Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2007., 22:13   #21
Cocaine je lijepo i živopisno opisao terapije,svaka čast...

Psihoterapija je proces, a ličnost terapeuta je ključna u tome..i pravi je psihoterapeut, po meni, eklektičan..iako mogu zamisiti i terapeuta koji je sasvim efikasan služeći se samo jednim principom, pod uvjetom da to dobro radi i razumije svedomete ali i ograničenja svoje tehnike, ili tehnika ili psihoterapijskih principa....

No..ima jedan moment iz jedne knjige koji se mene naročito dojmio, doživjeh ga onako istinitoga...knjiga je onaj megahit Žene koje previše vole..preporučila bih je svima jer lijepo razotkriva ovisnosti svake vrste( a ja mislila prije toga da je knjiga prebanalna, ma jok)....

Autorica kaže: trebate se ODMAH osjećati dobro uz terapeuta..ako se ne osjećate, nešto ne štima..i mijenjajte....nije loš kriterij, po meni...
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 18:59   #22
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
- Gestalt - za razliku od psihoanalize, ovi nešto manje krive majku, ali zato puno više cmizdre, a znaju se i bacakati po podu. Preporučljivo za one koji cijene smisao za dramu i ljudsku emociju.

- Realitetna - žele te naučiti odgovornosti. Misle da ako preuzmeš odgovornost za svoje postupke da bi većina problema mogla nestati. Preporuča se onima koji su savjesni i odgovorni već u startu, jer drugi će teže popušiti tu priču.

- Bihevioralno-kognitivna terapija (BKT) - uglavno crtaš krug emocije-misli-ponašanje, tražiš veze između tih elemenata i pritom se nariješavaš domaćih zadaća. Preporučljiva onima koji žele brzu i efikasnu terapiju bez puno kopkanja i misterioznih preslagivanja ličnosti. Ako još od škole vučeš otpor prema domaćim zadaćama, onda zna ići teže.

- TA - "ti su promašili celi fudbal". O.K. može dobro doći u analiziranju komunikacijskih petlji između članova obitelji i inih. Preporučljivo za one koji se vole igrati.
Kako bi opisao Kibernetiku?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 11:05   #23
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
- Gestalt - za razliku od psihoanalize, ovi nešto manje krive majku, ali zato puno više cmizdre, a znaju se i bacakati po podu. Preporučljivo za one koji cijene smisao za dramu i ljudsku emociju.

- Realitetna - žele te naučiti odgovornosti. Misle da ako preuzmeš odgovornost za svoje postupke da bi većina problema mogla nestati. Preporuča se onima koji su savjesni i odgovorni već u startu, jer drugi će teže popušiti tu priču.

- Bihevioralno-kognitivna terapija (BKT) - uglavno crtaš krug emocije-misli-ponašanje, tražiš veze između tih elemenata i pritom se nariješavaš domaćih zadaća. Preporučljiva onima koji žele brzu i efikasnu terapiju bez puno kopkanja i misterioznih preslagivanja ličnosti. Ako još od škole vučeš otpor prema domaćim zadaćama, onda zna ići teže.

- TA - "ti su promašili celi fudbal". O.K. može dobro doći u analiziranju komunikacijskih petlji između članova obitelji i inih. Preporučljivo za one koji se vole igrati.
Fala...prosvjetlio si me...
HuberRotomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 18:46   #24
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
- Gestalt - za razliku od psihoanalize, ovi nešto manje krive majku, ali zato puno više cmizdre, a znaju se i bacakati po podu. Preporučljivo za one koji cijene smisao za dramu i ljudsku emociju.
Ovo nisam primjetila

Inace, u psihoanalizi ne krive samo majku, krive sve clanove obitelji. Ustvari ne krive nikog nego gledaju okolinske faktore. Cocaine, jesi sta proucavao objektne odnose?

