Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2004., 12:01   #81
Quote:
XeiX kaže:
Kamo god posao sve ono sto jesi nosis sa sobom. Tako s tobom idu depresija, negativni stavovi, ambicije, problemi, zelje i sve ono drugo sto te cini covjekom. Nemoj na NZ bjezati od sebe.
Ccc,kakvo neosnovano blebetanje.
Da te umirim,ne patim od depresije i slicnih bolesti.

Da nemam zelja i planova vjerojatno ne bih isao na NZ.

Nasih par milijuna ljudi je otislo u svijet ne zato sto im u domovini nije bilo dobro i zeljeli su nesto bolje za sebe i svoju obitelj,vec zbog turobnosti i depresija...Ma svakako

Quote:
XeiX kaže:
Stvari o kojima ti razmisljas se tebe ne ticu. Sto tebe zapravo briga koliko je ljudi pocinilo samoubojstvo. Pogledaj strukturu clanka. Sav je napisan tako da i tih devet samoubojstava izgleda kao devedeset.
Ti si tu dosao s dolarima pa ti nije sve crno da bi pomisljao na takve stvari. 20 posto radno sposobnih u ovoj zemlji,branitelji,obitelji poginulih i slicni nemaju tako pozitivan pogled na zivot poput tebe.
Nismo svi u RH iz Hercegovine ili Kanade,znas! Barem zasad.
Quote:
XeiX kaže:Tebi nije valjao London, nije ti dobar Zagreb, Rijeka...Promisli, Zagreb je nekoliko sati jahanja na magarcu od Like. London dva sata lete. NZ 30 do 40 sati.
London je bio sasvim OK za jedno kratko vrijeme ali to nije grad,mnogi ce se sloziti sa mnom,za neki trajni zivot.

Iz Like za Zagreb se nekada islo trbuhom za kruhom,no sada se trend preokrenuo...otkad su purgeri i ini otkrili rajski cistu i nezagadenu Liku kupuju kuce i vikendice ko pomahnitali,a nakon otvaranja ceste smo na pola puta ZG-Split,te tek pola sata od Zadra,pa je automatski Lika u prednosti pred nekim ostalim regijama.
O manama zivota u Lici sada necu jer ces odma insinuirati o depresivnosti i nevoljkosti

Quote:
XeiX kaže:Pogledaj kako ljudi koji su bili vani, radili vani i vratili se imaju pozitivniji stav nego ljudi koji su doma. Znam to, jer sam i ja brijao kao i ti o politicarima, Hercegovcima, Dalmosima, samoubojstvima, bezperspektivnosti i slicnim stvarima. Uopce, kao i puno ljudi u Hrvatskoj, kao i ti, bio sam jako, jako negativan po svim pitanjima. .
Ja nisam negatinvan po svim,vec po nekim pitanjima.

Vjerojatno bih bio pozitivniji da sam odrastao u "domoljubnoj" obitelji u Vancouveru,dosao vamo s 25,kupio stan u centru Zagreba i gradevinsku firmu, velicao Pavelica i govorio " da je bar rat pa da mogu radnike manje platiti"

Quote:
XeiX kaže:Ono, naravno da nema perspektive raditi kao nekakav mali sluzbenicic u kakvoj bancici. Naravno da je perspektiva nikakva prodavati cips i cornflakes za nekoga. Perspektive nema dokle god ljudi ocekuju da NETKO DRUGI brine o njima.
Ti pojma nemas o zivotu na ovim prostorima.
Molim te,ostani tamo gdje jesi,jer ovdje ti se s ovakvim razmisljanjima lose pise.

Quote:
XeiX kaže:U Hrvatskoj ima bogatih ljudi. Ima i dobrostojecih. To su oni koji su shvatili da od kukanja i jadikovki nema nista. .
To su vecinom onih 200 generala Franje koji su na vrijeme usli u privatizaciju i opljackali nam zemlju,ono drustveno blago koje su nasi djedovi i ocevi mukotrpno stvarali od 45 do 90.
Sad mi ti pocni trubit nesto o poduzetnistvu.
Ti kao da si pao s mjeseca

Quote:
XeiX kaže: ne citaj clanke koji su negativni, citaj ono sto ti Gazda pise jer on je pozitivan. [/B]
gazdini clanci o Novom Zelandu su toliko negativni da je to strasno.
Kako netko moze pljuvati i biti toliko nezahvalan zemlji koja ga je primila,dala mu drzavljanstvo i slobodu privredivanja,to je iznad mene.

