Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2013., 20:05   #1001
Quote:
6ftunder kaže: Pogledaj post
Ne mogu ja ili netko drugi znati koje će ti predmete priznati, a koje ne, može čak biti da ti se i sa završenim bachelorom desi da moraš polagati nekoliko predmeta razlike da bi mogla upisati master, iako je rijetko, ali opet moguće. Najbolje ti je ili nazvati ili se jednostavno prijaviti pa vidjeti koliko toga bi morala polagati.
Poslala sam sestričnu, idući tjedan se ide raspitat
No-brain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 22:07   #1002
Pozdrav svima !

Dakle ,završio sam 3 godine na tehničkom veleučilištu u Zagrebu te mi je još ostala obrana završnog rada u 9. mjesecu .
E sad me zanima nekoliko stvari :
1)Postoji li mogućnost za upisivanje ovog zimskog semestra u Becu ili Insbrucku pošto su upisi do 05.09 ,a obrana je tek koji dan kasnije .

2)Ukoliko se ne uspijem upisati u taj zimski semestar ,postoji li mogućnost upisa u ljetni semestar i da li je potreban certifikat za njemacki jezik iako je taj master studij na engleskome .

3)Ovdje se nalaze potrebni dokumenti za Insbruck ,ali nisam baš siguran za njihovo znaćenje,pa ako bi netko mogao sa sigurnošću reći ,nalaze se na 4. stranici. http://www.uibk.ac.at/studienabteilu...dium-v2011.pdf

Puno hvala !
Matej13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 19:25   #1003
Jel bi mi mogao rec neko s TU kakvi su ispitni rokovi tamo? Meni su ovdje na mom faksu ispiti doslovno dan za danom, znaci imam ih 5-6 u samo jednom tjednu. Ako toga ima i u becu, onda mi se i ne vrijedi selit tamo.
No-brain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 17:42   #1004
Pozdrav!
Može li mi netko ukratko objasniti kakav će sad biti sistem po kojem ćemo se mi moći prijavljivat na faksove u inozemstvu. Tj. moramo li se prvo upisati tu na fakultet pa onda na razmjenu ili se može direktno upisati na željeni fakultet, ako da, kako?
Mene konkretno zanima Danska, studij informatike
šta nam je sad sve potrebno i kako to funkcionira?
Hvala

Zadnje uređivanje Štreberica : 14.07.2013. at 20:34. Reason: spajanje postova
Aljokc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 02:12   #1005
EU Obrazovanje

Pokrenu sam ovu temu jer me bas zanima, sto je sve potrebno, sad kada je Hrvatska dio EU, da se upise koji fakultet npr. University of Technology u BEču??
Molim da odgovori budu potkrijepljeni dokazima ili necim konkretnim, a ne da su naklapanja i pucnji u prazno, tema je ionako dovoljno izkomplicirana.

Hvala unaprjed na pomoci.
Flastron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 12:21   #1006
Po mojim informacijama najbolje ti je studirati u Beču, pogotovo kao sto si rekao da te ide fizika i matematika, na TU Wien, University of Technology u Beču. Pogledaj malo njihovu stranicu ja isto mislin ici na računalstvo tamo.
Flastron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 22:48   #1007
STUDIRANJE U INOZEMSTVU----

Ovo je za sve one koji zive u Europskoj uniji:
1. Morate imati dokument koji potvrduje vase znanje stranog jezika na minimalnoj razini B2(a ide od najnizeg prema najvisem C2-C1-B2-B1-A2-A1).
2. Morate imati diplomu zavrsene srednje skole i rodni list preveden na strani jezik(morete ih prevesti u javnog biljeznika ,ne morate dati origilanle dokumente, mozete ih prekopirati kod ovjerenog notara), morate imati osobnu EU kartu (osobna iskaznica za prijelazak granice).
3. Potvrdu da ste redovan student.

Oni koji ne zive u EU:
Uza sve navedeno povise izuzet osobne eu karte:
1. Putovnicu
2. Studentsku vizu (na opcini ili ambasadi strane drzave u vlastitoj drzavi)
3. Morate upisati fakultet u svojoj drzavi pa podnit zahtjev za premjestaj.


Procedura upisa:
1. Prva je online registracija na stranici sveucilista na kojoj dobivate nekakve dodatne podatke o dolasku i slicno
2. Odlazak na faks da das dokumente ili polazes prijemni, a ako ne trebas prijemni onda ih mozes poslat postom.
3. Nakon sta se upises otides na faklutet i das si izraditi studnesku iskaznicu i račun na njihovoj internet stranici.(upis ovisi o fakultetima, ali najvesce je samo 17e za upisninu ili 380e te 760e etc.)
4. Potom moras nac smjestaj i moras predat potvrdu da zivis tu.
5. Dat izradit zdravstvenu iskaznicu za bilo di u EU
6. (potraziti stipendije na stranicama fakulteta)

