Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2008., 22:50   #81
Istina. Večeras sam je stavio preko kabelske, čak je i tamo gledljivija.

Edit: Jest malo sutra, nakon što sam malo bolje pogledao.... isto kao i tamo, ispikselizirano da boli.
Vicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 22:55   #82
U svakom slucaju bolje ga je gledaati preko analogne, gledljivo je, preko DVB-T kao da tetris gledam
__________________
I like it. I like it big time!
Donnie Brasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 23:06   #83
trasa za razmjenu s EBU im je u k.
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 00:23   #84
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Sa svime se slazem...eurosport 4:3 recimo neke 16:9 prijenose reze sa strane pa im bude odrezano nekog texta i sl...i oni su u kategoriji HRT-a sto se toga tice...
sjećam se snježne kraljice. na hrtu je slika bila 16:9 sa crtama gore dolje a na eurosportu je bila zoomirana na 4:3
__________________
POTPIS STOLJEĆA
M_and_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 02:05   #85
Quote:
Vlasac kaže: Pogledaj post
Čitam ovdje, a i drugdje, a može se vidjeti i u svim dućanima kako ljudi vole gledati standardni TV program u 16:9 prikazu. I onda krenu priče koji mod proširivanja je najbolji, te koja veličina ekrana treba za neku udaljenost. Pri tome se podrazumjeva da svi žele što kvalitetniju sliku, i nekima nije teško dati par tisuća kuna više da bi to postigli. O kojoj mi to kvaliteti pričamo kada su ljudi na ekranu širi nego viši, ili su u sredini ekrana normalni, a pri rubovima široki, ili su vrh i dno slike odrezani? I sve to zašto? Zato da se iskoristi cijeli ekran koji su ljudi skupo platili. Valjda bio se glupo osjećali da im 2000 kuna stoji sa strane neiskorišteno. Da li u autu uvijek vozite onoliko osoba za koliko je registriran?
Osnovni razlog zbog kojeg se to događa je taj što je u tijeku izmjena standarda i trenutno ih imamo nekoliko aktivnih. Dakle, kupili ste televizor koji je predviđen prikazivati sliku i u novom standardu, ali to ne znači da stari standard treba razvlačiti. Hoćete veću sliku? Ako ste kupili bilo što veće od 32" onda i kada gledate 4:3 imate veću sliku od standardno najvećeg 29" CRTa, a ako niste, onda ste kupili premali TV. Ako želite kvalitetnu TV sliku pomirite se s time da je ona najkvalitetnija u originalnom 4:3 formatu. Nakon razvlačenja svaka rasprava o kvaliteti je besmislena.
Što se tiče veličine nekoć je vrijedilo pravilo da udaljenost treba iznositi 3-4 dijagonale (pa se iz udaljenosti računala dijagonala), međutim novi televizori su predviđeni za prikaz većih rezolucija, pa da bi se vidjeli svi detalji koje povećana rezolucija donosi (s odgovarajućim HD materijalom) ili slika treba biti veća ili treba prići bliže. Stoga ako kupite ekran takve veličine da vam razvučena slika standardne TV nije prezrnata, kupili ste daleko premali ekran za HD sadržaje. I ne bojte se da će vam ekran biti prevelik. Slijedeći puta kada ste u kinu ispružite stisnutu šaku i izmjerite koliko takvih šaka pokriva cijelu širinu platna/slike. Vidjet ćete da u prosječnoj sobi ne biste imali gdje smjestiti tako velik ekran.

Eto, nisam mogao odoliti.
Riječ je o audiovizuelnom doživljaju. Svaki doživljaj je osobne prirode. Postoje preporuke "stručnjaka" kako i šta, ali na kraju doživljaj je vaš, osobni. Shodno tome, svejedno je da li su ljudi debeli ili mršavi. Interesantno ih je gledati u 16/9 pa ih zatim "natjerati na dijetu".
Recimo, ja volim gledati u "normalnom" modu (4/3 ) one ljude i emisije na koje sam navikao da ih tako gledam. Dok neke strane emisije izgedaju predivno kada se razvuku po ekranu. Recimo, utrke motora. U 16/9 je dojam lijeganja u zavojima pojačan jer ih se razvlačenjem slike dovodi "bliže zemlji".

