Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2013., 09:38   #1
Obračun fonda sati

Poštovanje,
Najprije da svima zaželim sretan Božić i sve najbolje.

Zanima me sljedeće:
Da li je zakonski ispravno obračunavati fond sati u nekom prosjeku od par mjeseci umjesto na mjesečnoj bazi. Evo i primjera: Prva 4 mjeseca imaju redom sljedece fondove sati 184, 160, 168 i 176. Da li poslodavac smije na listama za ta 4mj obračunavati prosjek odnosno za sva 4 mj po 172h. Nije li to protuzakonito? Ako 1. mj ima 184h fond, kako on može računati da je to 172h ili u 2. mj kad je 160h isto 172h jer je to kao prosjek 4 mj. Malo me to smeta jer tko kaze da cu ja raditi sljedeca 3mj u toj firmi da moze na mojoj listi prikazivati pogresan obracun redovnih i prekovremenih sati? Molim pravno misljenje ontakvom obracunu. Hvala
Zaleks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 10:03   #2
Svaki mjesec za sebe.
http://www.obracun-placa.com/index.p...ati-rada-2013/
http://www.iusinfo.hr/Tools/SalaryAccount.aspx
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 10:30   #3
da, ali zanima me da li je to striktno tako u zakonu? Da nema neke cake... nigdje ne mogu naci u zakonu da mora mjesec po mjesec...
Zaleks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 10:53   #4
Quote:
Zaleks kaže: Pogledaj post
da, ali zanima me da li je to striktno tako u zakonu? Da nema neke cake... nigdje ne mogu naci u zakonu da mora mjesec po mjesec...
poslodavac može rasporediti radno vrijeme tako da unutar 4 mjeseca možeš imati satnicu različitu od fonda sati koji se dobije tako da se računaju dani u mjesecu bez subota i nedjelja x 8h. i to je zakonito.

ovako zakonu o radu piše o radu drugačijem od 40 sati tjedno:

Quote:
Raspored radnog vremena

Članak 46.

(1) Ako dnevni i tjedni raspored radnog vremena nije određen propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, o rasporedu radnog vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom.

(2) Poslodavac mora obavijestiti radnike o rasporedu ili promjeni rasporeda radnog vremena najmanje tjedan dana unaprijed, osim u slučaju hitnog prekovremenog rada.

(3) Kod poslodavca kod kojeg je to potrebno zbog procesa rada organiziranog u smjenama, puno ili nepuno radno vrijeme ne mora biti raspoređeno jednako po tjednima, te se u tom slučaju puno ili nepuno radno vrijeme utvrđuje kao prosječno tjedno radno vrijeme unutar razdoblja od četiri mjeseca, pri čemu odstupanje od punog radnog vremena određenog člankom 43. stavkom 2. ovoga Zakona, ne smije iznositi više od dvadeset četiri sata mjesečno.

(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, radnik može raditi najviše četrdeset osam sati tjedno.

(5) Ako je istekom razdoblja iz stavka 3. ovoga članka, prosječno tjedno radno vrijeme bilo duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena, rad duži od punog, odnosno nepunog radnog vremena smatra se prekovremenim radom.

(6) Maloljetnom radniku se raspored punog radnog vremena ne smije utvrditi duže od osam sati dnevno.
dalje u čl. 47. imaš sezonsku preraspodjelu radnog vremena...


ali, ako ja dobro čitam, ništa se to ne odnosi na tebe, nego naprosto imaš lažni obračun?

koliko si ti stvarno radio u tim mjesecima - nema nikakve veze sa onim što piše u platnoj listi? e, to nije zakonito
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 11:29   #5
Quote:
Zaleks kaže: Pogledaj post
da, ali zanima me da li je to striktno tako u zakonu? Da nema neke cake... nigdje ne mogu naci u zakonu da mora mjesec po mjesec...
čl.85 st.1 http://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu

http://www.moj-posao.net/Savjet/7071...vecu-placu/14/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 13:15   #6
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post

poslodavac može rasporediti radno vrijeme tako da unutar 4 mjeseca možeš imati satnicu različitu od fonda sati koji se dobije tako da se računaju dani u mjesecu bez subota i nedjelja x 8h. i to je zakonito.

ovako zakonu o radu piše o radu drugačijem od 40 sati tjedno:



dalje u čl. 47. imaš sezonsku preraspodjelu radnog vremena...


ali, ako ja dobro čitam, ništa se to ne odnosi na tebe, nego naprosto imaš lažni obračun?

