Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2010., 18:16   #161
koliko često vam privatnici rade ultrazvuk? na svakom pregledu?
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:20   #162
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
koliko često vam privatnici rade ultrazvuk? na svakom pregledu?
meni moj socjalac radi na svakom pregledu UZV.
__________________
So there's this boy..he kinda stole my heart. He calls me Mom ♥
mufloncic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:21   #163
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
koliko često vam privatnici rade ultrazvuk? na svakom pregledu?
Meni moj doktor radi na svakom pregledu uzv! Prvo vaginalno i onda preko trbuha!
-Aya- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:31   #164
nije li to previše zračenja? jako su različita mišljenja o tome. a nakon 25. tjedna ionako više ništa ne možete, ako je beba i bolesna. ima li to onda smisla?

"WHO ističe kako se zdravstveno-tehnološki aparati moraju temeljito i potpuno procijeniti prije njihove široke upotrebe. Rutinski ultrazvuk tijekom trudnoće je sada u širokoj upotrebi, a bez neophodnih procjena. Istraživanje je pokazalo njegovu učinkovitost za određene komplikacije u trudnoći, ali objavljeni materijali ne opravdavaju rutinsku upotrebu ultrazvuka na trudnim ženama. Također postoji premalo informacija što se tiče sigurnosti upotrebe ultrazvuka u trudnoći."
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:39   #165
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
Također postoji premalo informacija što se tiče sigurnosti upotrebe ultrazvuka u trudnoći."
Samo bi dodala da su i informacije sto se tice uporabe genetski modificirane hrane takoder upitne i nedovoljno istrazene, a nesto ipak moramo jesti...
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:42   #166
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
nije li to previše zračenja? jako su različita mišljenja o tome. a nakon 25. tjedna ionako više ništa ne možete, ako je beba i bolesna. ima li to onda smisla?
to je u urednoj trudnoći jedan UZV mjesečno... moj gin ima politiku da mu je svaki drugi UZV detaljan a ovi između su jako kratki i tada samo izmjeri glavicu, stomak i bedrenu kost.
mislim da to nije tako strašno...
__________________
So there's this boy..he kinda stole my heart. He calls me Mom ♥
mufloncic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:43   #167
Quote:
ashley kaže: Pogledaj post
Samo bi dodala da su i informacije sto se tice uporabe genetski modificirane hrane takoder upitne i nedovoljno istrazene, a nesto ipak moramo jesti...
i još jako puno stvari... a zrače nas i svi kućanski aparati a da ne govorim mobiteli koje sanas svak ima...
__________________
So there's this boy..he kinda stole my heart. He calls me Mom ♥
mufloncic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:44   #168
Quote:
ashley kaže: Pogledaj post
Samo bi dodala da su i informacije sto se tice uporabe genetski modificirane hrane takoder upitne i nedovoljno istrazene, a nesto ipak moramo jesti...
gledaj, da odmah razjasnim, ne želim nikome pametovati. ja isto volim vidjeti svog bebača na UZV i želim to svaki mjesec, ali opet.... bolje je ne ga toliko zračiti. UZV ipak nije 100% točan i treba vjerovati u sreću i biti miran.

ako znaš da se u nekom kafiću puno puši, nećeš valjda tamo ići! ako vidiš na etiketi da je neka hrana tretirana pesticidima, nećeš ju jesti! zato mislim da je glupo tako uspoređivati.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:47   #169
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post

ako vidiš na etiketi da je neka hrana tretirana pesticidima, nećeš ju jesti! zato mislim da je glupo tako uspoređivati.
Mislis da na svakom proizvodu stoji ta naznaka...da nema onih koji su tretirani, a da nista ne pise...pa nasi proizvodi nemaju svi ni prijevod na hrv sto po zakonu moraju, a kamoli ovako nesto...ali to nije tema topica pa ja necu vise ici off. Kako tko zeli i misli da je najbolje neka tako i radi..

OT Do sad sam bila 2 puta i oba mi je radio uzv. Doduse kratko, ali je...cijena pregleda i uzv je 200kn. Privatno idem!
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 19:05   #170
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
nije li to previše zračenja? jako su različita mišljenja o tome. a nakon 25. tjedna ionako više ništa ne možete, ako je beba i bolesna. ima li to onda smisla?
Sumnjam da bi doktor štetio nama i našim bebicama! To je jedan uzv mjesečno i jako su mala i neznatna zračenja,uzv ne traje toliko da bi imao kakve štete!Traje do 10 min.... Ništa se ne brinem ako me pregleda jednom mjesecno preko uzv,pogotovo kad mi kaže da beba super napreduje onda nemam pogotovo razloga za brigu i uopće o tome ni ne razmišljam!
-Aya- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 19:10   #171
Quote:
-Aya- kaže: Pogledaj post
Sumnjam da bi doktor štetio nama i našim bebicama! To je jedan uzv mjesečno i jako su mala i neznatna zračenja,uzv ne traje toliko da bi imao kakve štete!Traje do 10 min.... Ništa se ne brinem ako me pregleda jednom mjesecno preko uzv,pogotovo kad mi kaže da beba super napreduje onda nemam pogotovo razloga za brigu i uopće o tome ni ne razmišljam!
neke mame su napisale da uzv traje do 1 sat! to je štetno!
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 19:25   #172
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
neke mame su napisale da uzv traje do 1 sat! to je štetno!
Meni je u 12. i u 18.tjednu radila duži ultrazvuk(cca 40 minuta),ali to je bio anomaly scan,i detaljno je sve pregledavala...
Inače me naručuje svakih 5 tjedana,i mislim da to nije prečesto...
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 19:36   #173
Meni dr. radi UZV na svakom pregledu što je prije bilo svaka 4 tjedna, a sada svaka 3 tjedna i mislim da to neće naškoditi mojoj bebici. Ima milijun drugih stvari koji će prije naštetiti i baš me sve više nerviraju te silne zabrane i razmišljanja o tome što je zabranjeno u trudnoći.