Moja glava je sredena,pa zato i odlazim iz ove tzv."pravne drzave" i "sredene birokracije" koja tako revno stiti tajkune poput tebe a nas obicne ljude tjera u ocaj.
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2004., 12:23   #82
Tema ovog topica je jasna - Novi Zeland, tj.tamosnji uvjeti i nacin zivota.

Svi koji ce potencirati rasprave koje nemaju veze s time molim da odu na neki drugi topic.

Hvala
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2004., 14:12   #83
Quote:
Constatinopol kaže:
Tema ovog topica je jasna - Novi Zeland, tj.tamosnji uvjeti i nacin zivota.

Svi koji ce potencirati rasprave koje nemaju veze s time molim da odu na neki drugi topic.

Hvala
Slazem se. Cudi me kako se ne javi jos poneko od onih koji su imali direktnog iskustva s NZ jer znam da ih je bilo po ovom forumu.

Gazda je malo negativisticki orjentiran prema NZ i ja ga donekle shvacam, ali isto tako postoji moto da se zivot treba urediti prema sredini u kojoj se zivi i radi. Ako se to tko shvati onda su stvari puno lakse.

However, NZ je u jednu ruku relikt, i kao takav je jako dobar ljudima da uoce sto sve znaci na ovome svijetu imati nesto i uzivati neke blagodati. Covjek nakon zivota na NZ cijeni taj isti zivot jos i vise a nauci ga zivjeti na takav nacin da je sretan i s onim sto ima.

Za ambiciozne, Australija je udaljena samo 3 sata leta. A i europa nam je blize, Lauda leti SAMO 19 sati do Beca.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2004., 14:36   #84
Quote:
Constatinopol kaže:
Tema ovog topica je jasna - Novi Zeland, tj.tamosnji uvjeti i nacin zivota.

Svi koji ce potencirati rasprave koje nemaju veze s time molim da odu na neki drugi topic.

Hvala
Ja sam u Australiji od 1969 godine, napustio sam Zagreb 1966 ,radi privatnih razloga...za promjenu od drugih nisam politicki ili ekonomski iseljenik.

Znao sam nasto idem i nisam ocekivao bogatstvo , iz Zagreba i Graza u malo mjesto blizu pustinje nije bilo lagano ,ali sam tamo zivio 25 godine i podigao dvoje djece na noge.

Isto posao je bio industrijski zeljezara, cijelo mjesto je bilo 36.000 stanovnika, radio sam tri posla u electricarskoj struci, i zivot je tekao...nisam se nikada druzio sa hrvatima po klabovima , ali sa svakim sam bio u dobrom odnosu,i pomogao koliko sam mogao, bez obzira tkoje nacije je bio.

Danas sam u mirovini /supruga u starackoj penziji ,a ja sam jos 63 godine u invalidskoj penziji.

Mirovina je mala ,ali nekako prozivimo.
Samo jednom sam bio 1998 u posjeti u Zagrebu i mogu kazati nije mi se svidjalo sve,
isto kao i odnosaj osoba ...to vise nije bio MOJ GRAD.

Danas mi je drago za moje sinove i unuke da zive u Australiji.

Zaboravi nostalgiju i druge hrvate ,jer nas ima svakakovih!?

Citaj vise Dijasporu pa ce ti biti jasnije sta mislim!

Sta god odlucis radis za sebe i familiju ako je imas ili ces je imati.

Nekada u zivotu nije najvaznije koliko zaradis nego kakov zivot vodis i koliko si zadovoljan.

Australija nije Canada ili Amerika ali je moj dom 35 godina.

Nisam bogat ali sam zadovoljan, sta djeca i unuci imaju bolju buducnost nego sta sam ja imao.