OVI PODATCI NISU NAJPOUZDANIJI. OVO SU STVARI KOJE SAM JA DOSAD ISTRAZIO ALI MISLIM DA NIJE SKROZ TOCNO TAKO, AL STA SE TICE DOKUMENTACIJE SMATRAM DA BAR ZA ONE KOJI SU U EU JE OVAKAV POSTUPAK.
Flastron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 23:47   #1008
Quote:
Flastron kaže: Pogledaj post
1. Morate imati dokument koji potvrduje vase znanje stranog jezika na minimalnoj razini B2(a ide od najnizeg prema najvisem C2-C1-B2-B1-A2-A1).
Obrnuto.
A1 je najniži, a C2 najviši stupanj.
Binx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 23:56   #1009
Svicarska

Da li zna netko ako je iz Svicarske (Ticino) ima li tamo neka skola (faks) za talijansko-hrvatski jezik za prevoditeljstvo.??
mandya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 11:57   #1010
Quote:
mandya kaže: Pogledaj post
Da li zna netko ako je iz Svicarske (Ticino) ima li tamo neka skola (faks) za talijansko-hrvatski jezik za prevoditeljstvo.??

Koliko ja znam, nema ništa od toga, nažalost
Amelie83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 19:00   #1011
Pozdrav svima.
Molim vas ako biste mi mogli pomoci s nekoliko informacija.

Planiram studirati u Becu, tj. na Univerzitetu Bec. Imam dvojno drzavljanstvo, HR i BiH, a sredjnu skolu sam zavrsila u BiH.
Zanima me procedura upisa s ozirom na navedenu situaciju. Je li potrebno da se prvo upisem ovdje, pa se onda prebacim, ili se mogu izravno upisati na UNI Wien?
Napominjem da ne moram polagati kurs tamo. Imam vec potrebnu potvrdu o poznavanju jezika.

Nadam se odgovoru. Hvala.
Beatrriis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 23:05   #1012
Skolovanje u inozemstvu

Pozdrav svima
Nemogu vise izdrzat u Hrvatskoj,moram ic vanka... zato trebam hitno pomoc od bilo koga,bas mi je panika... Upisao bih fakultet negdje vanka (London ili Australija mozda),ali neznam kome se obratit za savjet,traziti pomoc...
tamo bi upisa faks,malo radija i normalno se skolova.ja u hrvatskoj i nemam neke sanse pa sam prisiljen na ovakavv potez...
Karabaja2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 00:06   #1013
Morat ces biti konkretniji ako zelis da ti netko pomogne.
Fighter94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 13:46   #1014
Moras se tocno odluciti za jednu zemlju, najbolje onu ciji jezik poznajes na nekom visem nivou. Najbolje ti je otici na stranice ambasade te drzave i pogledati uvjete pod rubriku strani studenti, a cesto se slicne informacije nalaze i na stranici tog sveucilista. Drugo je, da moras poloziti ispit o znanju jezika (uglavnom C1 stupanj), to mora biti ispit medunarodno priznat (tipa Goethe DSD II (za njemacki), TOEFL (za zemlje engleskog govornog podrucja) i slicno. U pravilu bi trebao tim jezikom vladati kao materinjskim, znaci misliti na njemu i tecno ga govoriti.
Potrebno je prevesti svjedodzbe, dokumente i ostalo na engleski ili jezik zemlje u kojoj zelis studirati. Tocan popis ces naci na stranicama tog uni-ja, ili ambasade ili pak mozes poslati mail, referentu na fakultetu na kojem zelis studirati zaduzenom za strane studente. Raspitaj se postoji li mogucnost dobivanja stipendija (iako su one cesce za master ili doktorate). I ono najbitnije: financijske mogucnosti i smjestaj.
Ako zelis zavrsiti studij uz nekakav solidan uspjeh, tesko ces ga postici budes li radio, jer mnogi fakulteti imaju takav raspored, da ti doslovno iscjepkaju radni dan s brojnim predavanjima, tako da ne mozes obavljati nekakav barem part-time posao. Tako da su roditelji uglavnom sponzori, ili ako imas rodbine vani, to bi svakako olaksalo. Primjerice u njemackoj cijene smjestaja u studentskom domu se krecu od 150 do 400 € mjesecno, hraniti se moze u s. menzi po 1-3 € po obroku, no isplativo je kupovati na tjednoj bazi u supermarketima, tipa Aldi, Lidl, penny i slicno. Tako da su troskovi hrane jeftiniji nego u hrvatskoj. Uracunaj i putne troskove, pogotovo ako mislis u AU. Savjetovao bih ti i da se uclanis na neki forum namijenjen studentima u toj zemlji, tamo mozes dobiti informacije iz prve ruke ljudi koji su to prosli.

