Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2014., 15:27   #801
operirani, znaš li da postoji udruga oboljelih od uc i krona u zagrebu?
imali su nekoć i forum ali su ga ugasili jer nitko nije pisao po njemu. ipak, još uvijek imaju fb stranicu pa možda tamo nađeš nekoga s iskustvom.

meni se čini da sam čitala da se često događa da u početku, poslije operacije, se ima puno stolica ali da se to s vremenom izregulira. s vremenom od cca pola godine. ali, ja također nemam vlastito iskustvo :kuc o drvo:
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 18:50   #802
Evo nekih mojih iskustava,ako mogu nekome pomoci,pogotovo onima kojima bolest nije jako uznapredovala,koja postoji kao tek gnjavaza (kao meni).

Bolest mi se javila prije 4 godine,prije 3 sam zavrsila u bolnici,tada je bilo najgore stanje.

Poslije mi se pojavi tu i tamo tek da me upozori da se ne opustim.

Dakle ljeto mi je najgore (voce,povrce,gazirana pica,sladoledi),vec prosle godine sam primijetila da mi se redovno vraca u 8 mjesecu...malo razmislila i zakljucila da su razlog rajcica i krastavci,koje sad obilazim na siroko.

Ono sto mi blago pomaze su bijeli luk (colitis je upala,a luk lijeci upale) i nesto sto mi je jednom potpuno zaustavilo malo jaci napad je kompot od dunja.
Znaci tradicionalno,voda,u nju narezane dunje na kriskice i da zakuva.

Znam da svatko ima svoje sisteme,ali nikad se ne zna,mozda nekome moje iskustvo pomogne.
šafrona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 14:49   #803
Pozdrav svima!
Evo nešto sam proučavala bolest i naišla na ovu grupu..
Naime, dijagnosticirano mi je da imam ovu bolest.. Ne moram objašnjavati koje simptope imam jer je svima to poznato. Uglavnom, nakon svega što sam pročitala prilično me je uhvatio strah. :/
Bila sam na kolonoskopiji, i prilično mi je to grozno iskustvo (ne ponovilo se) dobila sam klizmu koju sam morala stavljati svaku večer i tako dva mjeseca. I sve je bilo super, simptomi apsolutno prestali. Nitko sretniji od mene. Međutim, trebala sam ići na sezonu raditi (a uz to i studiram, pa mi je ovo bila prilika da zaradim da si platim školarinu) ali su mi dva ispita u zraku pa me uhvatila panika što ako ih ne riješim?. I sve je bilo super do večer prije.. Uhvatila me toooolika trema, mučnina, povračala sam, kao da mi se paraliziralo cijelo tijelo nisam se mogla uopće kontrolirati. I naravno, odustala sam.
To je bilo u srijedu 25.06. Prije tri dana trbuh me je počeo grčiti, ono, kao da se neko dijete dere u njemu. Svakih sat vr odlazak na wc itd. Danas mi se pojavila i krv. Ne puno, ali na kraju kao da sluzava iskapa. Znači to mi eto traje već treći dan. Sutra idem doktoru, vjerujem da je to zbog mora posljedica svega onoga što je bilo tu večer.. Znam da se moram kontrolirati ali ne znam što mi se desilo. I još idući tjedan izlazim na oba ta ispita pa sam sva u strci s učenjem itd. U međuvremenu sam našla posao u kafiću u svom gradu, super, ostajem doma.. Nema treme nema mučnine. Ali sada me jedino brine kako će sve to ispasti prekosutra trebam početi raditi.. Šta kada me počne grčiti, kada budem trebala na wc? Pa ne mogu juriti svakih sat vremena. Ne znam, što mi savjetujete? Kako da se ponašam, itd ne znam zbunjena sam i prilično preplašena nakon svih posteva pogotovo onih o operacijama, uklanjanju crijeva, smrti itd..

Puno Vam hvala na odgovoru.
somebody001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 12:33   #804
Pozdrav ekipa,