Zelim ti svaki uspjeh i mogu te razumjeti jer pratim dobro sta se dogadja "u novoj hrvatskoj", a imam i familiju i znadem kako oni zive.

Srdacan pozdrav i sve sretno!



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2004., 17:31   #85
Quote:
VILKO kaže:Ja sam u Australiji...Znao sam nasto idem i nisam ocekivao bogatstvo.

Nekada u zivotu nije najvaznije koliko zaradis nego kakov zivot vodis i koliko si zadovoljan.
Potpisujem! Najvaznije je da radis ono sto volis i da te to ispunjava,a naravno i da si zadovoljan s placom.

Preveliko letanje za novcem vodi ljude u ovisnost,bas kao i one koji ga nemaju nimalo.

Quote:
VILKO kaže:nisam se nikada druzio sa hrvatima po klabovima , ali sa svakim sam bio u dobrom odnosu...
Zaboravi nostalgiju i druge hrvate ,jer nas ima svakakovih!?
Citaj vise Dijasporu pa ce ti biti jasnije sta mislim!
Svi mi to savjetuju.Mislim da cu se druziti s ljudima ciji mi karakter najvise odgovara a ne zbog toga jel pricaju jezik iz stare domaje ili ne

Quote:
VILKO kaže:Sta god odlucis radis za sebe i familiju ako je imas ili ces je imati.

Zelim ti svaki uspjeh i mogu te razumjeti jer pratim dobro sta se dogadja "u novoj Hrvatskoj", a imam i familiju i znadem kako oni zive.
Srdacan pozdrav i sve sretno!
Hvala puno!
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2004., 17:38   #86
Quote:
Mr Spiker kaže:
However, NZ je u jednu ruku relikt, i kao takav je jako dobar ljudima da uoce sto sve znaci na ovome svijetu imati nesto i uzivati neke blagodati
Mislis da je primjer razvijene zemlje?! Daj mi malo pojasni.
Quote:
Mr Spiker kaže:
Za ambiciozne, Australija je udaljena samo 3 sata leta. A i europa nam je blize, Lauda leti SAMO 19 sati do Beca.
Znam da je Australija kozmopolitskija,da ima vise gradova,vise izbora za karijeru i sl.no mislim da ljudi previse potenciraju Australiju samo zato jer je veca i naspram nje Zeland je kao neki patuljak.No,ako usporedujemo ekonomsku snagu i standard zivota Zeland joj stoji rame uz rame (osim u sportu,naravno)
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2004., 20:32   #87
Ne. Po ekonomiji i standardu Australija je 1,5-2 puta jača od NZ. Što se tiče dolaska u HR s dolarima, ja sam došao s jako malo love, pa mi je opet više nego ok.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2004., 21:22   #88
Quote:
Constatinopol kaže:
Ccc,kakvo neosnovano blebetanje.

Ni tvoji upisi nisu nesto posebno bistri, ako cemo se vrijedjati.


Da te umirim,ne patim od depresije i slicnih bolesti.

Da nemam zelja i planova vjerojatno ne bih isao na NZ.

Nasih par milijuna ljudi je otislo u svijet ne zato sto im u domovini nije bilo dobro i zeljeli su nesto bolje za sebe i svoju obitelj,vec zbog turobnosti i depresija...Ma svakako


Nisam ni rekao da patis od depresije. Mislio sam reci da nije tako crno da bi se moralo bjezati iz Hrvatske da bi se nesto postiglo.

Mislio sam reci i to vise razmisljas o poslu, svojim ambicijama i planovima, te da vise vremena posvecujes realizaciji a ne citanju idiotskih clanaka o samoubojstvima. Koji hrvatsku realnost zele uciniti turobnijom nego sto zapravo jest.

Svatko ima svoje razloge za odlazak, ali primjecujem iako me se ne tice zapravo, ako su ti Zagreb i London bili nedovoljni, ako tamo nisi uspio naci sebe, budi uvjeren da ti ni u NZ nema pomoci.


