biti najviše su se proširili zahvaljujući Turcima. Trebali su im dizat spomenike a ne ustanke.
Upravo tako. Krajnji istok rimske Dalmacije...
Da nije bilo Turaka, Srbi bi vjerojatno bili zapadni Bugari (ili srodni njima).
Prijestoljnice srpskog "Carstva" su bile u Prizenu i Skopju, odnosno na "Torlačkim" područjima.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 29.03.2016., 16:30   #28
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Krajnji istok rimske Dalmacije...
Da nije bilo Turaka, Srbi bi vjerojatno bili zapadni Bugari (ili srodni njima).
Prijestoljnice srpskog "Carstva" su bile u Prizenu i Skopju, odnosno na "Torlačkim" područjima.
Više kao neki "prijelaz" između Hrvata i Bugara rekao bih. Kao što je vjerojatno na jugoistoku Duklje bio prijelaz između albanskih Slavena srodnih Bugarima i katoličkog stanovništva u Duklji.
Obro is offline  
Old 29.03.2016., 19:58   #29
Quote:
Obro kaže: Pogledaj post
Više kao neki "prijelaz" između Hrvata i Bugara rekao bih. Kao što je vjerojatno na jugoistoku Duklje bio prijelaz između albanskih Slavena srodnih Bugarima i katoličkog stanovništva u Duklji.

Tako nekako. Gle Duklja (i Crvena Hrvatska) su išle do Drača (Valone), a u okolici Ohrida su sigurno živjeli Bugari, pa
Inače, misli se da su i originalni dukljanski govori bili pod bugarskim utjecajem.
Pa ekavština dolazi iz zapadne Bugarske/Makedonije. Po nekima i jekavština.
Opština, sveštenik i slični prijelazi ć/t' u št su bugarizmi.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 29.03.2016., 20:04   #30
Podforum se zove Domovinski Rat.

Malo ste odlutali
rezon@tor is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:44.