Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2014., 09:25   #1
Branje livadnog bilja

jel ima neko iskustva? u koje doba se bere šta, kako trebaju izgledat biljke, za šta se koriste?
htjela sam napravit sok od koprive- kad je najbolje brat? jel berem gornje mlade listove ili sve?
isto tako za npr. sok od bazge?
i stolisnik sam htjela za čaj ubrat. ne znam šta još raste, a da mogu napravit nešto korisno od toga. našla sam na netu neki popis kad šta cvate, ali ne znam kako prepoznat najkvalitetnije biljke
isto listovi maslačka za salatu kao? jel treba ić u šumu po njega ili mogu ovaj pred zgradom (ne uz cestu) ili u nekom parku?
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 17:03   #2
Probaj brati neposredno uz zgrade samo pripai a zagadjenost olovom.
snajka55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 09:50   #3
pa radje bi u sumi brala, blizu mi je.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 10:03   #4
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
jel ima neko iskustva? u koje doba se bere šta, kako trebaju izgledat biljke, za šta se koriste?
Ako bereš cvijet moraš po suncu kad je cvijet najotvoreniji, usred podneva, ne ujutro, ne navečer.

Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
htjela sam napravit sok od koprive- kad je najbolje brat? jel berem gornje mlade listove ili sve?
Bereš gornja 4 lista, u bilo koje doba dana. Ali ne smije imati cvijet (one rese po sebi).

Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
isto tako za npr. sok od bazge?
Bazgu bereš po suncu kad su cvijetovi najotvoreniji.

Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
i stolisnik sam htjela za čaj ubrat. ne znam šta još raste, a da mogu napravit nešto korisno od toga. našla sam na netu neki popis kad šta cvate, ali ne znam kako prepoznat najkvalitetnije biljke
Stolisnik još uvijek ne bereš, tek kad bude imao cvijet. Najljepše i ujedno najzdravije biljke se UVIJEK ostavljaju za daljnje osjemenjivanje. Bereš one malo ružnije , ali ne smiju biti bolesne.


Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
isto listovi maslačka za salatu kao? jel treba ić u šumu po njega ili mogu ovaj pred zgradom (ne uz cestu) ili u nekom parku?
Ne trebaš ići u šumu, bitno da nisu blizu zagađenja. Beru se listovi prije cvatnje dok nisu jako gorki. Sad ne. Osim ako voliš jako gorko.
__________________
svakog jutra budi svjestan da možda nećeš preživjeti dan, a svake večeri da možda nećeš preživjeti noć
mišel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 10:23   #5
ok, hvala na infromacijama
sad samo moram cekat neki vikend da ne pada kisa
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 12:59   #6
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
ok, hvala na infromacijama
sad samo moram cekat neki vikend da ne pada kisa
Načekat ćeš se
__________________
svakog jutra budi svjestan da možda nećeš preživjeti dan, a svake večeri da možda nećeš preživjeti noć
mišel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 17:19   #7
Neznalica sam u ovome, jedva bih znao prepoznati koprivu.
Ima li netko ideju kako da se educiram u prepoznavanju i branju livadskog bilja, ljekovitog bilja?
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 18:23   #8
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Neznalica sam u ovome, jedva bih znao prepoznati koprivu.
Ima li netko ideju kako da se educiram u prepoznavanju i branju livadskog bilja, ljekovitog bilja?
Nabavi si Ljubišu. Ili odi na neki tečaj.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2021., 18:25   #9
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Neznalica sam u ovome, jedva bih znao prepoznati koprivu.
Ima li netko ideju kako da se educiram u prepoznavanju i branju livadskog bilja, ljekovitog bilja?
Nekoliko je načina: proučiti neku knjigu o ljekovitom bilju, probati sa nekom aplikacijom za determinaciju ili sakupljati biljke zajedno s travarom.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2021., 01:36   #10
Iskreno, skeptična sam prema učenju iz knjiga za potpune nepoznavatelje biljaka. Srela sam par takvih, koji su onda neku štitarku proglasili za stolisnik ili bazgu za jasen .

Onak, ak nemaš pojma, treba dosta da se razvije oko i osjećaj za te stvari. Sjetimo se i Into the wild .
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2021., 15:59   #11
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
pa radje bi u sumi brala, blizu mi je.
A kako bi bilo da ne beres nista i ostavis prirodan okolis bez da ista beres? Odes u sumu, disi punim plucima, divi se bilju i kad odes ostavis sve onako kako je bilo.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2021., 03:36   #12
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
A kako bi bilo da ne beres nista i ostavis prirodan okolis bez da ista beres? Odes u sumu, disi punim plucima, divi se bilju i kad odes ostavis sve onako kako je bilo.
Otkada je prikupljanje sumskih resursa u prosjecnoj hrvatskoj sumi kontroverzno? Nitko ne prica o sjeci stabala, govorimo od branju jednogodisnjih biljaka ili plodova.
JohnSnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 20:53   #13
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
A kako bi bilo da ne beres nista i ostavis prirodan okolis bez da ista beres? Odes u sumu, disi punim plucima, divi se bilju i kad odes ostavis sve onako kako je bilo.
pa neće opelješit svu koprivu, bazgu i stolisnik iz šume, ne vidim problem u branju livadnog bilja i cvijeća za osobne potrebe?
alviza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2021., 00:53   #14
Ja sam pomalo ekstreman po tim pitanjima, da se mene pita ja vam ne bih dozvolio gledati divljinu niti na televiziji.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.