[/B]
Ti si tu dosao s dolarima pa ti nije sve crno da bi pomisljao na takve stvari. 20 posto radno sposobnih u ovoj zemlji,branitelji,obitelji poginulih i slicni nemaju tako pozitivan pogled na zivot poput tebe.
[/B]

Sto tebe zapravo briga za dvadeset posto ljudi koji ne rade? Mnogi od njih zive, kako zive, opet nije tvoj problem. Zive. So what is your point?



Nismo svi u RH iz Hercegovine ili Kanade,znas! Barem zasad.


I opet poanta je?


London je bio sasvim OK za jedno kratko vrijeme ali to nije grad,mnogi ce se sloziti sa mnom,za neki trajni zivot.


Dobro, ja ne znam jer nisam bio tamo.


Iz Like za Zagreb se nekada islo trbuhom za kruhom,no sada se trend preokrenuo...otkad su purgeri i ini otkrili rajski cistu i nezagadenu Liku kupuju kuce i vikendice ko pomahnitali,a nakon otvaranja ceste smo na pola puta ZG-Split,te tek pola sata od Zadra,pa je automatski Lika u prednosti pred nekim ostalim regijama.
O manama zivota u Lici sada necu jer ces odma insinuirati o depresivnosti i nevoljkosti


Da ti netko predlozi uzgoj ovaca, ti bi mu se smijao jer kaj ce jedan takav kalibar ovce uzgajat. Ili kajaznam, ti razmisljaj dalje.


Vjerojatno bih bio pozitivniji da sam odrastao u "domoljubnoj" obitelji u Vancouveru,dosao vamo s 25,kupio stan u centru Zagreba i gradevinsku firmu, velicao Pavelica i govorio " da je bar rat pa da mogu radnike manje platiti"


Ja sam odrastao u Hrvatskoj, iz koje sam otisao kada sam bio star 28 godina. Evo sada ce za koji dan peta obljetnica.

Nisam dosao ni u Kanadu niti se iz Kanade vracam s hrpom dolara niti sam kupio stan u centru Zagreba, niti sam kupio gradjevinsku firmu.

Iako, ne iskljucujem niti jednu od tih mogucnosti.



Ti pojma nemas o zivotu na ovim prostorima.
Molim te,ostani tamo gdje jesi,jer ovdje ti se s ovakvim razmisljanjima lose pise.


Ne, ti imas pojma...Gle, Hrvatska je moja zemlja, a takvi lajbeki poput tebe nemaju mi sto govoriti da ne dolazim. Oke? Radije ti idi u NZ, jer TEBI se s tvojim razmisljanjem nigdje dobro ne pise.



To su vecinom onih 200 generala Franje koji su na vrijeme usli u privatizaciju i opljackali nam zemlju,ono drustveno blago koje su nasi djedovi i ocevi mukotrpno stvarali od 45 do 90.
Sad mi ti pocni trubit nesto o poduzetnistvu.
Ti kao da si pao s mjeseca


Evo, ja znam barem dvije osobe koje nisu bile generali a dobro zive i bave se biznisom.


gazdini clanci o Novom Zelandu su toliko negativni da je to strasno.
Kako netko moze pljuvati i biti toliko nezahvalan zemlji koja ga je primila,dala mu drzavljanstvo i slobodu privredivanja,to je iznad mene.


Ne bi se stel mesati, ali price da ti je netko nesto "dao" su blebetanje. Nitko tebi nista nece dati. Sto god budes imao sam ces morati stvoriti. Tako da ne vidim potrebe za nekakve zahvalnosti.


Moja glava je sredena,pa zato i odlazim iz ove tzv."pravne drzave" i "sredene birokracije" koja tako revno stiti tajkune poput tebe a nas obicne ljude tjera u ocaj.


E da sam barem tajkun. Ali nisam. Sto tebe jebe birokracija? Koliko si gradjevinskih dozvola do sada isao vaditi? Koliko si puta prenosio vlasnistvom nad nekretninama? Koliko ti je puta sud trebao za bilo sto? Zivciraju te redovi u bankama? Opet blebeces a nemas pojma.