Zadnje uređivanje Cocaine Nights : 12.04.2008. at 11:52.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 20:32   #25
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post

No..ima jedan moment iz jedne knjige koji se mene naročito dojmio, doživjeh ga onako istinitoga...knjiga je onaj megahit Žene koje previše vole..preporučila bih je svima jer lijepo razotkriva ovisnosti svake vrste( a ja mislila prije toga da je knjiga prebanalna, ma jok)....
Kupila i čitala. To je jedina knjiga koju sam pokidala i bacila u smeće, jer sam mislila da je to hrpa gluposti. Luda sam pomalo, i volim previše, ali toliko luda nisam, isto kao što ni ovisnica ni o čemu nisam ni najmanje
RitaHayworth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 19:57   #26
Izobrazba iz Gestalt psihoterapije

Udruga za gestalt psihoterapiju spremna je organizirati školu za psihoterapeute u Rijeci. Gestalt psihoterapija predstavlja fenomenološki pristup koji se bazira na psihodinamskoj te tradiciji humanističke psihologije. Svi zainteresirani koji su završili ili su pri kraju psihoterapiji bliskih fakulteta, a gravitiraju ili su spremni dolaziti na područje Rijeke mogu se javiti na ovaj thread ili moj private mail.

Više o dotičnoj školi može se saznati na ovom linku:

http://www.gestalt-drustvo.hr/index.php
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 01:49   #27
Zanimljivo ali ja preferiram BKT, cak mi je i konsultativna psihoterapija (liason) bolja od psihodinamike.
Mislim ok je Gestalt, ali cim cujem da je bazirana na psihodinamici dize mi se kosa na glavi (kriv je Freud).
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 13:27   #28
Super, kad naprave par psihologa onda će oni uokolo učit ljude kako gledat duhove pored sebe, nice. Nemojte se čudi kad ekipa počne masovno pričat i divljat sa svojim imaginarnim prijateljima
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 20:47   #29
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Zanimljivo ali ja preferiram BKT, cak mi je i konsultativna psihoterapija (liason) bolja od psihodinamike.
Mislim ok je Gestalt, ali cim cujem da je bazirana na psihodinamici dize mi se kosa na glavi (kriv je Freud).
Razumljiva mi je zabrinutost.

Inace, Gestaltisti su se maknuli od klasičnog Freuda, al' u kojoj mjeri, trebalo bi dublje zać u samu teoriju. Npr. bave se osviještavanjem situacije "ovdje i sada", a ne preispituju toliko prošlost.

U Zagrebu i Rijeci bi uskoro trebale krenut i edukacije iz BKT-a. U Rijeci u proljece, a u Zagrebu najvjerojatnije nešto malo prije.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 09:48   #30
Gestalt psihologija i psihoterapija

Geštalt na njemačkom jeziku znači cjelina, što je nastalo jer se ovaj pravac zalaže da se sve proučava kao jedna cjelina, dakle i procesi i reakcija, jer tako i doživljavamo sve u našem organizmu, kao cjelinu.

Koliko sam shvatila radi se o nekakvom holističkom pristupu u psihologiji i psihoterapiji koji je nastao kao odgovor na pretjerano cjepkanje i nastajanje niza pravaca u psihologiji i psihoterapiji.

Zanima me nešto više o tom pravcu u psihoterapiji i psihologiji, kao i osobni stavovi i iskustva forumaša o gestalt psihologiji i psihoterapiji. Pročitala sam informacije i na stranicama Gestalt društva i sviđa mi se to što je napisano, ali me zanima i to da li netko vidi u tome kakve manjkavosti i željela bi čuti i neki kritički stav o gestalt psihologiji, možda nekog tko zagovara neki drugi pravac.
__________________
"Kako možemo braniti jednu civilizaciju koja samo nosi to ime, a obožava u nama životinje i cijeni samo materijalno?" M. Gandhi
Stella1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 16:36   #31
Zanima te kritika gestalt psihologije ili gestalt psihoterapije?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 18:15   #32
Modovi. Hvala.

@ Sacreus
Oboje, psihoteapije malo više, ali oboje.
__________________
"Kako možemo braniti jednu civilizaciju koja samo nosi to ime, a obožava u nama životinje i cijeni samo materijalno?" M. Gandhi
Stella1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 04:05   #33
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Zanima te kritika gestalt psihologije ili gestalt psihoterapije?
Zanima mene.
Gdje su tu nagoni, kompleksi i kako ih objasnjavaju i kako sa njima gestaltisti izlaze na kraj . Kamufliranjem ili proradom ?
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 06:56   #34
Evo ja krenula na Gestalt terapiju jer sam se smrznula... odličan student i sad kad bi trebala dati zadnje ispite i diplomirati ja kao beskralježnjak...

Uglavnom odlučila to riješiti jer jedva čekam da radim svoj posao...

Nakon svega 3 sata kod terapeutice vidim napredak... počinjem gledati stvari iz drugih perspektiva i polako ponovno počinjem imati povjerenje u sebe...