Zašto netko uopće pita koliko drugi idu često na UZV ako već ima svoj stav o tome koliko je to često potrebno???
Neka svatko radi kako misli da je najbolje i gotovo.

I voljela bih da se javi netko tko zna točno objasniti kako radi UZV jer koliko ja znam radi se o ultra zvučnim valovima, a ne o nikakvom zračenju. Nije to rentgen pa da zrači.
Ilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 20:46   #174
Trudnoću vodim kod privatnog ginekologa. Na pregled idem svaka 3 tjedna. Uzv radimo svakih 6 tjedana (položaj i veličina bebe, otkucaji, krvotok...). A na redovnom pregledu uvijek na minutu pogledamo bebicu (u kojem je položaju, gdje je posteljica). AS sam radila i trajao je 45 minuta. Predivan je osjećaj tako vidjeti bebicu, pomno je pregledati i znati da je sve u redu! Budući da nema stručno dokazane štetnosti ne vidim razlog da se uzv ne napravi. Debela korist je od toga što me uvijek umiri i beskrajno razveseli.
__________________
Rađam utorkom i četvrtkom...i to samo prekrasnu dječicu.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 21:19   #175
Quote:
Ilana kaže: Pogledaj post
Zašto netko uopće pita koliko drugi idu često na UZV ako već ima svoj stav o tome koliko je to često potrebno???
mislim da je svima jasno da je UZV direktno zračenje na bebicu. kompjuteri, mobiteli, sve to isto zrači, ali UZV direktno ide na bebu.

mislim da je moje pitanje normalno isto kao što se trudnice pitaju za sve druge stvari koliko štete u trudnoći.

ja sam isto željela vidjeti bebu svaki mjesec, s time da moj doktor radi UZV po 10 min, ali uvijek mi je uvijek pitanje koliko to zapravo šteti a koliko ima doslovne koristi od toga?
evo jedan prilog koji sam našla: http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it...gu-fetusa.html
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 21:48   #176
Hrana,igračke,odjeća...mobiteli,kompjuteri...Ima li nešto danas što nije ili zaraženo ili štetno...

Uz sve paranoje i strahove(realne i one malo manje realne), NE DA mi se još razbijati glavu sa ultrazvukom...

Daleko više pozitivnih strana ima(neću sad nabrajati),nego negativnih(koje nisu ni dokazane).Kao da bi lječnici nas i naše bebice namjerno izlagali nečemu toliko štetnom......

P.S.ovo je opet off jer tema su cijene...ali nisam mogla ne prokomentirati...
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 22:44   #177
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
mislim da je svima jasno da je UZV direktno zračenje na bebicu. kompjuteri, mobiteli, sve to isto zrači, ali UZV direktno ide na bebu.

mislim da je moje pitanje normalno isto kao što se trudnice pitaju za sve druge stvari koliko štete u trudnoći.

ja sam isto željela vidjeti bebu svaki mjesec, s time da moj doktor radi UZV po 10 min, ali uvijek mi je uvijek pitanje koliko to zapravo šteti a koliko ima doslovne koristi od toga?
evo jedan prilog koji sam našla: http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it...gu-fetusa.html
Cuj imas 'zracenja' i 'zracenja' i vidim da upotreba te iste rijeci zbunjuje.

Ultrazvucno zracenje je zvucni (mehanicki) val visoke frekvencije tj frekvencije koju ljudsko uho ne moze cuti (dakle: ultra + sound).

Zvucni (mehanicki) valovi su daleko manje stetni no, recimo, zracenje koje proizvodi rentgenski aparat i koje je potpuno druge vrste tj radi se o elektromagnetskim valovima.

No u velikim kolicinama i ti mehanicki valovi mogu ostetiti osjetljive strukture.

Postoje neke indikacije iz studija na ljudskim i zivotinjskim fetusima da cesto izlaganje ultrazvuku moze biti stetno.