Ali mi je drago da ti je glava sredjena i da mislis da vukojebina poput NZ pruza toliko vise od Hrvatske. Zelim ti dakle sve najbolje i da nam se iz NZ za koju godinu vratis kao milijarder. Ozbiljno.

XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2004., 07:56   #89
Constatinopol ja ti nebi preporucio da ides u NZ,zato sto nema prilika bas za nista,samo mozes cuvat ovce,iza aucklanda je tako dosadno,sami crnci i to niko neradi svi vucu nesto malo od drzave a oni koji oce nesto da ucine od sebe dodu u Australiju.
Znam da ovo zvuci negativno ali to je istina.
Ako imas novaca onda zivot u NZ ce ti biti jako lijep,NZ je lijep,plaze su super,planine,skijanje...NZ je za odmor super otok.

Sto sam vidio ti bi da nesto ucis itd....najbolje skole ces naci u ovome dijelu svijeta u Sydneyu,vecernji skola ima a po danu mozes malo da zaradis dok se nesnades.

Najbolji savjet sto sam tu vidio da odes u NZ pa onda u Australiju kad dobijes drzavljanstvo,tome se slazem jer mislim da bi to bilo lakse,ali problem je moras cekat 3 godine u NZ.

Ja ti zelim svu srecu u tvojim hrabrim potezima...

Braco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 01:57   #90
Quote:
Gazda kaže:
Šta fali Zagrebu?

Prometna gužva
Skupi stanovi
Male plaće (neš ti ako trebam za dobar stan od 70 kvadrata odvajati 10 godina...), ili pak kuću da gradim...
Npr s plaćom od 7k kn još uvijek ne živim kako bi želio.
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 00:34   #91
Quote:
Sunce na pomolu kaže:
Prometna gužva
Skupi stanovi


A u recimo zapadnoeuropskim metropolama nema guzve? Ili nedajboze u Torontu, LA ili New Yorku?


Male plaće (neš ti ako trebam za dobar stan od 70 kvadrata odvajati 10 godina...), ili pak kuću da gradim...


Pa sto bi ti, stan u centru Zagreba besplatno? Ljudi ovdje u Kanadi recimo otplacuju mortgage i do 25 godina i sto sad?


georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 13:53   #92
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Težit ću boljemu. Ima ljudi koji i teže dolaze do stane i veće gužve, i onih koji lakše dolaze. A ima i onih koji su frustrirani sa svime, i nemaju više energije da se bore. Ja ću se boriti.
I ja se nadam da to što se otplaćuje 25 godina onda je to ipak nešto i za djecu i budućnost, bazen i bla truč
 
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 08:43   #93
Jel ima kog s N. Zealanda?

Trebao bih par općenitih informacija o životu i radu na N. Zealandu, pa ako ima neka dobra duša koja je spremna mi odgovorit na par pitanja, neg mi se javi na PM
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 11:52   #94
koliko znadem jedina osoba koja je zivjela u NZ je , sada u Zagrebu ....Gazda.


Gazda

pozdrav
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 12:01   #95
Gazda se vratio nazad, evo mos pitati mene ako hoces za zamjenu.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2005., 15:55   #96
I mene isto jako zanima N.Z.
Kako je tamo? Kolike su šanse da nađeš normalan posao u struci?
Koliko je teško ili lako dobiti radnu vizu ili što je već potrebno?
Da li se kuži da je to kraj svijeta? U smislu-da li možeš nabaviti razne stvari kao u ostatku svijeta?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 18:13   #97
Quote:
maedusa kaže:
I mene isto jako zanima N.Z.
Kako je tamo? Kolike su šanse da nađeš normalan posao u struci?
Koliko je teško ili lako dobiti radnu vizu ili što je već potrebno?
Da li se kuži da je to kraj svijeta? U smislu-da li možeš nabaviti razne stvari kao u ostatku svijeta?
==================
Gdje je pocetak ...a gdje je kraj svijeta?
Samo sam se vratio nema dugo iz NZ, sa 22 dana putovanja kroz obadva otoka.
Veoma razlicita zemlja, kazu kada je Bog stvarao NZ stavio je od svake zemlje po nesto u nju!

Kao turista volio sam mnogo putovati , sve se moze naci sta ima i u drugim zemljama .