Uglavnom, kod mene je najčešće "sve u 16", osim dnevnika.

Zatim, tu su boje. Nekad gledam samo šarenilo na Lcd-u, ne obraćajući uopće pažnju na sadržaj emisije. Kad krene program u HD ,(max-tv) kod mene, bit će to poput šetnje gradom. A grad ko grad, nije uvjek zanimljiv, ali je šetnja zanimljiva.

Format 16/9 nije novina. ( poznata je u arhitekturi starih naroda ) To je forma koja je vrlo bliska čovjeku. Njegovoj konstituciji. Čovjek nema oblik "kocke" ( 4/3), a ako uzmemo da je čovjekova najveća životna preokupacija žena, forma 16/9 podsjeća na ženu koja leži. Kud ćeš ljepše podsvjesne asocijacije.

P.S. Preporučujem vremensku prognozu za Sloveniju gledati u 16/9. Fakat niš ne vidiš u 4/3

Zadnje uređivanje Derviš : 21.05.2008. at 03:02.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 09:05   #86
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
kČovjek nema oblik "kocke" ( 4/3), a ako uzmemo da je čovjekova najveća životna preokupacija žena, forma 16/9 podsjeća na ženu koja leži. Kud ćeš ljepše podsvjesne asocijacije.


Ovo je post mjeseca!!!
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 12:35   #87
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post


Ovo je post mjeseca!!!


Ma hajde, nije baš tako strašan....

Nego, šta je sa ženama?

Postoji nekakav stručan termin za jednu "gimnastičku vježbu", zove se 69, mada, osobno mislim da je to ustvari 16/9 i da bi to trebalo mijenjat. Uglavnom, kod žena je više-manje ista stvar.

Međutim šta je sa plavušama???

Zašto plavuša voli 16/9 ekran?

Da svi vide da i ona ima širok pogled na svijet.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 15:36   #88
Quote:
bsimic kaže: Pogledaj post
O ovome je već bilo razgovora u prethodnim topic-ima... dobra tema!

Nažalost, mnogo ljudi ne vidi "izobličenja" 4:3 slike na 16:9 ekranima, kada bih ja došao kod nekoga u kuću i podesio plazmu/lcd na 4:3 sa crnim/sivim rubovima, svi odreda bi mi rekli da VRATIM NA STARO (tj. izobličeno), da je njima tako bolje ili da su tako navikli...

Meni osobno više od izobličenja mnogo više smeta overscan i zrnatost slike, koje je prije par godina bila toliko bezobrazno očito, da meni nije niti jedne sekunde padala na pamet kupnja plazme/lcd-a (pa imam Panasonic CRT 29"). Sada mi je žao što nisam uzeo Sony, koji ima još bolju sliku (ali ovaj Panasonic ima prekrasan dizajn).

Kada bih došao u dućan koji prodaje televizore, i vidio ljude koji obilaze LCD/plazme i odlučuju kojega će kupiti (8000-10.000-15.000 kn), rekao bih im da nisu normalni kupovati TV sa tako lošom slikom za tolike novce i pokazao bih im sliku na najobičnijem CRT-u cijene cca 1000kn, koja je bila vidno bolja. Svi odreda bi bili iznenađeni i rekli bi da nisu "znali" da je slika na lcd/plazmi loša... (Vjerojatno nisam bio baš drag prodavačima u dućanu, hehehehe)

Tek danas overscan/deinterlace procesori u LCD/plazmama daju solidnu sliku koja se može provariti, ali to još nije dostiglo klasični stari CRT, i jedva čekam DVBT-HD da vidim može li slika konačno biti kvalitetna, kako mi, koji smo platili 8000-10.000-15.000 kn i zaslužujemo.

I da, vidio sam SAVRŠENU sliku na LCD/plazmi u dućanu - ali samo kada se reproducira sa Blu-Ray HD player-a! Ma zamisli čuda!


Ali jedan mali problem u državi od hrvata, di kupiti kvalitetan CRT? Ja ga nisam našao. Ostao sam iznenađen kada su mi u svim većim firmama koje uvoze kućnu elektroniku za sony, philips, i sl. rekli da CRT već godinama ne uvoze i da mi nisu u mogućnosti naručiti model koji bi ja aventualno htio....