ja upadam, možda ni nije pravo mjesto, ali moram pitati. Radi se o starijoj osobi kojoj nisu uspjeli napraviti kolonoskopiju (kažu da je presavijeno crijevo); irigo. je bila prije 2 godine, OK nalazi. Zadnjih godinu dana ima strašne periode bolova (želudac, crijeva, ispod rebara) i ne može jesti jer boli; sad ima i lošu krvnu sliku (leukociti u podrumu, eritrociti nejednake veličine). Kad boli stisne joj se i glas, kao da se glasnice stanje ili nešto. Ne može sjediti, stajati, ležati, sve boli, peče, kao da je nož u želucu ako se i proba sagnuti (npr. kod pranja zubi iznad umivaionika). Samo joj daju tablete i nek čeka (što? da joj bude još gore?). Meni se ne čeka jer joj se to ponavlja svakih 3-4 mjeseca i traje više od mjesec dana, oslabi, psihički je lošije jer je stalno u bolovima itd.(nije depresija jer čim prestanu bolovi odmah je veselija, nešto stalno radi, nekud ide itd). E sad, ja bih na neku pretrago; nađoh Color Doppler želuca i crijeva (ima na netu, da ne reklamiram) u ZG. Je li to pouzdana pretraga? Tvrde da može zamijeniti kolonoskopiju (osim uzimanja uzoraka)? Ili da tražim radije CT ili MR? Idemo privatno, idemo pljunuti hrpu para, ali da bar znamo više što je i kamo dalje.
__________________


Da se možda nisam noću ja promijenila? Čekaj da promislim : jesam li bila ista kad sam se jutros ustala? Ako pravo razmislim, malo se sjećam da mi je bilo nekako drukčije. Ali ako nisam ista, sljedeće je pitanje : Tko sam, zaboga? Eto, to ti je zagonetka!
Illuminata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 22:15   #805
kako šefovima ili poslodavcima objašnjavate svoja stanja? kojim riječima?
mislim, kad netko ima crijevnu virozu kaže da ima crijevnu virozu i svi znaju kako to izgleda. za gripu isto svi znaju kako izgleda. i za gastritis. mene pitaju kaj mi je, ja velim imam ulcerozni kolitis. pitaju kaj je to, kažem upalna bolest crijeva. ne kuže. pitaju dalje, ja mrzim odgovarati. najradije bih im u gugl upisala uc pa nek čitaju.
kad mi je aktivan, to nisu samo stolice, to su i umor i mučnina i glavobolja i moram prilagoditi prehranu... ali kakav je to umor! ponekad se jedva izborim da ne zaspim!
pa, kako vi objašnjavate?
i koliko često i u kakvim stanjima idete na bolovanje?
neki moji kolege za crijevnu virozu ostanu doma po tjedan dana. ja s njihovim simptomima plus još svašta (gore nabrojano) radim i mislim si da i nisam tak baš loše da bih morala na bolovanje...
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 22:45   #806
Prije 6 i pol mjeseci je sve pocelo..Stolica (analiza) uredna,krvna slika uredna,antitjela na celijakiju negativa. No,problemi su i dalje prisutni; nadutost,proljevi,visestruke stolice (max. 8xdnevno,a prije nego su poceli problemi imala sam jednu stolicu dnevno),lazni nagoni i osjecaj nedovoljnog praznjenja, i sluz u stolici. Sluz mi se javlja u gotovo svakoj stolici koje su ili jako mekane (kasaste) ili proljevi. Cesto mi se pojavljuje i sama sluz.Krv se pojavljuje svjeza ali to je zbog analne fisure. Kroz ovaj period pila sam razne probiotike,biljne cajeve i kompletno promjenila nacin prehrane jer sam mislila da je to uzrok mojim problemima ali ocito da nije samo to u pitanju..Upucena sam gastroenterologu koji ce me vjerojatno dalje poslat na kolonoskopiju. Inace imam 16 godina i zanimalo bi me imam li razloga za brigu (mislim za ulcerozni kolitis) ? Doktorica mi je to spominjala kao da bi moglo bit ali sva sam nekako u strahu i zanima me vase misljenje. Hvala
pcnppp is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 11:32   #807
analizu stolice na kaj su ti radili?