Iskreno kazano rijeci njemackih i evropijanskih turista su bile: koliko je sve skupo ,a male place....i ima mnogo istine u tome, niti australija ili NZ se ne moze mjeriti u zaradi i socijalnom sistemu sa Evropom.

Ja znadem u mojih 35 godina u Australiji mnogo osoba iz N.Z.
Ima ih na stotine hiljade koje rade u Australiji, jer vole vise klimu i uslove zivota.

Ja cesto citam po forumu koliko su iseljenici iz Hrvatske nezadovoljni sa Australijom ,tako da iskreno mogu kazati nije svatko za daleku immigraciju.

U doljnjim linkovima cete naci potrebne podatke o N.Z. i Australiji pa citajte ...a nije tesko naci na internetu sve sta vas zanima na Google.

Vjerujem da vam je za pocetak dosta link preko kojega mozete vise doznati o zivotu, nacinu zivota kao i koja zanimanja su potrebna i kojim nacinom se zaposliti ili imigritati.

U danasnje vrijeme niti N.Z. ili Australija nije daleko ...ali ne ocekujte previse , jer ako to ocekujete ostajte gdje jeste.
Treba vremana ,malo srece i pravo zanimanje da se uspije i onda zavisi koliko je standard izmedju drzava.

Prema mojem /ali samo mojem osobnom zapazanju /zivot u N.Z. nije predobro placen a zivot je skupliji nego u australiji osim nekih mlijecnih proizvoda....ali to je moje tri tjedno zapazanje ...inace sam dobar statisticar kada dolazi do podataka.

sretno

Imigracija u Australiju i Novi Zeland

Imigracija u Novi Zeland!

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 12:28   #98
Hrvati na Novom Zelandu

Hrvati na Novom Zelandu čine postotno malen udio u ukupnom stanovništvu te države i malen udio u ukupnom broju hrvatskih emigranata, no budući da se radi o jednom od najudaljenijih odredišta naših iseljenika, zanimljivi su rezultati statističke analize koji nam ukazuju na položaj Hrvata u suvremenom novozelandskom društvu.
19.2.2004

Prema popisu stanovnika izvršenom 2001. godine na Novom Zelandu živi ukupno 2502 Hrvata. Prilikom izjašnjavanja etničke pripadnosti, stanovnici Novog Zelanda mogli su se izjasniti i kao pripadnici nekoliko različitih etničkih skupina, a zanimljiv je podatak od 297 osoba koje su se izjasnile kao Dalmatinci.

Postoji mogućnost da su se istovremeno izjasnili i kao Hrvati što znači da ovaj broj ne možemo pridodati ukupnom broju Hrvata jer je možda tu već uključen. Najveći dio Hrvata koncentriran je na Sjevernom otoku Novog Zelanda na područjima najvećeg grada Aucklanda i glavnog grada Wellingtona.

Prema navedenim podacima Hrvati čine svega 0,07 % ukupnog stanovništva Novog Zelanda. Detaljna analiza različitih struktura tamošnje hrvatske populacije može nas dovesti i do osnovnih razloga emigracije, te razdoblja u kojima je ona bila najizraženija, ali i do trenutnog položaja naših iseljenika u odnosu na pripadnike ostalih etničkih grupacija u suvremenom društvu Novog Zelanda.
Hrvati su kao etnička grupa prvi put izdvojeni na posljednjem popisu provedenom 2001. godine dok su još na prethodnom, izvršenom 1996. godine (u Australiji i na Novom Zelandu popisi stanovnika vrše se svakih pet godina) bili svrstani u skupinu Južni Slaveni ili Jugoslaveni. Unatoč tome, među rezultatima popisa 2001. godine mogu se pronaći i usporedbe broja stanovnika pojedinih etničkih grupa različitih popisnih godina, pa tako i ukupan broj od 3897 Hrvata koji su 1996. godine živjeli na Novom Zelandu. U međupopisnom razdoblju između 1996. i 2001. godine ukupan broj Hrvata opao je za 36 %.