koliko si ti stvarno radio u tim mjesecima - nema nikakve veze sa onim što piše u platnoj listi? e, to nije zakonito
Da pojasnim, recimo u 2. mjesecu fond sati iznosi 160, ja recimo imam 190 ali oni obracunavaju meni 172h fond i 18h prekovremeno umjesto 160 fond i 30h prekovremeno. U tome je stvar... fond racunaju prosjek od 4mj. A svaki mj imam drukciji broj sati tak da sam vecinom zakinut za razliku u prekovremenima jer ispada da imam manje prekovremenih nego bi trebao. Isto tako ako netko ima 176h u 1. mj a fond je sluzbeno 184 a po tom prosjeku 172h ispada da zakonski radnik nema fond sati...
Zaleks is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2013., 15:30   #7
Da li se taj obračun odnosi na petodnevno ili šestodnevno radno vrijeme? Fond sati je tad različit, pa prva 4 mjeseca neće imati taj fond sati koji si naveo.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 08:11   #8
Quote:
Zaleks kaže: Pogledaj post
Da pojasnim, recimo u 2. mjesecu fond sati iznosi 160, ja recimo imam 190 ali oni obracunavaju meni 172h fond i 18h prekovremeno umjesto 160 fond i 30h prekovremeno. U tome je stvar... fond racunaju prosjek od 4mj. A svaki mj imam drukciji broj sati tak da sam vecinom zakinut za razliku u prekovremenima jer ispada da imam manje prekovremenih nego bi trebao. Isto tako ako netko ima 176h u 1. mj a fond je sluzbeno 184 a po tom prosjeku 172h ispada da zakonski radnik nema fond sati...
zakonom je definirano da je puno radno vrijeme maksimalno 40 sati tjedno , fond sati koji se dobije po mjesecima (sivkić je linkao) nije definiran zakonom, samo je najčešće korišten. konkretno, to je fond sati u pojedinom kalendarskom mjesecu kad se radi 5 dana u tjednu po 8 h. i ne bilo kojih 5 dana nego pon-petak. i računica je drugačija ako npr radiš subotom, a slobodan si srijedom i nedjeljom, ili ako radiš 6 dana u tjednu , ili ako 2 tjedna radiš 5 dana, pa 2 tjedna 6 dana... kombinacija je bezbroj, sve je po zakonu dok si u okvirima max 40 sati tjedno i to prosječno unutar 4 mjeseca.
svako poduzeće može imati neki svoj mjesečni fond sati, i to različit za različite radnike-trebaju se držati ograničenja od 40 h tjedno, sa dodatnim ograničenjima o minimalnom dnevnom i tjednom odmoru, i max satima koje uopće možeš raditi u jednom tjednu, mjesecu, polugodištu ....
prilično komplicirano za pratiti

za konkretan slučaj potrebno je znati kako je konkretan poslodavac definirao puno radno vrijeme u ugovoru, pravilniku, kolektivnom...( ne smije više od 40 h tjedno, može manje, ako nije nigdje definirano smatra se da je 40 h tjedno) i kako je definirao raspored radnog vremena po danima i tjednima ...
tek kad znaš taj raspored - možeš računati je li ti obračunao manje/više prekovremenih

ovako izgleda da poslodavac ne poštuje baš ovo:pravilnik

ali meni se čini da je to samo pojednostavljen obračun i da ti tu nisi oštećen
po broju prekovremenih, ovo mi npr. nije jasno :

Quote:
... A svaki mj imam drukciji broj sati tak da sam vecinom zakinut za razliku u prekovremenima jer ispada da imam manje prekovremenih nego bi trebao...
kako imaš manje prekovremenih? daj sate sva 4 mjeseca...
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 09:56   #9
Quote:
Zaleks kaže: Pogledaj post
Poštovanje,
Najprije da svima zaželim sretan Božić i sve najbolje.

Zanima me sljedeće:
Da li je zakonski ispravno obračunavati fond sati u nekom prosjeku od par mjeseci umjesto na mjesečnoj bazi. Evo i primjera: Prva 4 mjeseca imaju redom sljedece fondove sati 184, 160, 168 i 176. Da li poslodavac smije na listama za ta 4mj obračunavati prosjek odnosno za sva 4 mj po 172h. Nije li to protuzakonito? Ako 1. mj ima 184h fond, kako on može računati da je to 172h ili u 2. mj kad je 160h isto 172h jer je to kao prosjek 4 mj. Malo me to smeta jer tko kaze da cu ja raditi sljedeca 3mj u toj firmi da moze na mojoj listi prikazivati pogresan obracun redovnih i prekovremenih sati? Molim pravno misljenje ontakvom obracunu. Hvala
nisam pravnik (Bogu hvala), nego poslodavac (Bogu hvala na kvadrat) pa ću ti ja reći iz radne prakse kako se to radi u urednim firmama koje posluju po pozitivnim zakonskim propisima i pravilnicima utemeljenim na Zakonu, dobroj vjeri i dobrim poslovnim običajima....

dakle..

Jedino ispravno je donijeti kalendar radnih dana i za svaki mjesec utvrditi fond sati. Za 2014.godinu ima 2000 radnih sati i 88 sati blagdana..

Nadalje, jedino ispravno je utvrditi bruto plaću, te je podijeliti s fondom sati svakog pojedinog mjeseca. Konačan iznos za isplatu uvijek će biti isti, ali bruto cijena sata pojedinog mjeseca neće biti ista..

kod izračunavanja naknade za godišnji odmor, bolovanje, otkazni rok i sl., uzima se prosječna cijena satnice kroz šest posljednjih isplatnih mjeseci, te se sati za koje se obračunava naknada množe s tako dobivenom cijenom satnice...

oni malo vještiji "planeri" ćirnu u kalendar i tako odrede kada će ići na godišnji, to jest nastoje da im godišnji "padne" u mjesecu kojemu su prethodila barem tri mjeseca sa što manjom satnicom (jer je tada prosječna cijena satnice veća)

to je sve kod urednih poslodavaca koji rade po zakonu

a kako je kod onih drugih, na moju sreću ne znam

znači u kontekstu tvog pitanja, da li je ispravno odrediti satnicu naknade na bazi prosječnog mjeseca, odgovor je... nije ispravno, makar možda i postoje zakonske "cake" koji ga pravno pravdaju

jer sve ono što je pravno moguće, ne znači i da je poslovno u redu
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.