a gle, moglo bi biti. ali koliko čujem iritabilni kolon je sličan, samo u njemu nema upalnog procesa.
ali ako ikako možeš, ne misli o tome do susreta s gastroenterologom. meni uvijek više problema napravi drama oko simptoma nego valjda sama bolest.
drži se. i javi kad te izanaliziraju
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 12:59   #808
Analizu je bila na parazite i na salmonelu,shiginelu i jos neku zaboravila sam kako se zove.. hvala na savjetu probat cu ne mislit na to,i da javit cu svakako
pcnppp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 14:08   #809
Quote:
pcnppp kaže: Pogledaj post
Prije 6 i pol mjeseci je sve pocelo..Stolica (analiza) uredna,krvna slika uredna,antitjela na celijakiju negativa. No,problemi su i dalje prisutni; nadutost,proljevi,visestruke stolice (max. 8xdnevno,a prije nego su poceli problemi imala sam jednu stolicu dnevno),lazni nagoni i osjecaj nedovoljnog praznjenja, i sluz u stolici. Sluz mi se javlja u gotovo svakoj stolici koje su ili jako mekane (kasaste) ili proljevi. Cesto mi se pojavljuje i sama sluz.Krv se pojavljuje svjeza ali to je zbog analne fisure. Kroz ovaj period pila sam razne probiotike,biljne cajeve i kompletno promjenila nacin prehrane jer sam mislila da je to uzrok mojim problemima ali ocito da nije samo to u pitanju..Upucena sam gastroenterologu koji ce me vjerojatno dalje poslat na kolonoskopiju. Inace imam 16 godina i zanimalo bi me imam li razloga za brigu (mislim za ulcerozni kolitis) ? Doktorica mi je to spominjala kao da bi moglo bit ali sva sam nekako u strahu i zanima me vase misljenje. Hvala
Quote:
pcnppp kaže: Pogledaj post
Analizu je bila na parazite i na salmonelu,shiginelu i jos neku zaboravila sam kako se zove.. hvala na savjetu probat cu ne mislit na to,i da javit cu svakako
Prije pregleda ped. GE bilo bi dobro učiniti KKS+opću biokem.,kalprotektin u stolici te na krv ev UZ abdomena.
Što se tiče stolice bakteriološki se radi na (ako nije traženo dodatno npr Clostridium difficile)Salmonelle,Shigelle,Yersinia enterocolitica,Campylobacter
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 19:21   #810
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
kako šefovima ili poslodavcima objašnjavate svoja stanja? kojim riječima?
mislim, kad netko ima crijevnu virozu kaže da ima crijevnu virozu i svi znaju kako to izgleda. za gripu isto svi znaju kako izgleda. i za gastritis. mene pitaju kaj mi je, ja velim imam ulcerozni kolitis. pitaju kaj je to, kažem upalna bolest crijeva. ne kuže. pitaju dalje, ja mrzim odgovarati. najradije bih im u gugl upisala uc pa nek čitaju.
kad mi je aktivan, to nisu samo stolice, to su i umor i mučnina i glavobolja i moram prilagoditi prehranu... ali kakav je to umor! ponekad se jedva izborim da ne zaspim!
pa, kako vi objašnjavate?
i koliko često i u kakvim stanjima idete na bolovanje?
neki moji kolege za crijevnu virozu ostanu doma po tjedan dana. ja s njihovim simptomima plus još svašta (gore nabrojano) radim i mislim si da i nisam tak baš loše da bih morala na bolovanje...
Vjerojatno nikako. Nitko danas nema razumijevanja za ičije probleme. Kod mene je UC bio aktivan skoro 4 godine, pa sam svejedno u tom razdoblju morao ići u školu, polagati maturu te ići na fakultet. Postojao je problem, kad sam na fakultetu morao obavljati terenske radove, penjat se po brdima i planinama, a jedva se bio u stanju ustati iz iz kreveta. Od svega toga to je bio najveći pakao. Sve to uz grčeve i nagone, neispavanost uz osjećaj da mi rektum gori. Ja stvarno ne znam, kako se prežvio taj dio svog života. Bilo je stvarno užasno.
Ja sam ovim svojima dao povijest bolesti, nalaze s kolonoskopije i gastroskopije, još sam dobio potvrdu od studentskog lječnika, da nisam u stanju ići na teren. Ali, samo sam dobio: "Meni je jako žao kolega, ali ako ne idete ne možete dobiti potpis". Vidio bih ja njega samo par dana u mojoj ulozi.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 12:16   #811
Hvala vam na odgovoru,ali jutros sam vec bila kod GE i sutra idem na MR abdomena jer ona takoder sumnja na kolitis.. u zadnje vrijeme su mi se pojavljivali i nocni proljevi nisam ni znala da je to toliko ozbiljno,a i mjerila sam temepraturu u bolnici 37,2..u svakom slucaju sutra cu znat nesto vise
pcnppp is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 12:47   #812
Pozdrav svima.
Nova sam ovdje.Dijagnosticiran mi je nespecifičan kolitis.Simptomi su krv i sluz u stolici, stolica nije proljevasta.Grčevi u trbuhu, kruljene crijeva.
Samoinicijativno sam otišla na kolonoskopiju.Prije toga sam bila na sistematskom i hemoglobin i seritin su bili loši.Počela sam uzimati terapiju za željezo i sama istraživati jer je doktorica sumnjala na hemeroide.Nije mi se dalo više ići dok opće prakse već sam sama otišla na kolonoskopiju i bris.Dijagnoza je nespecifični kolitis.Dobila Salofalk 3x1 i sad sam pri kraju( mjesec dana koristim).Problem je što mi kolono nije napravio gastroent. već kirurg koji izvodi taj pregled.Htjela bih preporuku za dobrog gastroent. u Zagrebu.