Evo za Njemacku:
http://www.zagreb.diplo.de/Vertretun...utschland.html
http://www.hochschulkompass.de/studi...gerschaft.html
http://www.studis-online.de/

Australija:
http://www.studyinaustralia.gov.au/
http://www.immi.gov.au/students/
http://www.studyoptions.com/
http://www.internationalstudentforum...wforum.php?f=7
http://www.studyconnect.com/forums/s...ad.php?t=27704
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 19:50   #1015
Ima li netko neke korisne linkove za studiranje u Enlgeskoj generalno?
Fighter94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 19:11   #1016
Quote:
Kajves kaže: Pogledaj post
Pa zar vi ''stari'' nemate pravo dobivanja nove diplome? Pa prije su govorili kako vi sa starim diplomama i titulama trebate na referadama svog fakulteta doći s indeksom i diplomom i uplatite cca. 300-500 kn i dobiš novu diplomu s supplementom u koji ti prepišu kolegije iz indeksa i dodaju mu bodove. Ali provjeri ovu informaciju za svaki slučaj, pošalji mail na referadu svog faksa.)
Djelomično si u pravu.

TOČNO:
Mi stari možemo dobiti adekvatnu titulu po novom sustavu. To sam i napravio.

DJELOMIČNO TOČNO:
Mi "stari" ne možemo po defaultu dobiti diploma supplement. Na mojem fakultetu su mi objasnili da oni nisu dužni to izdavati za stari program te da im je to i problem zato jer stari program nije kompatibilan sa novim i da se ne mogu dodijeljivati ECTS bodovi starim kolegijima kako kome paše. Međutim, isto tako su mi rekli da neki fakulteti to rade. Ono što je ovdje tragičnije od ovog "možemo, ali nećemo" jest to da se diploma supplement izdaje na engleskom jeziku. Nastavni plan i program (nekakav kao ti ga Bolonjski pandan tome) se izdaje na hrvatskom jeziku. Što mislite, koliko košta prevesti 30, 40, 50 stranica na engleski? 1000-1500€ vam ne gine. A uvijek se radi o istim/sličnim dokumentima unutar iste ustanove.
udzbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 19:13   #1017
Quote:
Fighter94 kaže: Pogledaj post
Ima li netko neke korisne linkove za studiranje u Enlgeskoj generalno?
www.google.hr
udzbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 20:34   #1018
Quote:
udzbenik kaže: Pogledaj post
Samo sam cekao da mi netko linka google haha

Vec sam istrazivao ali ako netko ima neki konkretan link gdje se opisuje postupak upisa ili prebacivanja na faks u UK, neka podijeli.
Fighter94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 09:59   #1019
Quote:
Fighter94 kaže: Pogledaj post
Samo sam cekao da mi netko linka google haha

Vec sam istrazivao ali ako netko ima neki konkretan link gdje se opisuje postupak upisa ili prebacivanja na faks u UK, neka podijeli.
Piše ti sve na stranicama od pojedinog univerziteta. Obično ideš na sekciju "International" i držiš fige da imaju nešto o RH. Ako nemaju, kontaktiraš njihov International Office da ti vele što potencijalni student iz RH treba od dokumentacije i koje kriterije treba zadovoljiti da bi upao. Sve ostalo je rekla-kazala od neke konjine sa brdovitog Balkana.

Moj savjet je da ideš ovako:

1. odaberi polje koje želiš studirati
2. pregledaj što je moguće više univerziteta. Odvikni se od riječi "fakultet". Zgodan alat tu je nešto što se zove "League tables". Tebi ostavljam da otkriješ što je to. Nije to apsolutni autoritet, ali dobro dođe.
3. kad nađeš njih par, onda pravac "The Student Room" (forum) i tu postavi pitanje "Koji je od X/Y/Z Uni-ja bolji za Ovo Polje". Naravno, uz samostalno istraživanje kakva je reputacija i kvaliteta pojedinog univerziteta.

Ajde, da baš ne budem đubre, evo par linkova da vidiš osnovno od dokumenata i ocjena što ti treba, te neka skala za usporedbu:

http://www2.warwick.ac.uk/services/i...requirements#c

http://www.brighton.ac.uk/internatio...encies/croatia

http://www.dundee.ac.uk/admissions/i...ry/croatia.htm

Definitivno trebaš položiti TOEFL/IELTS (ja sam položio TOEFL, ako si vičan engleskom, onda je to lagano). Morat ćeš dokazati i da si rezident RH 3 od zadnjih 5 godina, kako bi imao pravo na EU cijenu. Uz ocjene ti je JAKO bitan i personal statement. Njega već sad počni pripremati. On ih mora odvaljati s nogu. Ako to dobro napraviš i uspješno preneseš žar i interes za željenom temom, upao si. Ne mogu naglasiti važnost ovog dokumenta.

Ima valjda još dokumenata, nemam pojma napamet.

Savjet: ako ćeš ići u to, pitaj ih UNAPRIJED da li su dokumenti koje su ti nabrojali svi koji su potrebni. Ja sam (zasad) 3 puta morao slati dodatnu dokumentaciju. To je 3x60€, pa si ti misli. No, tih 120€ ekstra što sam platio, šta sad. Bitno da to prođe dobro. Naplaćat ćeš se ti kasnije dobrano, posebno u UK

Zadnje uređivanje udzbenik : 09.08.2013. at 10:13.
udzbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 14:24   #1020
Quote:
udzbenik kaže: Pogledaj post
...
Thx

Poslao sam ti pm
Fighter94 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.