Ultrazvuk je inace u vecini zapadnih zemalja, tijekom normalne trudnoce, rutinski radi najvise 3-4 puta:

1) (eventualno) potvrdjivanje klinicke trudnoce 7-8 tjedan
2) (tko se odluci za probir) scan u sklopu visestrukog probira: 11-13. tjedan
3) (ovaj je bas standardan) tzv anomaly scan 18-20 tjedan
4) (eventualno) pred kraj, 32-35: provjera rasta, posteljice, pozicije i sl.

A kontrole izmedju se rade iskljucivo vanjskim pregledom i laboratorijskim nalazima.

Za cesce ultrazvucne preglede nije dokazana nikakva klinicka korist. Oni se rade samo jer klinicari zaradjuju a majke zele vidjeti bebu
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 22:48   #178
Quote:
lunica26 kaže: Pogledaj post

Daleko više pozitivnih strana ima(neću sad nabrajati),nego negativnih(koje nisu ni dokazane).Kao da bi lječnici nas i naše bebice namjerno izlagali nečemu toliko štetnom......
Nazalost, lijecnici su puno puta u povijesti pacijente izlagali opasnosti jer nisu ZNALI kolika ta opasnost jest.
Trudnice su u prvoj polovici dvadesetog stoljeca isle na rentgenske preglede. Sve dok 1956. nije objavljena studija koja je pokazala da djeca izlagana rentgenskom zracenju u trudnoci cesce obolijevaju od tumora djecje dobi.
I nakon toga se ta praksa prekinula.
Nisu lijecnici bili ni zli ni neeticni nego jednostavno nije bilo dovoljno znanja o tome.

Upravo je pitanje: ima li cesti ultrazvuk pozitivne strane? Ima li koristi?

Studije pokazuju da trudnice pregledavane ultrazvukom pri svakoj kontroli nemaju nista bolji ishod trudnoce no one koje su pregledavane jednom u trimestru, a ostatak trudnoce su kontrolirane na klasicne nacine (stetoskop, pregled velicine maternice, laboratorij i sl).
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 23:08   #179
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Nazalost, lijecnici su puno puta u povijesti pacijente izlagali opasnosti jer nisu ZNALI kolika ta opasnost jest.
Trudnice su u prvoj polovici dvadesetog stoljeca isle na rentgenske preglede. Sve dok 1956. nije objavljena studija koja je pokazala da djeca izlagana rentgenskom zracenju u trudnoci cesce obolijevaju od tumora djecje dobi.
I nakon toga se ta praksa prekinula.
Nisu lijecnici bili ni zli ni neeticni nego jednostavno nije bilo dovoljno znanja o tome.

Upravo je pitanje: ima li cesti ultrazvuk pozitivne strane? Ima li koristi?

Studije pokazuju da trudnice pregledavane ultrazvukom pri svakoj kontroli nemaju nista bolji ishod trudnoce no one koje su pregledavane jednom u trimestru, a ostatak trudnoce su kontrolirane na klasicne nacine (stetoskop, pregled velicine maternice, laboratorij i sl).
Ovo je zanimljiva tema,ali bi nas trebali prebaciti na neku drugu temu jer smo totalno off.
Zanimljiva mi je i priča moje ginekologice o tome kako su nepotrebni toliki vaginalni pregledi,i kod naš prečesti...Spomenula mi je frendicu svoju koja radi negdje vani i oni u trudnoći rade laboratorijske preglede,ultrazvuke i jedan vaginalni.

Kakva je kod vas praksa??
__________________
ALBOOOM...
lunica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 00:17   #180
Quote:
lunica26 kaže: Pogledaj post
Ovo je zanimljiva tema,ali bi nas trebali prebaciti na neku drugu temu jer smo totalno off.
Zanimljiva mi je i priča moje ginekologice o tome kako su nepotrebni toliki vaginalni pregledi,i kod naš prečesti...Spomenula mi je frendicu svoju koja radi negdje vani i oni u trudnoći rade laboratorijske preglede,ultrazvuke i jedan vaginalni.

Kakva je kod vas praksa??
Znam da smo off pa da ne duljim.

Ja niti jedan vaginalni manualni pregled jos nisam imala (u ponedjeljak 26 tjedana).
Jedini vaginalni kontakt je bio vaginalni ultrazvuk u 7. tjednu. A i to je zapravo bilo ekstra, mnoge zene dodju tek na abdominalni u 11-12. tjednu.

Smatra se da nema potrebe (a postoji ipak minimalni rizik infekcije), ako nikakvih simptoma nema.
Kod mene, standardni pregled ukljucuje pregled velicine maternice izvana, slusanje srca djeteta, mjeri se tlak trudnice, i standardne laboratorijske kontrole (no one ne pri svakom pregledu: napravi se jedan veliki set testova u ranijoj trudnoci, jedan 25-28 tjedan, a ostalo po potrebi. I naravno koja je zena planirala trudnocu obicno je napravila dosta toga i prije). Sve ovo ako trudnoca napreduje bez problema, naravno.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.