Inače, u 30 dana napravila sam puno, ishrana po priručniku Dijetoterapija kod upalnih bolesti crijeva.Uz želoza umjesto vitamina c uzimam askorbat za koji kažu da bolje razgrađuje željezo od vitamina c i povećava ga što ću vidjeti kad budem radila krvnu sliku za 2 tjedna, bkomplaks od solgara, sirup od ulja jetre bakalara ( jače od omega 3 za odrasle)za djecu te glutamin za obnovu sluznice.Gledala sam da to bude u prahu i tekuće da ne opterećuje želudac.To uzimam jer su mi na testu vitamina i minerala rezultati bili loši što i je jedna od odlika kolitisa.

Puno se baziram na ishrani, kažem nema grčeva ali krv i sluz su još prisutne u stolici te zato trebam savjet o dobrom gastoent. u Zagrebu.
sandrazagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 12:10   #813
Quote:
sandrazagreb kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Nova sam ovdje.Dijagnosticiran mi je nespecifičan kolitis.Simptomi su krv i sluz u stolici, stolica nije proljevasta.Grčevi u trbuhu, kruljene crijeva.
Samoinicijativno sam otišla na kolonoskopiju.Prije toga sam bila na sistematskom i hemoglobin i seritin su bili loši.Počela sam uzimati terapiju za željezo i sama istraživati jer je doktorica sumnjala na hemeroide.Nije mi se dalo više ići dok opće prakse već sam sama otišla na kolonoskopiju i bris.Dijagnoza je nespecifični kolitis.Dobila Salofalk 3x1 i sad sam pri kraju( mjesec dana koristim).Problem je što mi kolono nije napravio gastroent. već kirurg koji izvodi taj pregled.Htjela bih preporuku za dobrog gastroent. u Zagrebu.

Inače, u 30 dana napravila sam puno, ishrana po priručniku Dijetoterapija kod upalnih bolesti crijeva.Uz želoza umjesto vitamina c uzimam askorbat za koji kažu da bolje razgrađuje željezo od vitamina c i povećava ga što ću vidjeti kad budem radila krvnu sliku za 2 tjedna, bkomplaks od solgara, sirup od ulja jetre bakalara ( jače od omega 3 za odrasle)za djecu te glutamin za obnovu sluznice.Gledala sam da to bude u prahu i tekuće da ne opterećuje želudac.To uzimam jer su mi na testu vitamina i minerala rezultati bili loši što i je jedna od odlika kolitisa.

Puno se baziram na ishrani, kažem nema grčeva ali krv i sluz su još prisutne u stolici te zato trebam savjet o dobrom gastoent. u Zagrebu.
u KB Dubrava ima gastroenterolog prof. Marko Babić, jako dobar gastroenterolog ja sam njego pacijent i prezadovoljan sam njegovim radom. mislim da je postao i ravnatelj klinike pa probaj potrežiti njega. Pozz.
Tihi001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 14:42   #814
ima li netko iskustva s propolisom ili nativnim propolisom?