I što da sada ja radim nego da uzmem LCD ili Plazmu, kukakm kako je na CRT-u bolja slika (jer je analogni tv signal zbilja bolji na CRT-u) i još povrth svaga da 4:3 sliku rastegnem na 16:9.

Ja se slažem sa svime gore napisanim, ALI nemam izbora, nažalost
Locutus of Borg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 16:51   #89
Tek ove godine će se na globalnoj razini prodati više tankih ekrana nego CRTa, što znači da se CRTovi i dalje proizvode u milijunskim serijama, ali korporacije vole segmentirati tržište, i za nas su odlučili da smo dovoljno bogati da financijski potpomognemo razvoj novih tehnologija. Nekoć smo pak kukali kako nas zaobilaze. Eh tko bi nam mogao udovoljiti (a da pri tome dobro zaradi)?
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 22:15   #90
Vlasac, postoji ogroman broj zemalja koje nemaju zapadni standard a u njima zivi vise ljudi nego u razvijenim zemljama...u tim zemljama ljudi si ne mogu priustiti LCD ili plazma TV vec samo CRT i u stvari te zemlje drze CRT na zivotu i odrzavaju mu prosjek na visokoj razini...sve ti govori cinjenica da se CRT-i danas proizvode gotovo iskljucivo u tim zemljama po licencama velikih proizvodjaca i zastarjelim tehnologijama...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 23:09   #91
evo baš na 2. gledam mančester - čelsi i slika nije u 16/9(1,77)formatu nego u cca. 1,66 formatu. zakaj se oni pate kad vjerojatno dobivaju sliku u 16/9?!??!?
__________________
POTPIS STOLJEĆA
M_and_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 23:24   #92
ne znam, kod mene je 16:9 letterbox...ali slika mi izgleda bolje nego inace...

al ne kuzim sta su sad poceli stavljati HRT logo na sliku, izvan crnih linija...fakat mi se zivo hebe hocu li imati HRT znak kad uzoomiram 16:9 letterbox...ajde jos da dignu svoje lijene guzice i pripreme neki logo tipa "HRT Uzivo" pa da taj loho ima smisla i pruza neku informaciju..kaj oni misle da ce nam, ako spuste logo na sliku, zamazat oci pa da cemo pomisliti kako emitiraju pravi 16:9...sve su jadniji i jadniji...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 01:15   #93
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
ne znam, kod mene je 16:9 letterbox...ali slika mi izgleda bolje nego inace...