Čak sam dobila želju za učenjem... na dovoljno jaku da učim 100 na sat ali volja se budi... ispiti su sad u 1. mjesecu... nadam se da ću nakon sljedećeg sata uisitinu krenuti učiti i položiti ispitiće...

Meni je dakle ova terapija zbilja super... a i terapeutica je presuper... imam osjećaj kao da pijem kavu s frendicom i od nje odlazim sama sa sobom... prekrasan jedan osjećaj...

I super mi je to što sam čula od ljudi kod nje da ljudi odu od nje kroz 2 godine spremni za izazove života...

To mi je i rekla na prvom satu.. da je njen cilj da je se riješim kroz godinu dvije a možda i prije...
COWEC is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 12:25   #35
po mom iskustvu to nisu bas normalni ljudi .. mada nisam imao previse iskustva, jos sam friski u toj profesiji .. ali fakat ovo sto sam do sada upoznao .. to neznas ko je "zivcaniji" ak me razumijete .. mislim ja moram sa sobom cijeli dan zivjeti .. a cek se oni nagledaju i naslusaju .. respekt
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:24   #36
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
po mom iskustvu to nisu bas normalni ljudi .. mada nisam imao previse iskustva, jos sam friski u toj profesiji .. ali fakat ovo sto sam do sada upoznao .. to neznas ko je "zivcaniji" ak me razumijete .. mislim ja moram sa sobom cijeli dan zivjeti .. a cek se oni nagledaju i naslusaju .. respekt
Ja nisam stekla takav dojam...

Moj je dojam da je bar eto moja terapeutica tu da mi pokaže put do mene same i to je to...(ne znam kakvi su ostali) ...
sluša me i sve ali mislim da joj to ne pada teško iako mi se čini da radi poprilično puno na dan...a nije joj teško jer je to njena svrha, a kada znaš da ti je to svrha i da na taj način pomažeš nema teorije da postaneš živčenjak ili nešto slično...

p.s. pa pogledajte samo majku Terezu, kroz što je sve ona prošla i još nisam nigdje pročitala da se pretvorila bar nakratko u živčenjaka...

COWEC is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 09:51   #37
Ako je u svakoj terapiji bitan adekvatan kontinuitet dolaska kod terapeuta(npr.dobiješ termin jedan puta tjedno),mnogi se susreću sa prebukiranim rasporedom,pa sam zapazio kako mnogi terapeuti samo "odrađuju" svoj dio,..neki čak i nezainteresirano.
Dakle,zašto im zdravstvo oli ravnatelji ne omoguče veči broj psihića,kako bi se predanije,kvalitetnije mogli posvetiti individui sa kojom rade?
Meni su konkretno,jedno vrijeme žudnjom očajnika trebali razgovori,komunikacija,da me konačno sasluša za sve moje probleme,..ali gdje god bih kao po pravilu došAO,ugl se sve svodilo na anamnezu i njeno prepisivanje kao i dijagnoze plus terapija,te kontrola za tad i tad...Ali u komunikacijskome smislu su mi svi dijelovali insuficijentno.
Zašto?
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 15:47   #38
Nisu svi psihijatri-psihoterapeuti, niti je svaki odlazak psihijatru psihoterapija, provjeri što ti piše na uputnici, ako je riječ o kontroli, onda je to samo kontrola, traje kratko.

Drugo, nisu niti svi liječnici dobili specku koju su željeli, neki su završili na psihijatriji, a to im nije bio cilj i treće nakon 1000000 primanja pacijenta možda se mladenački entuzijazam možda već malo potrošio, jel.

Također, neki put se ne mogu isklučiti osobni problemi i tad je čovjek jednostavno nadrkan na poslu, to skriva, al' ne može baš najbolje svaki put.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 18:49   #39
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Dakle,zašto im zdravstvo oli ravnatelji ne omoguče veči broj psihića,kako bi se predanije,kvalitetnije mogli posvetiti individui sa kojom rade?
Pronadji pare za to u proracunu, pa ce bit... nazalost, uzrok je jednostavan
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 22:37   #40
Quote:
Akai kaže: Pogledaj post
Nisu svi psihijatri-psihoterapeuti, niti je svaki odlazak psihijatru psihoterapija
...a niti su svi klijenti kandidati za psihoterapiju. Treba to htjeti i moći.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.