svjesna sam da je to dodatak prehrani i da ga vjerovatno svatko drugačije doživljava pa ono što me zapravo zanima je da li ga je netko možda posebno teško probavljao ili od njega imao pogoršanje bolesti.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 09:07   #815
Quote:
egrizanc kaže: Pogledaj post
Suprug mi ima dijagnozu UC već 5 godina.Dvaput je bio hospitaliziran po mjesec dana. Od prošle jeseni do mjeseca travnja imao je 8-10 proljevastih stolica dnevno. Od toga zadnja tri mjeseca krvave. Od terapije pije imuran, penthasu, sulfalosalazin, folacin. Ne treba da opisujem kako mu se svodio život samo na odlazak na posao i kući. Čak na poslu bi nešto malo doručkovao ili ništa samo da ne ide na wc. U travnju mi je kolega sa posla preporučio kavu sa kineskom gljivom ganodermom lucidum. Jedva mi je suprug pristao piti i to nakon razgovora sa tipom koji je UC imao 12 godina i koji je koristio gljivu i nakon godinu dana više ne pije nikakve lijekove. Nije neki reklamni trik, već stvarno istina.Nismo mogli vjerovati da postoji nešto da mu može tako brzo i rako puno pomoći. Već nakon 8 dana sa 8-10 proljevastih krvavih stolica pale su na 2. Nakon 15 dana na jednu dnevno, a nakon mjesec dana imao je jednu normalnu stolicu dnevna što traje i sada nakon 4 mjeseca. Suprug mi je bio pred 15 dana na kontroli kod gastroenterologa koja se iznenadila kako dobro izgleda. Suprug joj je pokazao brošuru gljive i ona je odgovborila da kao doktor ne može zagovarati takav način liječenja, ali svakako da koristi sve što mu poboljšava zdravlje. Usto je napomenula da mu je krvna slika jako dobra s obzilom na terapiju koju koristi. Kolonoskopiju ima zakazanu uza siječanj 2014. pa ćemo nešto više znati o stanju "unutra". Ne pada mu na pamet prekidati ili mjenjati terapiju svojevoljno dok ne vidi nalaz kolonoskopije. Ukoliko želite više informacija o svemu tome slobodno mi se javite.
Gospodjo, mozete li mi reci gdje ste nabavili tu kafu i da li je Vas muz jos uvijek u remisiji uz pomoc te kafe ? Pozdrav.
Lady23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 22:21   #816
Pitanjce : je li se ikome dogodio ponovni ulazak u akutnu fazu nakon kolonoskopije?
Bila sam u mirnoj fazi negdje 2 godine, na terapiji sulfasalazinom i nedavno sam radila kontrolnu kolonoskopiju ( nalaz bolesti u remisiji). Nekoliko dana nakon toga poceli su bolovi, zatim proljevi i krv.
Je li itko imao slicno iskustvo?
__________________
The light at the end is worth the pain...
Gatita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 11:47   #817
Imam Crohna, ali..
Ja isto poslije svake opsežne opservacije (kolono, pasaža) imam opće pogoršanje bolesti. Slobodan sam zaključiti da pripreme za kolono ogole sluznicu crijeva, a potom i sam pregled uzrokuje mikro oštećenja pa je potrebno neko vrijeme da se sve smiri.
No, ako su krvarenja ja se nebih zadržavao na mišljenju drugih forumaša već bih odmah kontaktirao liječnika.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 14:29   #818
Hvala ti puno, sad mi je lakše!
Naručena sam za ponedjeljak ionako pa nisam htjela na hitnu jer se radi o svega 2-3 krvave stolice u 10ak dana.
__________________
The light at the end is worth the pain...
Gatita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 09:35   #819
Pozdrav svima,
Imam pitanje u vezi biološke terapije Humirom. Naime, (ukratko ću objasniti), imam 25 godina a ulcerozni kolitis mi je dijagnosticiran prije 2god i od tad sam stalno bila na terapiji mesalazinom + klizme (dosta uspješno jer nisam imala većih problema), do prije nekih mjesec dana kad mi se stanje jako pogoršalo, imala sam po 15 krvavih stolica dnevno i završila sam na bolničkom liječenju 2 tjedna. Kortikosteroidi nisu puno pomogli, stolica se smanjila na 5-6 ali krv ne i odlučili su me staviti na biološku terapiju te sam već nakon prve doze injekcija osjetila poboljšanje i u roku 2 dana je krv potpuno nestala. Inače se jako pridržavam prehrane a pogotovo sad jer sam u strahu od ponovnog napadaja, ali evo prije dva dana opet sam vidjela malo krvi u stolici Možda je razlog i moja slabost prema slatkom Zanima me kakva su vaša iskustva s biološkom terapijom? Koliko je djelotvorna i koliko se dugo prima? Te ima li nekih nuspojava od nje. Kod sebe sam primijetila povremeni osip po licu pa ne znam jel do toga.
Javite se i na pp jer sam puuuna pitanja
tinčii is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 23:06   #820
Evo da se ponovo javim. Nisam bila na stranicama foruma već par mjeseci, pa sam tek sada vidjela i pitanje za mene. Evo najnovijeg stanja:
Suprug mi je dobro, da ne kažem odlično. Još uvijek svakodnevno pije kavu sa ganodermom lucidum, ali pije i phentasu. Kolonoskopija u 4/2014. pokazala je da su mu još ostale grazdaste nakupine, koje po doktoru teže prolaze. Za 2 mjeseca ide ponovo na kolonoskopiju. Već godinu i pol je u remisiji. Jede sve, s time da pokušava ograničiti količinu i jede više puta na dan. Kaže da mu najviše smeta gulaš, ali nema većih problema nakon njega. Čak si zna malo papra dodati u hranu. Ja se ljutim na njega, ali on mi kaže da ga pustim da nakon toliko vremena živi ko čovjek. To je to. Nadam se da će u remisiji ostati zauvjek, a to i vama svima želim.
Pozzzz
__________________
glili
egrizanc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.