al ne kuzim sta su sad poceli stavljati HRT logo na sliku, izvan crnih linija...fakat mi se zivo hebe hocu li imati HRT znak kad uzoomiram 16:9 letterbox...ajde jos da dignu svoje lijene guzice i pripreme neki logo tipa "HRT Uzivo" pa da taj loho ima smisla i pruza neku informaciju..kaj oni misle da ce nam, ako spuste logo na sliku, zamazat oci pa da cemo pomisliti kako emitiraju pravi 16:9...sve su jadniji i jadniji...
Da, slika je večeras bila OK, za razliku od Eurosonga jučer.
HRT logo kad se zumira onako u 16:9 pa ispadne onako, ogroman da bode oči. Hajd, srećom ovaj put su se bar u drugom poluvremenu sjetili da onaj dio gdje pišu vrijeme i rezultat stave unutar slike!
Vicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 01:20   #94
Da, jadni, sigurno sad moraju odmarat vijuge nekoliko dana da im mozak ne prokrvari...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 02:01   #95
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Vlasac, postoji ogroman broj zemalja koje nemaju zapadni standard a u njima zivi vise ljudi nego u razvijenim zemljama...u tim zemljama ljudi si ne mogu priustiti LCD ili plazma TV vec samo CRT i u stvari te zemlje drze CRT na zivotu i odrzavaju mu prosjek na visokoj razini...sve ti govori cinjenica da se CRT-i danas proizvode gotovo iskljucivo u tim zemljama po licencama velikih proizvodjaca i zastarjelim tehnologijama...
Pa to sam i rekao, ali usprkos tome što se CRTovi proizvode na veliko, kod nas, a i svugdje na zapadu ih teško možeš naći jer su kompanije procijenile da bi im to kvarilo prodaju skupih LCDova i plazmi. Ovako kad ne možeš birati osuđen si kupiti skup uređaj. Dakako, u Pakistanu i dalje prodaju CRTove, jer raja za drugo nema love.
Jedino bih ja rekao da je to zrela, a ne zastarjela tehnologija, za razliku od tankih ekrana koji su još daleko od zrelosti. Kao što je nekome žena od 30 (ili 40, 50...) zrela, a ne stara, dok su mu osamnaestogodišnjakinje nezrele mada imaju bolje tehničke karakteristike
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 02:12   #96
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Format 16/9 nije novina. ( poznata je u arhitekturi starih naroda ) To je forma koja je vrlo bliska čovjeku. Njegovoj konstituciji. Čovjek nema oblik "kocke" ( 4/3), a ako uzmemo da je čovjekova najveća životna preokupacija žena, forma 16/9 podsjeća na ženu koja leži. Kud ćeš ljepše podsvjesne asocijacije.
Znači oni koji gledaju Hloverku ili Sanadera u 16:9 podsvjesno žele ... uh ne mogu ni izgovoriti
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 08:50   #97
Quote:
Vlasac kaže: Pogledaj post
Jedino bih ja rekao da je to zrela, a ne zastarjela tehnologija, za razliku od tankih ekrana koji su još daleko od zrelosti. Kao što je nekome žena od 30 (ili 40, 50...) zrela, a ne stara, dok su mu osamnaestogodišnjakinje nezrele mada imaju bolje tehničke karakteristike


Nisam mislio da je tehnologija CRT-a zastarjela nego da je proizvodni proces vjerojatno baziran na starijim tehnoloskim procesima od onih koje su velike marke koristile za proizvodnju posljednjiih linija CRT-ova...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 09:10   #98
@vlasac

e ova usporedba ti je za 10 !!!!! ajd da i ja laik pitam nešto jer vidim da znate puuuuno o lcd tv prijemnicima! nagovori me žena da kupimo neki,ali ne skup jer baš nemam previše love.....i tako krenem u obilazak trgovina sa metrom u džepu jer moram kupiti onoliki koji može stati u regal i nema šanse nigdje drugo da se postavi!nađem tako neki lobox za 2999 kn od 26 " i sve je ok ,stao u regal slika sasvim solidna sa 2,5 m pogotovo kad gledam dvd a zemaljska onako kao i vama ostalima! evo me konačno i do pitanja ???? tv ima oznaku hd ready !!! ajd mi sad onako laički objasnite(jer pola onih vaših izraza ne razumijem) kako mogu gledati digitalni program,kakvu ću sliku imati sa ovakvim tv-om kad budu u hd-u emitirali nogometno prvenstvo i trebam li još nešto dokupiti da bi to ličilo na nešto ? inače sam iz SB pa neznam ima li uopće takvog signala ovdje! moguće da ste već to sve pojasnili ali ja se ne kužim u te izraze pa vas molim ako može pojednostavljeno ,čak može i sa ovakvim odličnim usporedbama! hvala svima unaprijed!!!!!
ddarkok. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 09:28   #99
Nazalost, nece biti HD signala u SB, samo ZG, RI i ST...Za obican digitalni program trebas vanjski DVB-T tuner (ako ga vec nemas u televizoru) kojeg spojis ili na postojecu antenu ili na kucnu s pojacalom...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 09:53   #100
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Nazalost, nece biti HD signala u SB, samo ZG, RI i ST...Za obican digitalni program trebas vanjski DVB-T tuner (ako ga vec nemas u televizoru) kojeg spojis ili na postojecu antenu ili na kucnu s pojacalom...
pa nebi rekao da ima ugrađen taj tuner jer nisam nigdje našao takvu oznaku!oznaka za tv je lc-26hu26s marke lobox pa možda po tome znaš šta on sve ima ili još bolje čega sve nema! kakav je to običan digitalni program ,neznam dali se i on može hvatati kod nas? inače gledam u original formatu a kad je onaj tobože 16:9 onda zoom i bude solidno!
ddarkok. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.