Analizirajući podatke o vremenu dolaska Hrvata na Novi Zeland može se zaključiti da je jedan od osnovnih razloga imigracije na ovo područje nepovoljna politička i gospodarska situacija 1990-ih godina koja je rezultat Domovinskog rata.

No, svakako treba spomenuti da Hrvati nisu odlazili na Novi Zeland samo posljednjih 10-ak godina, jer je ovo područje bilo jedna od destinacija naših emigranata mnogo ranije. Iseljavanje iz Hrvatske u prekomorske zemlje intenzivirano je u drugoj polovici 19. stoljeća, a najznačajnija destinacija bila je Sjeverna Amerika, točnije SAD. S otkrićem zlata u Australiji 1850-ih, te razvojem poljoprivrede, posebice ovčarstva, Australija je također dobila na značenju kao poželjna destinacija europskih emigranata, a ubrzo je naseljavan i Novi Zeland.

Od ukupnog broja Hrvata popisanih na Novom Zelandu 2001. godine čak 2280 (91,0%) ih je rođeno u Hrvatskoj dok je preostalih 222 (9%) rođeno izvan matične domovine (većinom na Novom Zelandu i u Australiji). Od 2280 Hrvata, njih 687 (30,1%) stiglo je na Novi Zeland u razdoblju između 1992. i 1997. godine, 270 (11,8%) ih je imigriralo između 1962. i 1967., a 252 (11%) ih tamo živi više od 53 godine.

Iz ovih podataka jasno je da je Novi Zeland zbog gospodarskog razvoja, političke stabilnosti, ali i povoljnih prirodno-geografskih uvjeta privukao određen broj Hrvata koji su uslijed ratnih zbivanja 1990-ih tamo pronašli svoj novi dom. Ipak, podaci pokazuju i smanjenje interesa za Novi Zeland kasnih 1990-ih što se može objasniti stabilizacijom ovdašnjih uvjeta života

Smanjenje broja novozelandskih Hrvata u razdoblju između 1996. i 2001. godine odrazilo se na dobnu strukturu koja je nepovoljnija od one ukupnog stanovništva Novog Zelanda. Tako je udio mladog hrvatskog stanovništva za samo pet godina opao sa 13% na 7,8% (državni prosjek je 25,8%), dok se istovremeno udio starog povećao sa 18,9 % na 23,5% (državni prosjek je 11,1%).

Ekonomska struktura pokazuje da su se Hrvati dobro snašli u novozelandskom društvu. Čak 66,5% zaposlenih radi u tercijarnim djelatnostima, 29,8% u sekundarnim, dok ih je samo 3,7% u primarnim. Ukupan državni prosjek nešto je povoljniji što se tiče tercijarnih djelatnosti u kojima je zaposleno 70,5% ukupnog stanovništva, a čak 8,7% ih je zaposleno u primarnim djelatnostima. Stopa nezaposlenosti Hrvata je malo iznad državnog prosjeka.

Jedan od aktualnih hrvatskih problema je smanjenje broja stanovnika uvjetovano smanjenim natalitetom i pojačanom emigracijom. Kao jedno od rješenja često se navodi i mogućnost povratka hrvatskih iseljenika, no još uvijek nepovoljna gospodarska situacija neće privući ljude koji su se sada već navikli na bolji život koji im matična zemlja ne može pružiti. Govoreći o Novom Zelandu, očito je da i tamo broj Hrvata drastično opada.

Također je velik udio onih koji su se izjasnili kao Hrvati, a rođeni su u Hrvatskoj u odnosu na one Hrvate na Novom Zelandu koji nisu rođeni u Hrvatskoj. Nekoliko je potencijalnih uzroka: smanjenje nataliteta, emigracija s Novog Zelanda u Australiju i ostale razvijene zemlje, ali i smanjenje i gubitak hrvatske nacionalne svijesti kod mlađih generacija rođenih izvan Hrvatske.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2005., 07:43   #99
Question

Quote:
Mr Spiker kaže:
Gazda se vratio nazad, evo mos pitati mene ako hoces za zamjenu.
gdje je sad gazda?
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2005., 10:55   #100
u Hrvatskoj
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.